Author Topic: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)  (Read 97874 times)

click

  • Guest
Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« on: June 08, 2008, 08:57:43 PM »
Cao!

Mislim da nije potrebno puno pricati o tome koliko pazljivi treba da budemo dok vozimo rc helikoptere, ali nije lose podsetiti se s vremena na vreme. Znaci:
- nikada nemojte preletati preko sebe ili bilo koga drugog.
- drzite helikopter ispred sebe - nikako izmedju sebe i jos nekoga (kao u mom slucaju).
- obavezno proverite helikopter pre letenja (desilo mi se, ne jednom, da sam imao neke labave srafove u glavi - helikopterskoj - o mojoj da ne pricam  ;)).
- I poslednje, narocito ako niste sami, obavezno proverite frekvencije i domet prijemnika!

Izlgeda da je ovo poslednje bilo presudno u danasnjem slucaju...


Ako ste se oduvek pitali sta se moze desiti ako, slucajno helikopterski rotori udare nekoga (80% brzine - Idle Up 1) - evo sta helikopteri klase 450 (325mm rotor blades) mogu da urade necijim ledjima - nije jako bolelo, ali daleko od toga da je bilo prijatno... Srecom to nije bio Raptor 90 - tada bih sigurno zavrsio u hitnoj. 

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #1 on: June 08, 2008, 09:12:15 PM »
Au sine pa to mora da je bolelo!
Vidjao sam na netu sliku tipa koga je rotor opalio preko lica i to je UZAS!
Znas li sta je bio uzrok?
Opisi nam sta se i kako desilo!

Sve u svemu mora se paziti jer to uopste nisu naivne sprave!
« Last Edit: June 08, 2008, 09:17:37 PM by GLIDER »
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #2 on: June 08, 2008, 09:14:30 PM »
Au stvarno nije naivno, sreca tvoja pa nije bilo kojih par centimetara vise, sve u svemu dobro je proslo!!!

Zista, sta se dogodilo?
Nikola | rcfly.in.rs


click

  • Guest
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #3 on: June 08, 2008, 10:18:26 PM »
Dogodile su se dve stvari istovremeno:

1. ljudska glupost
2. nekakav hardverski 'glitch' - valjda...

Prvo smo se slikali sa svih helikopterima (i jednim avioncicem) na livadi, onda je tip sa avionom demonstrirao sta radi malo siropora, HexTronic 2200mAh 3S LiPo, ESC i brushless motor (ok - dva servoa i propeler) i onda sam nekako ja bio najbrzi - otisao do pola livade, startovao moj MT (Mean Titan these days ;)) i prebacio ga u Idle Up 2 (100% throttle). Dok sam se namestio da uradim po koji roll u mestu, jos jedan tip je pokrenuo svoj Mini Titana izmedju mene i ostatka 'publike'. Zasto je to uradio - ne zna se. Znam samo da je on najiskusniji na livadi, poprilicno odgovoran i u principu jako dobro leti, ali... Izgleda da je hteo da se pokaze i eto... nesto se desilo, izgubio je kontrolu i mali heli se 'zakucao' u moja ledja. Inace bas kada sam cuo da je poceo da zuji iza mene odlucio sam da stanem posto je to malo smetalo (da ti neko vozi iza ledja) i spremao sam se da sletim. Sta se desilo sa mojih helikopterom nemam pojma - verovatno se srusio sa neke male visine (1/2 m), ali ja se tog detalja ne secam...

Srecom - imao sam majicu (a bas sam hteo da je skinem da se suncam, ali u tom momentu su bili dolazili i drugi na polje, pa nisam - zaboravio sam), pa posekotine nisu duboke - majica ih je oblazila. Nije toliko bolelo - osim soka i straha da je mozda mnogo gore nego sto jeste. U principu sam hteo da me slikaju (sa ledja) da bi video koliko je strasno jer meni se nije cinilo ni upola strasno nego sto je moglo biti...

Taj koji vozio heli koji me je udario kaze da je izgubio kontrolu, jer iz slicne situacije bi se lako izvukao, ali u tom momentu nije upravljao sa helikopterom. Posle smo probali 'range check' i sve ostalo i sve je radilo kako valja (sva tri njegova helikoptera - Raptor 50 i T-Rex-600 pored MT-a).

No, posle svega moram priznati da mi je pomalo drago sto nisam bio ja taj koji je leteo - kakve bi to psiholoske traume ostavilo na mene... Huh...

I jos jedan detalj za kraj: helikopter je izvukao deblji kraj ovog puta. Steta sto nisam se setio da i njega slikam ;). A moj heli je poleteo jos ovog popodneva (ovo se sve desilo oko 11:30-12:00...) - dosao sam kuci na rucak (dobio zabranu od zene 'da se vise igram sa... ' tipom koji je vozio heli koji me je udaraio, zamenio glavnu osovinu, krila, glavni zupcanik, ispravio jednu od 'mixing arms' i otisao ponovo na isto mesto ;). Cisto protiv uroka! LOL

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #4 on: June 09, 2008, 12:12:10 AM »
Dokazivanje ume da bude opasno!
A gde ste to leteli?
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #5 on: June 09, 2008, 08:38:00 AM »
Stvarno si dobro prosao! Kada samo pomislim sta se sve moglo desiti...

Da, svi smo svesni ovakvog rizika ali sto rekoste obojica nema potrebe izazivati sudbinu i raditi nesto sto nije u skladu sa bezbednim letenjem.

Oni tamo imaju samo jednu, doduse lepu i veliku poljanu na kojoj im je dozvoljeno da lete. Posto je kod njih sve malo sredjeno i ne mozes kao kod nas da izvadis heli i letis na svakoj livadi koja ti se svidi...

SaleR

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #6 on: June 09, 2008, 09:29:46 AM »
Samo par stvari da prokomentarisem:

1. Sudbinom se nazivaju dogadjaji koji su posledica, uglavnom sopstvenih, cinjenja ili necinjenja. Takav "misticni" naziv su ljudi nadenuli, kako bi se opravdali pred drugima, a narocito pred sobom;
2. Stvari uvek idu naopako (Marfijevi zakoni), ne treba im pri tome jos i pomagati (komentar L.Dj.);
3. Nista nije toliko bezbedno, a da ne bi moglo biti jos bezbednije. Nakaradno shvatanje ovoga vodi u paranoju - i nebavljenjem nicim;
4. I sama pomisao: "nema sansi da nesto krene naopako", vodi DIREKTNO u nevolju;
5. Da ne bi RC zajednica ovaj nemio dogadjaj potpuno neopravdano "vezala" samo za RC helkoptere, pomislite samo kako bi ta ista ledja izgledala da ih je "blagoslovila" neka, recimo, Vebra od 15cc sa pripadajucom, recimo, APC elisom?!? Ja sam zamislio, i najezio se;
6. Bavimo se predivnim hobijem, i samo od odgovornog odnosa SVIH NAS prema njemu zavisi dali cemo u njemu nalaziti uzivanje ili horor;
7. Da se malo i nasalim, zbog ovakvih nevolja sve elise i rotore obavezno treba obilno jodirati pre upotrebe. Makar bi se sprecila infekcija;
8. Hoce li neko da mi kaze gde je to "tamo"?

Pozdrav
« Last Edit: June 09, 2008, 09:53:28 AM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #7 on: June 09, 2008, 01:03:07 PM »
"Tamo Daleko..."
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #8 on: June 09, 2008, 01:19:14 PM »
Ama, nekako mi zvuci blisko...
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

click

  • Guest
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #9 on: June 09, 2008, 09:34:47 PM »
Oni tamo imaju samo jednu, doduse lepu i veliku poljanu na kojoj im je dozvoljeno da lete. Posto je kod njih sve malo sredjeno i ne mozes kao kod nas da izvadis heli i letis na svakoj livadi koja ti se svidi...

Ja ne znam gde to nije dozvoljeno da se leti, ali kod nas u principu ne postoji pravilo (osim ako je eksplicitno napisano NE SME SE LETETI SA RC AVIONIMA (ili HELIKOPTERIMA)). Pa zar nije tako svuda? :)

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #10 on: June 09, 2008, 09:58:37 PM »
Oni tamo imaju samo jednu, doduse lepu i veliku poljanu na kojoj im je dozvoljeno da lete. Posto je kod njih sve malo sredjeno i ne mozes kao kod nas da izvadis heli i letis na svakoj livadi koja ti se svidi...

Ja ne znam gde to nije dozvoljeno da se leti, ali kod nas u principu ne postoji pravilo (osim ako je eksplicitno napisano NE SME SE LETETI SA RC AVIONIMA (ili HELIKOPTERIMA)). Pa zar nije tako svuda? :)

pa nije kod nas ne postoje nikakva ogranicenja
Vec lepo parkiras vozilo otvoris gepek izvadis "spravu" i letis do mile volje!
Mada mislim da ce se to promeniti kada za 12658 svetlosnih godina udjemo u evropu a do tada ce vec glavni fazon biti da se izadje iz gore pomenute!
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #11 on: June 14, 2008, 01:47:48 AM »
Nije istina. Zena te isibala  ;D
Jako je dobro sto si podelio svoje dragoceno i bolno iskustvo sa forumom.
Neka se zna da RC modeli nisu igracke, i da je i najmanji model opasna rabota.
Ima jedna dobra kljucna recenica koju si napisao, a koja je pogubna u ovoj igri, a to je:...ali... Izgleda da je hteo da se pokaze i eto...
Znaci kada EGO pocinje da obliva zdrav razum eto problema. U vecini slucajeva je to glavni motiv nediscipline, a ne neznanje. Svi smo mi pametni i uvak znamo sve.
Pista je pista za modele, a ne za trckaranje pilota, koza, ovaca...
Slazem se. Safety first.
Samo ovo nikada ne cuju oni koji znaju da naprave problem sa svojom nedisciplinom i ne postovanjem pravila igre, kao ni svojih kolega.
To su samoglavi pametnjakovici i brzopleti salabajzeri. Ima ih u svim sredinama.
Neko rece, da ako bi se uvela stroga disciplina na skupovima, jedva bi bilo modelara koji bi dosli.
Pa eto, pazimo jedno na drugog, ako se znamo postovati.
Ne pustaj nokog iza svojih leda  :)
Poz. T.E.
« Last Edit: June 14, 2008, 02:28:56 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #12 on: August 30, 2010, 11:19:42 PM »
 (:sok:)





 :big smile

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #13 on: September 26, 2010, 11:19:53 PM »
Pogledajte koliko su blizu auto puta  (:sok:)



 :sljus

Offline jake87

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 153
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #14 on: September 27, 2010, 02:07:57 PM »
Na dvokrilcu se u sudaru odvalio motor, to se moze videti po dimu. :sljus
Ko visoko leti izgubi domet.