Author Topic: Ziroli - F9F Panther  (Read 238852 times)

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #405 on: May 17, 2011, 11:30:29 PM »
veliko poshtovanje i podrshka svome drugu

samo bez sekiracije, shtete nisu strashne       (pijemo)

Offline Against MCLXXXV

  • Newbie
  • *
  • Posts: 27
  • Cessna 182 rtf
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #406 on: May 18, 2011, 06:43:09 AM »
Mirce, samo napred i uzivaj u svom uspehu, Panter je legenda sam po sebi, kao i ti u ostalom.

E sad, koliko god budes gresio toliko ces i nauciti jer nema nikog drugog u Srbiji da ima model na mlazni pogon pa da ucis na njegovim greskama.  Mi sad svi mozemo da sednemo i analiziramo tvoje letove, kako poslovica kaze "Posle bitke svi su generali", ali samo ti znas kako je tebi bilo i kako je bilo najbolje leteti. Bolje od toga nisi mogao da odreagujes, a stete i nisu neke. Nemoj da te to sputava vec samo napred koliko god to novcanik dozvoljava (i zena naravno, bez nje nista)!

Predlazem ti da sednes jednog tmurnog dana pored Pantera kad ne mozes da letis, uzmes papir i olovku i sastavis listu svih radnji koje treba da uradis pre poletanja Panterom jer rece da ti se desilo da si pozurio u trecem letu i nisi sve uradio kako spada pre poletanja. Na taj nacin ces sigurno otkloniti bar taj deo "ljudske greske".
Priznaces da se sa tim silnim trudom ulozenim u Pantera ne igra. Verujem da ces imati jos mnogo mnogo letova, krivo mi je sto ne mogu da dodjem u Bg na okupljanje da vidim Pantera uzivo, ali bice vremena jos.

Puno uspesnih letova i mirno nebo,

Against
Live to fly, fly to live!

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #407 on: May 20, 2011, 12:01:46 PM »
Ja bih se samo nadovezao na ovaj prethodni post,da Mirce nije jedini koji ima model na mlazni pogon u Srbiji.Znam zasigurno da postoje jos modela na isti pogon samo sto nisu prikazani letovi na ovom forumu.Nadam se da cemo svi videti te letove uskoro.....Pozzzzz





Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #408 on: May 20, 2011, 08:36:08 PM »
I ja verujem da postoji aliii.... MIRCETOV F9F JE ZAKON ZA SVE OSTALE.
Mirce svaka  cast. ()-()

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #409 on: May 20, 2011, 11:15:28 PM »
Koliko ja znam, kod nas postoji samo još jedan jet model, Cokin F 15 sa turbinom Jet Cat 120.
Ne znam da li je model gotov i da li je leteo. Mislim da nije...
Ono što sam ranije imao prilike da vidim, je da su za taj jet kupovani vrlo kvalitetni delovi i da sam model lepo izgleda...
Verujem da će u Cokinim rukama model savršeno leteti... 

Razlika izmedju ova dva jeta je činjenica da je Panther pravljen iz kita (sa planova), da je u osnovi drveni model, za razliku od  F-15 koji je od plastike...
Panther je većeg raspona i manje težine.
Turbina na F 15 je jača, ali će model biti teži, i leteće mnoooogo brže...
Trapovi će sigurno mnogo trpeti, ako poletanja i sletanja ne budu besprekorna...

Pravi F9F Panther, je jedan od prvih jet aviona i vidi se da "korene" vuče od Warbirda. Krila su mu klasičnog oblika, sa klasičnim eleronima i flapsovima.
Meni ovaj koncept više odgovara, jer je model lakši za letenje, čitaj - sporiji, iako uopšte nije spor...

Posle par letova, pogotovo sletanja, mislim da jet modeli mogu da lete sa trave, ali pista mora biti vrlo ravna (izvaljana) i "potšišana"...
Danas sam bio na letenju, nosio Thunderbolta, sletanje sa tim modelom je kao usporeni snimak u odnosu na jeta...
Nadam se da će vreme u nedelju biti dobro, pa da napravim bar jedan let sa Pantherom... Biće sve u "komadu", bar do prvog sletanja... ;namig


Pozdrav

Mirče



 
« Last Edit: May 20, 2011, 11:17:35 PM by mirce »

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #410 on: May 20, 2011, 11:25:21 PM »
Tako je bitno je da se modeli množe!!!

Mirče aj što se ti nadaš da će vreme biti dobro već se kompletan skup nada da će uživati u nedelju gledajuci model i slušajući grmljavinu mlaznog motora!!!
 

(res)


 :rock
 
« Last Edit: May 20, 2011, 11:27:39 PM by IVAN3D »
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Online SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #411 on: May 20, 2011, 11:53:49 PM »
Posle par letova, pogotovo sletanja, mislim da jet modeli mogu da lete sa trave, ali pista mora biti vrlo ravna (izvaljana) i "potšišana"...
Danas sam bio na letenju, nosio Thunderbolta, sletanje sa tim modelom je kao usporeni snimak u odnosu na jeta...
Nadam se da će vreme u nedelju biti dobro, pa da napravim bar jedan let sa Pantherom... Biće sve u "komadu", bar do prvog sletanja... ;namig

Ako nesto znaci informacija, trava na aerodromu 13. maj je danas pokosena i ceo aerodrom je kao tepih...

 ()-()
Nikola | rcfly.in.rs


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #412 on: May 23, 2011, 01:10:50 AM »
Juče sam napravio četvrti let sa Pantherom, prvi, van Čenejskog aerodroma.
Pista na "13 maju" je bila ubedljivo najsredjenija od svih podloga na kojima sam do sada leteo.
Mogu slobodno reći ovako dugačka i podšišana pista pruža extra sigurnost...

Pre nego što nastavim sa ovim tekstom želeo bih još jedno da se svima zahvalim na čestitkama i prijatnim rečima koje su mi uputili, kako za izradu modela, tako i za letenje.
Mnogi su Panthera videli prvi put i na zemlji i u vazduhu...
Interesantan je bio komentar koji sam čuo posle leta da su svi ostavili sve što do tada radili i gledali let jeta. Neko reče "takva tišina nikada nije bila na "13 maju"..."...

Poletanje i let su stvarno bili dobri, baš sam uživao u letenju Panthera. Svakim letom se sve više "opuštam" jer vidim da model stvarno mnogo dobro leti. Sve ono što sam čitao na RCU o Zirolijevom Pantheru, pokazalo se kao tačno. Model je extra stabilan, nije prebrz, P 80 ga nosi kao od šale...

Čuo sam mnogo komentara da Panther i neverovatno realno izgleda u vazduhu. Velike i razvučene figure, tj. način letenja Zeroa i Thunderbolta primenjujem i na jetu i to u mnogome pomaže realnosti u vazduhu.

Jedino ostaje pitanje sletanja i na tome moram još da poradim.
Ono o čemu sam pisao pre neki dan danas se opet moglo videti u praksi, trapovi mnogo trpe, pogotovo prednja noga.
Posle jučerašnjeg sletanja, koje nije bilo idealno, ali nije ni bilo tako "hrdjavo" i trapa koji se opet iskrivio, moram da preduzmem radikalnije korake. Plan je da kompletnu nogu zamenim sa nogom druge koncepcije, na koju će se sile udara prenositi drugačije.
Sinoć sam malo "cunjao" po netu i video sam na Nemačka firma Behotec ima nogu koja bi (teoretski) bila bolja za model kao što je moj jet.



Sa ovakom geometrijom, silu udara ne bi toliko trpela sama noga, nego bi se ona mnogo više prenosila na točak i samim tim na oprugu.

Juče sam na skupu gledao i F 15 kako rula. Taj model ima još manje točkove i još nežnije trapove. Posle samo jednog rulanja, kako čujem, prednja noga se razdrmala...
I na tom modelu geometrija trapa je ista kao što je trenutno na Pantherovom trapu, sile udara potiskuju trap prema nazad i on popušta na najslabijem mestu. Kod Panthera to je osovinica oko koje se trap okreće...

Galeb G2, avion koji je predvidjen da poleće sa travnatih pista, ima trapove, kao što su na gornjoj slici...
Nije to bezveze napravljeno tako...

Što se tiče RC jet modela, nameće se zaključak da i sredjena pista nije garancija da će retrakti raditi kako treba. Pogotovo kod modela manjih razmera...
Veći jetovi sa robusnijim točkovima i trapovima, sa većom površinom i manjim opterećenjem, sa trave, bi sigurno imali mnogo manje problema.
Zato bi recimo model Aeromacchi-a MB 339, koji smo videli kod Boge i koji je 2x2 metra, a leti na P 80 turbinu, bio mnogo bolja solucija od modela koje trenutno imamo u Srbiji...
Čak i Čabin Albatros (prodaje se u Zenn-u vrlo povoljno) posle ovih iskustava, više upošte nije interesantan kao model za našu priču...

No, šta da se radi...
Korak po korak, ovi sitni problemi će se rešavati u hodu...
Najvažnije je da je Panther "u komadu" i da sva ova sitna "zezanja" sa trapom ostaju na nivou 200 dinara i 6 minuta reparacije...

Drago mi je da sam juče na skupu pružio "audio - video" zadovoljstvo svim prisutnima letom RC jet modela i u Beogradu...

Pozdrav

Mirče

« Last Edit: May 23, 2011, 01:17:12 AM by mirce »

Offline mikiroy

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #413 on: May 23, 2011, 09:50:31 AM »
Nakon detaljno pročitane teme i analize svake slike iz nje, juče sam bi na 13. maju i divio se Mirčetovom remek delu,kako na zemlji, tako i u vazduhu.

Upoznao sam i Mirčeta i kratko porazgovarao s njim i na mene je ostavio izuzetno prijatan utisak.Baš je onakav kakvog sam ga zamišljao isčitavajući pažljivo njegove mnoge postove na forumu.

Mirče, ulepšao si svima jučerašnji dan.

Pozdrav od Miroslava iz Batajnice

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #414 on: May 23, 2011, 10:19:19 AM »
ova noga zaista deluje ozbiljnije (valjda se ovi iz Robarta nece uvrediti)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #415 on: May 24, 2011, 12:17:11 AM »
Behotec-ova "noga" je danas poručena. To je ista ona sa slike koju sam postavio juče...

Behotec ima veliku ponudu trapova, i morao sam dobro da proučim sajt, da ne kupim neku  predugačku pa da moram još i da "budžim" trup...
Srećom ova firma ima prednju nogu iste dužine kao što je Robart-ova i uz minimalne prepravke moći će da se postavi u pneumatiku koji imam...

Moj prijatelj iz Nemačke, Detlef (od njega sam kupio Zenoaha GT 80), ujutro poručuje deo i nadam se da ću ga dobiti za jedno dve nedelje...

Do tada jet pauza...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: May 24, 2011, 12:20:14 AM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #416 on: May 24, 2011, 10:27:23 PM »
Moji prijatelji iz Crne Gore napravili su sjajan video sa Beogradskom modelarskog skupa. Na videu ima i par minuta četvrtog leta Panthera...



Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #417 on: June 02, 2011, 10:42:58 PM »
Detlef je danas dobio trap iz Behotec-a i sutra ga šalje. Znači od nedelje ponovo flajanja... (yay)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #418 on: June 08, 2011, 12:54:26 AM »
Juče poštar doneo kovertu, a u njoj trap...
Detlef, kao svaki pedantni Nemac, ubacio i koverat od Behotec-a sa sve računom...




Behotec-ov predni trap je jedno pet klasa bolji od Robartovog koji je bio na Pantheru. Ne mogu se porediti...


























Najvažnija stvar je geometrija trapa i sad se nadam, naravno uz dobra sletanja, da će se sile konačno prenositi na oprugu, a ne, kao dosad, na osovinicu oko koje se trap obrće.
Majstor Gojko, strugar, imaće da odradi par sitnica, ali mislim da će sve do vikenda biti montirano...

Pozdrav

Mirče

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #419 on: June 08, 2011, 02:10:37 AM »
Ovo je pravi trap, a ne Robartove igračke i izložbeni modeli. Moram da ti se izvinim, ali još pre prvog leta sam rekao, u razgovoru sa par kolega, da će da ga "nabodeš" na nos i da Robartov trap ima da se iskrivi ko kifla, što su sarkastično iskomentarisali, u stilu "Nije valjda Mirče lud, a i ostali koji ga koriste"... Čudi me da nisi znao da ima pogrešnu geometriju i "plehanu" konstrukciju. Miši sam odavno skrenuo pažnju na to  (za Zeroa) ali reče "Ja nemam prednji točak" ili tako nešto.
Za ovaj trap imam primedbu da mu je jako mali hod amortizacije, a opruga treba da bude malo jača. "Nogu" trapa iskosi prema napred min. 30 ka nosu...
#FFCC00