Author Topic: Ziroli - F9F Panther  (Read 237675 times)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #135 on: November 23, 2010, 11:50:18 PM »
ovo "paneliranje" ti je super. dobra ideja da podebljas samo preko linija.

 (res)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #136 on: November 25, 2010, 07:52:44 PM »
Nitne, nitne, nitne... Tako su izgledali predhodni dani u Kombinatu...

Nitne su postavljene na svim delovima sem trupa. Trup krećem večeras da "nitujem"...



Ne bih sve ovo možda ni pisao da nisam došao do interesantnog saznanja. Pošto sam u ovim zadnjim fazama rada na Pantheru sve merio poprilično sam se iznenadio kad sam premerio delove posle postavljanja nitni i finalnog šmirglanja pre farbanja...

Nitne sam kao i uvek postavljao sa lemilicom i vrhom, koji je u ovom slučaju mali špic prečnika oko 1,8 mm i koji utiskuje rupicu istog dijametra.
Kako sam već ranije pisao, u zavisnosti od debljine špric gita zavisi dubina i oblik rupice. Da bi bile lepše sloj mora biti deblji ali, se tima povećava težina.

Mereći delove pre i posle špric gita, "kantar" je pokazao da se svaka uška "ugojila" za 120 gr. i da su svi oni sitni delovi isto tolikp dobili na masi.
Pošto su odradjene nitne i blago sve izšmirglano došao sam da interesantnog podatka jer je dobar deo špric gita "odstranjen" sa delova.
 
Tako je svako krilo izgubilo po 70 grama (ukupno 140 gr) a, sitni delovi su smršali za 80 gr.


Krilo je sa 680 "spalo" na 610 gr...


...a "siće" sa 850 na 770 grama...

Znači, 220 gr je skinuto dole...
Kad znamo da se težina za ove delove sa početnih 1850 gr, špricgitovanjem povećala na 2210 gr, sad posle svega, "vratila" se na 1990 gr. ili svi ovi delovi su se nagojilo za samo 140 gr.

Kad na sve ovo dodam i trup, verujem da kompletno špricgitovanje neće preći 300-tinak grama.
Za ovoliki model mislim da to nije loše.

Na sve ovo treba dodati farbanje, gde će slojevi boje svakako biti tanjeg nanosa od špric gita, tako da, sve ukupni finiš može dodati najviše 500-600 grama...

Tačno merenje će biti na kraju, kad se sve vrati od Goluba...

Evo i malo slika kako površine izgledaju kad se postave nitne i kakve su posle šmirglanja...


Eleron...







Posle šmirglanja:











Detalji na krilu:








Pozdrav

Mirče

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #137 on: November 25, 2010, 08:09:00 PM »
Danas sam bio sluzbeno u NS i svratio sam do Mirceta na kafu i da malo vidim modele. Moram da priznam da uzivo sve izgleda jos bolje  :)aplauz!

poz
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #138 on: November 28, 2010, 09:57:52 PM »
Kombinat je i proteklih dana vredno radio i Panther je spreman za farbanje...

Tokom predhodnih par dana završio sam nitne i na trupu.





Malko sam se "patio" jer je trup cilindričnog oblika i nitne koje idu vertikalno, kao i one na samom vrhu kapotaža, bilo je prilično je "zeznuto" postavljati, pošto šablon na koji naslanjam lemilicu ne leži celom površinom na trupu i lako sklizne ako se ne pazi. Ne moram spomenuti de se svaka greška odmah vidi, tako da sam baš pazio, ali tu i tamo se potkrala poneka...
 
Sada, kad se pogleda kompletan model, kao da nije onaj od pre desetak dana. Detalji su u mnogome pomogli da Panther izgleda mnogo ozbiljnije i realističnije.

Danas sam skoro ceo dan posvetio crtanju, sečenju, skidanju viškova i lepljenju detalja na modelu.

Na Hellcatu sam sve poklopce pravio od 0,3 mm debele plastike koju sam nosio na laser da se seče.
Plastične detalje sam, potom, lepio super lepkom (cijanofix) na površinu krila ili trupa.
Vremenom su se na nekim mestima detalji počeli odvajati (hvala Bogu, na samo par mesta) i javio se problem kako to fixirati ponovo.
Pošto je sve ofarbano, koliko god da paziš i kako god da ga nanosiš, videće se lepak, tako da sam, na kraju ostavio sve to tako kako je...

Na predhodnim modelima (Zero i Thunderbolt) poklopce sam pravio i lepio od samolepljive tapete, ali ona je tanja od plastike i ako se boja malo deblje nanese, lako se izgube oštre ivice.
Tapeta ipak ima prednosti, jer se na celoj površini isto lepi, a pošto imam i cutter, sve mogu sam odraditi...

Za Panthera sam smislio šta ću da uradim da i "vuk bude sit i ovce na broju"...

Prvo sam zalepio tapetu na tapetu i time sam, sa dva sloja, dobio potrebnu debljinu za detalje.
Potom sam, pošto sam u Corelu iscrtao sve delove, povećao pritisak sečenja na cutteru i tri puta sekao po istom crtežu. Cutter svaki put idealno prati zadatu liniju crteža, tako da sečenje više puta po istoj liniji ne predstavlja nikakav problem...
Ovakvom "tehnikom" sam dobio i debljinu i oblik a, višak sa detalja koje sam morao da skinem, upeo sam ukloniti veoma lako jer je sve bilo dobro prosečeno...
Samo lepljenje detalja, odradjenih sa tapetama, ne predstavlja problem, kao ni mogućnost njihovog odlepljivanja tokom eksploatacije...

Detalje sa pravio od srebrne tapete, jer ako budem radio vedering, šmirglanjem farbe dobiću, po ivicama, srebrnu boju, imitaciju metalnih površina poklopaca...









Kad su na model pored nitni sad došli i detalji, slobodno mogu reći da sam baš zadovoljan kako sve izgleda.









Evo malo i u krupnom planu...



















U narednih par dana sve ide na farbanje a, kolor šema će biti potpuno drugačija od svih koje smo do sada gledali.
Nadam se da Golub uvatiti vremena i u narednih desetak dana uspeti da mi sve ofarba...

Dok se Panter bude farbao, "bacam" se ponovo, na izradu Hellcat-a...

Pozdrav iz Kombinata

Mirče 
 

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #139 on: November 28, 2010, 10:02:22 PM »
Sta reci a ne zaplakati!!!


 (res) (res) (res)
 ()-()
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #140 on: November 28, 2010, 10:07:52 PM »
Mislim, nemo' da se ljutiš, al' ti Terziću definitivno nisi pod vinklu  (nene)!

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #141 on: November 29, 2010, 12:10:00 AM »
rodjo, da nisi malo udisao taj kerozin?  (res)

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #142 on: November 29, 2010, 08:18:35 AM »
Alal vera,gosn Mirce! Pravo je zadovoljstvo citati postove u kojima sve opisujete tako detaljno. Model izgleda fantasticno,nemam reci.

A kako ce tek na kraju dobro da izgleda,ne mogu ni da zamislim jos. Samo napred.

pozzz

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #143 on: November 29, 2010, 05:44:36 PM »
Mirce ti si MAKETAR.  (res)
Ima takmicenje u Beogradu 12.decembra pa mozes da poneses i da se takmicis ....  ()-()


Svaka cast !
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #144 on: November 30, 2010, 09:21:39 AM »
Mirce ti si MAKETAR.  (res)
Ima takmicenje u Beogradu 12.decembra pa mozes da poneses i da se takmicis ....  ()-()


Svaka cast !
Да да,ово лако победи и најаче макатаре :mhm
Врх (res)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #145 on: November 30, 2010, 11:47:12 AM »
U ime Kombinata, hvala svima...

Danas, ako Golub "ufati" vremena, a obećao je da hoće, krećemo sa farbanjem.

Pošto obično ništa ne ide glatko, tako je i sa farbanjem.
 
Kad sam Golubu pokazao kako će se  model farbati (plav trup sa žuto crvenim krilima i repom), rekao mi je da za žutu boju mora da se pravi podloga. Podloga je prvo sloj bele ili svetlo sive boje, nanesena na površinu pre žute, iz razloga što žuta boja loše pokriva i ako nema podloge, nekada se mora naneti u, možda čak i tri sloja...
Platio sam školu sa Hellcatom, što više slojeva, to više težine, tako da je žuta kombinacija "pala u vodu"...
Sem toga, Panther sa sivim ili plavim trupom i žuto crvenim krilima je kolor šema koja je najčešća, a bilo bi lepo da ova naša "letilica", ipak bude ofarbana u neku kombinaciju koji se nevidja svaki dan...

Tražio sam i tražio i manje više sve su kolor šeme na isti "kalup"...
F9F ili je skroz plav pa, sa nekim sitnim detaljima, ili je srebrni ili je gore siv a, dole malo svetlija siva nijansa ili ona kombinacija koju smo odbacili...

Na kraju reših da ga farbam u srebrno...



Nadjem varijantu, kažem Golubu, kad eto njega opet, pa i za srebro treba podloga...
E, kad se nisam "roknuo"...

Ajde Jovo, nanovo... Traži, gledaj, cunjaj, i naletim na nešto što mi se odmah mnogo svidelo...

Ukusi su različiti a, moj je takav, da bih voleo da model ipak ima malo više boja na sebi. E, ovo je kombinacija koja mi se odmah "dojmila"...

Na sajtu Airworlda, nadjem, doduše Cougarovu color šemu, ali meni najlepšu od svih koje sam do sada video...
"Googlao" sam po Internetu i nisam kasnije uspeo da nadjem ni Cougara sa ovom kolor šemom, tako da ne mogu sa sigurnošću da tvrdim da je bilo ovako ofarbanih Cougar-a, kao ni Panthera...
No, kako god, boje su odabrane.









Ova kolor šema ima mnogo prednosti, prvo sve se farba u sivo i kad se "smućka boja" odmah se u nju doda lak, pa kad se nanese, nema više lakiranja, tj. dodavanja novih slojeva...
Svetlo siva je u isto vreme i podloga za žute detalje (ja ću ofarbati tankove u žuto) i srebrne napadne ivice krila...
I na kraju, ova kombinacija mi je najlepša od svih koje sam do sada našao i video...

Znači, ako Bog (Golub) da, danas krećemo u akciju...

Pozdrav

Mirče

 
« Last Edit: November 30, 2010, 11:51:35 AM by mirce »

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #146 on: November 30, 2010, 04:06:36 PM »
Sema farbanja je brutalna :)
svaka cast, samo napred!
 ()-()

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #147 on: November 30, 2010, 04:22:52 PM »
Gospodine Terzicu mislim da vam ova mrtvacka glava bash i ne dolikuje da je postavite ,bolje umesto nje postavite vash grb koji vec imate
shto se tice izgradnje modela ostao sam bez texta ali mislim da svaki detalj u ovome nosi svoju tezinu ,ne znam koliko ce na kraju ispasti tezina modela u pred poletnom stanju ali po ovim slicicama i detaljima kako ste pravili osecam da je teshko ,nije lako ..........
pozdrav dejan_ts

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #148 on: November 30, 2010, 10:43:45 PM »
svidja mi se kolorna schema. nemoj zuriti da zavrsis do utorka, necu ti zameriti.
to sto nije njegova originalna schema mislim da nije najbitnija stvar vec to da se tebi svidja.
vecina tih modela je dosadno plava, (kao corsair g Oka (yay)).

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #149 on: November 30, 2010, 11:11:50 PM »
Dejane, ne znam na koji si grb mislio... Kombinat nema grb, a ovaj prikazan na slikama nisam ja izmislio, deo je kolor šeme...
Ako si mislio na naš grb, pa, kad se setim kako ovaj narod svi redom "klepaju" i "zavlače" mu ruku u džeb, skoro da bi i prikazani mogao da prodje... ;namig

Što se tiče težine, Panther bi trebao da bude oko 10 kilograma bez goriva. Posle farbanja, mislim da će model biti 5 kila, i onda mi ostaje još toliko za sve ostalo što treba da se ugradi.
Nadam se da ću uspeti da se "udenem" u desetku...

Veliki modeli a, pogotovo jet modeli, ne pate puno od težine. Naravno da je poželjno da sve uvek bude što lakše, ali krila i ostali delovi modela moraju da izdrže velike G sile i opterećenja, koja se javljaju kod manevara pri velikim brzinama.
Ko god je imao prilike da vidi jet modele u letu, brzinu koju razvijaju i manevre koje rade, zna o čemu pričam...

Panther tu čak i nije tako "zahtevan", jer na mnogo mesta sam pročitao da leti kao neki veliki warbird model...

Ako je neko imao prilike da drži u rukama delove od nekog jet modela tipa F 15, F 16 ili sličan, tada tek shvata koliko su takvi modeli ustvari teški.
Imao sam prilike da vidim i da držim u ruci Jet Legend F 15, koji po projektu (čini mi se sa gorivom) treba da bude oko 15 kila!!! Raspon je samo 1400 mm!!!
Kad znate ove karakteriskike onda je svima jasno koliko brzo ovakav model leti i kakve se sile javljaju. Za gore pomenuti model na svaki horizontalac ide servo od 20 kilograma!!!

Velikoj težini jetova doprinosi i količina goriva, koja, u zavisnosti od turbine, zna da bude i do 5 litara po letu.
Sve u svemu, paralela izmedju jet modela i nekog akrobate ili trenera, istih raspona, ne može da se povuče...  

Danas sam popodne bio kod Goluba i počelo je farbanje...

Na slikama se vidi da je trup u dve nijanse sive boje, sa donje strane svetliji, od gornjeg dela. Zato je Golub danas ofarbao samo donje delovie trupa, krila, pokretnih površina i odradjeni su i svi poklopci.
Sutra idem da "zamaskiram" te delove i farbamo tamniju nijansu...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: November 30, 2010, 11:14:21 PM by mirce »