Author Topic: Ziroli - F9F Panther  (Read 238461 times)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #45 on: June 16, 2010, 09:06:41 PM »
Ovoliko znoja i suza u životu nisam video! mmmm

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #46 on: June 16, 2010, 09:22:16 PM »
Lazo, uz ovakve radnike, svetska ekonomska kriza, globalno zagrevanje i ostali fenomeni današnjice, skoro da nemaju uticaja na naš Kombinat...
Naravno, ništa od toga ne bi bilo da im nije obezbedjen bar taj minimum radnih uslova...
« Last Edit: June 16, 2010, 09:25:54 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #47 on: June 25, 2010, 01:14:30 AM »
Kako možete i da predpostavite u Kombinatu je bilo vredno kao i do sada...

Na Pantheru su odradjene mnoge stvari koje kad se pogleda skoro da se i ne vide ali, to je onaj "pipavi" deo posla koji oduzima vreme a, kako rekoh, skoro da se ne vidi...



Plankirao sam i izšmirglao celo krilo.

Napravio sam i nosače za servoe flapsova, koji če biti u krilu, dok će servoi za elerone svoje mesto naći na poklopcima, kao i uvek kako sam radio...
Servoi za pokretanje flapsova ulaze u držač koji ne dozvoljava nikakvo pomeranje. Sa gornje strane se postavlja letvica i time je servo fiksiran da ne može da ispadne... Sve je vrlo kruto i jako...





Sa krila su odsečeni eleroni i flapsovi.
Eleroni su sa prednje strane dobili napadne ivice a, na krilo je sa zadnje strane, u delu gde su eleroni, zalepljena je balza, koja čini izlaznu ivicu. Duplo lepljivom trakom sam potom zalepio elerone nazad i napravio besprekorne prelaze...



Ostalo mi je još samo da izšmirglam napadnu ivicu elerona, "prokopam" žljebove za šarke i time je taj deo posla gotov...

Oko flapsova imam još posla...



Na trupu sam napravio vertikalac i u njemu mesto gde će da dodje horizontalni stabilizator i servo koji će pokretati kormila horizontalca.





Svi delovi se savršeno uklapaju, tako da nema teorije da se nešto "omaši" ili loše ulepi. Samim tim kad se sve postavi sve je u vinklu i "leži" savršeno jedno spram drugog...

Na trupu sam postavio sve letvice na koje će se lepiti plank.
Odsekao sam i oba poklopca kroz koja se prilazi prednjem delu sa elektronikom i nazad turbini...











Radovi na trupu su mi oduzeli dosta vremena jer ima mnog sitnog "upasivanja" koje se skoro ne vidi a, baš se oduži...

Sa horizontalca sam odsekao pokretne površine, ulepio u njih cevčice za metalnu žicu koja će ih kasnije pokretati...
Naravno na svim delovima koji se "mrdaju" ulepljene su klocne za šarke i šperovi za hornove...



Nadam se da će mi u narednih par dana stići i ostali delovi i tada ću imati sve za Panthera... Doduše, fali mi turbina...

Toliko za sada, pozdrav iz Kombinata...
« Last Edit: June 25, 2010, 01:17:01 AM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #48 on: July 01, 2010, 01:58:56 AM »
Juče sam se čuo sa Batom i reče mi: -"Danas sam gledao Forum i nema ništa novo u Kombinatu. Radi li se tamo..."

Pa, kako da se ne radi, svakodnevno imam neka uzbudjenja, da li oko pravljenja modela, carine i delova koje čekam, rešavanja kako da šta namestim i ugradim...
Sve u svemu, nije mi dosadno, šta više...

Prošle nedelje sam krenuo sa plankiranjem trupa.
Pošto je Panther sav okrugao, od napred i nazad uzan a, u sredini širok, plankiram ga sa šlajfnama balze od 2,5 mm, širine 20 mm.







Sa ovim silnim čiodama Panter više liči na bodljikavo prase...






Sa donje strane trupa sam zalepio jedno malo veće parče.



Šlajfni "ko' u priči", nikad kraja, a sve moraju lepo da se uklope...
Malo lepim jednu, pa malo drugu stranu, da trup ne bi "povukao" negde. Ne verujem da se to može desiti, jer je konstrukcija trupa poprilično jaka ali, bolje da pazim...
Krenuo sam od ivice kabina, pa malo dole malo gore...
Pošto je model oblika kakav je, skoro svaku "pločicu" moram da uklapam spram susedne, pa mi to dodatno oduzima vreme i nevidjeno me smara, jer je baš pipavo.
Neke stvari sam lepio Aerobond super lepkom, ali, većina je ipak ulepljena belim lepkom pošto balzu moram kvasiti da bi lepše legla.
Tek na kraju će "pasti" šmirglanjac, gitovanje, pa opet šmirgla, pa gitovanje... Do bestvesti...

Dobio sam od Goluba (farbara) neki git na vodenoj bazi za koji kaže da se lako nanosi, doduše malo duže suši, ali se, kako veli, jako lako skida. Videćemo...


U medju vremenu sam imao "avanturu" sa ispostavom carinske službe na novosadskoj pošti...

Sve je počelo u petak, kad sam od njih dobio "ljubavno pisamce" da donesem račun za paket sa delovima koji mi je stigao iz USA od Tijana.
Odem tamo, kad carinica je kod doktora... Kad će doći, niko nema pojma... 

Već negde oko jedan popodne, stigla i ona i sad počinje "žurka"...
Kažem joj da nema teorije da račun nije bio u kutiji a, ona odgovara da ga nema.
Kako bi mi dokazala, odvede me u susednu prostoriju i donese kutiju, koja je naravno u medju vremenu otvorena od strane njihove službe i istrese sve iz kutije na neki veliki sto.
Računa nema, ali kutije je već bila otvorena...

Kaže ona sva bitna: "Eto vidite da ga nema"...
- Vidim - rekoh - a, vidim da je i kutija otvorena, što znači, mogli ste račun izvaditi i izgubiti, što se verovatno i desilo.
- To je nemoguće - odgovara...
- A šta je ovo sa spoljne strane kutije? - pitam ja...
- To je propratnica - odgovara ona.
- Pa, jel ima na njoj vrednost robe? - pitam opet ja - pošto vidim da piše 78$...
- Ima - odgovara carinica...
- Pa, kako ste znali kolika je vrednost kad nemate račun? - opet ja...
- Ne znam ja, donesite vi meni lepo račun pa, da mi to ocarinimo - stiže odgovor...
- Sad je na Floridi pola sedam ujutro, dok dobijem račun, ovde će biti četiri popodne...
- Onda dodjite u ponedeljak, pošto mi subotom ne radimo - neumoljiva je...

I sad šta ću, vidim ja da sam ga "svirnuo" i da neću dobiti paket.
Odem kući pošaljem Franku mail, sve mu objasnim, on naravno pošalje novi račun i naravno napiše da je stavio račun u kutiju....
Šta da radim, izvinim mu se zbog dodatne "zavrzlame", zahvalim za račun i u ponedeljak eto mene opet na carini.
Ceo vikend sam se nervirao da li će račun biti dobar, da mi sad ne traže još da ima pečat, ili da navedemo stavku po stavku šta sve ima od robe...
Znaš, kad neko hoće da te .... onda može ovde da ti to radi kako hoće, prosto si nemoćan...

Sve u svemu u ponedeljak opet ja na carini, kolezinica je opet kod doktora, ona dvojica što tamo sede ko' da su za ukras, samo ona to radi...
Ostavim Tianov mail i račun i zamolim jednog od te dvojice da mi javi telefonom kad se ocarini, naravno nervirajući se i dalje šta će biti...
Niko ne zove celo prepodne. Negde oko jedan sedoh na motor pa, po treći put "via carina"...
- Kolezinica je stigla - reče mi carinik - sve je ocarinjeno...
Ja kod gospodje, rekoh da platim pa, da uzmem paket, kad reče ona: - Mi smo to već predali nadležnoj službi, doneće vam paket na kućnu adresu...
- Kad ste ga predali - pitam ja...
- Pre petnaest minuta - kaže ona...
- Ajte, pogledajte, sigurno još nije otišao - molim ja, ali to ič ne vredi jer kako procedura nalaže, kad se preda ne može da se vrati - kaže ova....

E, tada mi je "pukao film", pa, sam im svašta rekao, kako su mi izgubili račun, kako me dovode u neprijatnu situaciju kod dobavljača, kako roba brže stigne iz Amerike, nego sa jednog na drugi kraj Novog Sada...
Mislim, ništa mi to ne vredi, jer su me gledali "belo" ali, bar mi je bilo lakše...
Konačno mi je u utorak oko četiri popodne poštar doneo paket...
By the way, poštaru sam platio 3960,00 dinara pri preuzimanju paketa za račun od 78$ + 50$ poštarine...

Znači, trebalo je PET dana da dodje iz USA i OSAM dana za isporuku...

Srbija, Srbija, Srbija...

No, kad sam otvorio kutiju, Brate ikebana, bilo mi je odma' mnogo lepše jer, sve što sam naručio, bilo je unutra, pa i više od toga...



Šta da vam kažem, Tijano je Kralj, poslao mi je i par poklončića, novu kapu sa ovogodišnjeg Top Guna, DVD, i jednu plastičnu maketu F9F Panthera...  Čovek je stvarno vrh, nemam reči za njega, em' mi sve to naručuje, pakuje, prepakuje, šalje, mislim, ima samo "zajebancije" sa mnom i mojim narudžbinama, od kojih on nema nikakve koristi, i još mi šalje poklone...
Nije ni čudo da ga ljudi širom sveta cene kao jednog od najzaslužnijih ljudi u svetu modelarstva. Ove godine, ako to niste znali, Frank je dobio prestižnu nagradu za životno delo kao rezultat više decenijskog doprinosa koji je uložio u ovaj hobi... 



Od naručenih delova, stigli su mi trapovi i kompletna pneumatika. Nisam menjao firmu i to je sve od Robarta.





Iz Horizon Hobby-a stigao je Spectrumov 9-to kanalni prijemnik, sa dodatnim satelitom.
Troy Built Model "šalje" specijalni, mali tank, koji ima u sebi "čarapu", koja služi da se ne stvaraju mehurići u tigonskom crevu koje ide ka turbini. Ovo je prilično bitno jer svaki i najmanji mehurić vazduha gasi turbinu...
Coka je ovakav rezervoar kupio kod Boge u Mibo Modelu.
Kad sam već spomenuo Coku, deo robe je bio i za njega, konačno su mu stigli servoi za horizontalce za F-15, 2 komada - Hitec 7955 MG i još par komada HS 645 MG...
Ja sam za horizontalac kupio takodje digitalni servo ali, malo slabiji, Hitec 5645...
Bilo je tu još nekih sitnica i sad imam sve (sem turbine) da model privedem do kraja.


Stigla mi je i kabina za Hellcata...

Odmah sam se "bacio" na postavljanje trapova a, krenuo sam od prednjeg retrakta.










Ovo rebro malo smeta pa, ću morti da "padnu" male dorade, kako bi točak ulazio do kraja...

Točkove sam kupio u Zenn-u, kad sam zadnji put bio u Pešti i mogu vam reći da su skroz dobri. Aluminijumska felna i dosta tvrde gume, baš kako treba...
Krenuo sam da postavljam trapove i nadam se da ću u sledećem "obraćanju javnosti" iz Kombinata, priložiti slike sa pantheron "na nogama"...

U medju vremenu, dok sam čekao paket i beli lepak da se osuši na trupu, krenuo sam sa izradom tankova koji se nalaze na krajevima krila.
Prvo sam sa plastičnih delova odsekao viškove, potom u tankove ulepio "krugove" od balze, koji dolaze na tačno odredjenim mestima, da bih na kraju, radi lakšeg spajanja dve polovine tanka, ulepio laku balsu od 2 mm...










Za probu sam postavio jedan tank ne krilo i sve to, za sada, dosta dobro izgleda...


Napravio sam i mehanizam za fiksiranje zadnjeg poklopca na trupu. Pošto se oba poklopca moraju skinuti prilikom paljenja turbine, sistem mora da bude jednostavan, pouzdan i lak za manipulisanje.
Odvrtanje "bezbroj" šrafova nije dolazilo u obzir kao, ni gomila nekih žičica koje bi virile iz trupa...
Rešenje je dosta jednostavno, tražilo je malo preciznost pri izradi, ali sada sve funkcionaniše besprekorno.
Kako radi?
U delu trupa izmedju dve kabine, koji se ne otvara, ulepio sam karbonsku cev čiji je unutrašnji prečnik 2 mm. Takve cevi ima dve, po jedna sa obe strane trupa. Kroz zadnji poklopac takodje prolaze karbonske cevi.
Kunst je bio namestiti da se cevi lepo nastavljaju jedna u drugu a, da kabina idealno "leži" na trupu...









U ove cevčice ulazi karbonska šipkica od 2 mm i ona se na kraju zadnjeg poklopca "ubada" u rebro na trupu.
Sve u svemu, kad se skine prednji poklopac, samo povučete ove dve karbonske šipke od 2 mm i one oslobode zadnji poklopac, koji potom skinete sa trupa.
Kad se poklopac vraća, sve se radi obrnuto, poklopac se postavi na svoje mesto i gurnu se cevčice nazad. Prolazerći kroz karbonske cevčice i ulazeći u otvor na zadnjem rebru onemogućuju otvaranje i ispadanje zadnje kabine...

Eto toliko za sada, čujemo se ubrzo sa novim "novitetima iz naše diskoteke"...
« Last Edit: July 01, 2010, 02:13:59 AM by mirce »

Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #49 on: July 01, 2010, 07:32:20 AM »
E,čitajući ovo tvoje pisanije...po ko zna koji put...sam se iznervirao zbog našeg carinskog i poštanskog sistema....a pošto vidim,da si dobio i maketicu Panthera u 1/72,od firme Hasegawa ako se ne varam...možeš mi poslati,i napraviću ti je sa zadovoljstvom...ipak sam ja dugogodišnji maketar:)) (ima ovde u Beogradu da se kupi i veća u razmeri 1/48,sa dosta sitnih detalja...ali i ta je fina)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #50 on: July 01, 2010, 09:19:10 AM »
nista ja to ne verujem dok licno ne vidim.  (res)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #51 on: July 01, 2010, 09:38:07 AM »
Mo'š slobodno da veruješ, znam ga lično :mhm

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #52 on: July 01, 2010, 10:07:04 AM »
Hvala Poseidon na ponudi... Baš bih voleo da imam tu maketu napravljenu i drago bi mi bilo da mi to odradiš...
Inače, "čuvam te" za vedering na Hellcat-u, ali o tom po tom....

Pozdrav

Mirče

 

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #53 on: July 01, 2010, 11:14:12 AM »
 Savrseno.
 Ili si stvarno vredan ili mnogo dobro radis u foto shopu....
 Videcemo ovih dana.

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #54 on: July 01, 2010, 11:21:55 AM »
Pazi, kad mi to sa foto shopom ič nee palo na pamet mmmm
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #55 on: July 01, 2010, 02:16:48 PM »
He, he, he...Photoshop je čudo...

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #56 on: July 02, 2010, 12:49:28 PM »
Da li je Photoshop ili ne, prosudite sami, ali kako sam Vam obećao u prošlom broju "Kombinatskih novosti", evo Panthera na "svojim nogama"...









Pozdrav

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #57 on: July 02, 2010, 01:55:21 PM »
Sve Pohvale!! Milina pogledati  :)aplauz (res)
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline cheky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #58 on: July 02, 2010, 08:06:08 PM »
Mislim... lep je ... Ali meni vise lici na cepelin...Jel si ti to podigao na carini pravi paket...Ne znam ... Ali lep je...ko OKO!!!

Offline tihi

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 93
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #59 on: July 02, 2010, 08:58:52 PM »
pa to hteh i ja da pitam za paket al rece mirce da je sve sto je porucio tu , moracu u novi sad da dodjem da me nauci male tajne velikih majstora nek je sa srecom  ()-()