Author Topic: Ziroli - F9F Panther  (Read 238823 times)

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #330 on: March 24, 2011, 10:04:01 AM »
Ja samo mogu da kazem:vidimo se u subotu  (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #331 on: March 24, 2011, 10:08:47 AM »
Ja мислим да неко планира роџендански test flight али незнам ко  mmmm
Стварно ми е криво што немогу сваки дан да путуем Србии :'( биче одлична дружба сигурно.
Мирче  (res)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #332 on: March 24, 2011, 07:01:13 PM »
Zelim tu uspesno rulanje i subotu, a i poletanje ako ga bude.

p.s. nemoj zaboraviti da poneses na livadu i taj stub. sto je sigurno ...

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #333 on: March 26, 2011, 05:18:53 PM »
Ljudi, dajte neka neko javi nesto, izludjesmo vise!  (___)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #334 on: March 31, 2011, 12:30:15 PM »
E pa gospodo, svanuo je i taj dan...

Danas oko 16 časova planiran je prvi let...
Uveče detaljan izveštaj...

Pozdrav

Mirče

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #335 on: March 31, 2011, 12:57:00 PM »
Jesu li obezbjedjeni fotografi, kamermani i svi drugi ljudi od struke !
Sretno Mirce !

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #336 on: March 31, 2011, 02:42:48 PM »
E pa gospodo, svanuo je i taj dan...

Danas oko 16 časova planiran je prvi let...
Uveče detaljan izveštaj...

Pozdrav

Mirče

Srecno Mirce! Cekamo izvestaj  :)aplauz

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #337 on: March 31, 2011, 03:35:14 PM »
 (yay) (<--) (yay)
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #338 on: March 31, 2011, 03:37:19 PM »
Srecno!  (res) Jedva cekam da vidim snimke i fotografije sa prvog leta .
Idem da pustim vodu na cesmu malo da odtece ....  :)aplauz
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #339 on: March 31, 2011, 07:55:12 PM »
CESTITAM (yay) 26aa 26aa 3ee 1ee

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #340 on: March 31, 2011, 08:29:27 PM »
 2a  aaajde bre ljudi ocete da mi monitor crkne od refresh-a!!!!
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #341 on: March 31, 2011, 09:21:12 PM »
Evo izveštaja...

Oko pola četiri stigoh na aerodrom gde sam zatekao Batu koji je već bio tamo. Vetra je bilo ali daleko manje nego u subotu, opet bočni, sad iz pravca Temerina (ko je bio na Čeneju znaće...)...

Malo smo se prošetali i odredili mesto za poletanje.
Iznenadili su me "tragovi" rulanja Panthera od subote...






Model je sastavljen, napravljen test kako rade prijemnici, prvo bez, a potom i sa upaljenom turbinom i sve je bilo OK.





Dosuta je "čorba", dopunjen vazduh u pneumatiku i model je odnešen na mesto sa koga će poletati. Tamo sam odradio sve što treba, "bacio krst na sebe" i poletanje...












Bata je snimao kamerom tako da sve ima dokumentovano...

Kako sam dao gas model je krenuo pravo bez ikakve tendencije skretanja. Jeste malo odskakivao, ali ništa strašno...
Flapsovi su bili malo spušteni i nakon 30-ak metara model se sam, nisam ga ništa navlačio palicom, odlepio od zemlje. Čim je napustio "majčicu zemljicu" i rasteretio se, malo sam ga navukao i Panther je lako i dosta brzo dobijao na visini. Uvukao sam točkove, primetivši da na desnom krilu trap nije ušao u krilo (ovo moram proveriti).

Ceo let sam leteo sa pola ili čak malo manje od pola gasa. Utisak mi je da model leti malo brže nego Zero ili Thunderbolt. Snage ima na pretek...

Panthera sam morao da trimujem po dubini (penjao je) i elerone sam trimovao par zuba na desno.
Eleroni su veoma osetljivi, tako da ću za sledeći let smanjiti hodove i staviti expo...

U celoj "frci" zaboravio sam da uključim štopericu pa, nisam siguran koliko je let trajao, recimo 5 - 6 minuta.
Tada sam odlučio da krenem na sletanje, koje mi je ustvari bila i najveća nepoznanica.
Ono što nisam znao je koliko su flapsovi efikasni i sa koliko gasa mora da se sleće, da bi se održala brzina.

Prilaz je bio sličan prilazima koje radim sa Zero-om ili Thunderboltom, dakle kad je model bio naspram mene, oborim flapsove (koji sporo "padaju" jer je brzina servoa usporena na stanici) i smanjim gas.
Gledajući jet modele primetio sam da modelari drže gas skoro do same zemlje, pa sam i ja gas smanjio, ali ne na ler nego na recimo 1/3 ili 1/4...
Kad je model napravio četvrti zaokret i krenuo prema meni, video sam da vrlo sporo gubi visinu (dobro jedri), znači moglo je i sa manje gasa, i skinuo sam gas na ler...
Panther je sletao vrlo ravno, stabilno i činilo mi se da je brzina prilično mala, tako da sam rešio da odmah sletim.

Nisam znao ni koliko goriva još ima u modelu...

U samoj završnici sam napravio malu grešku, trebao sam model blago navući. Time bi još malo usporio, a i sleteo bih na glavne trapove.
U ovom mom sletanju, koje bi bilo idealno, ali za modele sa repnim točkom, "zabio" sam prednju nogu u zemlju i Panther je odskočio poprilično u vis, srećom ostao stabilan i kad je drugi put dodirnuo zemlju, to baš nije bilo najnežnije.
Ipak, sem nosne noge, koja se iskrivila, nema apsolutno nikakvih oštećemja...   



Tako se završio prvi let jet modela u Srbiji...

Na kraju, šta reći?
Posle ovog "vatrenog krštenja" svaki sledeći let može biti samo opušteniji...
Model leti veoma dobro i stabilno. Sa sitnim doterivanjem komandnih površina (više flapsa na sletanju, manji hodovi elerona + expo) ovo će biti sjajan model za letenje...
Snage ima na odmet, a goriva u ovakom režimu letenja ima sigurno za 8 minuta leta + par prilaza za "ne daj Bože"...

Sad mi je preostalo da popravim nosnu nogu i sa prvim lepim danima idem ponovo na letenje...






Video je snimljen, ali moram sačekati dva dana da se postavi... Biće u subotu...

Na kraju snimak za istoriju...



...i još jedna slika drugara, od kojih je jedan pobegao sa posla, a drugi (pitate se ko) od žene da bi prisustvovali ovom dogadjaju...



Na kraju su Sale i Bata leteli svoje helije...






Toliko za sada...
Hvala svima na dobrim željama, izgleda da su urodile plodom...



Pozdrav

Mirče

P.S. Na mom aparatu nema baš mnogo slika, ipak sam ja leteo, ali ostali su dosta "škljocali", pa će ih, nadam se, još neko postaviti...
       I evo slike za Magica...

« Last Edit: March 31, 2011, 09:49:42 PM by mirce »

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #342 on: March 31, 2011, 09:27:44 PM »
Cestitam od srca,gosn Mirce,na prvom uspesnom letu. (res) :)aplauz :)aplauz :)aplauz

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #343 on: March 31, 2011, 09:29:02 PM »
Ceo text sam citao otvorenih usta ,to sam shvatio tek na kraju citanja.
CESTITAM!
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #344 on: March 31, 2011, 09:50:44 PM »
ČESTITAMO!!!

Mirče ušao si u istoriju i to na velika vrata kao prvi čovek koji je leteo Jet kod nas a to je nešto što ti više niko ne može oduzeti jer samo jednom se postaje PRVI....
"jeli ljudi jer leti neko kod vas mlaznjake??? a mi ladno kažemo DA"!!!!!

Sećam se da sam u više navrata govorio eeee kad će kod nas da grmi neki RC mlaznjak međutim taj dan je došao brže nego što smo se nadali.
Nema šta i ja se osećam ponosnim jer je i naše nebo parala turbina.

Mirče želim ti da uživaš u svakom trenutku jer si apsolutno zaslužio da prvi čovek budeš baš TI!

 :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz
 (res) (res) (res) (res) (res)
 ()-() ()-() ()-() ()-() ()-() ()-()

\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER