Author Topic: Ziroli - F9F Panther  (Read 238453 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #90 on: September 09, 2010, 07:15:55 PM »
Pre neki dan sam počeo sa gitovanjem i šmirglnjem Panthera.



Zadnji put kad sam bio u Sremskoj Mitrovici, Sava Užvar mi je dao akrilni git i rekao mi je da je on sa takvim gitovao sve svoje modele koje je pravio.



Kakvo otkrovenje za mene...

Akrilni git je jednokomponentni, malo se duže suši u odnosu na dvokomponentni auto git (suši se dva - tri sata), ali je veoma lak i lako se šmirgla. Najpre bih mogao da ga uporedim sa kredom, jer se tako lako skida, za razliku od auto dvokomponentnog gita, koji sam do sada koristio, koji je 'em težak, 'em teži za obradu...

Sve u svemu, kad sam izgitovao gornji deo Panthera šmirglanje je bilo prilično lako...
Akrilni git se lakše skida od balze i za razliku od auto gita skoro da ne možete da oštetite balzu prilikom šmirglanja.











Kao i kod predhodnih modela i kod Panthera, gitovanje se moralo raditi iz "više ruku"...
To znači da, kad sam ošmirglao prvi put model, pojavila su se mesta koja su se morala dodatno gitovati i šmirglati.

Sad, kad sam doterao gornji deo trupa, prešao sam na njegovu donju polovinu.
Prvo sam morao da rešim da li ću praviti poklopce za otvore na krilima gde ulaze stajni trapovi i točkovi. Mislio sam da ih ne pravim, ali...

Panther ima poklopce iz dva dela, jedan je na samom trapu i otvara se sa njim a, drugi je na trupu.
E, taj na trupu, kad se otvori je prilično blizu zemlje i ima odmah da se odvali prilikom poletanja ili sletanja...
Sem toga, da bi se otvarali mora se dodati još po jedan pneumatski cilindar na svaki poklopac, što dodatno, otežava i komplikuje model a, olakšava moju kreditnu karticu...

No, kad sam napravio otvor na krilu u koji ulazi točak, video sam da on prilično duboko ulazi u krilo i da su ta dva otvora na trupu baš ružna. Znači, Mirče, pravi vratanca i na trupu...







Sistem poklopaca za trapove na F9F Panther-u, kako rekoh, sastoji se od dva poklopca na svakom trapu. Jedan je na samom trapu a, drugi je na trupu.
E taj poklopac na trupu se, kad trap sa točkom izadje i zabravi se, vrati u početni položaj, tj. zatvori.
Znači poklopci ne ostanu da "vise" sa trupa nego se zatvore. Time se ne mogu "odvaliti" prilikom poletanja ili sletanja.
To je tako radilo i na pravim Pantherima...

Da ne bih preterano komplikovaoseo pneumatski seting sa još jednom bocom, ventilom  sekvencerom, našao sam da firma Sierra Giant pravi pneumatski ventil koji u jednom ciklusu sve to sam odradi.
Znači, kad se trapovi otvaraju, recimo pre sletanja, prebacivanjem prekidača na stanici, aktivira se ventil koji prvo otvori poklopce na trupu, potom izbaci i zabravi trapove i na kraju zatvori poklopce na trupu...
Kad se trapovi (točkovi) uvlače, ventil opet prvo otvori one poklopce na trupu, uvuče i zabravi retrakt i na kraju zatvori poklopce na trupu...

Ovakav sistem je recimo imao Mustang.
Thunderbolt je imao sistem da poklopci na trupu ostanu otvoreni, sve vreme, dok je trap spušten...
Naravno, postoji i takav ventil...

Kod Sierre ovaj prvi (kao za Mustanga ili Panthera) ima oznaku UP-2 a, drugi (kao za Thunderbolt) UP-3...
Isto i koštaju, tako da samo zavisi za kakav model vam ventil treba...

Uz ventil potrebna su mi i dva mala pneumatska cilindra koja će da otvaraju i zatvaraju poklopce na trupu...

Sad kad sam video "što mi je činit" napraviću poklopce kao i na pravom Pantheru i početi sa gitovanjem donjeg dela trupa...
Misli da će sve ovo biti gotovo u narednih par dana...







Krila sam apsolutno završio, izgitovao i pregitovao tankove na njihovim krajevima. Pošto su ti tankovi od plastike, koja je prilično mekana, za njihovo gitovanje nisam mogao da koristim akrilni, nego sam koristio Bodi Fiber git. On u sebi ima "vlakna" koja samom gitu daju dodatnu čvrstinu.
I za ovu "caku" sam saznao od Save, hvala Savo...

Sa ovim gitom se radi kao i sa bilo kojim drugim auto gitom...

Završio sam i "kombinacije" za turbinu i ako Bog da početkom oktobra sitže ganc nov Jet Cat 80...
Najnovija generacija ovih turbina ima, sem najnovije elektronike i momentalni "odziv" na ručicu gasa, tako da više nema, kao nekada, da date ili oduzmete gas, a to se desi posle dve - tri sekunde...

Sve u svemu, kao se da videti iz priloženog, Kombinat i dalje radi "pun gas"...
Pola delova za novog Hellcata je već stiglo kod Tijana i to će verovatno za par nedelja biti u pogonima Kombinata...

Brinem se samo 'oću li moći sve to da "izpostizavam"...

Pozdrav

Mirče















Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #91 on: September 10, 2010, 08:08:44 AM »
 (work) vidim da kombinat radi punom parom, samo napred,  (res) Dvorište ti liči na Žitoprometovu pekaru, a i ti me podsećaš na Vasu pekara.  :hehe
Pozdrav,
ex pseudonijum: licider

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #92 on: September 15, 2010, 12:46:29 AM »
Čuj Savu: "na Vasu pekara"...
Pa Vasa, kad se "ubrašnjavi" je "sitan doživljaj" za mene, kakav sam bio u nekim momentima šmirglanja...
Ali, nema veze, u Kombinatu su najvažniji rezultati a, oni su trenutno baš dobri...

Znači, trup i krila od Panther-a su izgitovani i izšmirglani...





Na trupu sam od balze napravio i obradio usisnike za vazduh i sad se oni lepo nastavljaju na napadnu ivicu krila (uški).




Obrati pažnju na ivice usisa... Možda bih mogao da se prekrstim u Mirčeandjelo...

Pipav posao je bio i da sa gitom napravim lepe prelaze sa poklopca kabina na trup i sa poklopca turbine na trup...

Napravio sam i otvore za retrakte i u njima zalepio letvice od čamovine u koje će se uvrtati šarke od poklopaca.







Same poklopce ću napraviti od aluminijumskog lima, debljine 0,4 mm. Ovakav lim je veoma lak, dovoljno krut i može se, po potrebi, oblikovati prema trupu.



Da bi izgledao realističnije, možda ću u unutrašnjem delu poklopca dodati deo od balze, koji bi mu dao debljinu...
Ono što je za mene najvažnije, ima ga Beli iz Šapca pa, ne moram da se "mučim" tražeći ga po otpadima...

U Novosadskoj firmi "Otisak", na laseru su mi isekli dva prstena od špera, koja sam medjusobno zalepio i potom ih postavio na zadnji deo trupa.





Time sam dobio idealan krug, prema kojem sam sa spoljne strane izgitovao trup a, sa unutrašnje, opet, pravilan krug za izlazak metalne cevi kroz koju će prolaziti vreli izduvni gasovi od turbine.







Firmu "Otisak" sam već spominjao kad sam pravio detalje za Hellcat-a. Imaju i CNC frezu, tako da na jednom mestu možete iseći ili napraviti skoro sve što je od drveta ili plastike.
Uz materijal, potrebna vam je priprema napravljena, recimo, u grafičkom programu Corel...
Cene su više nego prihvatljive a, sve je gotovo u roku dan - dva...
Telefon za kontakt je: 021 301 306 a, adresa je Novi Sad, Ložionička 53 (Novo naselje iza Doma zdravlja)...
Imaju i sajt: www.otisak.rs

Konačno sam isekao i providnu plastiku kabine. Već pri ovom "grubom" postavljanju na trup, Panther izgleda mnogo lepše...



Razmišljam da li da pravim kompletan kokpit ili ne...
Video sam topik, na RC Universu, gde je jedan modelar na ovakvom Pantheru  odradio ceo kokpit sa sve pilotom...  Uf, što dobro izgleda...
Pilot je iz iste serije "lutkica", kao što već imam u Thunderboltu ali, je iz jet ere, sa sve kacigom i ostalom neophodnom opremom...
Videću još šta ću raditi...

Od Steve iz "Bob's Hobby Center"-a u Orlandu (http://bobshobbycenter.com/) naručeni su delovi za  pneumatiku poklopaca trapova.

Ranije sam već pisao a, sad samo ponavljam, da preko Steve iz gore pomenutog hobi šopa, možete naručiti sve šta vam od modelarskih delova treba iz USA.
Ako Steva neki deo baš i nema u radnji, može ga naručiti i u roku od par dana sve stiže u Orlando...
Cene u njegovom šopu su iste kao i u radnjama odakle se roba kupuje a, na tu cenu se dodaje poštarina od mesta do mesta u Americi koja, obično ne predje 10$...
Ovo je posebno interesantno ako vam modelarske "drangulije" trebaju iz više radnji, jer umesto par poštarina iz Amerike prema Srbiji, te poštarine platite za teritoriju Amerike a, samo jednu prema našoj zemlji...
I o drugim pogodnostima se možete dogovoriti sa Stevom...

Pre neki dan, u Kombinat je stigla i epoxy smola...
U Madjarskoj sam kupio stalenu tkaninu od 33 gr. i sad imam sve za presvlačenje Panthera...

Malko sam bio vredan pa, sam nacepkao drvca za "srpski auto klav" - kaljevu peć, pored koje će da se suše delovi kad se presvuku sa gore pomenutom staklenom tkaninom i smolom...



Što se mene "smatra", zima može da počne...

Ne rekoh, epoxy smola je kupljena u beograskom "BG Model Shop"-u.
Tamo ima i drugih interesantnih stvari a, sajt im je: www.bgmodelshop.com
 
Eto toliko za sada iz Kominata...

Pozdrav

Mirče


« Last Edit: September 15, 2010, 12:53:39 AM by mirce »

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #93 on: September 15, 2010, 10:19:21 AM »
 :)aplauz Vidim da je kombinat pokrenuo svoj pogon, jako lepo, a ja imam pitanje, oli si mećo drvenariju na kantar pre i posle gitovanja, baš me zanima koliko se podiže težina. Takođe je interesantno, sada pre tkanine i novih gitovanja u pojedinim fazama meriti da se baš vidi gde se koliko težine dobija. Neznam koliko ti zadaje posla, ali mislim da bi dobio vredan podatak. Ni sam nisam merio moje modele tako da neznam tačne podatke.
Pozdrav, očekujemo nova dešavanja  4e
ex pseudonijum: licider

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #94 on: September 15, 2010, 11:37:57 AM »
Savo, nisam merio pre i posle gitovanja, ali mislim da je razlika minimalna. Ovaj git je veoma lak i veći deo, koji se nanese, se ošmirgla.
Premeriću sve pre i posle staklene tkanine i smole a, potom kad se sve još jednom izgituje, špricgituje i odrade detalji...
Na kraju, posle farbanja, mogu još jednom sve izmeriti.
Tako ćemo imati sve podatke posle svake faze rada...

Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #95 on: October 03, 2010, 08:53:44 PM »
Vreme prosto "leti", ušli smo i u oktobar, a od zadnjeg "kombinatskog izveštaja", prodjoše tri nedelje...

Panther je skoro sasvim spreman za presvlačenje u tkaninu i smolu.
Ostalo mi je da napravim samo dva tri detalja, kao što su trimeri na pokretnim delovima horizontalca i vertikalca, neke sitne stvari u kabini i poklopce trapova...

Prva stvar na kojoj sam radio od prošlog pisanja, je bila da sam napravio nov horizontalac.
Prvi sam zeznuo kod plankiranja i bio je izvitoperen. Pokušane su neke "budž" varijante da se ispravi, ali je i dalje jedna strana bila malo kriva. Nije mi bilo druge nego ajde pravi ponovo...
Pošto se pokretni delovi prave u sklopi i oni su "povukli" ali, sam uz male dorade uspeo da ih iskoristim.

Za novi horizontalni stabilizator trebalo mi je par dana rada. Oblik svih rebara imam na jednom od tabaka koji se dobije uz planove, tako da sam rebra za rep skenirao precrtao i napravio od balze.
Ovaj put sam horizontalac plankirao kako je predvidjeno na planu, a kad sam došao do šmirglanja i doterivanja, ujedno sam sredio i pokretne površine (kormila).

Na kraju sam zalepio krajeve horizontalca i obradio ih...





Napravljena je i postavljena čelična žica od 4 mm koja povezuje dve polovine kormila horizontalnog stabilizatora.
U samim kormilima, tokom izrade, ulepljene su karbonske cevi u koje žica "pasent" ulazi. Na kraju, kad se sve bude finalno montiralo, žica će, dvokomponentnim lepkom, biti ulepljena u kormila.



Kad je to bilo gotovo, pristupio sam ulepljivanju horizontalnog stabilizatora na trup.
Prvo sam sa Robartovim Incidence Meter-om premerio uglove krila i horizontalnog stabilizatora. Krilo mora biti podignuto 1 stepen u odnosu na repnu komandu koja je u "nuli"...



Ovo je već radjeno ranije ali, sa novim horizontalcem sam morao ponoviti operaciju. Naravno, trebala su neka mala podešavanja i kad je to odradjeno, dvokomponentnim lepkom sam ulepio horizontalac u trup. Nisam smeo da zaboravim da prvo provučem čeličnu žicu jer posle bi to bilo nemoguće odraditi...

Dok se lepak još sušio "sto puta" sam proveravao da li je sve "pod konac"...

Kad je sve bilo fiksirano, popunio sam otvore izmedju horizontalca i repa na trupu, sve malo pregitovao, ošmirglao i time je ova "operacija" bila gotova.



U Kombinatu se potom pristupilo izradi trodelnog pokretnog dela vertikalca. Srednji deo, od tri, se ne pokreće i nalazi se tačno spram kormila horizontalca.





Pokretni deo vertikalnog stabilizatora je napravljen u sklopu, tj. prvo je sve odradjeno i obradjeno zajedno.

Potom sam, sa obostrano lepljivom trakom zalepio kormilo za trup. Ovo je tehnika kojom uvek obradjujem pokretne površine, jer se tako one daju najbolje "doterati" spram nepokretnih...





Palo je šmirglanje i ubrzo je sve nalegalo k'o "guza na nošu"...



I u kormilima vertikalca se mora postavi čelična žica ali, je ova od 3 mm jer su kormila baš mala...
I dalje sam sve radio u sklopu.



Rasekao sam kormilo repa na tri dela i srednji ulepio za trup.
Pokretnim delovima su izšmirglane napadne ivice, postavljene šarke i time je stvar bila gotova.







Sa donje strane trupa, iza izduva bilo je potrebno napraviti prelaz sa trupa na vertikalac. Ziroli u planovima predvidja da se to radi od pune balze a, ja sam to malko modifikovao pa, je sredina tog masivnog komada ostala šuplja...
Ovde je trebalo dosta šmirglat a, malo je "radio" git, i krajnji rezultat je bio baš dobar...





Na kraju sve izgleda ovako...



Sad bi svi normalni krenuli sa postavljanjem tkanine i smole, ali moja malenkost će prvo da napravi trimere pa, će onda pristupiti daljem radu. Nigde ne žurim, izrada trimera nije neki posao, a takvi detalji modele izdvajaju...

Na donjoj strani krila, ostalo mi je da napravim poklopce koji zatvaraju otvore od servoa flapsova i elerona.
Svi poklopci su izradjeni od 2,5 mm debelog špera na koji je potom nalepljen malo širi avio šper od 0,4 mm. Ovaj tanki šper pokriva žljeb izmedju poklopca i krila, koji koliko god da se trudite nikad nije savršen.



Na pokolopcima elerona su montirani servoi koji ih pokreću. ovo je klasična konstrukcija koju Kombinat primenjuje na svim modelima i pokazala se vrlo pouzdanom.
Ipak, fiksiranje servia sam ovaj put malo promenio, videvši na RC Universu, kako su neki modelari to rešili.
Slike govore više od reči...








I na kraju, naručena je i turbina. Da ju je Schweighofer imao na lageru, već bi i stigla u Kombinat, ovako ću morati da se strpim još jedno dvadedesat dana dok je dobiju.
Uz turbinu, kupio sam i mrežicu koja se montira na samom usisniku, sa njene prednje strane, i štiti je od usisavanja prljavštine...

Hteo sam i da iz Švaje naručim i ulje za podmazivalje turbine, ali sam se malo raspitao i saznao da se i takvo ulje može nabaviti i kod nas.
Galeb G-2 koristi isto ulje koje može da se upotrebi i za mali mlazni motor.
Jet Cat preporučuje Esso ili AeroShell 500 Jet Oil a, naši Galebovi koriste Mobil II Jet Oil.

Pošto u uputstvu od motora piše da se može koristiti bilo koje full sintetičko jet ulje od nekog renomiranog proizvodjača, poslao sam mail u Jet Cat i posle dva dana dobio odgovor da je ovaj Mobil sasvim OK, ali samo u kombinaciji sa kerozinom...

Ono što je super, za mene u ovoj priči, je da Mobil Jet Oil-a imam na Čeneju "kol'ko oćeš" i da košta manje oko 10 evrića litar, u odnosu na 20 evra koliko je AeroShell u Švaji.
Još kad se zna da ovog ulja ide 5% u mešavinu i da se pri svakom letu (bar u mom slučaju - Jet Cat P 80) potroši oko 2 litre kerozina (kojeg, uzgred, takodje imam na Čenejskom aerodromu), onda se vidi da za desetak letova ode piksla Jet Oil-a...

U manualu od Jet Cat-a ima i kako se montira izduvna cev koja prolazi kroz trup i kroz koju izlaze vreli gasovi iz turbine.
Dok nisam kontaktirao Jet Cat, imao sam problem gde da nabavim takav izduv ali, dobra vest je što u Nemačkoj ima da se kupi.
Izduvna cev je iz dva dela. Prednji deo čini "levak", koji se malo "navuče" na turbinu, a sama cev, napravljena iz dva sloja, unutrašnjeg od titanijumskog lima a, spoljni je od aluminijumskog lima.
Cifre? Pa, kao i sve kod jet modela, levak-21 evro (to je još Bože pomozi...), a cev košta 1,5 evro santimetar...
Pa, ti sad vidi...

Toliko za danas iz Kombinata...

Sve vas pozdravlja

Mirče





 
« Last Edit: October 03, 2010, 08:56:41 PM by mirce »

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #96 on: October 03, 2010, 09:12:02 PM »


Hteo sam i da iz Švaje naručim i ulje za podmazivalje turbine, ali sam se malo raspitao i saznao da se i takvo ulje može nabaviti i kod nas.
Galeb G-2 koristi isto ulje koje može da se upotrebi i za mali mlazni motor.
Jet Cat preporučuje Esso ili AeroShell 500 Jet Oil a, naši Galebovi koriste Mobil II Jet Oil.

Pošto u uputstvu od motora piše da se može koristiti bilo koje full sintetičko jet ulje od nekog renomiranog proizvodjača, poslao sam mail u Jet Cat i posle dva dana dobio odgovor da je ovaj Mobil sasvim OK, ali samo u kombinaciji sa kerozinom...

Ono što je super, za mene u ovoj priči, je da Mobil Jet Oil-a imam na Čeneju "kol'ko oćeš" i da košta manje oko 10 evrića litar, u odnosu na 20 evra koliko je AeroShell u Švaji.
Još kad se zna da ovog ulja ide 5% u mešavinu i da se pri svakom letu (bar u mom slučaju - Jet Cat P 80) potroši oko 2 litre kerozina (kojeg, uzgred, takodje imam na Čenejskom aerodromu), onda se vidi da za desetak letova ode piksla Jet Oil-a...
 

Mirce imas i u Beogradu AeroShell ulja ako ti zatreba.
Poz.
Krema

http://www.pilotshop.rs/aeroshell-aircraft-oil-lubricant/aeroshell-turbine-oil.html

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #97 on: October 03, 2010, 10:24:16 PM »
Hvala Kremo, dobro da imam i tu informaciju...

Pozdravv

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #98 on: October 05, 2010, 01:19:51 AM »
U Kombinatu su se se poslovi oko Panthera sasvim približili postavljanju staklene tkanine i epoxy smole. No, pre toga, kako sam rekao, premerio sam koliko su delovi trenutno teški, a posle svake faze finiširanja, meriću sve opet. Tako će se definitvno ustanoviti koliko finiširanje modela ovakvom metodom "nabacuje težinu"...

Prvo sam izmerio trup i vaga je pokazala da je težak 2250 gr...





Sledeća su na redu bila krila. Prijatno sam se iznenadio da su oba isto teška - 620 gr...




Desno...




Levo...

Kabina je 115 gr a poklopac "motora" 45 dr...








Pošto su napravljeni i trimeri, sutra počinjem sa "plastifikacijom"...



Pozdrav

Mirče


Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #99 on: October 05, 2010, 12:48:27 PM »
 ;namig a meriš na Majin kantar, uzmi ti pecaroški kantar i imaćeš bar kilo više  :_D
ex pseudonijum: licider

Offline cheky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #100 on: October 05, 2010, 04:28:14 PM »
Ma jesi li ti Mirce stvarno siguran da ovo tvoje nije cepelin ... mislim u kitu...nekako mi bas lici...ne znam...
naravno pozdrav iz Veternika !

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #101 on: October 07, 2010, 10:31:56 AM »
Mirce, do sada na jetovima nisam obracao paznju na trimere, t.j. da se postavljaju posebno onako mali kao na pravim avionima.
Reci mi ako nije problem, kako ce se oni pokretati (kolikim servom) i kako se to resava na stanici, ili je to samo iseceno kozmeticki, pa ce biti fiksirani?

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #102 on: October 07, 2010, 12:30:33 PM »
Saxpg, trimeri su čisto kozmetičke prirode, biće fiksirani...

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #103 on: October 07, 2010, 03:07:43 PM »
Eto... laik , sta ces  (xXx)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #104 on: October 12, 2010, 03:49:44 PM »
U zadnih par dana Kombinat je radio na postavljanju staklene tkanine i epoxy smole na svim delovima od Panthera.
Posao je dosta "pipav" i traži strpljenja i vremena.
Kao što već znate iz ranijih pisanja, tkanina i epoxy kad se postave, moraju da se suše bar 24 sata da bi moglo da se radi dalje.
Potom se sve izšmirgla i na kraju predje sa još jednim slojem smole. Smola se u ovom drugom nanosu malo razredi i kad se postavi, krilo se, recimo, cakli kao staklo, možeš se ogledati u njemu...
Nakon sušenja sve se ponovi izšmirgla i time je stvar gotova...

Poklopci su bili relativno brzo gotovi jer staklo ide samo na jednu stranu, ali na sve druge delove sam tkaninu i smolu morao stavljati iz dva puta a, na trup čak iz četiri.

Tkaninu sam stavljao i na tankovima pa, sam ih još dodatno ojačao i još bolje povezao sa samom krilom. Mesta gde se tkanine preklapaju, lako se izšmirglaju i preklopi se uopšte ne vide.

Ovo važi i za sve "male" delove, elerone, kormila... gde se preklopi nalaze na ivicama...

Posle šmirglanja, premerio sam krila i ustanovio sam da je težina narasla za samo 20 gr po krilu.








I poklopci cu dobili na težini minimalno...
Prednji poklopac je sa 110 grama otišao na 122 gr, a poklopac turbine je otežao samo par grama.








Trup još nisam završio ali ću i njega izmeriti kad bude bio gotov.

Sledeće faze su špric git, detalji i na kraju farbanje...

Pozdrav

Mirče