Author Topic: Koja je po vama trenutno najbolja DLG u smislu cena-kvalitet?  (Read 7853 times)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Rijesio sam da se u daljem modelarskom stazu posvetim iskljucivo jedrilicama.
Htio bih da nabavim neku DLG za pocetak, pa me interesuje vase misljenje o trenutnoj ponudi.
Ukoliko se neko od vas u zadnje vrijeme bavio ovom temom molio bih da napise sta je sve nalazio.
Isto tako, ako neko ima u ponudi neki fini DLG neka se javi.

Pozdrav svima.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Koja je po vama trenutno najbolja DLG u smislu cena-kvalitet?
« Reply #1 on: May 20, 2014, 08:02:26 AM »
Vrlo jednostavno pitanje sa ne tako jednostavnim odgovorom jer najvise zavisi od tvojih ambicija. Mi smo ovde krenuli od Marabua, klasicna drvena konsrukcija koja je sasvim pristojno odradjena i vrlo povoljne cene (110E). Za pocetak ce svakako pruziti puno zabave i dozvoliti da se opusteno naprave prvi koraci.

Onda sam iz Slovenije doneo 2 polovne kompozitne (Twister i Salonit) i razlika je odmah bila ocigledna u odnosu na Marabu narocito kod lansiranja jer nema skoro nikakvog uvijanja modela kod izbacaja i samim tim i rasipanja energije pa lakse postizu vecu visinu. Cene polovnih modela variraju od 150 do 300 Eura u zavisnosti od toga da li su sa opremom ili bez nje i generalnog stanja modela.

Jedna dobra alternativa polovnom vrhunskom takmicarskom modelu (kao sto su 2 gore navedena) je Long Shot 4 od Topmodela. Kazu da je to jako dobar kompozitni DLG cvrste konstrukcije ali i adekvatne cene od 280E.

Ako su ambicije takmicarske onda imas gomilu raznih modela, da ih ne nabrajam, i cene su od 400 do 600 Eura. Trenutno je u fazi sklapanja jedan Vortex1 koji sam uspeo da nabavim po nesto povoljnijoj ceni jer upravo izlazi Vortex2.

U naredne 2 nedelje Vortex bi trebao da poleti pa cemo imati dosta jasniju sliku i oko toga koliko se isplati uzimati nov model ili je polovni ipak bolja kupovina.

poz
Veljko

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Koja je po vama trenutno najbolja DLG u smislu cena-kvalitet?
« Reply #2 on: May 20, 2014, 03:54:37 PM »
 mmmm Pa i ja sad sklopio Marabu,,,Tek se poducavam na njemu.Mucim se sa izbacajima,ali DA se to nauciti.Mislim da za pocetak mojih potreba uvezbavanja,sasvim dobar DLG. (doduse sad ga popraljvam,jer sam napravio malu gresku pri izbacaju) pPogledaj u Rajker snimke,sve ce ti biti jasno,kako pocetnik barata sa Marabu  :big smile
Nije sramota učiti !!!

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Koja je po vama trenutno najbolja DLG u smislu cena-kvalitet?
« Reply #3 on: May 20, 2014, 11:42:58 PM »
Sirok je spektar DLG jedrilica.. kao i u svim takmicarskim kategorijama i one iz godine u godinu se unapredjuju i to vrlo ceto i brzo. Sada je trend da jedrilica RTF bude oko 250g.
Jbg sve zavisi sta zelis da radis sa tom jedrilicom. Inace mislim da cu i ja da se preorijentisem na DLG-ove. Ovo sve drugo je previse para u vazduhu, dok je ovo totalni relax za letenje i uzivanje.  ()-()

Moja preporuka je da se nabavi neka vrlo ocuvana i dobra polovna DLG jedrilica, cene za koriscene modele su oko 200-450e sa ili bez setup-a itd...

Sasa ti imas iskustva sa DLG-ovima pa ti ne treba neki pocetnicki model, vec siguran sam da mozes da ides na malo ozbiljniji. Ja sam se orijentisao ka dostupnosti rezervnih delova u slucaju ako mi se sjebe vertikalac ili nesto sl da mogu brzo da nabavim i nekako sam se odlucio za Slovenacki model Vortex koji mi se i pored svega ovoga jako dopada. Modeli koje rade Denis i ekipa su jako kvalitetni i povrh svega odlicni. Veljko ce uskoro imati letan Vortex 1, a nadam se u blizoj buducnosti da ce biti i Vortex 2 u akciji.  :big smile

O Vortex-u mozete se informisati na Slovencakom forumu:
http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?f=44&t=64065&hilit=vortex

ili na fb
https://www.facebook.com/pages/Vortex-f3kdlgsal/167982523266281?fref=ts

Evo i snimak Nikole sa Vortex 1


, a ovo je Vortex 2 koji je jos u fazi testiranja kod Nikole


Mozda nisam odgovorio na pitanje, ali smatram da je najbolje uzeti nesto sto je nama najblize (Bugarska npr Nan models ili Slovenija). Inace dosta F3K takmicenja se odrzava u Hrvatskoj, a naredne godine je svetsko prvenstvo pa eto prilike da se navezba do tada  (pijemo)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Koja je po vama trenutno najbolja DLG u smislu cena-kvalitet?
« Reply #4 on: May 22, 2014, 04:57:08 PM »
Hvala na odgovorima momci. Kao sto znate nisam pocetnik u DLG, ali moj prvi model bio je pretezak a i ja sam na njemu pravio neke pocetnicke greske, i on vise i nije za neko ozbiljnije letenje. Ja sam se u zadnje vrijeme zasitio malo modelarstva jer ovamo u CG drustva za letenje je sve manje i ukapirao sam da su jedrilice uvijek bile nekako najzahvalnije.
Kada sam postavio ovo pitanje javio mi se Anakin sa njegovim Nan-om i brzo smo se dogovorili, sad jedva cekam da on bude u letnom stanju.
Inace, ekipa modelara iz Berana koja na zalost ne ucestvuje na forumu napravila je vec nekoliko DLG jedrilica na bazi Manta modela i sve su ispale jako dobro, cini mi se u okviru 250gr. To me najvise povuklo u tom smjeru, jer cemo mozda na taj nacin moci da napravimo i neko takmicenje, a i da dodjemo kod vas kada ga vi budete pravili :)
Sto se Vortexa tice svaka cast, ali kada je napravljen prije par godina, ja sam se nalozio da kupim jedan i bio spreman da platim dobru cifru za njega, ali momci su za model tada trazili 2.000 eura, pa sam se iz nekog razloga malo ohladio od Vortexa.

Tako, hvala na ovoj finoj diskusiji pa se gledamo na livadi!

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Koja je po vama trenutno najbolja DLG u smislu cena-kvalitet?
« Reply #5 on: May 30, 2014, 02:06:17 PM »
mmmm Pa i ja sad sklopio Marabu,,,Tek se poducavam na njemu.Mucim se sa izbacajima,ali DA se to nauciti.Mislim da za pocetak mojih potreba uvezbavanja,sasvim dobar DLG. (doduse sad ga popraljvam,jer sam napravio malu gresku pri izbacaju) pPogledaj u Rajker snimke,sve ce ti biti jasno,kako pocetnik barata sa Marabu  :big smile

Rajker gde si pazario Marabu-a i koliko te je izasao ???

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Koja je po vama trenutno najbolja DLG u smislu cena-kvalitet?
« Reply #6 on: May 30, 2014, 08:08:58 PM »


Rajker gde si pazario Marabu-a i koliko te je izasao ???

RC Srbija mi je nabavila Marabu.Nekih 100 evrica,ali raspitaj se u vezi cene i narucivanja,jer i oni narucuju iz Ceske  ;namig
Nije sramota učiti !!!


Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: Koja je po vama trenutno najbolja DLG u smislu cena-kvalitet?
« Reply #8 on: October 06, 2014, 01:41:38 PM »
Ja da se nadovežem na Saletov topic sa sličnim pitanjem.

Želio bih  mmmm da, tiho i nenametljivo, uđem u DLG svijet?! Ne daju mi se velike pare, a mislim da ne bih uspio napraviti ništa što bi iole valjalo, barem ne još?!
Na HK-u sam našao "nešto" sa smiješnom cijenom od 50-ak €!!! Tradicionalna izrada, prilično gruba reklo bi se, a težina RTF 340gr  ")

https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__28231__Apollo_1550_Composite_DLG_Glider_Airplane_1550mm_ARF_.html

Zanima me vrijedi li ovo za neke početne korake, ali baš početne?! Lično mislim da se za ove pare ne mogu razočarati? Sa druge strane, pomenuti Marabu mi je prihvatljiv cijenom, pa me zanima na koji način bih mogao doći do njega, a da ne idem u Praha?!

... i još jedno pitanje, ukoliko neko želi da proda svoju korišćenu DLG (po mogućnosti sa oba krila  ;namig), volio bih da se javi.

 (pijemo)

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Koja je po vama trenutno najbolja DLG u smislu cena-kvalitet?
« Reply #9 on: October 06, 2014, 02:06:16 PM »
Ja da se nadovežem na Saletov topic sa sličnim pitanjem.

Želio bih  mmmm da, tiho i nenametljivo, uđem u DLG svijet?! Ne daju mi se velike pare, a mislim da ne bih uspio napraviti ništa što bi iole valjalo, barem ne još?!
Na HK-u sam našao "nešto" sa smiješnom cijenom od 50-ak €!!! Tradicionalna izrada, prilično gruba reklo bi se, a težina RTF 340gr  ")

https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__28231__Apollo_1550_Composite_DLG_Glider_Airplane_1550mm_ARF_.html

Zanima me vrijedi li ovo za neke početne korake, ali baš početne?! Lično mislim da se za ove pare ne mogu razočarati? Sa druge strane, pomenuti Marabu mi je prihvatljiv cijenom, pa me zanima na koji način bih mogao doći do njega, a da ne idem u Praha?!

... i još jedno pitanje, ukoliko neko želi da proda svoju korišćenu DLG (po mogućnosti sa oba krila  ;namig), volio bih da se javi.

 (pijemo)
Halo ja se javljam   !!!!!!!!!!!

salji PM da se dogovorimo oko cene ako te interesuje http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,11481.msg88605.html#msg88605
Nije sramota učiti !!!

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Koja je po vama trenutno najbolja DLG u smislu cena-kvalitet?
« Reply #10 on: October 06, 2014, 03:33:46 PM »
Pa vidi Tata, logika "toliko je jeftino da se ne mogu razocarati" po meni nema blage veze sa zivotom. To je kao da kupim kakao tablu jer je 50 puta jeftinija od neke fensi Belgijske cokolade, ali je toliko jeftina da ne mogu da se razocaram... u stvaru se mrstim dok je jedem, ali nisam razocaran... Jedina uteha je sto Belgijsku nisi probao, pa ne znas koliko propustas.

Mozda belgijska cokolada ne vredi toliko, iako je mnogo dobra. Al moj ti je savet da kupis bar milku...

Kompozitni avioncici sa jezgrom od pene su zlatna stvar. Ali ne zavaravaj se, ne postoji tako nesto kao jeftin a dobar DLG. Specificna je klasa i jako zahtevna u svakom pogledu, i materijali i proces izrade, i preciznost i cvrstina i masa... Obavezno uzmi pun raspon (1.5m). Jedino resenje da prodjes sto jefrinije, i opet sa uzdrzavanjem, bice ovako nesto:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__23138__Versus_Composite_DLG_1500mm_Glider_ARF_.html

Na fantasticnom RCgroups imas veeeliku temu o njemu

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1721151

Avion je jedna stvar, druga stvar je elektronika, tacnije servoi. Jednako bitno kao avion, nemoj ni tu da stedis. Moja preporuka:

http://www.hobbyclub.com/product_info.php?products_id=1524&osCsid=d93821819ddc03bfd0eee42a480748f

To je cena za 4 komada, mogu se naci i jeftinije i na komad. Bolji kvalitet za cenu neces naci. I o njima imas na RCgroups. Dobar servo ce ti nadziveti i ovaj i sledeci mozda i treci DLG. Moji su Dymond ds60, i trenutno su u trecem il cetvrtom DLG (ne secam se vise).

Nadam se da ti ovo nesto znaci. Ipak je cilj kupiti nesto OK. Ti najbolje znas koliko mozes, a ovo je naravno samo moje misljenje. Pozdrav i srecno :)