Author Topic: Ziroli - F9F Panther  (Read 237677 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #375 on: April 05, 2011, 02:35:03 AM »
Nosna noga je skoro gotova, delovi su ispravljeni, ofarbani i probani na modelu...



Ako se sećate slika kako je izgledala, onako kriva kao banana, činilo se da nema nade. Ipak, zahvaljujući čika Duletovim spretnim rukama, delovi su "vraćeni u život"...








Šta je uradjeno?

Limove donjeg dela nosne noge, izmedju kojih je osovina točka, koji su bili totalno krivi, čika Dule je polako kuckajući ih, vratio u paralelu po svim osama...
Kriva cev u koji ulazi ovaj donji deo trapa i u kojoj je opruga, je odneta u firmu "Cubi", gde su je majstori zagrejali i vratili. Naravno, trebalo se setiti kako da se napravi alat, koji neće dozvoliti da se cev deformiše prilikom grejanja i ispravljanja, a to je odradio, pogadjate, opet čika Dule...





Deo koji se nalazi u trupu i nosi pneumatski cilindar je bio neoštećen, ali od udarca je nastao zazor izmedju aluminijumskog klizača (koji nosi nogu) i četvtke na kraju pneu ventila...
Opet su čika Duletovi "čarobni prstići" odradili svoje... Žljeb je malo "nakuckan", a potom sa finom turpijom doradjen da četvrtka klizi "pasent". Mehanizam je proban, savršeno radi i zabravljuje se u oba krajnja položaja...





Ostalo je samo da strugar (navodno u sredu) završi još jednu čauricu, koja ulazi u gornji deo nosne noge i koja služi da se ova okreće levo - desno... Ova čaura se iskrivila od udarca, ne može se ispraviti, ali se da napraviti nova...

Sve u svemu, nosna noga je sredjena i za koji dan će biti vraćena u model...
Ono što je meni važnije je da sad imamo "tehnologiju reparacije", jer verujem da će se ovo dešavati. Teren na kojem letimo nije idealan, tako da će, verovatno, svako lošije sletanje imati za posledicu sitne dorade na trapovima.

Posle prvog leta i mnogo puta pregledanog videa, mogu reći samo da Panther može mnogo sporije da sleće...
Takodje, veoma je bitno da se pre samog dodirivanja piste model malo navuče, kako bi se nosna noga podigle i model sleteo prvo na glavne trapove... Ovo je lakše reći nego izvesti svaki put, ali trudiću se da sletanja budu bolja...

Juče sam saznao da će se deo piste na Čenejskom aerodromu verovatno danas ili sutra valjati, pa se nadam manjim džombama prilikom sledećeg poletanja i sletanja...

Pozdrav

Mirče

« Last Edit: April 05, 2011, 02:41:49 AM by mirce »

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #376 on: April 06, 2011, 01:59:46 PM »
Mирче само да додам да код први лет веома је битно да се ураде више прилаза. Морам признати да моје мишлење је да слетање није било најбоље изведено. Требало је да одма додаш гас и завртиш још један круг кад је модел скочио. То је ипак само моје мишлење.
Не би било лоше да следечи лет посветиш на прилазе без слетење.
Морам да доџем да видим пантера у акции. Поздрав.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #377 on: April 06, 2011, 05:53:21 PM »
 puno pohvale za izgradnju modela i ulazak u anale RC modelarstva u srbiji sa JET motorom ,

panter lepo pliva da se videti iz vidoja ali shto se tice zavrshnice mogu reci da stvarno nije to to ,slazem se sa kolegom koji je dao savet oko vishe puta prilazenja za sletanje ali ipak veliki udeok je imao i travnata pista ,mekana podloga ,panter je sa prednjim nosnim trapom ,po meni sletanje se vrshi sa zadnja dva trapa a posle da dodirne nosni trap,gledano po ovom prilazu ,moje mishljenje on je trebao josh da se izcedi sa brzino i da legne kako treba ,

P.S drugo sletanje idi na zadnja dva pa tek onda na prednji ,mislim da ce biti boje i lepze i probaj josh malcice da mu izduvash brzinu

vedro

Mislim da bui mu lepshe leglo sletanje na betonci nego na travi
« Last Edit: April 06, 2011, 05:54:54 PM by dejan_ts »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #378 on: April 06, 2011, 10:43:33 PM »
Zajo, nećeš verovati, ali ja sam dodao pun gas kad je model odskočio, samo što to nije glow ili benzinski motor da odmah reaguje. Treba malo vremena da turbina dobije obrtaje, tako da se u istom momentu praktično ništa značajno nije dogodilo.
Ne bih sada da "filozofiram" ali, ko zna, možda je to dodavanje gasa (uz komandu eleronima) ipak malo pomoglo da Panther ne padne totalno u kovit nakon što je odskočio.
Sve što sad pišemo se desilo u sekundi-dve...
Sećam se samo da sam, kad je model već stao, oduzeo gas na ler, razmišljajući da mi model sad ne krene po onim džombama (u tom momentu nisam znao kakvo je stanje sa nosnom nogom)...

Kako sam već pisao ranije, učinilo mi se da je prilaz dosta dobar, model je leteo poravnato, jest bio malo višlji, ali činilo mi se da ne leti brzo i dok sam prilazio razmišljao sam "ovo izgleda dobro, ajde da sletim odmah, ko zna kakav će biti sledeći prilaz i da li ima goriva" tako da sam u momentu rešio da sletim.
Tek nakon što je odskočio video sam da je ipak bilo prebrzo. Bitan momenat u celoj ovoj situaciji je što nisam znao koliko ima goriva (prvi let uopšte).

Znate, sad posle videa sam i ja "pametan" i znam šta je i kako trebalo odraditi...

A, što se tiče podloge, takva je kakva je, nemamo asfalt niti beton, to sam znao i kad sam kupovao model.
Mislim da, kad se Panter i ja malo "upoznamo", neće biti nekih problema, jedino, kao što sam već sto puta rekao, mora se voditi računa na sletanju...
Iskreno od svih faza leta, sa sletanjem sam uvek imao najviše problema i obično su sva oštećenja bila iz te faze leta.
U Pantherovom slučaju, sletanje sigurno može (i mora) biti sporije.

U zadnje vreme sam zadovoljan kako slećem i sa Zero-om i sa Thunderbolt-om, tako da će i sa Pantherom to doći na svoje. Ponavljam opet, ono je bilo prvo sletanje, sigurno je moglo bolje ali, ubedjen sam da će posle par letova i sletanja, sve biti OK.
Naravno, ne treba se zavaravati, ne može ni svako sletanje biti savršeno, tako da će reparacija na trapovima verovatno biti još...

Nosna noga je nameštena i vraćena u model, sve je podešeno, sve radi i sa prvim lepim i mirnim danom odoh opet da letim Panthera...
Biće i vidoja, ako "navatam" nekoga da snima...

Pozdrav

Mirče

 

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #379 on: April 06, 2011, 10:50:59 PM »
Evo ja se javljam kao kamerman, recimo sutra  :big smile.

poz
Veljko

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #380 on: April 06, 2011, 11:00:04 PM »
Evo ja se javljam kao kamerman, recimo sutra  :big smile.

poz

mmmmm ajd i ja cu da ponesem kameru za svaki slucaj...  :big smile
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #381 on: April 06, 2011, 11:04:29 PM »
Polako sa tim kamerama...


Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #382 on: April 06, 2011, 11:08:19 PM »
Pravilno gramatički se kaže: "Polako s'te kamere..."  (kush)

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #383 on: April 07, 2011, 04:04:26 AM »
Imal negde u blizini neki kombinat, poljoprivredno dobro ili mozda zadruga, a da nije aktivna, pa da vidis betonke sinko?
Obicno su tamo prilazni putevi zgodni za malznjaka...
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #384 on: April 07, 2011, 11:08:32 PM »
Danas sam na Čeneju merio koliko je trbalo Pntheru da poleti - 29 koraka...

Offline SERHIO

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 83
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #385 on: April 08, 2011, 08:53:45 PM »
Čestitke ...    :)aplauz
(yay)  (yay) (yay)  My dream is to fly over the rainbow , so high !   (yay) (yay) (yay)


Offline Against MCLXXXV

  • Newbie
  • *
  • Posts: 27
  • Cessna 182 rtf
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #386 on: May 01, 2011, 06:40:02 AM »
Cika Mirce, sve cestitke na Panteru, uzivao sam istinski dok sam gledao proces pravljenja doticnog. Malo nama ostalima koji ulazimo u ovaj svet nabijas komplekse vestinom izrade modela, ali tim bolje, rezultati nastaju iz domacih zadataka.
Model leti predivno, bar ono sto sam ja video, voleo bih da ga vidim na delu, ali to nadam se neki put kad budem dolazio za Novi Sad. Mozes li nam cika Mirce reci koliko je kostala izrada modela. Znam da hobi nema cenu, ali voleo bih da znam.

Pozdrav i mirno nebo

Against
Live to fly, fly to live!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #387 on: May 01, 2011, 10:16:25 AM »
Cika Mirce sigurno ima tu matematiku ali sumnjam da ce hteti da kaze.
Razlog je veoma jednostavan. Cika Mirce ima Tetka Maju koja moze da
se kao slucajno konektuje na forum, a onda moze da bude belaja... (yay)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #388 on: May 01, 2011, 11:15:16 AM »
Ha, ha, "tetka" Maja se davno "pomirila sa sudbinom" tako da tu nema problema...

Koliko košta? E, pa ni ja ne znam tačno...

Cena modela se može samo okvirno izračunati, znajući koliko su plaćeni delovi + poštarine + carine...

Onako nabrzaka, turbina me je koštala oko 1700 evra i to zahvaljujući prijatelju koji mi je doneo iz Austrije i skinuo "štojer". Inače bi bila i više...
Cene za kit možeš videti na sajtu Zirolija i na to treba dodati poštarine i carine. Samo poštarinu i carinu za ovaj modeli i P 38 Lightninga sam platio preko 400 evra!!!

Delove sam kupovao u par navrata, tako da gore pomenuta poštarina nije jedina...

Balza za plankiranje, lepkovi, smola, staklena tkanina...
Servoi, prijemnik + sateliti, baterije, prekidači, kablovi, konektori, viljuškice, tigon creva...
Robart retrakti + pneumatski ventili, creva za pneumatiku (samo njih je otišlo preko 3 metra), pneu cilindri, boca, priključci...
Ta, ko će se sve setiti šta tu ima unutra...

Ej, a 180 evra za titanijumsku izduvnu cev za turbinu... Srećom to mi donela Majina tetka iz Nemačke, pa nisam plaćao transport i carinu...

Ne zaboravimo, farbanje me nije koštalo ništa, a kad bi se i to plaćalo, par stotina evrića bi otišlo rutinski i to ako nadjete nekog farbara koji hoće sa tim da se "prcka"... Ima 7-8 boja...
Pa, maske za farbanje, srećom to i sitne detalje radim sam, ali sam kupovao špric git, šmirgle, krep trake... Kod Goluba sam išao nebrojeno puta...

Cifra, ajd onako ugrubo, sigurno preko 3500 evra...

I na kraju, rad nema cenu, jer sate i sate uloženog rada ne možeš naplatiti (kad bi se recimo model prodavao)...
Zato, kad u oglasu vidite da neki model košta 10 - 20000$, znajte da je to sigurno jeftinije nego da ste ga pravili sami...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: May 01, 2011, 01:25:05 PM by mirce »

Offline cheky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #389 on: May 02, 2011, 01:40:48 PM »
Aj'd sto meni salje slike nekih okacenih aviona , nego evo i tebi poceo u brak da se mesa.A brak je u nas Srba svetinja.
Sve vise prijatelja dobijas ovde Preko.
Pa kada te dofate dva Precana ovde Hodaces dva meseca uza zid !  :jaki:
(U brate sad sam se i ja malo uplasio )
OKO