Author Topic: Pinkfire10e kombat model  (Read 92240 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Pinkfire10e kombat model
« on: May 20, 2010, 08:42:58 PM »
   Danas su konačno testirani novi članovi mojih Pink modela. Da bi smo mogli da letimo vazdušni kombat, za mene najuzbudljiviju i jedinu interaktivnu RC društvenu igru sa modelima, napravio sam male elektro kombat modele već od poznatog materjala i tehnikom.
   Posle ličnog probnog leta, zamolio sam svog starog kombat saborca da i on da svoje mišljenje o pogodnosti za jurcanje. Ne bih govorio koliko smo bili zadovoljni da smo ponovo u vrtlogu lupinga i da ciljamo krep papir trake. Na slici se vidi osmeh Adama koje puno govori da su male mašinice, kako ih on naziva, i te kako dobro uspele. Imali smo gledaoce u ličnosti dva konja i stado ovaca  :D
   Što se konstrukcije tiče, trudio sam se da zadovolji aerodinamičke zahteve a da ostane što jednostavnija konstrukcija. Mogućnost lakog i brzog pristupa akumulatoru i svim drugim komponentama je važna stvar, a da pri tome nema vratanca. Ni jedna žica ne viri van modela u letu, osim antene. Znači sve može da stane u trup koji je izrezan iz jenog komada stirodura. Sa dve strane je nalepljena plastična pločica od 0.5mm i to je sve. Krilo je puni stirodur sa malim ojačanjem od balze. Šarke su selotejp a komandne poluge su komad čelične žice. Farbao sam ga sa lakovima na vodenoj bazi.
Za oblik modela sam kao prvo uzeo Spitfire, otud ime Pinkfire. Model naravno nije skejl ali zbog boljeg izgeda modela ovako je lepši nego neko leteće krilo ili jednostavniji sportski, a u duhu je WWII... kako je to preporuka u prvim redovima pravilnika kombata. Uzeo sam razmeru 1:12 što je najrasprostranjenija razmera među malim wordbird-ovima. Znači raspon krila je 860mm i dugačak je 720mm. Letna težina je 380g. sa 2S 1250mAh. Kormila su samo visina i eleroni. Vertikalna komanda se može zanemariti. O setapu kasnije.
Na slikama se vidi da se dva modela razlikuju. Prvo sam napravio plavi a safari dizajn je malo poboljšana verzija. Sa ovom konstrukcijom ću napraviti i sa oblikom Meseršmita i neki od Mustanga... Bi će i malo veće verzije.



Video sada nema, a bi će ga nadam se puno kasnije.
Jedan od modela je već Adamov. Jurca ćemo se nas dvojica sve dok nam se i drugi ne pridruže. Mi ćemo uraditi sve da i drugi hrabri piloti požele da se leti ova vrela igrica.
Adame, hvala ti na testiranju. Vidimo se na livadi uskoro ponovo.  ()-()

 ;namig



« Last Edit: May 20, 2010, 09:04:40 PM by tibeteagle »

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #1 on: May 20, 2010, 09:01:24 PM »
hvala tebi za ovako dobar i jedmostavan modell, sta da vam kazem davno sam se ovako lepo proveo ,model je veoma stabilan dovoljno jak i ujedno jednostavan nema na njemu nista skupo ali daje osecaj da letim veliku pticu sve u svemu ja sam prezadovoljan ,ako T.E ovako nastavi u subotici ce biti armada ljutih pilota smekera sa vatrenim masinama u rukama ()-()

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #2 on: May 20, 2010, 10:31:24 PM »
Auu, slike dosta govore, samo hvali miris baruta u vazduhu. Zao mi je sto nisam blize da se oprobam sa vama u mom Sopwith-u  (<--)
Bice prilike nadam se  (pijemo)

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #3 on: May 21, 2010, 12:18:06 PM »


      :)aplauz



Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #4 on: May 21, 2010, 12:26:21 PM »
Momci,  :)aplauz ! Ja sam još u početku rekao da me interesuje tema, tako da uskoro ćemo malo popričati o modelu, a posle  (work), pa nadam se i  (<--)  (<--)  (<--)

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #5 on: May 21, 2010, 01:43:57 PM »
Perfektno, savrseno, vrhunski kao i svaki model do sada! Svaka cast T.E. jos jednom!!! (res)
 :)aplauz
Nikola | rcfly.in.rs


Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #6 on: May 21, 2010, 02:00:23 PM »
 3aa
  Pošto sam jedan od glasnijih nagovarača za jeftini slow RC kombat, malo kasnije ću dati mogućnost da i drugi sastave i lete ovakav model, ako ne žele da kupe skupi šminkerski. Znači pravi ću jeftine kitove ovih modela, ali molim za strpljenje jer još traje razvoj. Uskoro ću napravi slikovitu vođicu izgradnje (bild log) da se vidi da nije ništa komplikovanije sastaviti nego Zoljicu. I oprema je veoma slična Zoljicinom, pa se neke komponente mogu koristiti...
 (fiu)

Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #7 on: May 21, 2010, 09:00:54 PM »
E super su...al ja bi sebi jednog FW-190:)

Offline Rale

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
    • Aeromodelarstvo iz ugla Milosa Raletica
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #8 on: May 21, 2010, 09:13:21 PM »
Svaka cast T.E.  :)aplauz
Pun si ideja i jednostavnih, a dobrih resenja.
Mislim da ces sa ovim izazvati jos vecu zarazu medju modelarima, nego sa "Zoljicom".
Jedva cekam da vidim slike izrade modela i modele u letu.

Pozdrav, Rale

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #9 on: May 22, 2010, 02:28:51 AM »
Svaka čast na lepim modelima... Na slikama mnogo dobro izgledaju u vazduhu...

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #10 on: May 23, 2010, 10:11:08 PM »
Hvala Rale, Mirče!  (pijemo)
Danas smo se lepo proveli na bikovačkom aerodromu. Pored juniora koji su se takmičili u slobodno letećim kategorijama i mi RC piloti smo promrdali prste.
Već očekivano jurcanje, kombatovanje smo konačno nastavili sa Adamom. Napravili smo dva kruga od po 5 minuta leta. Sve se pokazalo dobro samo je vetar duvao malo jače. Zbog toga su nam i ciljanja trake bila manje uspešna. Ipak, prvo sečenje trake se desilo.  (yay)  U drugom krugu u drugoj minuti sam zakačio krilom svog modela adamovu traku, ali se nije pokidala. Posle nekoliko oštrih zaokreta ipak sam uspeo da elisom odsečem oko 80cm od kraja.
Adam je vukao traku od 6m a ja od 8m. Sledeći put idemo obojica na 10m, pošto ovo ipak nije baš toliko slow kombat kao sa deproncima. Adam je imao još jednu prednost ovog puta,  jer je leteo poboljšani verziju modela. Lorand je snimao sa video kamerom i po njegovoj proceni ništa nije snimio jer smo čas bili zajedno čas na sve strane. Na sreću ipak je napravio izuzetno dobar video sa kojeg se koliko toliko može videti dinamika leta i sposobnosti malog Pinkfire-a. Nastavili bi smo da je vreme to dopustilo. Evo nekoliko slika i video snimaka celog prvog kruga. Drugi krug, na žalost, nije snimljen.

   






Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #11 on: May 23, 2010, 10:28:33 PM »
mala izpravka , u prvom krugu sam ja tebi odseko jedno metar ipo trake i to vuko sa sobom jer mi se obmotalo oko krila znaci 1:1 ;D ;D, inace odlicno smo se proveli jedino malo jaci vetar je pravio smetnje ali sve u svemu jos jedan lepo proveden dan!!!!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #12 on: May 23, 2010, 11:02:27 PM »
Baš sumnjivu.  mmmm Nisam primetio. Nisi ni rekao odmah, posle leta, pa sve do sada. Verovatno kada si sleteo blizu mene smotala se traka na tvoj model. Adame, Adame, nemoj da varaš  :( Pokaži na video snimku gde je bilo sečenje. Da si imao traku na svom modelu u zadnjim krugovima gde si sam leteo videla bi se traka od 1.5m  mmmm
« Last Edit: May 23, 2010, 11:05:01 PM by tibeteagle »

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #13 on: May 24, 2010, 08:51:38 AM »
kod tebe je snimak prvi start pogledaj :mhm

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #14 on: May 24, 2010, 10:22:32 PM »
 Adame, prvi krug može svako da vidi gore na video snimku koje sam stavio. Drugi krug nije snimljen a odsečena traka je kod mene u torbi. Činjenice govore da nije bilo sečenja sa tvoje strane, a na kraju se vidi da nisi imao nikakvu traku na svom krilu od 1.5m.
  Pošto je ovaj dan bio samo za vežbanje i demonstracionog karaktera za klince, nema nikakvog merenja i brojanja rezultata. Ni 1:0 ni 1:1, ni 2:1 ako uračunamo da sam krilom zakačiu traku a nije se pokirala. Bilo bi mi mnogo draže da smo raspravljali da li je bilo 5:4 ili 6:5 seckanja.
  Jedna važna stvar i pouka ovog dana. Cela igra mora da bude nadgledana od strane neutralog lica i činjenice se moraju odmah fiksirati. To je inače tako u svakom sportu. Nije na odmet praviti i video snimak, za svaki slučaj.
  Suština ovog topika je model, koji se pokazao dobrim pa i za mini akrobacije koje je Adam lepo demonstrirao u svom mono letu posle pete minute, koliko traje jedna runda u ovoj klasi (5 do 7min po dogovoru), a zabeleženo na video snimku gore.
Kombat bi bio loš interesantniji da u igri učestvuju i komercijalni modeli, ili pravljeni od strane drugih modelara. Onda bi se takmičile i razne varijante modela, kao u drugim modelraskim klasama i naravno barem 4 modela od jednom u vazduhu. Jedva čekam da vijam Alfa lepotanje  8)