Author Topic: AP (by Fenix)  (Read 106179 times)

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
AP (by Fenix)
« on: March 06, 2008, 02:12:47 PM »
Nakon prestanka rada predhodnog foruma bili smo kao odsjeceni od svijeta,ali sa aktiviranjem ovog foruma opet smo dobili krila i uspostavili kontakt sa ostalim ljubiteljima ovog hobija.Na predhodnom forumu sam pisao i o prvim mojim pokusajima slikanja iz vazduha,pa posto ste vec o tome citali,barem predpostavljam da se ne bi ponavljali evo samo par fotki kao uvod u RC AP i objasnjenje kako je to sve kod mene pocelo.
 
Posto sam proslu sezonu letio nitro model od 6.5 ccm nakon izvjesnog vremena odlucio sam da postavim digitalni aparat sa jednostavnim sisitemom okidanja.Aparat je Samsung 1.3 mega pix.Evo kako je to izgledalo

                         


             
                         


                         

Naravno ovaj model mi je posluzi za experiment jer nisam imao neki elektro model sa kojim bi mogao da experimentisem.Naravno za prvi pokusaj mi je bilo bitno da li ce to sve u vazduhu raditi kako treba zbog vibracija i sl.
 
Nakon slijetanja bio sam odusevljen ,prije svega  sto je experiment uspio,a kvalitet slika mi nije bio toliko bitan.Evo i par slika sa te lokacije

                         
   

                         
 
                         

                         
 
                         
   

                         

                         

                         
 
                         

Imajuci u vidu da je ovo sve slikano u podne,zbog jacine sunca slike su ispale super.Naravno ako se malo bolje posmatraju ove fotke primjeticete  krivudave linije na objektima.Naravno to je sve zbog vibracija koje proizvodi motor i zbog strujanja vazduha od elise.Zbog nemogucnosti gasenja motora ovi modeli nisu adekvatni za aero foto,a i zbog same velicine modela i brzine kojom se moraju voziti  ovi modeli nisu pogodni za AP.Bilo je jos slikanja sa ovim modelom ali na istoj lokaciji i sa istim kvalitetom slika tako da je ovo sve sto se tice ovog modela i AP.
Kazem ovo je bila samo uvertira u nesto sto ce da bude moj drugi korak  u  AP.Naravno rijec je o elektro modelu sa LiPo baterijama i brushless motorom.Za sada toliko kao sto rekoh u ovom uvodu a uskoro slijede fotke elektro modela i naravno fotke koje su slikane sa ovim istim apartom ali su fenomenalne :oi naravno sa razlicitih lokacija,jer i u tome i jeste car AP.
Pozdrav svima od Fenixa.
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #1 on: March 09, 2008, 12:13:02 AM »
Poslije prvih napravljenih snimaka sa nitro modelom uvidjeo sam sve nedostatke ovog modela,pa je naravno jedino rjesenje bilo da aparat postavim na model sa elektro motorom.Posto imam Wing Dragona (2 kom)odlucio sam se da njega nadogradim sa brushless motorom i LiPo baterijam,jer sa speed 400 koji je u njemu bio instaliran i NiMh baterijam bi to bilo nemoguce.Iz UH sam narucio sve od punjaca ,baterija,motora speed controlera...O gradnji ovog modela koji mi je ujedno i bio prelazak na LiPo i brushless program bice detaljnije rijeci u posebnom topiku u foamies pa koga interesuje neka posjeti taj topik.Samo cu reci da sam ODUSEVLJEN snagom ovog malog motora (Tower Pro 2408-21)koji daje potisk od 600 gr :o,a kompletan model je tezak 630 gr,naravno bez aparata i nosaca za aparat,sto ce reci odnos potisak .masa 1:1 :oSta reci.Znaci ima dovoljno snage da se okaci jedan ovakav aparat sa nosacem sve ukupno 250 gr.Ovaj model je idealan za AP jer ima odlicno mjesto za aparat a untrasnjost trupa je dovoljno prostrana da se u nju moze postaviti baterija od 1300mAh sto je i ideala za ovaj motor koji vuce 13 ampera sa elisom 7x6 ili 7x5.Mogao sam staviti i vecu elisu sa manjim korakom ali to prostor ne dozvoljava.Kao sto sam vec rekao odusevljen sam sa snagom koju daje ovaj motor i nakon prvih probnih letova bez aparata penje vertikalno,a sa aparaton penje pod velikim glom.Na pola gasa odrzava visinu bez problema.Sa razlicitim rezimima let traje od 10-12 min.sto je takodje fenomenalno.Evo i par slika pa da nastavimo...

           


           
   
           

           

           

Kad letim sa aparatom morao sam dodati jos 30 gr tezista jer baterija je tada smjestena u centralni dio trupa a ne u prednji gdje inace baterija stoji kod ovog modela.Na ovom modelu je naravno mana bila i stajni trap koji je napravljen od tanke celicne zice i malih tockova,pa je izdrzao naravno samo par startova.Taj proble i problem tezista sam rijesio tako sto sam napravio novi stajni trap od aluminijuma i stavio sam vece tockove (od Easy trenera koga sada ne letim).Tezina  ovog stajnog trapa je 30 gr tako da je teziste sada taman kako treba.
Sa ovim stajnim trapom polijecem i sa neravnijih terena,treba mu 7-8 metara rulanja da poleti sto i nije strasno,ali u zadnje vrijeme praktikujem da ga bacam iz ruke,tako da stedim i bateriju.
Kao sto sam rekao ovaj model je idealan za AP pored svega navedenog tu je i motor koji je smjesten pozadi tako da nema turbulencija vazduha od elise,pa su samim tim i slike bolje sto ce se vidjeti ubuduce iz prilozenih fotografija.
Naravno jos da napomenem da je digitalni aparat Samsung 1.3 mega pixela i on je za sada probna varijanta (isti koji sam koristi sa nitro modelom),a uskoro cu da nabavim aparat od min.7-10 mega pix i obavezno da ima opciju za smirivanje slike,i onda nema da nema ;)
Ima dosta toga da se kaze ali za sada toliko .Naravno trening da bi se napravile dobre fotke intezivno traje,slika sa raznih lokacija ima sve vise i bice postavljene uskoro i samo mogu reci da su sve bolje i bolje usta cete se i sami uvjeriti...Pozdrav.
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #2 on: March 09, 2008, 12:34:22 AM »
Kao sto sma vec rekao imam dva ovakva modela pa posto ovaj drugi nije jos napravljen i ovaj ce biti upgrade brushless verzija uskoro sa vecim precnikom elise 11x4 jer cu napraviti nosac motora iznad krila ,pa ce sledeci model biti malo sporiji a imace istu vucnu silu,jer ovaj model koji sada letim sa elisom 7x5 ili 7x6 je brz za AP(kad je rijec o fotografisanju na malim visinama).Znaci ovaj drugi ce biti slow flyer verzija.U medjuvremenu sam njegovo krilo prepravio tj,napravio sam elerone tako da ovo krilo takodje sada koristim za slikanje jer sa eleronima naravno bolje kontrolisem nagib.Pa da vidimo kako izgleda ova varijanta...


           

           

           

           

           


           


           
       
 
         

       
         
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: AP (by Fenix)
« Reply #3 on: March 09, 2008, 12:48:20 AM »
Bas si lepo ovo uklopio. Samo, mnogo ti "skupa" cela ta kombinacija (za neupucene, motor, kontroler i elisa kod UH kostaju celih 14.5$ iliti 9.5 evrova). U praksi si dokazao da su elektro modeli "preskupi". Jedna sugestija, montiraj elisu neposredno uz motor (ako dobro vidim na slikama, to sada nije tako). DRASTICNO ces smanjiti vibracije i sacuvaces lezajeve motora.
Sta reci - svaka cast.


Pozdrav
« Last Edit: March 10, 2008, 04:18:25 AM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #4 on: March 09, 2008, 07:47:58 PM »
Hvala Lazo, svaka sugestija je dobrodosla,a to da je sve ovo "preskupo" to je smijesno sta se dobija za tu cijenu.Ja sam se naletio sa ovim modelom a tek ce da se leti.Naravno svako ima pravo da bira ali opet kazem to je stvarno smijesno kakve su cijene ovih a i ostalih komponenti.
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #5 on: March 13, 2008, 11:00:49 PM »
Naravno da poslije ovoga slijede prvi aero foto snimci,pa kakao kazu prvi se macici...
evo i slika...



tamo neka kuca


Podgorica...


sportski aerodrom.

Naravno prilikomk ovog snimanja mi je bilo bitno podesavanje tezista i ugla krila a kvalitet manje vise ....Kvalitet slike tek slijedi... ;)
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #6 on: March 18, 2008, 06:30:59 PM »
Prvi snimci (postavljene u predhodnom postu) napravljeni su 29.01.na lokaciji pored sportskog aerodroma (stari aerodrom).Naravno na ovoj lokaciji je najbezbjednije letjeti dok se model ne utrimuje, uravnoteži i sl.Zbog toga naredne slike su tako?e sa ove lokacije.Kao što sam i prije rekao prilikom ovih letova izvršena su sva potrebna podešavanja i na aparatu i samom modelu,posmatrao sam kako se model ponas pri raznim brzinama,mjerio vrijeme trajanja baterija...Prvo sam letio sa krilom bez elerona a nakon toga i sa eleronima (koje je teze za 100 gr ali se sa njim bolje kontroliše nagib).
   Evo i slike naravno... (fotografisano 01.02 i 22.02.)

                     

                     

                     

                        Dragon?e (kako ga moje ?erkice zovu) u akciji...

                     

                     

Pri ovim letovima sam birao neki objekat za slikanje i fotografisao ga sa razli?itih visina i raznih napadnih uglova kako bi saznao koji su napadni uglovi za odre?enu visinu najidealniji.Naravno kao što i sami znate sama procjena udaljenosti modela ,modela od objekta pa dobar ugao ???,naravno može se posti?i samo treningom.Naravno necu sada da govorim o video linku koji moze da se emituje na stanicu(o ovome cu naknadno pisati i u planu mi je to da nabavim u skorijoj budu?nosti),pa bi fotografisanje odre?enog objekta bila šala mala :P.Kao što rekoh za sada slikam na ovaj na?in kao što rekoh gdje trening samo pomaže i mogu re?i da svakoga dana..... ;)

                     

                     

                     

Potvr?ujem da to sve odozgo izgleda druga?ije sa ovim gore fotografijama.Tako?e i ove narcisoidne slike služe za treniranje ;)

Za sada toliko od mene,a sljede?i postovi ?e biti samo uvertira u ono što tek slijedi.Lijepo vrijeme tek dolazi,zelenilo svuda oko nas,priroda buja...šta re?i nego bi?e letenja,slika i prijatnih iznena?enja.
                                                 
                                                                 Pozdrav.
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Online SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: AP (by Fenix)
« Reply #7 on: March 18, 2008, 07:30:09 PM »
Svaka cast fenix, ovo je za svaku pohvalu.

Mozda se i ja bacim u vode Aerial photography-ja ove godine ( s Parky-jem ).




Nikola.
Nikola | rcfly.in.rs


Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: AP (by Fenix)
« Reply #8 on: March 19, 2008, 04:32:40 PM »


Mozda se i ja bacim u vode Aerial photography-ja ove godine



Nikola.


Kad Fenix konacno pokaze fotografije sa Plavnice , vjerujem da hoces,
posto su ove slike do sad smijesne u odnosu na te.

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #9 on: March 20, 2008, 10:14:48 PM »
Pozdrav Sasa,naravno da cu da postavim i i slike sa Plavnice,ali idemo hronoloski onako od pocetka jer je i to interesantno,a i da bi se mogla uporediti ta neka progresija u svemu ovome.
Nakon par letova i slika napravljenih sa ove lokacije, naravno sve isprobano utrimovano izbalansirano 23.02.uslijedio je i prvi izlazak na javno mjesto.Nakon onako velike livade poprilicno mala lokacija urbana cjelina ,saobracajna guzva,buka od automobila...adrenalina ne hvali ::)Zbog blizine raznih kablova,drveca...kao prvo treba ocijeniti prostor odakle treba startovati model,naravno i gdje ga sletjeti,locirati opasna mjesta za let i tek tada pustiti model.Na ovakvim lokacijama od buke se ne cuje rad motora pa treba biti stalno oprezan i posmatrati  model,kako reaguje na gas...Naravno treba pratiti vrijeme trajanja leta rati praznjenja baterija.E nakon svega ovoga moze se poletjeti naravno u susret novim fotkama.Kazem adrenalina nije nedostajaloEvo i par fotki sa tog leta,naravno ovaj put mi je bilo bitno da osjetim taj URBANI let...

           
          dio grada,Zabjelo...

           
          posto je ovo slikano u blizini moje zgrade,moram priznati do sada ovako hodajuci po zemlji nisam ni primjetio da u komsiluku imam ovako ekolosku fabriku :P

           
            isto to  samo iz drugog ugla,a u daljini se vidi cuvena Tuska pijaca koja je nekad bila dobro poznata svima,sad manje vise...

           
           dok sam letio i ovaj bager je nesto drndao pa mi je i on svojom bukom dodatno smetao pa sam i     njega slikao

           
              isto to sa malo vece visine...

           
i naravno opet moja malenkost ovo nije slika sa lokacije odakle su slikane ove gore slike ali nema veze...
Toliko za sada,a uskoro naravno nove slike.......Pozdrav.

         
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #10 on: March 22, 2008, 07:13:15 PM »
Posto je ovih dana zima odlucila da se vrati iskoristio sam to vrijeme da postavim ove fotke koje sam prije slikao,jer kao sto rekoh ovih dana nema letenja >:( ali zato se letjelo prije ovog zahladjenja pa je bilo novih slika ;) Ove fotke koje sada postavim uradjene su 24.02.Kao sto sam i rekao na samom pocetku ovoga posta car AP je u tome sto nam omogucava da sa ovakvim modelima slikamo razne lokacije i predjele i razbijemo monotoniju sportskih aerodroma i sl.Naravno opet kazem koga to ispunjava.Meni je stvarno zadovoljstvo vidjeti te predjele iz vazduha,pa tako poslije letenja imate jos jedno zadovoljstvo  - fotografije tih predjela.
Ovaj put letio sam na suprotnom dijelu grada koji se zove Pobrezje (ko zeli malo bolje da upozna Podgoricu),pa krenimo redom...

           
           

           
            Park...

           

Za kraj slijedi razglednica na kojoj se vidi Union bridge i sportski centar....

           


   Toliko  za sada...


           
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #11 on: March 26, 2008, 06:47:48 PM »
01.03.osvanuo je poslije kise koja je padala jedno 7-8 dan vedar suncan dan idealan za jedan kraci porodicni izlet,naravnoi za letenje ;DOvakav dan je idealan pogotovo jutarnji casovi za fotografisanje iz vazduha.Ova lokacija tj.Plavnica je udaljena 14 km od Podgorice na putu za Skadasko jezero ili Petrovac.Lijepo uradjeno izletiste sa marino m za camcice,restoranom i bazenom.Skadarsko jezero je udaljeno 2 km.
Pa krenimo u razgledanje.....

           
              naravno prvo fotke sa cvrste zemljice kako bi rekli iz ovog ugla da se vidi kako to izgleda i moja malenkost ;)

           
            moja supruga Cana i cerkice Teodora i Tamara ...

E sada spektakl...tj u medjuvremenu izabrana lokacija za let,Dragonce spreman i evo fotki,naravno isto to samo iz drugog ugla,morate priznati mnogo BOLJEG :o

           

           

           
            sa malo vece visine...

           
            u pozadini se vidi Skadarsko jezero.
E sada idemo lijevo od ovoga mosta gdje su locirani,parking,marina,restoran...

           
Na ovoj fotografiji se moze primjetiti kako prisutni zateceni nesvakidasnjim prizorom ne posmatraju prirodu nego Dragonceta na djelu.Iako su dosli da posmatraju predivnu prirodu za trenutak - jedno 15 min.koliko je trajao let posmatrali su ovaj let.Vrhunac je bio kad su prisutni nakon slijetanja mogli da pogledaju i fotke tj.kako to mjesto po kojem hode izgleda iz pticije perspektive.Kazem sretnici sto su imali priliku da to vide ;)

Idemo dalje...naravno baterije jos traju 8)

E na ovoj fotki je obuhvaceno cjelokupno mjesto... :o

             

             
               marina...

               
Evo i fotka lokacije odakle smo poletjeli,letjeli,slikali i naravno sletjeli  ;D.Iza mene je cerkica Teodora koja me stalno pitala: tata kako ide?Sta reci...Preporucujem ovo mjesto ko bude u vrijeme odmora dolazio u CG.Eto dobro ja izreklamirah ovo mjesto mogao bi gazda nesto da plati... ???

Toliko za sada,a u skorije verijeme bice slika sa novih lokacija,vec su fotografisane,ali zbog poslovnih obaveza sve imam manje vremena,ali bice postavljene uskoro.Samo cu reci da ce to biti ovaj put sa primorja tj.iz Becica da vidite kako je na moru u vrijeme kada nema turista...

                                                                 Pozdrav od Fenixa.
           
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: AP (by Fenix)
« Reply #12 on: March 27, 2008, 09:51:50 AM »
Fenix moram ti cestitati ovakvi snimci iz vazduha iritiraju da se tamo dodje i malo odmori pozdrav od Gileta  ;)
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: AP (by Fenix)
« Reply #13 on: March 27, 2008, 10:59:35 AM »
Apsolutno sam saglasan sa Giletom. Snimci su bas lepi i inspirativni - MASALA. Samo, nikako da na snimcima pronadjem tu Marinu?!?


Pozdrav
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Online SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: AP (by Fenix)
« Reply #14 on: March 27, 2008, 03:52:35 PM »

Kad Fenix konacno pokaze fotografije sa Plavnice , vjerujem da hoces,
posto su ove slike do sad smijesne u odnosu na te.

Zaista si u pravu. Jos jednom, fenix-e svaka cast!
 ;)
Nikola | rcfly.in.rs