Author Topic: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)  (Read 97830 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #45 on: January 21, 2013, 11:32:09 PM »
Samo da učimo od grešaka drugih. Modelaru dole na slici se zapalio LiPo u modelu prilkom transporta.  (:sok:) Srećom u prikolici, a ne u automobilu. Kratak spoj, duga vatra. Znači da nije pametno ostavljati akumulator u modelu nikada, pa ni u transportu. Dobro je imati stalno pri ruci protivpožarni aparat i na livadi, ma koja tehnika da se leti, vozi.

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #46 on: July 11, 2013, 09:11:10 PM »
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Nikola | rcfly.in.rs


Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #48 on: September 06, 2013, 08:48:59 AM »
Uzas.... bas sam hteo da postavim ovo ovde.....

Opasne masine......
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #49 on: September 06, 2013, 10:18:26 AM »
A meni se smeju kada kažem da ne volim ni da vidim helikopter, a ne da leti u mojoj blizini!

Tiha jeza, ne dao bog nikom ni slično!
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #50 on: September 06, 2013, 10:57:01 AM »
POLAKO,DRUGARI MODELARI !! nisu helikopteri opasni nego ljudi koji ih lete i ne postuju osnovna pravila letenja a to su da se podsetimo:

1. NIKAD NE LETI IZNAD LJUDI
2. NIKAD IZNAD SEBE
3. NIKAD NE LETI IZA SEBE
4. LETELICA UVEK MORA BITI ISPRED PILOTA

OVA pravila vaze i za pilote AVIONA i onda se ne mogu desavati ovakve stvari!!!!

bio sam prisutan na nekoliko skupova gde nisu pridrzavana ova pravila ,SRECOM NISU SE DESILE  lose stvari al je doslo do svadje izmedju pilota zbog ne postovanja OSNOVNIH pravila letenja i naravno svako svojoj kuci-prekinut skup.
ex pseudonijum: sova

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #51 on: September 06, 2013, 11:11:37 AM »
Ima jedna stvar vezana za bezbednost koja se bitno razlikuje kod modela aviona i helikoptera koja je gore izostavljena, "nikada ne stoj u ravni elise" kod aviona gotovo da nema potrebe ni jednog trenutka biti u ravni elise, dok je kod helija neizbežno da se pilot barem 50% vremena mora nalaziti u ravni rotora dok upravlja modelom!

Rc pilotaža je daleko od igre,  kako aviona tako i helikoptera.

P.S. da se razumemo nemam ja ništa protiv helikoptera, naprotiv čak im se i divim, ali jednostavno zbog broja pokretnih delova i načina na koji sve to funkcioniše jednostavno volim da gledam sa solidne daljine.

« Last Edit: September 06, 2013, 11:26:38 AM by nedbojsa »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #52 on: September 06, 2013, 11:21:04 AM »
Ima jedna stvar vezana za bezbednost koja se bitno razlikuje kod modela aviona i helikoptera koja je gore izostavljena, "nikada ne stoj u ravni elise" kod aviona gotovo da nema potrebe ni jednog trenutka biti u ravni elise, dok je kod helija neizbežno da se pilot barem 50% vremena mora nalaziti u ravni elise dok upravlja modelom!



Mala ispravka ali u principu bitna... Helikopter nema elise vec rotore....

(nista zlonamerno vec "edukativno" jer mnogi govore elise ili npr kod aviona prednje i zadnje krilo itd...)

\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #53 on: September 06, 2013, 11:24:57 AM »
Ne mislim da je zlonamerno hvala na ispravci!

Dakle kod aviona ne stojati u ravni elise, a kod helikoptera ne stojati u ravni rotora!
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
« Last Edit: September 06, 2013, 12:25:34 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #55 on: September 06, 2013, 03:52:21 PM »
Ima jedna stvar vezana za bezbednost koja se bitno razlikuje kod modela aviona i helikoptera koja je gore izostavljena, "nikada ne stoj u ravni elise" kod aviona gotovo da nema potrebe ni jednog trenutka biti u ravni elise, dok je kod helija neizbežno da se pilot barem 50% vremena mora nalaziti u ravni elise dok upravlja modelom!



Mala ispravka ali u principu bitna... Helikopter nema elise vec rotore....

(nista zlonamerno vec "edukativno" jer mnogi govore elise ili npr kod aviona prednje i zadnje krilo itd...)

Ajd sad, nisam neki strucnjak za izraze, ali mislim da su kod aviona propeleri, a kod helikoptera elise, a da je rotor sasvim treci pojam na koji se kaci ili propeler ili elisa. Propeler ima svoj korak koji je fiksan, a elise mogu da menjaju ugao. Ja sam to tako oduvek razumeo.

Offline pericamitic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 290
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #56 on: September 06, 2013, 08:22:56 PM »
Ako pogledate snimak njegovog letenja mogao je to da I ocekuje. Jako blizu I u opasnom polozaju prema sebi je leteo.

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #57 on: September 07, 2013, 09:45:13 AM »
Evo jednog snimka gde je snimatelj za dlaku izbegao sudbinu gore pomenutog momka!

Inače lopatice helija klase 700 imaju preko dva puta veću kinetičku energiju od puščanog zrna.


« Last Edit: September 07, 2013, 09:49:06 AM by nedbojsa »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #58 on: September 07, 2013, 10:56:11 AM »
Gadno... Kad izgubi jednom kontrolu tesko ga je savladati, samo bezanija, pa sta bude bice... Svi ti piloti su u principi dobri piloti, da nisu ne bi tako ni leteli, ali valjda ih trese malo.. pa bi da idu i iznad svih granica, cist egzibicionizam, sto je OK, ali da nema neduznih blejaca...

Gledao sam, prisutan bio, na aerodromu kad je avion u pitanju, skola letenja, pocetnik, pogubi se kad je avion ka njemu, i onda iz nekog ni njemu poznatog razloga avion pravo na sebe... i meni se desilo davno na pocetku, sa Kremom , pa je mukica zalgeo u travu :sljus   ali ovo je samo stvar ucenja, bez ikakve zelje pokazivanja..

zato svuda u normalnom svetu po klubovima i van njih postoje pravila, koja se neizostavno postuju, kako bi se sve te "zloceste situacije" svele na minimum ... sve sto leti, moze da omane, pa i sa najboljom opremom... recimo da je FailSafe neko obezbedjenje, ako i ono ne crkne...



RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)
« Reply #59 on: September 07, 2013, 01:05:31 PM »
:)
Pa ni pre neki dan nismo bili bolji kada smo leteli kod tebe, opet smo se svi mangupirali. Jeste da su bila u pitanju malecka govanca, ali opet...
Treba da se zipa, to je poenta.
« Last Edit: September 07, 2013, 01:07:29 PM by kremic »