Author Topic: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)  (Read 34283 times)

Offline gizmo

• Hero Member
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #60 on: September 07, 2013, 01:35:47 PM »
Pre par meseci je u Indiji na nekom skupu stradala devojcica od 18 meseci :(

Offline nedbojsa

• Sr. Member
« Reply #61 on: September 07, 2013, 02:01:30 PM »
Ružno i žalosno je to što što se dešavaju takve stvari ali benefit je to što nas trgne s vrmena na vreme, i podseti da je ovo veoma ozbiljan hobi u kome se mora posvetiti makimum pažnje kako bi učinili letenje što bezbednijim kako po druge tako i po sebe. Takođe ovaj poslednji događaj je potvrdio ono što smo nedavno pokušali kolektivno da objasnimo Danijelu, a to je da bez obzira da li je to vrhunska oprema (a u ovom slučaju je bila)   s vremena na vreme našto zakaže, a posledice mogu biti fatalne, kada se to desi sasvim je nebitno da li zakazala oprema ili ljudski faktor.

Čitava priča se ne odnosi samo na helikoptere, već i na avione, multikoptere i rakete, u pitanju su sprave koje nam mogu doneti dane i godine zadovoljstva, ali jednim nepromišljenim korakom mogu izazvati nažalost čak i fatalne posledice u koliko se ne poštuju osnovna pravila. Potpuno nam je nepotreban takav vid publiciteta, naravno još manje žrtve. Inače danas su gotovo sve domaće dnevne novine kako u štampanom tako i u elektronskom izdanju su prenele vest o smrti ovog momka.
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline tibeteagle

• Hero Member
« Reply #62 on: September 08, 2013, 12:03:14 AM »
Drago mi je da se sve više uzima ozbiljno da je RC modelarstvo opasna igra o bilo kom modelu da je reč. Čuvajmo jedni druge, pa i sebe.  ;namig

Ajd sad, nisam neki strucnjak za izraze, ali mislim da su kod aviona propeleri, a kod helikoptera elise, a da je rotor sasvim treci pojam na koji se kaci ili propeler ili elisa. Propeler ima svoj korak koji je fiksan, a elise mogu da menjaju ugao. Ja sam to tako oduvek razumeo.

Propeler i elisa su jedno te isto. Elisa je na srpskom i na još nekim slovelnskim jezicima, a propeler je na engleskom jeziku. Ima karakterističnu geomatriju i koristi se samo na avionima i u novije vreme na RC mikro-multikopterima.

Helikopter od kada postoji kažemo da ima rotor. Rotor helikoptera je rotirajuće krilo. Repni stabilizator takođe.

« Last Edit: September 08, 2013, 01:47:02 AM by tibeteagle »

Offline IVAN3D

• Hero Member
« Reply #63 on: September 08, 2013, 01:01:26 AM »
Normalno...  4e
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline SABURO

• Administrator
  • Hero Member
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
« Reply #64 on: November 03, 2013, 12:51:50 AM »
Nikola | rcfly.in.rs

Offline petar

• Full Member
« Reply #65 on: November 03, 2013, 04:17:11 PM »
Al' je ovaj imao srece. pravo u centar, i sa minimalnom brzinom.
Da ga je prvo dokacio kraj kraka bilo bi svasta.
Verovatno i ovo boli dosta....

Rekao sam ovo vec ko zna koliko puta:
Helikopteri su mnogo opasniji od drugih modela.

Naravno i sa velicinom opasnost raste, mada kad ja nekom smetam onda se dokaze da cu da ga ubijem sa modelom od dva grama.....

pozzz

Offline tibeteagle

• Hero Member
« Reply #66 on: November 01, 2015, 01:08:28 PM »
Da ne bi zaboravili RC piloti da uključe svoj mozak pre poletanja, trebalo bi da stoji ovakva nalepnica na svakom modelu.  :big smile