Author Topic: March 3 Buld Thread  (Read 15040 times)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
March 3 Buld Thread
« on: March 06, 2008, 04:31:18 PM »
  Evo posto se od proslog foruma lagano napredovalo, mozemo polako da to sve
podijelimo sa drugima. Naime, ove zime kako to vec ide, vise se radilo a manje letjelo
pa se sada mozemo i pohvaliti sa ponecim.

  Ovdje cu vam pokazati kako izgleda gradnja modela od stirodura, raspona oko 110cm,
cije sam planove skinuo sa neta. Fajl se zove cini mi se march 3. Plan je uradjen za model
koji bi trebao da bude od balze, tako da je iskoriscen samo za rezanje kontura od stirodura.
Sve je kasnije obradjivano smirglanjem i rezanjem.

 Gradnju smo poceli na dva ista modela ja i tufi979 koji ce nam se na forumu prikljuciti kasnije
verovatno, a kako on svoj model nije dovrsavao jos uvek o njemu o tom po tom.

Pa da pocnemo:



Krilo smo rezali cekas zicom, ugrijanom transformatorom (klasika)
Uradili smo ga iz dvije polovine koje sam kasnije spojio epoxijem i
ojacao lipovom gredicom.



Trup je rezan iz dva dijela poprecno sto je kasnije omogucilo da
se polovine izdube i napravi se prostor za servoe, bateriju i sl.



Evo ovako je to izgledalo sa krilom za pocetak prije smirglanja
i vajanja trupa.



Posle rada na trupu sto je i najmucniji posao u citavoj prici postavili smo
horizontalac i vertikalac tako da je sve vec pocelo da dobija neki oblik



Kao sto se vidi ovdje gore ja sam na svom modelu izostavio kabinu,
kako bih kasnije mogao da napravim providnu od plastike, dok je tufi
na svom modelu za sada ostavio (slika dolje)



Sledece, malo sam preskocio slikanje, ali sam u medjuvremenu izdubio polovine trupa
i napravio poklopac motora, takodje od stirodura, njega cu montirati na kraju kada
sve drugo, nadam se proradi.



jos malo poziranja...



Sada dolazi na red motor. Ovaj koji za sada planiram je Turnigy od oko 190W.
Mislim da ce on biti dovoljno jak, ali samo dok sa United Hobbiesa ne stigne
nesto jace  ;D  .
Kasnije ako sve bude kako treba bice tu motor od nekih 50-tak ampera.



Nosac motora je obicn plocica od bakelita, dosta lagana , a opet ne toliko
jaka, da pri padu ne pukne motor nego ona i stirodur.



Sve je leglo dosta fino, stim sto je poklopac motora dosta veliki za citavu
pricu pa cu manji verovatno napraviti od plsticne boce kao i kabinu.



Prop je za sad 8x6, medjutim bice tu neki jaci.



Dalje, stajni trap sam napravio od zice koja je neka legura aluminijuma
i jos neceg  ???  , ali je dosta cvrsta, tockovi od piper cherokee by
Grauppner (bar je za nesto posluzio)



I onda presvlacenje oracal-om:



Na kraju je dosta fino ispao



Kabina je tu samo za pocetak, bice malo doradjena.



Povrsina krila je dosta velika, trebalo bi da bude dobar akrobata.



Za pushrodove (kako se to kad nas uopste zove) sam na bubanj potoku
kupio kod nekog lika zicu od prohroma debljine 1-2 mm. Odlicno radi posao
ali mora da ima vojice jer se savija.



Servoi takodje United Hobbies, nosac za njih takodje stirodur, da napomenem
da je sve lepljeno za samo jednu polovinu trupa, a polovine su spojene
Izolir trakom tako da se sve lako skida ako zatreba



Repni tocak , opt UH, povezan je sa repom tako da bi trebalo da ima dosta dobru
upravljivost po zemlji.



Evo sa druge strane malo,



Toliko za sada, nastavak slijedi...
« Last Edit: March 06, 2008, 07:20:57 PM by saxpg »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: March 3 Buld Thread
« Reply #1 on: March 06, 2008, 07:24:39 PM »
S obzirom da mi je ovo prva gradnja i da sam vecinu stvari i sam vidio preko neta,
svaka sugestija je dobrodosla.

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: March 3 Buld Thread
« Reply #2 on: March 06, 2008, 08:33:07 PM »
Sta reci nego ,svakoga dana u svakom pogledu sve vise napredujemo  ;)Pozdrav i samo naprijed u akrobacije.Ocekujemo fotke sa letenja.
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline tufi979

  • Newbie
  • *
  • Posts: 2
Re: March 3 Buld Thread
« Reply #3 on: March 06, 2008, 10:39:45 PM »
Pozdrav svima evo i mene opet , moje slike slede kako budem zavrsavao model.  ;D
saxpg ja malo vise napredovao sa modelom pa nije bilo paralelnih slika ali bice bice :)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: March 3 Buld Thread
« Reply #4 on: March 07, 2008, 09:49:04 PM »
Pozdrav saxpg,

ja ti nisam bas nesto iskusan kada je gradnja modela u pitanju ali mislim da ces mozda imati problema sa nacinom na koji si resio kontrolu repnih komadi. Prvo, mislim da nema potrebe da ukrstas zice nego da komanda ide na onu stranu na kojoj je i servo. Ovo kazem ne zato sto nesto mnogo znam nego sto da budem iskren nisam video nigde drugo resenje kao sto je tvoje  ???. Drugo, skoro sam 100% siguran da ce ti se zica kriviti na toj duzini. Ovo vec kazem iz direktnog iskustva posto ja isti zicu imam za komandu elerona na Cularisu ali je duga samo 5cm i veruj mi da se vec i tu malo krivi. Ako mozes skini sa multiplexovog sajta uputsvo za sklapanje od acromastera i vidi kako je to tamo reseno. Inace kod svih multiplex modela koristi se ta zica za komandovanje, ali preko te zice ide crevo pa preko jos jedno crevo pa sve zalepljeno u trup  :o. Evo linka na Svaji za ono sto ti po meni treba.

http://www.der-schweighofer.at/web/productdetails.php?artikelnummer=10143&prodID=374
http://www.der-schweighofer.at/web/productdetails.php?artikelnummer=40224&prodID=374

Isto, cini mi se sa slika da ti je zica koja od repnog tocka prolazi kroz neku cevcicu na vertikalcu samo zalepljena oracoverom? Ako jeste samo tako nije dovoljno, potrgace ti je pri prvom sletanju. Repni tocak trpi mnogo vise nego sto mislimo. Pitaj Petra kako je on to resio na Katani! Ako mozes na neki nacin da utisnes zicu u komandu ili da bar ta cevcica ima nesto sto je u dubini vezuje za vertikalac mislim da bi tako bilo mnogo bolje ...

Ovo su stvarno samo sve jako dobronamerne "observacije" da ne ostetis model bez veze kod prvih letova. Bice i tebi i svima zao jer se stvarno vidi kolicina rada i ljubavi koja je ulozena u sve to! Inace svaka cast i samo napred!

Pozdrav
« Last Edit: March 07, 2008, 09:58:19 PM by magic »
Veljko

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: March 3 Buld Thread
« Reply #5 on: March 08, 2008, 06:35:48 PM »

mislim da nema potrebe da ukrstas zice nego da komanda ide na onu stranu na kojoj je i servo. Ovo kazem ne zato sto nesto mnogo znam nego sto da budem iskren nisam video nigde drugo resenje kao sto je tvoje  ???. Drugo, skoro sam 100% siguran da ce ti se zica kriviti na toj duzini. Ovo vec kazem iz direktnog iskustva posto ja isti zicu imam za komandu elerona na Cularisu ali je duga samo 5cm i veruj mi da se vec i tu malo krivi. Ako mozes skini sa multiplexovog sajta uputsvo za sklapanje od acromastera i vidi kako je to tamo reseno. Inace kod svih multiplex modela koristi se ta zica za komandovanje, ali preko te zice ide crevo pa preko jos jedno crevo pa sve zalepljeno u trup  :o.

Isto, cini mi se sa slika da ti je zica koja od repnog tocka prolazi kroz neku cevcicu na vertikalcu samo zalepljena oracoverom? Ako jeste samo tako nije dovoljno, potrgace ti je pri prvom sletanju. Repni tocak trpi mnogo vise nego sto mislimo. Pitaj Petra kako je on to resio na Katani! Ako mozes na neki nacin da utisnes zicu u komandu ili da bar ta cevcica ima nesto sto je u dubini vezuje za vertikalac mislim da bi tako bilo mnogo bolje ...



Pozdrav Magic

Sto se ukrstanja zica tice to sam vidio na svom prvom modelu, Kyosho Piper Cub.
Kod njega je to rijeseno na taj nacin , a svidjelo mi se zato jer tako zica ide u ravnoj liniji
do vertikalca ili horizontalca, bez krivljenja. Probao sam sve radi ok. u planu je bilo da stavim
cevcice kao vodjice, ali sam odustao jer kanal koji ide kroz trup ne da zici da se krivi.

Sto se tice vodjice za repni tocak ona je privremeno pricvrscena oracoverom. Mislim da cu je zaliti
epoxijem.

Hvala na komentarima.

Offline doajen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 100
Re: March 3 Buld Thread
« Reply #6 on: June 14, 2008, 07:27:20 PM »
postoje modelari (citaj graditelji modela koji se ne stide da ih nazivaju VAZDUHOPLOVNIM MODELARIMA /ne tamo nekim aero... vetropirima, sta li??/), vidim jedan si od nas, vazduhoplovnih modelara,gradis sam svoje modele, pa zasluzujes pravilan odgovor  za "ukrstene komande". Vecina gotovih , posebno ARF modela  imaju po pravilu Am radio stanice, retko kada FM, a ni jedna skoro da nema mogucnost inverzije (promenu smera kretanja servoa) pa je jedina mogucnost i najbezbolnija (recimo, dovoljna udaljenost prikljucka prenosa /komandnih zica/ na servoima ili smer kretanja prikljucak na spoljnu stranu recimo) To onda dovodi do "ukrstanja" koje nema ama bas nikakve veze sa pouzdanoscu rada komandi! Nemam nista protiv dobronamernih savetodavalaca, naprotiv; , ali veruj mi NEMOGUCE JE baviti se vazduhoplovnim modelarstvom samo preko interneta, ju tjuba i.t.d; nadam se da u tvojoj okolinima ima  starijih vazduhoplovnih modelara, slobodno ih upitaj, mi "doajeni " nismo ni sujetni, ni trgovci ni "novopeceni "instruktori ili cak nstavnici "aeromodelarstva" , i ne zivimo od modelarstva, vec za modelarstvo! Budi mi pozdravljan; doajen

Offline vukas1979

  • Newbie
  • *
  • Posts: 13
Re: March 3 Buld Thread
« Reply #7 on: June 14, 2008, 09:39:28 PM »
Svidja mi se kako si odradio avion,to sa ukrstenim zicama ne verujem da ce smetati ali i nije potrebno...Interesuje me kako ti je uhvatio oracover za stirodur? Radio sam extru na taj fazon ali mi neko rece da nece uhvatiti folija za stirodur pa sam se mucio sa presvlacenjem papirom pa onda farbaanje itd...Sve to je ispalo malo teze, sto mi se nije svidelo i na kraju je extra zavrsila u kanti jer mi je pala sa ormara i pukao trup....:(... I jos nesto kako ces da pricvrstis poklopac motora?

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: March 3 Buld Thread
« Reply #8 on: June 15, 2008, 08:49:15 PM »
... 
Za pushrodove (kako se to kad nas uopste zove) sam na bubanj potoku
kupio kod nekog lika zicu od prohroma debljine 1-2 mm. Odlicno radi posao
ali mora da ima vojice jer se savija.
...


...
Ako mozes skini sa multiplexovog sajta uputsvo za sklapanje od acromastera i vidi kako je to tamo reseno. Inace kod svih multiplex modela koristi se ta zica za komandovanje, ali preko te zice ide crevo pa preko jos jedno crevo pa sve zalepljeno u trup.
...
Ovo su stvarno samo sve jako dobronamerne "observacije" da ne ostetis model bez veze kod prvih letova. Bice i tebi i svima zao jer se stvarno vidi kolicina rada i ljubavi koja je ulozena u sve to! Inace svaka cast i samo napred!
...






Pozdrav
« Last Edit: June 16, 2008, 11:48:16 AM by SABURO »
Veljko

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: March 3 Buld Thread
« Reply #9 on: June 16, 2008, 11:46:38 AM »
Topic je ociscen od nepotrebnih komentara.

P.S. molim novopecene korisnike da se ponasaju skladno pravilniku!!!
http://rcfly4um.org/index.php?topic=3.0

Nikola | rcfly.in.rs


Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: March 3 Buld Thread
« Reply #10 on: June 16, 2008, 11:14:58 PM »
Hvala na odgovorima, mislio sam da se niko ne interesuje za ovu gradnju pa nisam ni stavljao novih slika.
Doduse nisam ni nesto mnogo radio na modelu, ali bice novina ovih dana. Model je trenutno na pripremi za farbanje kod mog ortaka koji je auto-limar i kog sam uvukao u svijet modelarstva, pa mi je on svojim poznavanjem auto-kitova, lakova i sl. otvorio neke nove pravce u gradnji. Rijesio sam da oracover
zamjenim metalik farbom za auto. Vec smo odradili neke probe na stiroduru...
Kao prvo, plasticni kit koji se koristi za branike odlicno prijanja na stirodur i NE GRIZE ga.
Kao drugo on je odlicna podloga za bilo sta , preko njega ce ici spric kit, a potom metalik nitro lak.
Mislim da ce ispasti odlicno. Sto se tezine tice , bice naravno nesto veca , ali uradili smo mjerenja
pa cete vidjeti koliko, mislim da nece biti nista strasno, samim tim sto ce motor (stigao mi je prije par dana)
biti Turnigy 35-48-B 900kv  http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=3888
i ESC TURNIGY Sentry 40amp http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=3729
Ovo ce cini mi se biti dovoljno snage.

E sad
Topic je ociscen od nepotrebnih komentara.

P.S. molim novopecene korisnike da se ponasaju skladno pravilniku!!!
http://rcfly4um.org/index.php?topic=3.0


Vidim da je bilo komentara ali zao mi je nisam stigao da vidim o cemu se radi.


.Interesuje me kako ti je uhvatio oracover za stirodur?
 I jos nesto kako ces da pricvrstis poklopac motora?

Oracover odlicno prijanja za stirodur. Na ovom avionu i nije toliko dobro ispao
kao na Arcusu kome sam oblozio krila. Bitno je samo da nemas puno nabora,
a to ces postici lepljenjem vise komada. Kada sve zavrsis onda uzmi fen za
kosu i ugrij oracover koji ce se od toga skupiti i zategnuti. Ispada super.

Sto se poklopca motora tice on ce biti od plasticne flase. Onaj poklopac
koji se vidi gore na slikama mi je na kraju posluzio samo kao kalup.
Otkinuo sam vrh plasticne flase, nabio onaj poklopac u njega i zagrejao
vrh flase fenom. On se skupio i dobio oblik .

nadam se da u tvojoj okolinima ima  starijih vazduhoplovnih modelara, slobodno ih upitaj, mi "doajeni " nismo ni sujetni, ni trgovci ni "novopeceni "instruktori ili cak nstavnici "aeromodelarstva" , i ne zivimo od modelarstva, vec za modelarstvo! Budi mi pozdravljan; doajen

Hvala na podrsci, ovamo u Podgorici imamo 3-4 modelara koji se time bave dobrih 30-tak i vise godina.
Popricati sa njima stvarno predstavlja zadovoljstvo, i oni su uvek spremni da daju savet, i skoro ga
uvek imaju. Postoji tu kod nas ta podjela na nas nove koji vozimo stiropor na struju, i njih "stare"
koji ne priznaju nista sem balze i nitro-metanola.

Pozdrav.