Author Topic: Ziroli - F9F Panther  (Read 238359 times)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #315 on: March 17, 2011, 12:13:21 AM »
Cestitam. Ove turbine treba voziti samo nocu. Prelepo izgleda kada se vidi plamen.
Interesantno je da uopste nije bucna.
Kada se seli sa stola u model?

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #316 on: March 17, 2011, 09:32:37 AM »
Честитио Мирче (pijemo)
Савршено ради ()-()
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #317 on: March 17, 2011, 02:37:43 PM »
 (res) Mirce  (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #318 on: March 18, 2011, 09:09:37 PM »
Juče sam bio u Madjarskoj, a danas sam sastavljao model koji sam doneo, tako da se svima tek sad zahvaljujem na čestitkama...

Što se tiče Lazinog pitanja, "dečkić kod turbine" je moj dragi prijatelj čika Dule...

Danas sam opet palio turbinu, želeo sam da Saletu pokažem kako radi (a i komšija Djoka da se ne opusti previše...)...
Doduše ovo paljenje nije bilo planirano pa, u medju vremenu nisam punio LiPo bateriju. 
Kad sam startovao motor prvi put, pre vremena sam spustio ručicu gasa i time sam zaustavio proces startovanja.
Ručicu gasa treba spustiti tek kad turbina odradi kompletno paljenje i spusti obrtaje na ler. Tada se i na displeju GSU-a pojavi tekst da se ručica može vratiti na ler.
Pošto sam "zeznuo" paljenje, elektro motor je potom hladio turbinu i napon je još pao, tako da u drugom pokušaju Jet cat nije hteo da upali i do kraja Sale nije ni video P 80 na delu...

Sale mi je pomogao da nadjemo gde je kapljao kerozin na filteru, pa smo bar to otklonili...

Tokom popodneva sam dopunio bateriju i "kresnuo" turbinu, koja je odmah upalila i savršeno radila...
Ipak ne smem da preterujem jer se jet motor toliko dere, da će mi komšiluk stvarno pop...eti...

Verujem da ću nakon još par paljenja sve vratiti u model, jer praktično, nema potrebe ništa više da testiram na probnom stolu...

Jedina mana cele priče je smrad kerozina... Garaža džibri na petrolej, a ako se slučajno "zaliješ", garderoba "vonja do bola" i može odmah da ide na pranje... 

Pozdrav

Mirče

 
« Last Edit: March 19, 2011, 02:38:30 AM by mirce »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #319 on: March 18, 2011, 09:12:18 PM »
Ajde, ajde, jedva cekamo ...

poz
Veljko

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #320 on: March 19, 2011, 12:05:24 AM »
Što se tiče Lazinog pitanja, "dečkić kod turbine" je moj dragi prijatelj čika Dule...

Danas sam opet palio turbinu, želeo sam da Saletu pokažem kako radi (a i komšija Djoka da se ne opusti previše...)...

Pravo da ti rečem, učini mi se da je to Dule  mmmm, ali, nekako mi mlogo mlađi  mmmm!?! Pa, reko' da ne gršim dušu i da lepo pripitam.

Što se tiče komšije, pazi ti deder da se Đoka ne digne! Ne smem ni da pomislim gde (tačnije - u šta) bi turbina, sve onako upaljena, završila. :hehe

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #321 on: March 19, 2011, 08:35:04 PM »
Posto danas nije bas bio dan za letenje posle onakvih stihova nismo mogli a da se ne odazovemo pozivu domacina. Tako smo se Mile i ja zaputili put Novog Sada da prisustvujemo paljenju turbine i da malo modelarimo sa drugarima iz NS. Naravno kao i uvek bilo je predivno. Ono sto vam nazalost ne mogu docarati je kako model izgleda uzivo jer slike nikako ne mogu preneti kompletan dozivljaj a ono sto nijedna slika pa cak ni video ne mogu docarati je zvuk mlaznog motora! Impresionira to do kog je nivoa odradjena automatika paljenja, naravno pod uslovom da se sve ispostuje kao sto to proizvodjac nalaze bez improvizacija. Mirce nam je pokazao celu proceduru i stvarno je FASCINANTNO da je u roku od par minuta turbina bila spremna za let. Ono sto je jos fascinantnije je to kako drzi "ler" na 36.000 o/min i sa kojom lakocom i brzinom prima gas i stize do 130.000 o/min! A tek zvuk  (res)!

Sve u svemu jedno subotnje popodne za uzivanje i pamcenje, hvala svima!

poz
Veljko

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #322 on: March 20, 2011, 11:25:19 AM »
Potpuno se slazem sa Medžikovom konstatacijom da model izgleda uzivo nestvarno u odnosu na fotke.Neki put slike ne govore 1000 reči.Uvek je neuporedivo bolje kad gledaš cicu uzivo.A ti Mirče nemoj to ozbiljno shvatiti nego baci neku fotku i video sa jucerašnjeg druzenja. ()-()

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #323 on: March 22, 2011, 02:12:48 AM »
Posle pet - šest uspešnih paljenja na probnom stolu , počeo sam sa vraćanjem delova nazad u model.







Sledeći korak je da sve isprobam u modelu, gde me posebno zanima koliko će se grejati zadnji deo trupa...
Ovo ću probati koliko sutra prekosutra i ako sve bude OK, a mislim da nema razloga da ne bude, Panter "ide" na aerodrom... 

Izveštaji slede...

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #324 on: March 22, 2011, 08:18:17 AM »
jedva cekam da vidim kako ce panter leteti. Kao sto rekose Magic i Cupko, velika je razlika u gledanju slika i modela uzivo,
a mogu misliti kolika je razlika tek u gledanju videa i "zivog" leta.

Imao bih nekoliko pitanja:

- jesi li izmerio ukupnu tezinu modela spremnog za let (bez goriva)
- ne se secam se da sam video negde u postovima (a mozda je deka i video ali zaboravio)
  da si doterao CG. Je li teziste po planu, ili treba dodatnog balansiranja.
- da li si prilikom prethodnih paljenja (dok je sve bilo otvoreno) pratio potrosnju kerozina,
  (znam da nisu isti uslovi gore i na zemlji ali otprilike) tj, imas li neko planirano vreme leta.
- kako si planirao da "osiguras" model da model ne krene prilikom paljenja (ili ce Oko biti dobrovoljac koji ce drzati model)

pozdrav

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #325 on: March 22, 2011, 09:18:01 AM »
Misho, pošto još nije sve montirano u modelu, na neka od tvojih pitanja još nemam odgovor...

Ono što trenutno znam je da će ukupna težina buti verovatno malo preko 10 kilograma.
Model je, po zadnjem merenju, bez montirane izduvne cevi, bio oko 9500-600 grama i blago sa prednjom centražom (nosat)...
Pošto je cev 250 grama, ali je postavljena u zadnjem delu trupa, moguće je da će na Panther-u trebati da se doda malo olova ne bi li se dotetalo težište...
Sve ovo će biti namešteno pre prvog leta...

Potrošnja kerozina, po prospektima Jet Cata, je od 95-275 ml kerozina u minutu.
U modelu postavljeni tankovi imaju ukupnu zapreminu od 2,1 litre. Pošto je turbina malo jača nego što je potrebno za ovaj avion, teoretski ne bi trebalo da se leti (sem na poletanju) sa više od 1/2 do 2/3 gasa. Mislim da bi Panther "ladno" trebao da ostane u vazduhu 8 minuta...
Prvi letovi neće biti duži od 6 minuta, baš iz razloga kako bi se proveravala potrošnja.
Inače tokom paljenja na probnom stolu, ovaj podatak nisam mogao proveriti, pošto ni u jednom paljenju turbina nije radila više od minut - dva (inače bi komšiluk stvarno šiznuo od buke)...
Možda je najduži rad bio na videu koji je okačen pre neki dan.

I na kraju da model ne bi išao u napred prilikom paljenja, napraviću dva šipke na kojima će se nalaziti ona okrugla sundjerasta izolacija za cevi.
Šipke će biti ukucane u zemlju, a model bi trebao da se napadnim ivicama krila nasloni na njih i time spreči da "krene" pre vremana.
Sistem sa gumom koja se stavlja oko repnih površina kod Panthera, "ne pije vodu" jer iz zadnjeg dela trupa izlaze vreli gasovi...

Manipulaciju oko paljenja bi olakšale kočnice na točkovima, ali pošto će ovaj model leteti sa travnate površine, nisam ih montirao.
Kočnice su recimo obavezne u USA i za njih postoji poseban ventil sa kojim možete da dozirate pritisak pneumatskog sistema.
Prilikom paljenja, recimo, zakočite avion i ceo postupak odradite, a da se on ne pomeri sa svog mesta.
Kočnice su takodje "zgodne" i na poletanju, jer možete da dodate skoro pun gas, i kad ih pustite model krene "kao iz praćke"... Ovo je pogotovo interesantna opcija na jetovima sa turbinma starujih generacija, gde je odziv ručice gasa sa malim zakašnjenjem, a poleće se sa betona ili asfalta...
Sistem za kočenje se koristi i na sletanju, gde je veoma važan kako bi se model što pre zaustavio, pogotvo, opet, na asfaltnim pistama...

Pozdrav

Mirče     
« Last Edit: March 22, 2011, 09:22:46 AM by mirce »

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #326 on: March 22, 2011, 10:39:05 AM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #327 on: March 23, 2011, 10:12:04 PM »
U zadnja dva tri dana sam delove sa probnog stola vraćao nazad u Panthera...
Malo sam se "zezao" sa ugradnjo rezervoara, jer dok sam probavao sistem na probnom stolu, video sam da jedan od tankova pušta kerozin na čepu...
Uspeo sam sve da namestim i pošto su delovi već bili montirani u modelu, relativno brzo je sve opet bilo "spakovano"...

Danas sam prvi put palio turbinu u modelu. Nisam znao kako će sve proći, a najviše me je interesovalo, kolko će se grejati trup u zadnjem delu oko izduvne cevi.





Jet Cat je upalio kao i uvek, bez ikakvog problema i nakon par minuta rada mogu vam reći da je trup ladan ko' zmija. Spoljni deo trupa nije nigde čak ni mlak, unutrašnja cev na zadnjem delu trupa je topla, već nakon gašenja turbine, skoro da se može dodirivati rukom.
Najtopliji deo je aluminijumsko "zvono", deo u koji ulazi turbina, no ni ono nije vrelo, recimo ima oko 70 stepeni...

Danas nije bilo preterano toplo napolju (možda 13-14 stapeni). Na gornji deo trupa, iznad turbine, tokom paljenja nisam stavljao poklopac i verovatno je to uticalo da prostor oko turbine ne bude topao. Turbina je tokom rada mlaka, a vreo je samo izduv...




Pošto je model bio okrenut prema kući, travnjak ispred je "očešljan", a skoro svo trunje je oduvano...

Sa donje strane vertikalca sam iz predrostružnosti postavio alu lim od 0,3 mm. Tokom normalnog rada, topli gasovi neće grejati ovaj deo, ali ako dodje do "vrućeg starta" (plamen) ovo bi moglo da spreči da rep na modelu plane...
 



I na kraju, doterano je i težište.









Morao sam dodati 370 grama olova u prednji deo trupa, da bi CG bio kao na Zirolijevom planu...
Pošto na ovom modelu tankovi stoje ispred težišta, verujem da će se jedan mali deo olova skidati, ali sve to neću znati pre prvog leta...

U subotu ću na aerodrom poneti i Panthera, ako ništa drugo, bar malo da ga upalim i rulam po pisti...

Pozdrav

Mirče   

« Last Edit: March 23, 2011, 10:16:48 PM by mirce »

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #328 on: March 23, 2011, 10:49:38 PM »
Mene posle ovoga sramota da pokazujem svoje modele  mmmm
Mirce, zelim ti vedro nebo i puno letenja sa pantherom :)

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #329 on: March 23, 2011, 11:21:46 PM »
Mirce ,
Hvala ti sto si ovakvu stvar podelio sa svima nama.
Zelim ti puno vedrih dana i da se posteno naletis sa ovoma masinom .

Uzdravlje !  (pijemo)
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'