Author Topic: extra 300  (Read 14653 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: extra 300
« Reply #15 on: August 09, 2008, 08:11:33 PM »
Ja cu reci samo moje misljenje i iskustvo da te hrabrim da zaboravis uglove, ako stvarno zelis dobar akrobatski model.
U zadnje vreme pravim modele samo sa simetricnim profilom i sa NULA uglovima na svim povrsinama.
Naime, ako hoces da letis sto cistije akrobacije, TI odredujes u svakom trenutku kako ce da leti model.
Ako bilo koja povrsina ima svoj ugao, ona ce da utice na pravac leta u zavisnosti od brzine, sto moras da kompenzujes sa palicom.
Recimo, ako krilo ima napadni ugao u odnosu na osu modela ili horizontalca, pri vecem gasu ce da se brze penje i obratno. Na ledima cem morati da pritiskas palicu previse i razlicito, opet u zavisnosti od brzine. Valjak ce da pravi van ose trupa i sl.
Znaci, preporucujem da ne stavis nikakav ugao nigde, osim da motor vuce na dasno sa 1.5-2 stepeni.
Svi dobri akrobatski modeli pa i veliki akrobatski avioni, nemaju nikakve uglove.
Ako imaju neki ugao i jos recimo polusimetrican profil, kao modeli II sv. rata, oni nisu dobri akrobatsi modeli, pogotovo ne za F3A akrobacije.
Podesavanje akrobatskog modela:
Kada model leti srednjom brzinom, pusti sve palice i treba da minimalno ponire.
Stavi na leda i poniranje treba da bude isto toliko.
To znaci da je model dobro simetricno utrimovan, i spreman za sve akrobacije.
Nema veze dali je skejl Extra ili skarabudija. Pravila aerodinamike vazi za sve.
Ako se prave stari skejl modeli, tamo se mora drzati originalnih uglova po planu, da bi leteli sto vernije.
Ali akrobatski model je akrobatski model  ;)
Poz.
« Last Edit: August 09, 2008, 08:13:12 PM by tibeteagle »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: extra 300
« Reply #16 on: August 09, 2008, 11:12:51 PM »

Izrada se svodi na pravljenje pregrade koja deli model na 2 dela po dužini,mazanja odvajacima


Pozdrav uzvarb,
imam pitanje u vezi odvajaca. Koji ili sta koristis za odvajanje epoxidne smole?
Ja sam pokusao da nadjem ali nisam imao srece. Isao sam kod ljudi koji rade camce
ali nisu znali da mi kazu gdje bih mogao naci.
Hvala!

Offline uzvarb

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
Re: extra 300
« Reply #17 on: August 20, 2008, 12:15:17 AM »
 :)
Pozdrav. Evo da odgovorim na postavljeno pitanje. Odgovor malo kasni jer nisam bio siguran u njega. Pitanje je odlicno i sam sam se zacudio kako nisam dosad razmisljao o tome. Pogledao sam neke planove koje posedujem pokusavajuci da nadjem neku vezu izmedju ugla krila i tipa aviona. Ono sto sam uspeo da vidim je da nemaju svi modeli ovaj ugao. Uglavnom akrobate sa simetricnim profilom krila i motorom u nuli imaju i krila u nuli. Trenazni modeli koji imaju noseci profil i polunoseci imaju krilo pozitivno , a motor negativan ugao. I to je i jasno zbog cega. Kod dvokrilaca je situacija malo drugacija. jedno krilo je u nuli ,a drugo ima ugao. Naravno da ima odstupanja od ovog pravila , ali po kom sablonu nisam 100% siguran, ali sam uveren da na forumu postoje osobe koje o tome vise znaju pa bih voleo kad bi to bilo upotpunjeno konkretnim razlozima, i strucnim objasnjenjem kad se ugao stavlja , kad ne i naravno kako se racuna koliki treba da bude.
ne ne decko tako se ne prave eroplani, taj avion nikada nece poleteti...

Offline uzvarb

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
Re: extra 300
« Reply #18 on: September 13, 2008, 11:19:31 PM »

Izrada se svodi na pravljenje pregrade koja deli model na 2 dela po du�ini,mazanja odvajacima


Pozdrav uzvarb,
imam pitanje u vezi odvajaca. Koji ili sta koristis za odvajanje epoxidne smole?
Ja sam pokusao da nadjem ali nisam imao srece. Isao sam kod ljudi koji rade camce
ali nisu znali da mi kazu gdje bih mogao naci.
Hvala!
Kad sam zadnji put citao ovog posta nije bilo ovde i zato nisam odgovorio. ali odgovor upravo stize

Ovo je sajt prodavnice u bg-u ima sve sto je potrebno za rad sa smolama , i sto je bitno salju postom.
Prvo se nanosi pasta formula 5 u par slojeva i poliranjem izmedju njih , azatim ide alkoholni odvajac PVA u jednom sloju.
Pozdrav.
« Last Edit: September 13, 2008, 11:42:34 PM by SABURO »
ne ne decko tako se ne prave eroplani, taj avion nikada nece poleteti...