Author Topic: SJM500 Pro  (Read 33125 times)

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: SJM500 Pro
« Reply #30 on: April 29, 2008, 10:48:39 PM »
Danas sam napravio jos dva leta i mogu reci da je SJM 500 stvarno fenomenalan helikopter jer je toliko miran i poslusan (naravno ne sam od sebe vec je tako podesen i izalansiran by mi padre) pa su mi samim tim letovi potpuno precizni a imajuci u vidu da mi je to ukupno tek 5. let jako sam zadovoljan!
Medjutim moram da priznam da na simulatoru (aerofly deluxe) sa helikopterima radim prava cuda ali se na livadi tesko resavam da probam nesto novo iako mi je to nesto jako poznato i vec u "rukama" i sve se u stvarnosti ponasa kao na simulatoru ali to ipak nije kompjuter pa da se posle udesa samo stisne "any key" i sve ponovo vec je u stvarnosti greska jako skupa ali ok polako i sve u svoje vreme jer kroz to sam prosao kada sam pocinjao da letim 3D na livadi pa je vremeno to sve uslo u prste i sada vise i ne razmisljam kad letim!

Bice snimak uskoro!
Pozdrav
Ivan






« Last Edit: April 29, 2008, 11:03:54 PM by GLIDER »
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: SJM500 Pro
« Reply #31 on: May 04, 2008, 03:41:17 PM »
Evo i snimaka:




Pozdrav
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: SJM500 Pro
« Reply #32 on: May 05, 2008, 07:44:37 PM »
A bre Ivane i Lazo, pa taj crveni najlon k'o da odbija masinu. Nije ni cudo sto je na kraju doslo do okrsaja!

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: SJM500 Pro
« Reply #33 on: May 05, 2008, 08:36:18 PM »
A bre Ivane i Lazo, pa taj crveni najlon k'o da odbija masinu. Nije ni cudo sto je na kraju doslo do okrsaja!

Sta da ti kazem Zoki postavimo onoliku foliju da zastitimo repni rotor od trave a ona uleti u glavni rotot i pokvari jednosmerni lezaj
+@#*¤ pa kad je nisam pojeo onda necu nikad!
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: SJM500 Pro
« Reply #34 on: May 05, 2008, 08:41:03 PM »
Ama bre Zorane, vec sam napisao u susednom topiku, da je onaj Marfi stoka obicna. Taj najlon je samo trebao da stiti repni rotor od trave. Bio je prikucan imbus kljucevima za zemljicu crnu u 6 tacaka. Dzaba sve. Cosak se nekako otkacio. Kako - nemam pojma. Jos je Ivan namerno "gadjao" taj cosak da ga pritisne kako se ne bi desio "okrsaj", ali ne vredi. Marfi je odlucio kao u dispozitivu i spasa ti nema. Idemo dalje, nema nam druge.


Pozdrav
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: SJM500 Pro
« Reply #35 on: May 06, 2008, 12:30:12 PM »
Da, i ja sam video posle...

Nije mi bio dobar redosled citanja po topicima...

A izgledalo je tako naivno! Moze li taj lezaj da se otvori? Mozda je samo pojeo malo najlona ppa tu malo zapinje?

A to gde idemo, pa dalje naravno! Nema nista od kukanja! Pametan covek uci i na svojim i na tudjim greskama.

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: SJM500 Pro
« Reply #36 on: May 06, 2008, 12:45:53 PM »
Najlon nije napravio nikakvu drugu stetu na helikopteru, osim sto je prenaglo zakocio rotor. E to naglo kocenje je zeznulo taj jednosmerni lezaj.


Pozdrav
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: SJM500 Pro
« Reply #37 on: May 10, 2008, 05:12:23 PM »
savetovano je da se ispod helija nestavlja nista zbog vrtlozenja koje stvaraju elise
Sto se tice stabilnosti helija mnogo mu pomazu ja ih zovem pom. tockici, moje iskustvo je kada sam ih skinuo bio sam u shoku koliko je heli bio agresivan u manevrima .jer ga dosta ulenji pom. krst.
tako da treba biti spreman na taj prelaz maximalno ( ako treba smanjiti osetljivost na rucicama) takodje bice potrebno korigovati tj ucentrirati heli da ne vuce na neku stranu jer mu se i teziste malko pomeri tako da i tu treba ocekivati promenu
             
                                    srecno pozdrav Nesa

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: SJM500 Pro
« Reply #38 on: May 10, 2008, 08:42:55 PM »
Eto vidis a ja vec planiram da pocnem da letim bez "krsta" jer na snimcima heli deluje bas stabilno ali posle tvog iskustva cu mozda jos malo da sacekam!
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: SJM500 Pro
« Reply #39 on: May 11, 2008, 01:32:43 AM »
vozi ga polako za pocetak nemoj da pravis nagle otklone,jer je sigurno za 20 do 30 posto pokretljiviji meni je bas trebalo da se naviknem i stalno mi je frka da ne preteram.Mada moje iskustvo je sa nitrom nisam imao prilike da probam model kao tvoj .svidja mi se leti kao osica ,nisam bas upucen u elekro cekam da se vidimo na nekom skupu da saznam vise detalja jer vidim dosta se ljudi odlucuje za tu opciju

           pozdrav Nesa

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: SJM500 Pro
« Reply #40 on: May 12, 2008, 03:47:45 PM »
Matematika je jasna, crva nije ni bilo...

Elem, Nesa je u pravu sto se tice okretnosti modela sa krstom i bez. Moment inercije koji je odgovoran za inertnost modela na rotaciju je proporcionalan kvadratu rastojanja neke mase od centra mase (sve se vrti oko centra mase). To znaci da krst sastavljen od sipki i kuglica moze vrlo lako imati veci ili priblizan moment inercije kao sam model iako je u principu lak.

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: SJM500 Pro
« Reply #41 on: May 15, 2008, 06:41:53 PM »
Upravo smo se vratili sa livade gde sam napravio jos dva vise nego uspesna leta (kuc-kuc-pu-pu) znaci u mojoj heli letacko kjnjizici je upisano ukupno 9 letova!!!
Danas sam pravio jako lepe zaokrete pa cak i osmice i to relativno brze sto je imajuci u vidu koliko ukupno letova imam iza sebe mora se priznati da to nije lose!!!
Znaci sve u svemu napredak je postepen i nadam se da ce tako i ostati i da se nece pojaviti nekakav problem koji bi me zaustavio u tome iako je to takav hobi u kome je sve moguce ali ja se ipak nadam da cu imati sanse da sve to lepo savladam!

\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: SJM500 Pro
« Reply #42 on: May 20, 2008, 03:11:50 AM »
Vece pre odlaska za Vrsac, da bih poboljsao vidljivost SJM-500 Pro, ofarbao sam mu kabinu u novu kolor semu. Nesto ranije sam mu dodao jedan usisnik sa gornje strane, kako bih poboljsao hladjenje baterija. Mislim, nemo' se ljutite, al sad se u vazduhu vidi za..balo vek. Daklem, eve kako sad izgleda, a bogami i kako leti:

« Last Edit: May 20, 2008, 03:15:50 AM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

click

  • Guest
Re: SJM500 Pro
« Reply #43 on: May 22, 2008, 10:35:22 AM »
Mislim da si izabrao dobru kombinaciju boja!

I ja sam slicno sredio mog (mislim - tako je bio obojen dok nisam imao 'malu nezgodu', ali to je druga prica):




Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: SJM500 Pro
« Reply #44 on: May 22, 2008, 10:49:42 AM »
Ovo deluje bas mocno i uocljivo. Tek kada pocnes da se bavis helikopterima, shvatis koliko je vazno da u svakom trenutku tacno znas u kom je polozaju. A on siroma' nema krila, stabilizatore i masivan trup, pa je orijentacija u prostoru znatno otezanija nego kod drugih letilica.


Pozdrav
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!