Author Topic: Pinkfire10e kombat model  (Read 92246 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #30 on: June 08, 2010, 10:36:44 PM »
Opremanje
Prvo sam stavio servoe i komandne poluge.
Ispod trupa sam iskopao kanal za servo kabel i sa vrelom žicom probušio do servoa i do mesta gde će biti prijemnik.
Rupe traba da su eliprične i da prođe glava servo kabla.









Kanal se može zalepiti selotejpom i ufarbati sa bojom trupa.





Sve servo kablove sam izvukao na najveći otvor na trupu.



Priključio sam prijemnik i uključio predajnik. Kada servoi stanu u nulti položaj, stavio sam poluge na servo.



Servoe sam zalepio sa Eko lakom kapajući nekoliko kapi. Pošto su ulazili pasent u otvore na trupu, lepio sam samo  sa jedne strane.













Poluge se mogu staviti samo tako da se skine krak na servou, povuga se uvuče u kormilo, potom u krak servoa i stavi se nazad na servo.







Veliki otvor je mesto gde se spajaju akumulator i regulator. Posle priključenja konektori se gurnu u trup.







Ispod leve strane krstastog nosača motora sam stavio podlošku M4 da bih dobio ugao na desno od oko 2 stepeni. Na slici je trup okrenut pa je to ovako obrnuto.





GOTOVO! (yay)

Kraj, Vége, The End, Konec, Fine, Ende, (fiu)

Program end;

Go sub test; http://rcfly4um.org/index.php?topic=4376.msg25049#msg25049
go to (spava)

 ;namig




« Last Edit: June 08, 2010, 10:52:55 PM by tibeteagle »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #31 on: June 08, 2010, 11:44:37 PM »
pole ovakvog posta, covek pozeli da odmah ujutru sklopi jedan ovakav avioncic
 (res)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #32 on: June 09, 2010, 02:20:38 PM »
Rezime
Model leti dobro. U jakim zaokretima ostaje stabilan. Malo je brz, pa sam se kasnije setio da se može skinuti gas  lol
Model je na kraju ispao 406g + malo balasta na rep oko 8g = 414g sa punim akumulatorom  :big smile
Površina krila je oko 13.5 dm2 koliko CAD program pokazuje, pa je po složenoj računici opterećenost krila 30.7 g/dm2
Konstruisao sam ga za malo lakše komponente, koje su većinom u prenjem delu modela, mislim i na lakšu elisu, jer je lakše balansirati ako je model nosat.
Težište je na ramenjači +- 3mm.



Ovi balasti na repu se lako mogu menjati po potrebi skidati i dodavati i na terenu i sigurno neće ispasti.



 

Misha, kada budem imao izrezan kit na prodaju, objavi ću u rubrici kupujem-prodajem.

 ;namig

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #33 on: June 09, 2010, 03:22:35 PM »
Rezime
Model leti dobro. U jakim zaokretima ostaje stabilan. Malo je brz, pa sam se kasnije setio da se može skinuti gas  lol

aplauz Sve pohvale ;) fenomenalno  (work)   (res) :mhm  ()-()  (<--) (pijanoo)

S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline Mythbuster

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
  • Nebo visoko a zemlja tvrda.
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #34 on: June 09, 2010, 03:24:38 PM »
Rezime

Model je na kraju ispao 406g + malo balasta na rep oko 8g = 414g sa punim akumulatorom  :big smile
Površina krila je oko 13.5 dm2 koliko CAD program pokazuje, pa je po složenoj računici opterećenost krila 30.7 g/dm2


Ako smem da primetim, u povrsinu koja se uzima u obzir za racunanje opterecenja( bas tom slozenom racunicom) ulazi i povrsina horizontalnog stabilizatora, koju si nadam se uracunao u onih  13.5 dm2.
Ako nisi, onda si jos na dobitku, opterecenje ce biti i ispod 30g/dm2.
"Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju..."
Karel Čapek (1890-1938), otac naučne fantastike

"Ko uvece legne sa dupetom koje svrbi, probudi se ujutro sa prstom koji smrdi"
Srđan Dinči

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #35 on: June 09, 2010, 05:57:49 PM »
Horizontalac nisam uračunao a i neću, jer horizontalac ne nosi nikakav teret, samo stabilizuje. Znači potpuno je neutralna površina u funciji nosivisti pod svim uglovima letenja. Možda se može dodati deo donje površine trupa ali ne bi bilo realno jer pritisak na gornjem delu trupa to neutralizuje.
Lako se može smanjiti jedinično opterećenje sa smanjenjem tereta ili povećanjem krila, ali je ono važno radi stabilnosti kod ovakvih modela. Znači nije dobro ni malo a ni veliko. Za ovu veličinu modela je ovo optimalno. Pogledaj parametre sličnih modele ove kategorije malih skejl modela, recimo: http://www.alfamodel.cz/ Idu do maks. 35g/dm2, znači već sam u dobitku.
 ;namig
« Last Edit: June 09, 2010, 05:59:49 PM by tibeteagle »

Offline Mythbuster

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
  • Nebo visoko a zemlja tvrda.
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #36 on: June 09, 2010, 06:16:07 PM »
Ma nema potrebe, pitanje nije sustinske ( veliko ili malo opterecenje) vec principijelne prirode, opterecenje se racuna na ukupnu nosecu povrsinu a tu se racuna i horizontalna stabilizirajuca povrsina i projekcija krila koje prolazi kroz trup, znaci, sve od (i izmedju) nosecih povrsina sto se projektuje na horizontalnu ravan.
Takva je teorija usvojena, nisam je ja izmislio.

Da li mi se cini, ili ti zauzmes gard na svaku , pa i dobronamernu primedbu?
Nema potrebe, bar sto se mene tice, tvoji prikazi , stavovi i ideje su toliko osvezavajuce za ovaj forum da bi bez tvojih radova bilo pomalo dosadno.
Nove tehnike i tehnologije primenjene u modelarstvu, za sve nas su riznica ideja.

Veselo letenje.
"Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju..."
Karel Čapek (1890-1938), otac naučne fantastike

"Ko uvece legne sa dupetom koje svrbi, probudi se ujutro sa prstom koji smrdi"
Srđan Dinči

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #37 on: June 09, 2010, 08:01:49 PM »
Da, Mythbuster imaš pravo, jer moji neki kometari imaju hladnu tehničku i suštinsku prirodu. Nema tu nikakav guard.  ;namig
O ovakvim i sličim stvarima smo već diskutovali na jednom topiku: http://rcfly4um.org/index.php?topic=562.0
Suština je da smo konstatovali, koliko vrsta letelica, toliko vrsta teorije.  mmmm
Za konvenciju o izračunavanje operećenosti imaš pravo, ali ja i dalje smatram nerealnim. Da nije to Graupnerova komercijalna varka, da parametri izgledaju malo primamljivije. Kod njih se 6-o kanalni RC sistem zove 12 kanala  :sljus već od početka 1970-ih, kada sam kupio moju prvu 4 odnosno 8 kanalnu stanicu.
Ja polazim od fizičke činjenice. Koliko nema smisla uračunati H. površinu evo mog razmišljanja. Recimo, ako promenim veličinu površina stabilizatora, odnosno horizontalca, koji po nečijoj konvenciji ulazi u uračunavanje opterećenosti, letne osobine modela se u opšte neće promeniti (osim u nekim specijalnim slučajevima jedrilica i sl.) a vrednost opterećenja će pokazivati razliku.

Možda na nekom drugom topiku možemo nastaviti, pa slobodno otvori pa da diskutujemo u edukativnom duhu ovog foruma.  Mada sam ja više praktičar (tehnokrata  :big smile) nego teoretičar, kako si primetio. Namerno ne unosim puno teorije, jer ih ni sam nemam puno, a sve odbacujem što mene i druge samo odvlači od glavnog cilja, a to je uspešno i sigurno poleteti. Poznajem dobre teoretičare aerodinamike, koji nikada ili veoma malo lete a pogotovo ne prave dobre modele letelice.
Drago mi je da ti se sviđaju moji jednostavni radovi. Sve je OK. ;namig

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #38 on: June 13, 2010, 04:10:52 PM »
Novi članovi flote. Pinkmesser i Pinkcurtiss.

 

« Last Edit: June 13, 2010, 04:41:42 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #39 on: June 29, 2010, 03:55:12 PM »
Konačno stigao sam da kompletiram nekoliko kitova. Formirao sam cenu koja je s obzirom na kvalitet delova i dobre letne osobine prihvatljiva, pogotovo u paru.
Evo oglasa za PINKFIRE u kitu:
http://rcfly4um.org/index.php?topic=4624.0
Bi će i drugih modela kasnije ,samo da prođu testove.
 (work)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #40 on: April 03, 2011, 11:56:49 PM »
I ja sam sezonu otvorio sa lomom pre dve nedelje. Manevrisao sam previše nisko na punom gasu. Uživao sam, ali mi se izgleda zavrtelo u glavi.  :sljus No meni nije tako bolno, jer za čas odštancam par komada. Već su dva nova opremljena i upucana danas. Pinkmesser i Pinkcurtis. Evo par slika da se vidi kako se lepo lome stirodur modeli. Inače ovako čisiti lomovi se veoma lako lepe sa 2K lepilom. Ipak ovaj neću da slepim jer je nos jako razmrskan i pravim V4 verziju ovog modela. Bilo je sve dobro na njemu ali se uvek može malo bolje. Od opreme ništa nije stradalo. Bolje je da se nosač motora iskine, nego da se iskrivi osovina motora. A inače se modeli konstruišu za letenje, a ne za tvrdo prizemljenje  :big smile


 ;namig




Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #41 on: April 04, 2011, 07:36:35 PM »
Novi lete perfektno. levo Pinkcurtiss - Mustang P40 i desno Pinkmesser - Messerschmitt 109


Malo radoznalo...

 ;namig

 
« Last Edit: April 04, 2011, 07:42:48 PM by tibeteagle »

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #42 on: April 22, 2011, 08:21:46 PM »
Evo jos jednog pinkfire-a, do duse za sada bez setupa.
Model sam farbao onim sto sam imao, prvo lak za drvo 3 sloja pa sivi lak u spreju, ispalo je ok..


hvala Tibeteagle

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #43 on: April 22, 2011, 11:31:53 PM »
Bravo n3mke  :)aplauz Prva klasa. Dobra ideja za farbanje.  (thumb) Nadam se da si slikao i prilikom izrade, pa otom potom...
Ovo je moja preporuka za setap od onoga što momentalno ima na lageru u HK:
Motor:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=14732
ESC:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=13430
LiPo:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=11904
Elisa, najmanje 2 komada
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7156
Servo 3 komada klase 9g
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=16257
Treba i jedan produžni kabl, ali se još 9 komada daje džabe uz njega  lol
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=9705
Konektor:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4136
Rad pogona sa ovim vrednostima komponenti su proverene. Mogu biti drugi brendovi sa istim vrednostima. LiPo može  da bude i 1250mAh 2S, a pogon sa 3S ne preporučujem. Mini prijemnik ispod 10g je poželjan. Predlažem da konektore staviš bez kućišta, one pozlaćene okrugle od 3,5mm, da bi se lakše ugurao u trup.
 ()-()
« Last Edit: April 22, 2011, 11:34:49 PM by tibeteagle »

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Pinkfire10e kombat model
« Reply #44 on: May 03, 2011, 12:35:36 AM »
Ne videh post kolko sam ocoraveo...  ()-()
Hvala za setup tako nesto ce i biti, necu da eksperimentisem. Sto se tice fotki nema ih jer mi je aparat crk'o ali sve je radjeno po uputstvu identicno, jedino farbanje malo drugacije :)