Author Topic: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)  (Read 96432 times)

Offline Mrpossible

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
  • after the flight start the landing
    • Misterpossible
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #30 on: May 05, 2011, 11:45:45 AM »
Ufff,  oo))

Naša divna hobi ne treba mešati sa " igračkama " !
Sopstvenu bezbednost i bezbednost drugih mora uvek biti najvažniji !
Check - liste ( specifične za sopstvene svakog modela ), pred početak je vrlo korisno !

Zašto! Mnogi pomoć za početnike !

Da bi se zajednički bezbedno :-) sezone   ()-() (<--) ()-()
ja ucite sad srbski jesik

but i am from Germany and celebrate our hobby ca. 30 years (but often only temporaly, tja, working working :-)

I´m a fan of scale aircrafts but mainly with multiple engines

Offline flyatnigh

  • Newbie
  • *
  • Posts: 17
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #31 on: May 05, 2011, 08:33:14 PM »
Pa ipak ima 63 pada na travu i 4 na beton.
Meni je dovoljan, čak i kao igračka ;)
 (<--)

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #32 on: May 06, 2011, 02:41:18 PM »
- nikada nemojte preletati preko sebe ili bilo koga drugog.

Jednom sam leteo helikopter trex 500 nesto 2 metra od mene i tako ga okretao odjednom helikopter krene na mene da se nisam sagnuo skroz do zemlje pravo u mene promasio me je za 5cmm i pao na zemlju.
To je isti osecaj kada voz ide na vas pa nekako prezivite noge su mi se tresle posle toga 5 min.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #33 on: May 10, 2011, 03:20:05 PM »
Važno je tako se postaviti na livadi da vetar ne duva od letećih modela prema nama ili gledaocima, automobilima, deci i sebi RC pilotu. Pogotovo ako se radi o helikopteru.  Na žalost, neki dan sam imao prilike videti kako grupa modelara na bikovačkom aerodromu u Subotici tako lete velike opasne modele, glow helikopter blizu automobila i svog deteta na svega 6m i to prema vetru Bilo je i pada modela od 2kg zbog tehničke neispravnosti i mogao je da završi u nekom od auta ili...  Uz to je 6 automobila bilo parkirano jedno do drugog na aktivu aerodrmsku pistu popreko. Pa da je došao neki avion da sleti... Na terenu sam džabe objašnjavao. Glas mi je odneo vetar, pa sam ispao da se ja izdvajam od ostalih, parkirajući pravilno kraj piste i leteći paralelno sa pravcem verta.  Istrument kobasica na aerodromu je da se gleda. Frajeri flajeri, uozbiljite se i mislite u napred. Posle je već kasno.
Ove moje napisane reči verovatno neće odneti vetar. ;namig








Ima i gorih posledica. Pogledajte.
http://chrismeme11.over-blog.com/5-index.html


Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #34 on: May 10, 2011, 04:00:35 PM »
U pravu si Laci samo nemoj da zaboravis da ti tvoje modele pustas iz ruke a kolika je trava bila tamo gde si ti parkirao?  a kad me vec vuces za jezik zbog tebe ja vise ne mogu da odvedem moju cerku na livadu jer si joj jednom preleteo iznad glave na par metara i od tada se boji aviona i svakog zujanja prouzrokovanim od istih a imala oko 1 godinu, a zna se da si ti taj koji uvek leti iznad glava posmatraca i gledalaca ,ne vidim poentu tvoje pisanije nego samo da ti je krivo sto nije bilo po tvom i zbog tvoje tvrdoglavosti nisi hteo da nam se pridruzis, letenja tog dana nije bilo na aerodromu i sada nas blatis pred svetom ,tako da nije problem ni sa pravcom vetra ni ovim ni onim nego samo sa shvatanjima pojedinaca, i da znas da nije u redu

izvinjavam se svima ali morao sam odgovoriti jer bi ispalo da je stvarno tako bilo

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #35 on: May 11, 2011, 05:33:29 PM »
Dejane, žao mi je za osetljivost tvog deteta. Ne ljutim se da mi pripisuješ takve stvari za koje ne mogu biti odgovoran. Generalno u ovu temu spada i to da je svaki roditelj odgovoran za bezbednost svog deteta i jako treba da se razmisli na kakvo opasno mesto će poneti sa sobom, pogotovo ako se lete veliki bučni modeli, a ne kao moji mali tihi.
Dejane, ljaganje, kako si ti doživeo moje primedbe, su najiskrenije želje da se svako zaštit od ozleda. Ali za to treba da se obrati veća pažnja i da se više poštujete međusobno na livadi. Pošto sam ja stigao prvi na pistu i parkirao sam pravilno na ivicu, vas je vodila visina trave i mamila da se nepravilno poređate popreko. Ni kobasicu niste gledali. Drugi put ponesite kosilicu.
Žao mi je da nisam mogao da izvastim ovde kako sam bio svedok odgovornom i dobro organizovanom ukupljanju, da je posvećena maksimalna pažnja za bezbednost, bez da je iko morao sve to da koordiniše, jer je svest svakog modelara bio na visini u svakom pogledu i da je dobar primer na koji se svako može ogledati Pohvalio bih kao to činim sa svim dobrim stvarima. Izuzetak je jesenje palićki suret.
Već duže vreme ne učestvujem na ovakvim labavim skupovima, upravo iz ovog razloga, ne bi li ja kao najstariji bio odgovoran za nečiju bahatost. Bolje ću i ovde da dam još naglaska da se ništa nije pronenilo. Ako vama tako odgovara, meni je svejedno. Dao sam već stotu kritiku, pa ako se nešto desi, ja perem ruke.
 ()-()

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #36 on: May 11, 2011, 07:18:20 PM »
ajd vazi

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #37 on: May 12, 2011, 04:41:21 AM »
dakle strasno ali poucno!!!

\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline todor

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 388
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #38 on: May 12, 2011, 01:52:02 PM »
uhhhhhhhhhhhhhhhh.... sav sam se najezio.

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #39 on: May 12, 2011, 02:34:08 PM »
uhhhhhhhhhhhhhhhh.... sav sam se najezio.
I ja, nije ovo za loš stomak... Ivane, stavi neko upozorenje, slike su stvarno...

Ali vredi videti! Jako je poučno! Treba se učiti na tuđim greškama, koliko je to moguće...

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #40 on: May 12, 2011, 02:37:41 PM »
Gospodine Tibeteagle ja vas zapravo ne poznaje ali tog dana na bikovackom aerodromu sam bio prisutan kao gost:
Na aerodromu je bilo organizovano letelje bilo je oko 8 automobila parkiranih u istom redu na delu aerodroma gde je bila manja trava, koliko ja znam letelo se jedno 50-100m od automobila kao i na svakom drugom aerodromu, Dok sam ja bio tamo i sve dok nisam otisao zadnji sa Adamom niko nije dosao da nas upozori da nesto radimo kako ne treba a i tamo je bilo jedno 10 ljudi , ja sam leteo svoju katanu i pre poletanja prislo mi je bar 4 lljudi da mi objasni gde da letim i u kom pravcu da sletim, samo je jedan auto bio parkiran jedno 150m od nas blizu neke oranice u velikoj travi
tog dana je bila trava gde smo leteli oko 10 cm a na dugim delovima aerodroma preko 20cm min.
Pao je jedan model sa visine od 20m  zato sto mu se otkacila baterija ali model koji je pao tezak je nekih 1kg max i oko 1m raspon krila mozda i manje tako da nije mogao napraviti neku stetu veliku od nekih opasnih masina moja katana 1.6m jedan f3a isto 1.6m i adamova jedrilica,
Na svakom aerodromu postoji mogucnost da padne neki avion i to je razumljivo ali tamo na bikovu toga dana sve da su padali ne bi bilo stete jer vetar koji je duvao isao je iz pravca nas i automobila prema dole a vetar je bio poprilicno jak toga dana, jedino je bio problem kazem taj auto koji je bio jedno 150m iza nas jer je vetar duvao od njih prema nama i nasim automobilima.
Hvala Adamu i ljudima iz subotice koji su tu bili na lepom druzenju.

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #41 on: May 12, 2011, 03:20:42 PM »
uhhhhhhhhhhhhhhhh.... sav sam se najezio.
I ja, nije ovo za loš stomak... Ivane, stavi neko upozorenje, slike su stvarno...

Ali vredi videti! Jako je poučno! Treba se učiti na tuđim greškama, koliko je to moguće...

Izvinjavam se ali po pocetnoj slici mogli ste da predpostavite sta sledi.

sorry
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #42 on: May 12, 2011, 07:39:11 PM »
@Danijele ne bih da detaljišem ništa o tvom subjektivnom doživljaju na livadi i proceni veličine prostora, da li je 50m u stvati samo 5m, šta je bezbedno a šta ne u RC letenju, u kom pravcu treba da duva vetar, šta gde ko i kada sme da poleti i sleti, gde trebaju piloti da stoje i ostale važne parametre, jer smatram da tvoje skromno iskustvo to ne može da proceni pravilno. Mi svi koji smo bili napolju, a i ostali stariji modelari sve to znamo veoma precizno. Reč je samo  da se ne primenjuje uvek pravilno i sa dovoljno pažnje iz našeg komformizma ili površnog pristupa, ...ajd, bi će ovako dobro.
Možda ni to ne znaš da je helikopter, koje ti možda nisi ni video koliko blizu leti svemu što sam već naređao, jer još nisi bio prisuta,  da je najopasnija RC igračka koja je ikada napravljena, a posledice ranjavanja su  oo)) Podseto bih te na prvi post na ovom topiku, a i drugih primera ima u izobilju na netu.
Drago mi je da si bio prisutan i video sam da imaš lep i brzi, pa zato i opasam model. Ako bi izveo neko netačno sletanje, mogao si da pokosiš nekoga ko je stajao, inače nepravilno na takozvanoj od prilike tu je pisti i gledao u nebo u svoj model. To su tipične greške kada piloti mogu da, naravno nehotice, pokose jedno drugog.
Sve dok razdaljine ne budu toloko velike koliko se vide na ovoj slici neće se moći govoriti o bezbednoj postavci stvari i učesnika na nekom skupu.

Za ovo postoje puno pravila na puno mesta, pa koga stvarno intersuje, pročita će i gleda će da se maksimalno pridržava toga. Da ne pričam o zaštitnim mrežama koje treba da su 6m visoke i to od metalne žice...

 ;namig

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #43 on: May 21, 2011, 12:42:27 PM »
Gledajte vi ste mozda u pravu ali tog dana tamo gde smo leteli niko nije bio ugrozen, a i besmisleno je komentarisati i praviti neku dramu oko nista.
Ja koliko znam to je aerodrom nije RC klub i svako odredjuje svoja pravila ili kako se dogovore ljudi koji lete, tamo je bilo tako tog dana i svako ko bi napravio gresku odgovarao bi za svoje postupke, ja licno se tamo nisam osecao ugrozen ili da sam strepeo da ce mi se sta desiti toga dana.
Kao sto kazete ja nemam iskustva u rc letenju ali znam da treba biti udaljen od modela min 50m koji leti
Ali mislim da tamo velika trava nije dozvoljavala da se nesto specijalno udaljimo od modela, moje misljenje je da smo se dovoljno udaljili kao npr. i kada se leti u Beogradu na 13 maju daljina je jos manja nego tamo gde smo mi bili, tako da je besmisleno bilo sta komentarisati na ovu temu vise...

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #44 on: December 02, 2012, 08:31:17 PM »
Ovo je jedan dobar edukativni klip na kojem se vidi šta se sve ne sme u RC modelarstvu. Samo nekoliko da izdvojim. Ne sme se leteti na parkingu, jer nas može skupo koštativ ako zabijemo model u tuđi auto. Jako vetrovito vreme ne pogoduje ni većim modelima a kamoli malim. U debelim rukavicama se ne može komandovati. Kada se zapali model ne diraj, jer su opekotine najbolnije i najružnije rane!  oo))
Jedina pohvala tati je da je stavio šlem na glavu sina.  :)aplauz Ili je dačko sam stavio, kada je video da je tata opasan pilot.  lol

« Last Edit: December 02, 2012, 08:55:36 PM by tibeteagle »