Author Topic: Ziroli - F9F Panther  (Read 237663 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Ziroli - F9F Panther
« on: May 15, 2010, 01:07:53 PM »

Kako sam Hellcat-a privodio kraju, pitao sam se šta da pravim sledeće. Ideja mi je bila da pravim Lightninga, naravno sa Zirolijevih planova, za kojeg imam motore, elise, servoe, rezervoare, i još neke delove. Ovaj model je izazov, jer je nešto sasvim drugačije od svega što sam pravio do sada.

U medjuvremenu Coka je nabavio jet, što model, što motor i kad sam video kako turbina radi "smislio" sam da ne bi bilo loše da nešto tako dodje i u moj "kombinat"...
Ali, model kakav je Coka kupio (F 15, sve kompozitno) za mene je malo veliki "zalogaj" što zbog finansija, što zbog letenja, jer ipak treba dobro iskustvo pa, leteti tako zahtevan tip jet modela.

Cunjajući po Internetu, pade mi na pamet da vidim da nema Ziroli neki jet kit i zamislite ima...
Model je Grumanov F9F Panther, avion iz prelaznog perioda sa elisnih na jet avione i koncepcijski dosta liči na avione iz Drugog svetskog rata.

Čitajući RC Universe našao sam da su ovaj kit leteli u svim mogućim konfiguracijama od glow sa elisom napred, preko fenskih, elektro i naravno sa jet motorom.
Kažu ljudi da je model fenomenalan, da leti stabilno kao neki veći warbird model, da može da poleće sa travnatih pista, da je lak za sletanje i jednom rečju idealan je kao prvi jet model...
Preporučuje se Jet Cat 70 ali, ni 80-ica nije prejaka. Razlika izmedju ova dva motora je u snazi i nešto malo u ceni, gde je Jet Cat 80 jeftiniji, jer se mnogo duže pravi...

Preko Boge sam dobio informaciju da mi bez ikakvih problema može završiti sve oko ovog Jet Cat motora i tada je skoro izvesno bilo šta je moj sledeći projekat.
Ipak Lightning mi nije "dao mira" pa, sam, za svaki sličaj, kod Tijana poručio oba kita i nešto delova pride...

Ove godine smo Coka, Miša i moja malenkost trebali da idemo na Top Gun i tako sam sve izorganizovao da me kitovi i delovi čekaju u Frankovoj firmi pre početka takmičenja.
Naručene stvari stigle su sa dva mesta, od Zirolika poručeni su kapotaži, kabine, planovi za Panthera, gomila plastičnih delova...
Od firme Lizard Laser poručio sam kitove za Lightninga i Panthera. Lizard ima drastično niže cene nego ostale "laserdžije" čak je dosta jeftiniji i od kitova koji se nude na samom Zirolijevom sajtu...
Jessie, iz Lizarda, je bio veoma ljubazan, razmenili smo dosta mailova i par dana pre početka Top Gun-a i "drvenarija" je stigla na Floridu u Frankovu firmu...

Nažalost, sticajem mnogih okolnosti a, najviše finansijskih, i naravnao, na moje ogromno razočarenje nismo otišli na Top Gun i sad mi se javio problem kako da sve te naručene stvari dopremim u Srbju. Delovi su skoro 10 kilograma teški ali, još veća muka je što je sve dosta "kabasto" pa, sam tim nezgodno za slanje...
Pitao sam Bogu da mi donese ove stvari, na šta je on pristao ali, na kraju ni on nije išao i ostala mi je jedina varijanta da Tijano sve to pošalje poštom kao i uvek što radimo...

E, tu sad počinje komplikacija... Tijano mi javlja da US Post ne prima tako velike pakete.

Sad mi nema druge nego neka od ovih "specijalizovanih" firmi...
Kakve firme take i cene - UPS - 412$... Mal me šlog nije strefio, mislim znao sam da neće biti jeftino ali, 412$...

Rekoh mu da prepakuje u dve tri manje kutije, preseče naručeni bajonet na pola, jer je veličina kutije problem i nek onda opet vidi "taksimetar"...
Sve je to tako odradjeno i na kraju poslato Fed Ex-om... Poštarina 332$... Blagi užas...

Na moju žalost tu nije kraj...
Kad je sve stiglo u Beograd, javljaju iz Fed Ex-a da su paketi došli, da treba da im dam ovlašćenje za carinu, manipulativni troškovi i ležarina - 5500,00 din...
Ovo je, naravno, bez carine...

Konačno, posle dva tri dana, donosi mi poštar kutije - treba platiti 16300,00 din...

E sad, kad sve saberem, fali jedno, 50 evrića do cene avionske karte da sam sam otišao po sve to. Da sam znao ove cifre, tačno bih to i uradio. Koštalo bi me malo više ali, bih bar bio na Floridi i gledao Top Gun, ovako se samo "jedim" kako su me "izklepali"...

No, šta da se radi, život ide dalje, srećom, ima se, može se, pa sad krećemo u nove avanture pravljenja modela...

Počinjem sa Pantherom za kojeg "imam viziju" da će  dogodine da poleti...
Paralelno sa njim praviću i Lightninga. Pošto je to mnogo kompleksniji projekat, tu neću žuriti i verujem da će mi trebati dobre dve godine da ga privedem kraju...

Znači, "vežite pojaseve, polećemo"...

Pozdrav

Mirče
 

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #1 on: May 15, 2010, 01:15:05 PM »
Braso, legendo...
kao da nas je jedna majka rodila.

 zelim ti puno srece u novim projektima.
Sledece nedelje cu da sigurno dodjem da zajedno uzivamo u novotarijama.
 Drago mi je sto sam bio pored tebe i  pratio sve projekte koje si nam predstavio na ovom 4umu.
 Takodje mi je cast da sam za mnoge projekte ja i kriv.
 Cinis nam svima na cast.

 Brasa

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #2 on: May 15, 2010, 03:11:27 PM »
Mirce svaka cast! Lepota modelarstva i jeste u tome da svako pronadje nesto sto njemo bas lezi.

poz
Veljko

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #3 on: May 15, 2010, 04:04:59 PM »
Mirce, puno srece u projektima, jedva cekam da vidim kako ce to sve da izgleda.
Interesuje me jedna stvar, da li si mozda pri izboru kod Ligtninga razmisljao o MIG 21 jer su konstrukcijski (sem kod razlike u krilima) dosta slicni?

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #4 on: May 15, 2010, 08:03:56 PM »
Drugari hvala na lepim željama...

Saxpg, Lightning kojeg sam "nameračio" je P-38, dvomotorni avion sa dva trupa prilično specifičnog izgleda, ni nalik Migu 21... Moja greška je što nisam spomenuo oznaku P-38 pa, sam uneo malu zabunu...

Pozdrav

Mirče

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #5 on: May 15, 2010, 11:18:09 PM »
Mirče čestitam na new aeroplane.Jedva čekam slike.Zao mi sto niste otisli na Top Gun a najvise zbog onih čuvenih reportaza.Pozdrav!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #6 on: May 15, 2010, 11:41:10 PM »
mene jedan dan nema na forumu i on se uvalio u jos veci sos nego sa "monstrumom".\
srecom, ima lepo dvorist, a ide i lepo vreme, pa ce moci radi napolju.
u radionici definitivno vise nema mesta.

napred u nove modelarske pobede.

 (res)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #7 on: May 16, 2010, 01:34:20 PM »
Pošto je "strpljenje" moje srednje ime, odmah sam se "bacio u akciju" i krenuo da modelarim. Na ruku mi je išlo i vreme koje je juče 15. 05. 2010 bilo kao da je oktobar, kiša pljušti, vetrina duva a, stepeni jedva 15...

Prvo sam sortirao koji su delovi od Panthera a, šta je od Lightninga...
Ove druge sam sklonio u kutiju do daljnjeg a,  delovi od  F9F su otišli "pravac" u radionicu.





Za delove od P-38 Lightninga trebale su mi dve kutije... Nije ni čudo, kad je 2,9 m raspona...



Kako se vidi na slici, trenutno imam sve delove da mogu napraviti kompletan model. Ubrzo ću naručiti trapove (Robart), prijemnik i ostale neophodne sitnice...



Rebra trupa...



Usisnici vazduha i "nos" trupa...



Pre početka pisanja šta sam radio, evo prvo slika kako Grumanov F9F Panther uopšte izgleda:



Ovaj avion se može naći u dosta različitih kolor šema i ono što se meni posebno svidja je činjenica da su sve poprilično "šarene"... Za sada nekako "tipujem" na ovog sivog sa žutim krilima i vetrikalcem, ali videćemo još do kraja...


Pošto mi je ovo treći kit koji ovako pravim, a u medjuvremenu sam dosta toga radio i na prepravci drugih modela, skoro sve o čemu ćete moći da pročitate tokom ovih postova, ako ste ranije pažljivo čitali šta sam i kako radio, imali ste već prilike da vidite...
Način rada, materijali, lepkovi, cake i ostalo, pokazali su se dobro i pouzdano u dosadašnjim "projektima" pa, nema razloga da bilo šta menjam ili radim drugačije i u ovom...


A sad, natrag u radionicu...
 
Na sto je postavljena daska, i deo plana koji čini rešetka na koju se postavljaju rebra trupa.





Ovo je klasičan Ziroli plan, trup počinje da se radi od  rešetke balza letvica 12x6 i 12x4 mm na koju se potom, navlače sva rebra trupa. Sve delove sam lepio sa Aerobond super (cijano) lepkom...





Stalno spominjem RC Universe ali, ne bez razloga, jer se tamo mogu naći mnoge zanimljive i poučne stvari vezane za naš hobi ili konkretno za neki projekat.
Tako i za ovog Panthera, video sam da su neki modelari, par najopterećenijih rebara na trupu (rebra 9 i 10, ona što nose retrakte i bajonete krila) ojačavali sa staklenim ili karbonskim tkanjem i smolom. Neki su uduplali ova dva rebra, dodajući još jedna od 3 mm špera...





Video sam da su neki, bajonet u krilu, koji je po planu pušten samo kroz dva rebra, produžavali da ide kroz prva tri rebra. Ovo ću sigurno i ja uraditi...

Evo i malo tehničkih podataka za Panthera:

F9F je skala model u odnosu 1 : 6,3  raspona i dužine trupa 183x183 cm.
Model je ceo napravljen od balze i špera, klasične konstrukcije, težine po planu, koji je predvidjen za fenski motor, izmedju 6,5 - 8 kilograma.
Koliko sam video na RC Universu, F9F sa jet motorom je malo teži, pa, zna da "dobaci" i do 10 kila. Naravno, ovo mnogo zavisi od finiširanja, detalja i turbine koja se koristi.

Što se tiče turbine, kako već rekoh, plan mi je da u ovaj model stavim Jet Cat 80.
Sa ovim motorm, Panther će imati više nego dovoljno snage a, pošto je turbina jedna od manjih, neće mu trebati ni mnogo goriva na poletanju (oko 2 litre) pa, će samim tim i ukupna masa modela biti relativno mala. Nadam se da, na poletanju, sve ukupno neće biti teže od jedno 12 kilograma...

Mislim da na ovom modelu neću toliko "ludovati" sa detaljima kao na Hellcatu.
Imaće, naravno, sve panel linije i nitne, biće ofarban, imaće svetla, kočnicu sa donje strane trupa (ovo nema na planu) ali, bez mnogo detaljisanja oko kabine, kuke i takvih stvari...
Ovo je relativno mali model i na njemu će se osetiti dodatna težina mnogo više nego na, recimo, Hellcat-u...

Za sada toliko, odoh da nešto radim, da ojačavam "rebarca" sa 140 gr staklenom tkanininom i smolom pa, se čujemo za koji dan...

Pozdrav







Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #8 on: May 16, 2010, 03:56:47 PM »
Cestitke za odabrani avion,retkost je i veoma lep model.Znam da ces ga visokoprofesionalno odraditi i zelim Ti da se sve odvija kako si planirao.Ako mogu bilo kako da pomognem tu sam.Drago mi je da sa ostalima ispratim radjanje i poletanje ovog prelepog modela.
 :)aplauz  (res)
ex pseudonijum: licider

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #9 on: May 16, 2010, 06:14:13 PM »
pa ti zuris kao da ga spremas za ovu sezonu?

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #10 on: May 16, 2010, 08:38:20 PM »
 I meni se cini...
 Radi kao da mu dan ima bar 28 sati...
 

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #11 on: May 16, 2010, 11:20:48 PM »
Moj dan nema 28 sati ali, se radi... Kako izgleda ne radni dan (nedelja) u MMK-u (Mirčetov Modelarski Kombinat) pogledajte sami...

Negde posle ručka...







Malo pre večere...







Plan od trupa našao je mesto na zidu, da ga proučavam...




Razmišljam, samo da Panter ne poleti pre F-a pa, da mi se Braša ne naljuti... ;namig

Pozdrav

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #12 on: May 16, 2010, 11:44:03 PM »
ovaj radi na normu. dala mu maja rok za koliko mora da zavrsi, ili vraca pare.

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #13 on: May 16, 2010, 11:57:00 PM »
 Samo se plasim da nije kaznjivo ovako brzo praviti avione?
 Mozda ima u zakonu neki minimalan rok koji mora da prodje od stizanja paketa pa do gotovog horizontalca i nanizanih rebara za trup??

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #14 on: May 17, 2010, 04:51:01 PM »
Kaže danas naš premijer Cvetković, da je država statistički izašla iz krize...
Ja i moj Modelarski Kombinat nismo primetili ni da smo bili u krizi, stalno se radi a, produktivnost nikad nije bila bolja...

Kao prilog tome, evo još malo šta smo od jutros uradili...

Morao sam da "zapalim" autoklav, što je bilo dobro iz dva razloga.
Prvi da ugrejem kuću, pošto je danas, 17. maja, napolju 8 stepeni a, drugi razlog je da se brže stegne smola koju sam u kombinaciji sa 140 gr. staklenom tkaninom, naneo na par najopterećenijih rebara na trupu.
Kad se ovo osuši, isti postupak ću ponoviti i sa druge strane rebara...







Koliko u Kombinatu vodimo računa o detaljima, neko posluži primer kristalnih držača za delove...


Ulepio sam još par neophodnih letvica na horizontalac i počeo sam da ga plankiram.



Horizontalac je doživeo "sitne" prepravke, koje sam radio i na Hellcat-u. Za ramenjače i izlazne letvice predvidjene su letvice od balze 6x3 mm. Zamenio sam ih čamovim letvicama istih dimenzija...
Izmenu sam napravio i na napadnoj ivici, gde sam umesto četvrtaste letvice, prednji deo rebara skratio i zalepio pljosnatu letvicu preko koje ide plank a, onda od napred napadna ivica...






Kao što će te videti iz narednih slika, na radnom stolu je plan od krila.





Krila su klasična Zirolijeva konstrukcija i za moje pojmove, posle Hellcat-a, poprilično mala...

Pre početka rada na krilima, morao sam da pripremim ramenjače.
Ziroli na planu predvidja ramenjače dimenzije 12x6 mm ali, takvih letvica nema da se kupi u Madjarskoj.
Stoga sam ramenjaču napravio ulepivši dve 15x4 mm...
Veće ramenjače mogu samo da povećaju krutost krila, dok je razlika u težini minimalna.





Pošto sam povećao ramenjače, sad moram i da proširim otvore na svakom rebru gde ramenjača treba da legne. Srećom, krilo je dosta malo i ima samo osam rebara...

Ramenjače sam medjusobno ulepio belim lepkom, koji takodje, poznajete od ranije...



Uf, prošla je pauza za ručak, moram nazad u pogon...

Čujemo se

Pozdrav
 






« Last Edit: May 17, 2010, 04:56:56 PM by mirce »