Author Topic: Trikopter  (Read 75547 times)

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #15 on: July 08, 2010, 11:26:53 PM »
Juce sve zavrsio, ali nikako nisam uspevao da ga nateram da radi. Posle mnogo nerviranja, probanja, premestanja, prevezivanja i misljenja da sam mozda nekako spalio risiver, slucajno sam malo jace pritisnuo modul na poledjini stanice i eto cuda - odjednom lampica na risiveru sija bez prekida, esc piste i motori se vrte  oo))
Ovako probno na stolu (bez elisa) deluje da sve savrseno sljaka. Sutra sledi probna voznja i kacim fotke i snimke  (pijanoo)

edit: naravno crko bih do ujutru, pa sam morao da ga probam i sa elisama

« Last Edit: July 08, 2010, 11:57:24 PM by gizmo »

Offline sermilan

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 60
Re: Trikopter
« Reply #16 on: July 09, 2010, 01:26:17 AM »
Gizmo, sad videh ovu tvoju vrtešku koju sklapaš, pa ako ti još uvek trebaju ona dva seta za nosni točak (koje ti zoveš šarkice) mogu da ti ih ponudim.

pozdrav, M.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Trikopter
« Reply #17 on: July 09, 2010, 01:33:03 AM »
Gizmo, pa ti radiš   (thumb)    A i ovaj tricikl će da leti  ")
Begaj na sve strane ako to poleti  oo))

 ;namig
« Last Edit: July 09, 2010, 01:37:43 AM by tibeteagle »

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #18 on: July 09, 2010, 02:19:05 AM »
Milane, znam da nisu stvarno sarkice vec set za prednji tocak, al' lakse mi bilo tako da ih zovem.
Vec sam ih porucio i ocekujem da stignu za par dana. U svakom slucaju puno ti hvala :)

@tibeteagle - tricikl je moje prvo RC chedo. Nadam se da cu se s njim nauzivati i izigrati kao pravo dete sa pravim triciklom.
Inace je opako jaka naprava. Ono na snimku kad je poceo da mi se otima iz ruke je bilo na manje od pola gasa!

Offline motorola_la

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 159
    • moj fb :)
Re: Trikopter
« Reply #19 on: July 09, 2010, 09:50:08 AM »
uu al je jako :)  zamalo da ti pobegne iz ruke :)

Offline rolex

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: Trikopter
« Reply #20 on: July 28, 2010, 06:55:09 PM »
Kako napreduje to čudo?
Pogledao sam na brzinu uputstva i zaključio da postoji više nekih varijanti.
Možeš li nam objasniti koliko se na kraju gyro-a koristi i koje si ti uzeo?
Takođe me zanima i neka lista delova tj. da li na njoj ima i neke specijalne elektronike ili je receiver, gyro(i), speed controler(i) sve.

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #21 on: August 04, 2010, 03:43:46 AM »
Bio sam na moru, pa je naprava tuzno cekala :)
Pri kraju sam, ali moram da stavim neki bolji tilt servo i jos malo da isprobam razna setovanja (potpuni sam laik u svemu tome).
Koristi se 4 ziroa - 3 za motore i jedan za tilt servo. Ja koristim preporucene Hobbyking HK401.
Spisak svih potrebnih delova ima na linku koji sam ostavio u prvom postu.
Nema neke posebne elektronike sem navedenog - risiver --> gyro --> ESC --> motor.
Pozeljno je da se koristi BEC za napajanje risivera i jos sam ubacio zujalicu za kontrolu baterije.

Danas sam ga testirao "na zici" da ne pobegne. Nadam se da ce za koji dan moci da leti bez povodca :D


Offline rolex

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: Trikopter
« Reply #22 on: August 04, 2010, 09:38:03 AM »
Da li se svi žiroskopi koriste  bez kanala za osetljivost-mod rada?
To bi značilo da se koriste bez head hold funkcije.
Vidim da si uzeo 2 seta motora. Koje si na kraju iskoristio ?

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #23 on: August 04, 2010, 09:53:57 AM »
Zute zice iz sva tri ziroa idu zajedno u throttle channel. Koliko sam uspeo da izvucem iz onog mora informacija (za pocetnika cesto zbunjujucih), ziroi se setovanjem vrednosti u Tx preko 50 stavljaju u HH mode, sto nije pozeljno, jer valjda onda pocnu da luduju.
Koristim one vece motore (DT750).

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #24 on: August 15, 2010, 01:12:09 AM »
Ustanovio sam da mi je do sada probleme pravio neispravan risiver, koji sam nekako shebao cim sam dobio stanicu  (zid) (kush)
Stigao mi je novi risiver i sad je druga prica. Jos malo pa ce nadam se poleteti :)



Nikako da uspem sve da ispodesavam kako treba, ima ih zilion i neka su zavisna jedna od drugih, a ja otprilike jos uvek pola toga ne znam sta cemu sluzi :))))))
Ali, poletece on ne zvao se ja Grunf :))

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Trikopter
« Reply #25 on: August 15, 2010, 10:21:25 PM »
Odlično Gizmo. Ići će, odnosno lete će to dobro. Što se tiče oscilatornog pomeranja, radi se o rezonaciji sistema...(ovo je duga priča za ovaj topik). Ali ima leka. Malo manje alkohola u pilota  lol. Ma opet se šalim  ;namig
Osetljivost žiroskopa se može podešavati. Probaj jedan po jedan da šteluješ sa malim šrafcigerom. Samo malo, i zabeleži koji si pomerio za koliko i na koju stranu. Tako polako gledaj da li se oscilacija povećela ili smanjila. Ako drugima funkcioniše sa ovim jeftinim žiroskopima na oko 50Hz, treba da i tebi radi. Nije slučajno da se u konkuretnim dronima, recimo u mikrokopteru koristi mikroprocesor sa osetljivim žiro senzorima, u kojima radi bolji algoritam za stabilizaciju letelice i to sa preko 300Hz. No, probaj da šteluješ i nadam se da ćeš uskoro moći da snimaš sa malim HD herojom sa njega
 ;namig
« Last Edit: August 15, 2010, 10:25:38 PM by tibeteagle »

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #26 on: August 15, 2010, 11:50:42 PM »
Danas sam uradio jos neke izmene u povezivanju i podesavanju i cini mi se da sam na dobrom putu. Ostaju jos neka fina podesavanja i naravno da ja naucim da upravljam time  (<--)


Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Trikopter
« Reply #27 on: August 16, 2010, 12:05:13 AM »
Još nekoliko lekova za vibracije.
Lakši ram od karbonskih cevi recimo...
Smanjiti krak, odnosno privući motore prema sredini...

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #28 on: August 16, 2010, 12:23:16 AM »
Po iskustvu par drugih koji imaju fantasticne rezultate sa istim ovakvim kao moj, drvo se pokazalo ODLICNO. Em "upija" vibracije, em je lakse i jeftinije za eventualne popravke.
Velicina kraka nije presudna, ali opet kazu da je sa duzim krakom stabilnije (ispasce da ti za sve kontriram :)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Trikopter
« Reply #29 on: August 16, 2010, 02:48:55 AM »
Quote
...ispasce da ti za sve kontriram...
Ma ne, sve je OK. Ja govorim iz aspekta zakonitorsti fizike. Radi se o momentu inercije. Ako je masa, pogotovo na krajevima manja, brže se pomera. Mislim da je ovo shvatljivo. Uzmi jedan duži i jedan kraći štap. Uhvati na sredini jedan. Okreći oko ose ruku. Uzmi drugi i oseti razliku. Ovo je samo da se i subjektivno uveriš u veličinu i važnost momenta inercije oko ose okretaja.

Ovo se odigrava i u konstrukcji.
Sa pomeranjem motora se menja rezonantna frekvencija konstrukcije. Može se dovesti sa malim pomeranjem u takvu vrednost da to odgovara boljem radu, reakciji žiroskopa, zajedno sa regulatorom, motorom i elisom. Svi su vežni elementi sistema i svaka unosi neku vrednost rezonance u sistem, odnosno kašnjenje reakcije.
Moja procena je da je period gibanja konstrukcije pri letu, zbir vremena kašnjenja gore navedenih komponenti na reakciju pomeranja, koje meri žiroskop a na kraju sistema reaguje elisa.  mmmm

Kruti predmeti upijaju vibravije ali na višim frekvencijama (kiloherci). Tvoj problem je na mnogo nižim frekvencijama (nekoliko herci). Zato nije toliko važno od čeka je noseća konstrukcija već kolika je  njena masa. Naravno, i drvo odgovara.

Verovatno da si prvi RC pilot u okruženju, koji uči da leti na trikopteru. Ubeđen sam da će ti uspeti držati i lepo manevrisati sa njim, samo izađi na manju livadu i vežbaj. Na osnovu do sada viđenom, bi će sve u redu :jaki:
 ;namig