Author Topic: Ziroli - F9F Panther  (Read 237666 times)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #300 on: March 08, 2011, 03:27:33 PM »
Je li Mirce, 'oces da naplacujes ulaznice za probni let? :)
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #301 on: March 09, 2011, 01:33:02 AM »
imenjace, mislim da to nikako nece uticati, pogotovo siz razloga sto to sto si nacrtao i ne postoji.
vidi se da je fotografisano pod uglom, a zadnje rebro koje pomaze izduvnoj cevi da stoji na mestu
je seceno laserom. mozda nije 100% krug, 99.5% sigurno jeste.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #302 on: March 09, 2011, 01:42:39 PM »
imenjace, mislim da to nikako nece uticati, pogotovo siz razloga sto to sto si nacrtao i ne postoji.
vidi se da je fotografisano pod uglom, a zadnje rebro koje pomaze izduvnoj cevi da stoji na mestu
je seceno laserom. mozda nije 100% krug, 99.5% sigurno jeste.

Mirče je slikao iz dva ugla. Pogledaj zelenu krivudavu liniju, oivičenu sa dva žuta kruga. Isto to je crvenom elipsom uokvireno, a beli krug je samo unutrašnji graničnik - reper.
Mom oku to smeta, a koliko ima uticaja na pravac, neznam i zato pitam.


Mirčetu se izvinjavam na ovome, ali mislim da nije off-topic!

Pozdrav
« Last Edit: March 09, 2011, 01:47:30 PM by miša2002 »
#FFCC00

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #303 on: March 10, 2011, 02:09:03 PM »
U medjuvremenu sam napravio probni sto...





Manje više, sve je postavljeno i fiksirano.
Popodne idem po dve nove baterije za prijemnik.
Na probnom stolu trenutno nema dva prijemnička satelita, koja ću montirati pre prvog paljenja.
Dužine svih žica i creva su iste kao u modelu (pošto je sve i izvadjeno iz Panthera), a najviše me zanima kako će funkcionisati tankovi pošto ih ima tri...







Danas sam bio i na Čeneju i iz Amidžinog Galeba mi je Radenko (mehaničar koji održava avione akro grupe) izvukao 20 litara kerozina.
Tamo sam uzeo i Mobil Jet Oil II ulje koje ide i u prave avione, a koriste ga i za modele. Razlika je što se za modele sipa direktno u kerozin (mešavina je 5%)...






E, sad još da stigne onaj mali regulacioni ventil za propan butan bocu, koji je poslat u ponedeljak iz Irske, i sa njim ću imati apsolutno sve za prva paljenja turbine...

Zadnja operacija pre paljenja je da podesim predajnik, prijemnik i ECU, tj. da na ECU-u odredim kako ću paliti i gasiti turbinu, da li na palicu gasa i trimer ili na poseban tropoložajni prekidač...
O tome sam već pisao...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: March 10, 2011, 02:10:46 PM by mirce »

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #304 on: March 10, 2011, 02:20:00 PM »
cool  :)aplauz (res)

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #305 on: March 11, 2011, 12:16:28 AM »
Izgleda stvarno impresivno... Ja se ložim na tu elektroniku za kontrolu turbine... Baš bi voleo da vidim da li tu može da se nešto zanimljivo vidi/napravi/poboljša.

Imam pitanje (verovatno odgovor ima na netu ali mi lakše da pitam), Mirče, cenim da si se o turbini raspitao sve do u sitna crevca. Koliko jedna ovakva turbina traje? Sati rada recimo, pri normanom i pažljivom održavanju/rukovanju? I šta se dešava sa remontom? Jel skupo u odnosu na novu turbinu? Jel to može uopšte ili ide u kantu posle xxxx sati...

Pitam iz radoznalosti, iako sam pratio ceo ovaj tvoj poduhvat, to nema ili ja nisam video...

Pozdrav, samo nastavi...
Branko

Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #306 on: March 11, 2011, 02:11:49 AM »
Branko, koliko ja vidim na netu, ljudi turbine lete godinama. Naravno, moraju se održavati...

Do skoro je bilo da se turbina posle 25 sati rada šalje nazad kod proizvodjača na servis, gde se obavezno menjaju ležajevi, a po potrebi i drugi delovi koji su van propisane tolerancije.
Ležajeve bi verovatno mogao zameniti svaki malo verziraniji modelar, ali balansirati rotore ne može svako i zato se šalje u fabriku.
Rotori se vrte od 115000 pa sve do 245000 obrtaja, sve zavisi od veličine turbine. Što je motor manji ima više obrtaja, recimo Jet Cat P-20 se vrti 245000 o/min...

U priči sa Bogom, iz Mibo modela, saznao sam da on neke turbine nije slao na servis posle 25 sati tj. sve dok je turbina dobro radila. Kaže da se ležajevi počnu čuti i to je znak da je vreme da se menjaju...
Opet imao je slučaj da je turbina radila samo par sati, ali je potom stajala godinama. Kad su krenuli da je pale, nije nikako radila kako treba, pa je morala ići na remont...

Za nove Jet Cat turbine servisni rok je produžen na 50 sati rada. Kako god i 25 sati je sasvim dovoljan period da se naletiš izmedju dva remonta.
Mislim da je servis košta oko 300-400 evra...

Za samu turbinu mnogo su gori "vrući startovi", a to je kad prilikom paljenja sukne plamen iz zadnjeg dela turbine. Od Mike Selbia, na Top Gun-u, čuo sam da to mnogo više "sahranjuje" turbinu nego normalna manipulacija.
Vrući start može da bude i prema napred, pa da vam pri tom plamen "spali" delove koji su ispred motora. Zato, ako ste nekada videli, modelari u usisnik guraju kao neki fen da bi njime, ako slučajno dodje do vrućeg starta plamen otišao prema nazad.

Ova pojava se dešava kad prilikom sipanja kerozina u rezervoare ili prilikom prajmovanja turbine, deo goriva udje u motor. Kad se turbina "kresne", taj višak goriva naglo sagori uz planem...
Zato Jet Cat preporučuje i mehanički ventil (ja ga stavio) na crevu za gorivo, posle elektronskog ventila, a pre turbine...
Pre sipanja kerozina, lepo rukom zatvorite ventil i gorivo ne može da ode u turbinu. Teoretski ne bi trebalo da može da prodje ni kroz elektronski ventil, ali taj nekad zna da malo ostane otvoren i kerozin prodje.  Ovo se pogotovo dešava kad se gorivo sipa se električnim pumpama koje goraju veliki pritisak, a koriste se jer neki jet modeli za svaki let potorše i po 7-8 litara kerozina. 

U elektronici (ECU-u) ostaju svi parametri rada, tako da nema "foliranja" koliko je turbina radila, sve lepo piše, a resetuje se prilikom servisa.
Sem toga, preko GSU-a (Groud Support Unit - to je onaj deo što liči na digitron koji se ne postavlja u model, nego ga držite u ruci, a priključi se na elektroniku) možete očitati i mnoge druge podatke o radu jet motora...

Elektronika je veoma kompleksna i nije ni čudo što Jet Cat-ovo uputstvo ima preko 70 strana, sa mnogim tabelama i prikazima kako se šta podešava, proverava i ostalo...

Ako izmedju dva servisa turbine elektronika doživi up date, prilikom narednog servisa Jet Cat će vam instalirti novi softver...


Eto toliko, nadam se da sam ti bar malo odgovorio na pitanje...

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #307 on: March 11, 2011, 04:06:47 PM »
i mene, jos kada je Cokina turbina stigla, to interesovalo. na prvi pogled izgledalo je kao da te to malo vremena.
medjutim ako uzmemo u obzir da to nije bas neki standardni model, i da ce mirce leteti jednom nedeljno,
(ko to uspeva?) i to dva starta po 10 min (da kazemo da je to prosek), matematika je jednostavna. servis turbine svake
4,5 godine. Zanemarljivo.

eto mene sutra rano ujutru do Beta Roll-a, a zatim dolazim u kombinat da potpisem knjigu radova.
(ovo samo kod nas ima, da se inspekcija najavljuje kada dolazi)

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #308 on: March 11, 2011, 04:33:39 PM »
Hvala Mirče na iscrpnom odgovoru...  ()-()

Biće izuzetno zanimljivo videti i čuti to kod nas... Jedva čekam.

Pozdrav
Branko
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #309 on: March 14, 2011, 01:39:23 PM »
Stigao je...




Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #310 on: March 16, 2011, 09:48:46 PM »
U zadnjih par dana odradio sam sve neophodne pripreme za paljenje turbine.
Sve komponente od Jet Cat-a i stanice su povezane, baterije napunjene, kerozin smućkan sa uljem...

Juče sam probni sto "prišrafio" na nogare i sinoć sam pristupio "setovanju" elektronike od turbine sa stanicom...
Čitajući uputstvo ranije, stalno sam mislio da će ovo biti prilično komplikovano, ali ispostavilo se da je stvar više nego jednostavna...

Pošto sam izabrao da ću kompletnu manipulaciju oko paljenja i gašenja turbine odradjivati sa trimerom i ručicom gasa, pristupio sam setovanju ECU-a.
U ECU se moraju uneti podatci o položaju trimera i ručice gasa pri minimalnom i maximalnom položaju na stanici.
Sa unosom ovih podataka, ECU prepoznaje vrednosti sa predajnika i "zna" šta treba da "odradi"...

Kad je ovo bilo odradjeno, probao sam da vidim da li sve radi. Naravno, proba je radjena bez propan-butan gasa i kerozina, ali Jet Cat je prve korake u paljenju odradjivao baš kako piše u uputstvu.

Danas su došli čika Dule i Bane i reši smo da "kresnemo" turbinu, pa šta bude...
Pošto je sve bilo naštelovano, jedina nepoznanica  je bila da li će sistem za gorivo, kao i sistem gasa za paljenje turbine, dobro dihtovati.

Nakon sipanja kerozina video sam da on malo kaplje na filteru pre elektronskog ventila... Nikakav problem...
Sa gasnim delom instalacije nije bilo problema...

Upaljen je predajnik, potom prijemnik, spojena Li Po baterija sa ECU-om...
Trimer i ručica gasa nalazili su se na minimalnom položaju.
Kad sam trimer gasa "gurnuo" u maximalni položaj, dat je signal ECU-u i upalile su se led diode pokazujući da je sistem spreman...
Potom je ručica gasa gurnuta u maximalni položaj i turbina je krenula da se pali...

Elektro motor je zavrteo rotor do 3000 o/min, potom se otvorio elektronski ventil za gas, koji je krenuo u turbinu... Istog momenta se čulo "puckanje" varnice svećice...
Turbina je momentalno "oživela" i zavrtela se do 5000 o/min, kad je ECU, zatvorio gasni, a otvorio elektronski ventil od kerozina.
Motor je sad već uveliko radio, podizao je obrtaje do 55000 o/min, a kad je dostigao taj broj, spustio je obrtaje na ler od oko 35000 o/min...

Time je procedura paljenja završena i motor je spreman za letenje...

Palicu gasa možete odmah nakon davanja "signala" ECU-u, spustiti na ler. Čak i da ostane u "gornjem položaju" (na punom gasu) ništa se neće dogoditi, ECU će odraditi svoje i spustiti obrtaje do lera, kako sam malo pre opisao. Tek nakon spuštanja palice gasa na ler i njenim ponovnim dodavanjem turbina počinje da reaguje...

Kod elektronike koja se ugradjuje u nove Jet Cat motore, najvažnija stvar je da turbina bez ikakvog zakašnjenja prima gas. To do skoro nije bio slučaj i turbine su na dodavanje i oduzimanje gasa reagovale sa 2-3 sekunde zakašnjenja...


Bane se "dočepao" foto aparata i mislio sam da slika fotografije, kad ono, Bane je sve vreme snimao...
Video možda nija najboljeg kvaliteta, ali bar će vam malo dočarati utisak...




Turbinu smo palili i gasili dva puta i sve je proteklo u najboljem redu...

Gašenje je takodje veoma jednostavno...
Ručicu od gasa gurnete samo malo iznad lera (trimer je sve vreme u gornjem položaju)...
Potom spustite trimer u skroz donji položaj i nakon toga isto uradite sa ručicom gasa...
Time je turbina ugašena...

Svaki mali mlazni motor, nakon leta, meri temperaturu na izduvnom delu turbine i svakih par sekundi dok se temperatura turbine ne spusti ispod 100 stepeni, elektro motor zavrti rotor hladeći je na taj način...

Evo i par slika... Banetu su se, dok je slikao, malo tresle ručice...










Na kraju mogu reći da sam prezadovoljan kako je sve proteklo...
Jet Cat radi savršeno...

Pozdrav

Mirče

   







 
« Last Edit: March 16, 2011, 10:07:01 PM by mirce »

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #311 on: March 16, 2011, 10:13:08 PM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #312 on: March 16, 2011, 10:14:38 PM »
Alal vera gosn Mirce!!! :)aplauz :)aplauz :)aplauz (yay) Da te sluzi mnogo godina...

pozzz
Cane

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #313 on: March 16, 2011, 10:22:40 PM »
Mirce neka je sa srecom!!!   (pijemo)

Svaka cast....
Raduje me sto se dan kada ce neki RC JET parati nase nebo blizi  :)aplauz

 (res)
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #314 on: March 17, 2011, 12:11:00 AM »
 (res) (res) (res) (res)

 (pijemo)

P.S.
Koji je onaj dečko što ti pomaže?
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!