Author Topic: Ziroli - F9F Panther  (Read 238468 times)

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #210 on: December 20, 2010, 01:23:26 PM »
Ispalio me Golub u subotu, čekam danas predveče da mi se javi pa da lakiramo...

U medjuvremenu sam započeo kokpit, napravio instrument tablu i deo nišana. Radio sam malo i na Hellcatu...

Inače, u jednoj galeriji sam našao i uljane boje, tako da ću pazariti braon, crnu i belu i probaću, posle laka, da još malo dodam nekih vedering detalja...

Pozdrav

Mirče
Primer iz maketarstva

Postoji tehnika prljanja vostanom bojom u prahu.
Svodi se na nanosenje praha cetkicom i u zavisnosti od pritiska na povrsinu dobija se zeljeni intenzitet.
Efekat je slican airbrush tehnici samo je intenzitet prljanja manji.


Ovde se vidi na repnom delu izmedju motora i horizontalca i unutrasnjost poklopca motora


pozdrav ,
Marko
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #211 on: December 20, 2010, 03:31:40 PM »
Wooow, kako je dobro uradjena maketa!   Svaka cast!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #212 on: December 20, 2010, 06:16:01 PM »
Voštane boje su verovatno dobre za makete jer se one mnogo manje prljaju i brišu od RC modela. Predpostavljam da bi gorivo sa uljem i prljave krpe prilično brzo skinule voštane ili pastel boje (sem ako se ne lakiraju, a dalje je pitanje, kako lak utiče na njih i obrnuto)...

Na Top Gun-u (imam to čak snimljeno na DVD-u) David Ribbe je svog BVM Miga 21 "glancao" sa voštanim bojama ili nekom verstom pastela, kreda... Ipak, moje mišljenje je da je on tada samo popravljao neka sitna oštećenja i ogrebotine...

Pozdrav

Mirče

P.S. Maketa je vrh...

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #213 on: December 20, 2010, 07:26:21 PM »
Au, kako je maketa dobro urađena, skidam kapu majstore.
ex pseudonijum: licider

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #214 on: December 30, 2010, 01:18:47 PM »
Da li neko zna dali i gde ima da se kupi neki materijal, koji je lak a, da dobar termo izolator?
Vidjao sam da su neki stavljali nešto kao alu folija... Šta je to i da li ima kod nas da se kupi?

Pozdrav

Mirče

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #215 on: December 30, 2010, 03:12:26 PM »
Da li neko zna dali i gde ima da se kupi neki materijal, koji je lak a, da dobar termo izolator?
Vidjao sam da su neki stavljali nešto kao alu folija... Šta je to i da li ima kod nas da se kupi?

Pozdrav

Mirče

idi kod ovih sto ugradjuju auto gas ja sam vidjao neku tkaninu sa alu folijom sto umotavaju kompjuter za gas koji se nalazi naravno u motornom prostoru zbog visoke temperature , ali ako hoces ja ti mogu nabaviti tanak aluminijumski lim sa havarisanih vozila pa ti iskroji lako se savija sece se snajderskim makazama, sad na kraju ne znam za sta ce ti pa ako odgovara tu sam

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #216 on: December 30, 2010, 03:46:47 PM »
Za to bi možda dobra bila ona zlatna folija iz novog kompleta za prvu pomoć u autu. Sa jedne strane štiti od toplote, a sa druge strane štiti od hladnoće.

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #217 on: December 30, 2010, 05:39:38 PM »
ako je u pitanju izolacija za motor onda mislim da je mnog pametnije staviti ono shto koriste za sekventni uredjaj ,tj plin ,ona sa jedne strane ima tu alu foliju naravno malo deblja ali se lepo prilagodjava na ono shto se stavlja a sa druge strane ima kao neki tanani filc uglavnom crne boje,na njemu ima taj lepak tako receno duplex odlepish i zalepish ,nije preterano debelo a nije ni teshko ,koliko se secam drzao sam jedno parce proshle nedelje u rukama ,otpalo je coveku tj neshto je radio pa je odlepio i zaboravio da ga vrati pa eto zateklo se kod mene u garazi ,debljine je oko 3 milimetara i one alu folije oko 0.2mm a ono shto sam drzao je bilo dimenzije 150 sa 200mm od prilike i stvarno se nije osecala neka velika tezina

eto ja toliko mogu da posavetujem ,naravno ako se radi o termo izolaciji za motor a predpostavlaj da jeste

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #218 on: December 30, 2010, 07:36:50 PM »
Krenuo sam da sastavljan Panthera i posle nove godine ću naručiti izduvnu cev, tj. cev kroz koju izlaze gasovi od motora do zadnjeg dela na trupu. Cev ću da kupim u Jet Cat-u i oni je rade po meri u zavisnosti od veličine motora i oblika trupa.  Uz cev kupuju se i "usne", kako oni to zovu, proširenje u obliku levka u koje i sama turbina ulazi jednim svojim delom. To proširenje "kupi" i vazduh koji ide o oko turbine i usmerava ga u samu izduvnu cev, hladeći pri tom izduvne gasove...

Sve u svemu, ta izduvna cev, koja ima dupli zid, gde je unutrašnji od titanijuma a, spolji od aluminujuma, se greje.
Kod Panthera, ona prilično pasent izlaz od nazad iz trupa i nema extra prostora izmedju nje i samog zadnjeg otvora, tako da topli vazduh, koji cev sigurno isijava, nema gde da izlazi napolje...
Ja sad trenutno ne znam koliko će se sam trup grejati od zračenja te cevi. Trup je, usvom zadnjem delu, dosta širi od cevi i tu imam prostora da stavim nešto što bi možda moglo da ga extra izoluje... Pošto je sve iza težišta taj materijal ne bi smeo da bude pretežak...

BVM nudi dve opcije za zaštitu modela od preteranog grejanja. Evo linkova:

http://shopbvmjets.com/zencart/index.php?main_page=product_info&cPath=8_60&products_id=30

http://shopbvmjets.com/zencart/index.php?main_page=product_info&cPath=8_60&products_id=29


Uvek imam opciju da to naručim, ali ko zna, možda nešto slično mogu da nadjem i ovde... Možda mi sve to ni ne treba... Neću znati dok ne "kresnem" turbinu u modelu...

U svakom slučaju hvala svima na savetima...

Pozdrav

Mirče 

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #219 on: December 30, 2010, 09:02:35 PM »
citajuci ovaj post skontam da vama gospodine mirce treba izolacija u zadnjem delu izduva motora ,hmmmm da se ne lazemo ja koliko znam to su jako velike temperature barem prvih 50cm ostalo je hladno ,onako laicki gledano ,i vi bi po tom pitanju trebali dobro da zashtitite zadnji izduv kako ne bi doshlo do paljenja celog modela ,barem ja tako gledam ,i po mom mishljenju onda je najbolje naci azbestno platno koje je lagano i napravite tapacir sa alu folijom koju sam video u prodavnicama kao salotejp traku koja izdrzava do 1800c i mislimda bi to bilo idealno reshenje ,barem ja tako gledam ,

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #220 on: December 30, 2010, 10:04:34 PM »
Dejane, cela cev je dugačka 45 cm...

Izolacija bi trebala da ide na unutrašnji deo trupa u zadnjem delu, ne na cev ili u cev...
Izduvna cev je specijalno pravljena za tu namenu i izdržava tolike temperature. Zato i jeste sa dva zida (dve cevi jedna u drugoj), gde je unutrašnja od titanijuma, a spoljna od specijalnog alu lima debljine 0,2 mm.
Spoljni prečnik cevi je 90 mm a unutrašnji 80mm, ali prečnik zadnjeg otvora na trupu je takodje 90 mm...

Ja sam već pričao sa ljudima u Jet Cat-u, od kojih sam dobio uvervanja da je sve to OK, ali razmišljam ipak o dodatnoj zaštiti...

Ajd sad konkretno ako neko zna, da li i gde ima da se kupi neki izolacioni materijal koji je tanak, lak a, ujedno dobar izolator... Neka vrsta alu folije... Ja sam to vidjao na jet modelima ali ne znam da li ima to i kod nas da se kupi...

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #221 on: December 31, 2010, 12:04:04 AM »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #222 on: December 31, 2010, 01:42:26 AM »
Sjajno, čujemo se... Hvala

Mirče

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #223 on: December 31, 2010, 02:09:11 AM »
Da malo pojasnim izolaciju na kanalima za topli-hladni vazduh, s obzirom da se tako radi grejanje u kenjadi.

Ovde postoji izolacija za npr. chunjci koji ce da idu u tavan ili spoljasnost. Sastoji se od staklene vune i alu-folije koja je prostepana da se ne kida. Vazna stvar je da se okrene prava strana izolacije. Na chunjak se okrece staklena vuna a spolja je alu-folija. Alu-folija je termicka barijera i ujedno sprecava kretanje vazduha u i iz izolacije. Staklena vuna u svojoj zapremini zadrzava vazduh odredjene temperature.

Treba videti temperaturne maximume za date izolacije, jer pitanje je zapaljivosti materijala.

Po mom misljenju Mirce, trebao bi da izolaciju okrenes na trup a alu-foliju prema cevchugi. Sto alu-folija propusti staklena vuna ce da zadrzi. U svakom slucaju trebalo bi da bude vazdusni prsten izmedju alu folije i cevi i to sa  protokom svezeg vazduga radi ladjenja.

Pitaj ako nesto nije jasno...
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #224 on: December 31, 2010, 10:52:18 AM »
Ja мислим да треба да се упали турбина. Затим биче јасно где и колика је топлина.
Ајмо Мирче, Пали турбину oo))
Сречни празници, све најбоље.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev