Author Topic: Ziroli - F9F Panther  (Read 237686 times)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #195 on: December 14, 2010, 04:45:25 PM »
Odlican model,uzivao sam citajuci kako je nastao.Sve pohvale i sam napred...     :big smile  :)aplauz





Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #196 on: December 14, 2010, 10:57:25 PM »
A sad malo od gore...


Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #197 on: December 15, 2010, 11:43:48 AM »
Ja sam prestao komentarisati Mircetov rad i ove prelijepe modele koje on pravi. Razlog je taj sto jednostavno ne mogu da izaberem prave rijeci koje bi mogle docarati kvalitet izrade njegovih modela !
Kada gledam ovaj model, kao da gledam pravi avion !

Mirce majstorcino !
Mirce care !
Mirce kralju !

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #198 on: December 15, 2010, 12:06:20 PM »
Ja sam prestao komentarisati Mircetov rad i ove prelijepe modele koje on pravi. Razlog je taj sto jednostavno ne mogu da izaberem prave rijeci koje bi mogle docarati kvalitet izrade njegovih modela !
Kada gledam ovaj model, kao da gledam pravi avion !

Mirce majstorcino !
Mirce care !
Mirce kralju !

+1
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #199 on: December 16, 2010, 03:22:58 AM »
Hvala, hvala...
Ono +1, jel' to ocena rada ili još jedan koji se slaže sa Darkovim komentarom? ;namig
Šalim se naravno...

Kao što znate, svi moji modeli imaju onaj "ofucani", masni izgled, izgled aviona koji se upravo vratio iz borbe... Po meni, to daje jednu dodatnu realnost i koji god model da je u pitanju, smatram da tako finiširam avion ostavlja bolji utisak.
Sa svakim novim modelom trudim se da poboljšam taj "umetnički" aspekt izrade. Panther još ni izbliza nije iz finiširan do kraja, ali od svih mojih modela, mislim da sam na putu da napravim svoj najbolji vedering...

Tehnike "dorade" finiša su razne i u mnogome zavise od vrste aviona.
Warbirdi iz Drugog svetskog rata su mnogo "masniji" i prljaviji od recimo jetova... Zvezdasti motori su puštali ulje na sve strane i ono se, što od stajanja, što od letenja, slivalo niz trup dole ili niz trup prema nazad...
Simulacija slivanja prljavštine niz trup, kad je avion bio na stajanci, je sledeći nivo dorade...
Garež od mitraljeza je još jedan detalj koji se farba...
Tu su i rdja, i otpala farba i još puno toga...
Sve u svemu, slojeva ima mnogo i ovakav vedering se radi danima... Maketari to najbolje znaju...

Za Panthera sam konačno kupio airbrush i uz Batinu pomoć osposobio motor od frižidera u kompresor za farbanje.
Motor sam imao od nekog "riknulog" zamrzivača, a Bata mu je dodao separator za ulje i ventil sa manometrom na kojem se pože podešavati pritisak. Pritisak je namešten na oko 1 atmosfere...
Airbrush je sa buvljaka, cena 2000 dindži, ali za namenu, koliko će meni da treba, je extra...



Bata mi je dao dobru ideju kako da "vežbam" rad sa airbrushom. Reče mi da kupim tuš i da se "igram" dok malo neudjem u fazon rada... Tako sam i uradio i pale su prve "tuš probe"...
Tuš je "zgodan" za rad jer se airbrush lako pere vodom i baš treba dosta vremena da se počne sušiti u dizni (koja je 0,3 mm)...



Prvo sam crtao na papiru, zavrtao, odvrtao iglu, približavao ga podlozi, pa udaljavao, odvrtao i zavrtao napred na airbrushu deo za "lepezu" i sve u svemu polako sam video gde će biti problemi sa vederingom na Pantheru...

Pošto je Panther veliki model, a ne maketa, baš treba baš imati ruku i recimo pravo, po nitnama koje su na mestu gde je ramenjača (dužine 60-ak cm), naneti boju da bude ravna, da brzina nanosa bude konstantna (čim usporiš odmah je tamnije ili orbuto, čim ubrzaš - svetlije...), da nemaš tačku na početku ili kraju ofarbane linije...

Sve ovo da se uradi bez greške na celom modelu, vidi, nema teorije... Znači treba neka boja koju, kad zezneš prilikom farbanja (a, neminovno je da će se desiti), možeš brzo i lako obrisati.
Golubova ponuda za farbe je time odmah "pala u vodu", jer je to ista boja kao što je farban model i može se obrisati samo razredjivačem, a on će odmah da nagrize boju na modelu...

Čitajući po internetu vidim da modelari koriste akrilna boje na vodenom bazi. Ima i kod nas da se kupe takve (cena 600 dinara 1 dl, 1000 din litar "vode" nija baš voda iz vodovoda...) ali, čak ni u farbari nisu znali da mi odgovore na pitanja oko farbanja, sušenja, farbanja sledećeg sloja, brisanja sledećeg sloja ako pogrešiš...

No, da se vratimo tušu...
Pade mi na pamet da probam da nanesem tuš na donji deo flapsa. Tako sam i uradio, razmišljajući da, šta god da se desi, odmah ga brišem mokrom krpom... Rečeno učinjeno... Tu sam i video da od mog "slobodoručnog" vederinga samo sa airbrushem, nema ništa...

Eksperimentišući, sa mokrom i suvom krpon, šmirgl papirom, skoš brajt žicom, video sam da se tuš kad se osuši, više nema teorije da se skine. Naravno, kad bi de pokvasio (recimo model ti pokisne) ne znam baš šta bi bilo, ali ovako, u svakodnevnoj manipulaciji, nema skidanja nanete boje...
Količina boje, tj. njena nijansa, se takodje da, uz malo vežbe, odrediti i detalji mogu biti od crnih do skroz svetlo sivih... Na kraju kad se airbrush "zavrne do panja" da skoro ne izlazi boja a lepeza nanosa odvrne da široko baca, mogu se mnogi delovi vrlo pažljivo osenčiti...

Evo "mirčetove tehnike":


Površina koja treba da se isprlja. Ako dobro pogledate, videćete da je deo sa leve strane već odradjen. Nema teorije da se ceo model radi od jednom, nego mora deo po deo...


Airbrushom je naneta boja (tuš) samo preko panel linija i nitni...


Vlažnom krpom je razmazan sloj po delu modela koji radite. Ako stisnete krpu više, normalno, skidate više boje i obrnuto... Ako vam se ne svidja, nema frke, prskalica i krpica sve brišu, pa ponovo...


Kad se razmaže izgleda ovako...


Sada suvom krpom utrljavate sloj boje i izjednačavate ga sa predhodnim panelom... Opet od pritiska zavisi koliko će te da ostavite ili skinete boje...


Na kraju to izgleda ovako... Sad prelazite na susedni panel i tako u krug sve dok ne napravite celu stranu...

Na kraju, kad je sve gotovo, airbrushom se može naneti skoro nevidljiv sloj boje, koji doprinosi da se neki delovi malo više naglase od drugih. Ali tu ako se pogreši, nema više vode i brisanja, nego pomaže samo blago šmirglanje finim brusnim papirom ili još bolje skoč brajt žica... Ipak, velikih popravki u ovoj fazi nema...

Kad se ceo model završi sa "tuširanjem" neophodno ga je izlakirati bezbojnim lakom. Već je "pao dogovor" sa Golubom, da će, kad sve bude gotovo "u tušu", model lakirati sa 10-15% sjajnim lakom. Takav lak pruža zaštitni sloj i tek-tek sjaja, koji su jet avioni ipak imali...

Ovako finišan model, takodje ima, sem estetskog ugodjaja, i praktičnu stranu. Svako oštećenje, ogrebotina, "krpež" mnogo se lakše naprave i manje se vide nego na uglancanom novom modelu. Pričamo naravno u warbird i jet modelima, ne akrobatama...

Količina nanete "prljavštine" je stvar ukusa i o tome ne bih polemisao, ali gledajući ovaj model koji, kad sam ga sastavoi čim je došao od Goluba i sad posle vederinga, po meni, nema uporedjenja...
Onakav uglancan, izgledao je kao velika kineska igračka kad je izvadiš iz kutije... Doslovno kao igračka...
Sada "upljan", joj, kako je brutalan... Smznem se svaki put kad ga vidim...


Pre "prljanja"...


...i posle...


Pošto Panther nije warbird nego jet model, tražio sam slike na Internetu od pravih jet avion koji su bili ofarbani u sivo, ne bi li video koliko su zapravo bili "prljavi" kad su se vraćali sa misija...
Nisam želeo da preteram pa, da model bude previše siv ili crn...

Evo par slika od pravih aviona...













...a sad Panther...













I na kraju, šta reći? Treba biti malo "opičen" pa, onako ofarban model uzeti i izšmrglati i vederingovati... Ipak, mislim da je vredelo truda...
Vederingu nije kraj. Treba da "sredim" još gornju stranu krila i da model ide nazad kod Goluba na lakiranje...

Potom farbanje unutrašnjih delova poklopaca, prostora od točkova, kabine... Fali još rdja, slivanje hidrauličnog ulja, atmosferska prljavština...
Jel'te, imali tu uopšte kraja?

Laku noć

Mirče








 
« Last Edit: December 16, 2010, 03:28:41 AM by mirce »

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #200 on: December 16, 2010, 11:28:14 AM »
E još fali da ga upucaš sa sitnim olovom i dvanaestice....Sada je pravi, bravo.
ex pseudonijum: licider

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #201 on: December 16, 2010, 01:18:56 PM »
Što bi rekao moj komšija Djoka Balašević u pesmi o petlu: "Princip je isti, sve su ostalo nijanse"...

http://www.rcuniverse.com/forum/m_6965817/mpage_13/key_/tm.htm

Ovo je model A 10, proizvod našeg druga Boge iz Mibo modela...

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #202 on: December 16, 2010, 03:54:48 PM »
sto rece Sava, samo sacma fali.
ja to vise ne bi dirao. imaju oni jos nekog crnila i to podosta u korenu vertikalca
ali se plasim da ne bude mnogo. ova "mera" koju si uradio je po meni prava.

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #203 on: December 16, 2010, 04:08:56 PM »
Cika Mirce,cika Mirce,el mogu ja jedan krug??

Bre,majstore,alal ti ruka i da te sluzi jos mnogo godina....NO COMENT (res) (:sok:) (pijemo)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #204 on: December 16, 2010, 06:25:10 PM »
U Kombinatu se radi bez obzira na sneg i "zimsku idilu"...

Danas sam bio vredan i kompletno završio vedering modela sa tušem.  Dogovor je da u subotu idem kod Goluba da ofarba sloj bezbojnog laka na sve delove...

Evo još malo slika, kako sve konačno izgleda...


















Pozdrav

Mirče

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #205 on: December 16, 2010, 06:37:32 PM »
Pa, šta da ti kažem? mmmm Ne e lošo! Biće od tebe nešto! :mhm Ali moraš više da se trudiš  :mhm! I s'razumevanje, nikako mehanički  :mhm.

 (pijemo)
« Last Edit: December 16, 2010, 06:39:53 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #206 on: December 16, 2010, 06:41:46 PM »
oooo Mirce Mirceeeee   kakva posvecenost izradi i detalju.... prosto sam odusevljen!
Po profesiji sam zubni tehnicar, jedinica mjere u mom poslu je desetina milimetra, zato sam zadivljen tvojim radom i teznjom da svaki najsitniji detalj bude odradjen kako treba  (res) (res) (res)

savrsenstvo!

Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #207 on: December 18, 2010, 09:21:54 AM »
Vidite...ja se od malena bavim maketarstvom,ljubav prema vazduhoplovstvu me drži od kako sam se rodio (možete da zamislite koja je igračaka koju sam prvu uhvatio u ruke,zvečka u obliku nekog aviona....čim nađem fotku skeniraću je i staviti na forum) prolazile godine....u tadašnjem Beteksu na Teraziji se pojavile prve makete jednog Italijanskog prizvođača...možete da zamislite sreću tadašnje maketarske populacije...voda na usta,itd.Bilo je tu još nekih istočno evropskih prizvođača koji nisu bili vrednih pomena...ali svakako svi smo ih pravili u pionirskom delu bavljenja ovim hobijem....i maketarstvu postoje kao i modelarstvu bolji i lošiji prizvođači...u smislu bogastva detalja,konturne tačnosti sa pravim avionima i upšte težine uklapanja delova...naravno tu su Japanci bili uvek najbolji...u zadnje vreme par firmi iz Kine (pogotovo u razmeri 1/32 koju ja perferiram zadnjih godina)..i opet vezano za modelarstvo iz Češke.
Šta je poneta...ovo što ti radiš MIRČE..(velika slova zbog  (res) ) je nabolja sinteza ova dva sjajna hobija...video sam Zeroa,Hellketa,Thunderbolta...i kod svakog sam ostao bez reči...na svakom se vidi nagli napredak u kvalitetu detalja (pogotovo Hellcat) a za novog Panthera neću trošiti reči...ostajem bez komentara (za Goluba posebna pohvala za farbanje!!!! )
Ništa...,par fotki za kraj pravog Korejskog veterana...


Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #208 on: December 20, 2010, 01:00:21 PM »
Kako je legao lak ???   (res)  :)aplauz
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #209 on: December 20, 2010, 01:12:03 PM »
Ispalio me Golub u subotu, čekam danas predveče da mi se javi pa da lakiramo...

U medjuvremenu sam započeo kokpit, napravio instrument tablu i deo nišana. Radio sam malo i na Hellcatu...

Inače, u jednoj galeriji sam našao i uljane boje, tako da ću pazariti braon, crnu i belu i probaću, posle laka, da još malo dodam nekih vedering detalja...

Pozdrav

Mirče