Author Topic: Spacewalker2  (Read 39239 times)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Spacewalker2
« on: April 02, 2010, 09:27:04 AM »
Pocetak:
Nakon objavljivanja par slicica u jednom od predhodnih postova, nekoliko ljudi me je zamolilo da zapocnem novi topic o samogradnji ovog modela pa evo da krenem.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Spacewalker2
« Reply #1 on: April 02, 2010, 09:28:01 AM »
Zasto bas Spacewalker2.
Sa malo iskustva u RC letenju i to na jednom dvokanalnom  i jednom trokanalnom  modelu, jednog  neuspesnog  pokusaj nabavke  modela, i nakon malo lutanja po internetu moj drug Tosa je naleteo na dobar  plan u A-cadu. U moru planova na netu, ovaj nam se ucinio jako kvalitetan za prelazni trenazni avion  a model se nalazi i u Real Flight simulatoru. Tu smo mogli  da ga isprobamo bar malo. Avion leti lepo-vrlo je pitom, profil krila je polu simetricni, ima veliki trup za komotno smestanje opreme, dosta je robustan a na kraju i lep. A staro pravilo je da lep avion dobro leti. Obzirom da u trenutku zapocinjana nisam imao dovoljno balze   krenuo sam od repa cisto da vidim da li da se uopste upustam u gradnju od pocetka ili ne. I Tosa i ja smo “Uradi sam majstori” za mnoge druge stvari a  nekada davno smo pravili modele, pa sto da ne probamo ponovo. Rep  sam  brzo napravio i to je jedini deo koji je do danasnje faze ostao onakav kakav je  ispao na pocetku. Sve ostalo je kasnije ili doradjivano ili pravljeno potpuno novo zbog gresaka ili brzopletosti u radu. Pravilo br. 1 ne zuri nigde, a kad vidis da  ne ide ostavi za neki drugi dan. Nakon zavrsetka repa i delimicno trupa, Tosa je shvatio da njegov Easy Star osim sto je dobar avion za trenazu ipak nema smek aviona kao Spacewalker pa brzo krece u samogradnju svog modela. Poucen mojim pocetnickim greskama u startu krece kako treba, da bi me stigao, a ja za to vreme gubim vreme oko delova koji su lose ispali, pa ih popravljam ili radim ponovo. 
Kako je avion napredovao tako je zelja da ih zavrsimo bila sve veca. Obzirom da nam je ovo prva samogradnja, falilo  je u pocetku svega osim volje. U medjuvremenu su stizale posiljke iz Kine, pa sam imao svega dovoljno da mogu da napravim 3 komada a ne jedan. Jedino cega nije bilo je vreme. Slike koje cu ovde objaviti su kombinacija dve gradnje istog modela,Tosine I moje, Uglavnom smo sve slikakli,   za eventualne nove graditelje. Moram jos da napomenem da je plan odlican i da se sve lepo uklapa osim par sitnica koje smo resili u hodu. 

Plan se nalazi na ovoj adresi:
http://papaya.modelisme.com/index.htm
Za ctranje u razmeri 1: 1 koristio sam besplatni program sa neta CadViewX Lite 7.0
A ovde se moze skinuti:
http://www.downv.com/Windows/install-CADViewX-Lite-10103960.htm
Pomocu  programa mozete podeliti ceo crtez na A4 listove i kasnije ga spojiti u plan. (Neka mi ne zamere ostali forumasi ako je neko negde vec pisao o ovom programu)
Moj savet: odmah odstampajte  dva plana, jedan za spajanje u celinu, drugi za seckanje radi izrade delova. Delove smo seckali na papiru, papir lepili slabim lepkom na balzu i onda sekli. Uvek smo sekli koji milimetar sire kako bi kasnije bilo mesa za smirglanje.
« Last Edit: April 02, 2010, 10:11:42 AM by drjack »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Spacewalker2
« Reply #2 on: April 02, 2010, 09:29:03 AM »
Rep:
Prvo secenje delova od papira a onda lepljenje super lepkom..

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Spacewalker2
« Reply #3 on: April 02, 2010, 09:35:46 AM »
Horizontalni stabilizator je iz dva dela pa ga je  trebalo  spojiti nekakvom zicom u celinu.
Prvo sam izdubio kanal za zicu u obe polovine horizontalca zalepio i prekrio drugim komadom balze.
Kod lepljenja treba voditi racuna da oba dela budu u istoj ravni a preduslov za to je da zica bude idealno simetricna.
 
« Last Edit: April 02, 2010, 10:16:07 AM by drjack »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Spacewalker2
« Reply #4 on: April 02, 2010, 09:52:24 AM »
Evo ga deo prikaza iz Francuskog casopisa
Izrada trupa sledi...

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Spacewalker2
« Reply #5 on: April 02, 2010, 01:47:11 PM »
Cao drugari,

prvo, svaka čast na započetom projektu... Mislim da će te uživato praveći vaše nove modele.

Ono najvažnije je napisano, nemojte žuriti, nema "prečica" i sve što se zbrza posle se plati na neki način. Zato polako...

Ne znam odakle ste ali, sam siguran da od mene i Coke imate svaku vrstu pomoći. Znači, nemojte se ustručavati da nazovete i pitate za sve informacije...

Nisam video koliki je model koji ste krenuli da pravite, koji motor planirate, kakve servoe, koja stanica...

Možda bi mogli razmisliti o varijanti, pošto imate plan u Cad-u, da neke delove sečete na laseru. Sem preciznosti, to bi vam u mnogome skratilo i vreme izrade...

Sve u svemu, objavljujte kako napreduju radovi i čujemo se ako nešto treba...

Mislim da Licider, sa ovog foruma, ima i leti model Spacewalker-a. Možda i on može da pripomogne nekim savetom...

Pozdrav

Mirče

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Spacewalker2
« Reply #6 on: April 02, 2010, 03:06:34 PM »
Cestitam,odabrali ste veoma dobar model,prelazni model sa trenaznog visokokrilca na bilo kojeg akrobatu.Slobodno se obratite za bilo kakvu pomoc.Pozdrav, :)aplauz
ex pseudonijum: licider

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Spacewalker2
« Reply #7 on: April 03, 2010, 10:06:35 PM »
Hvala Vam na podrsci, evo da odgovorim na pitanja.
Obojica smo iz Beograda, model ce biti raspona 1,3m.  mada se kajemo sto nismo malo
povecali razmeru, bar za 20% ali sta je tu je. (problem sa manipulacijom u autu i kasnijim smestajem).
Tezina komplet sa opremom bi trebala da bude  izmedju 1200 i 1400g i tu se uklapamo moj je otprilike 1250g, Tosin isto tu negde. Kasno je za laser cut obzirom da
su modeli u poodmakloj fazi tacnije spremamo ih za presvlacenje. Nabavili smo Kineske folije, ja sam nesto malo probao oko repa
i nije ispalo lose. Ako zapne oko toga trazicemo pomoc.
O setupu sam vec pisao na drugom mestu ali evo opet:

motor: http://www.unitedhobbies.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2139
kontroler: http://www.unitedhobbies.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2165
Baterija: http://www.unitedhobbies.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8934
Elise: http://www.unitedhobbies.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5367
http://www.unitedhobbies.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5441

Ako imate vremena da pogledate ne bi bilo lose da nam date svoje strucno misljenje.
Radio komande su  dve Futabe 7C sa prijemnicima koje jos nisu imale vatreno krstenje.
Nabavili smo ih jos proslog leta iz Amerike.  Servoi plavi kineski oznake 900.
Imamo i originalne Futabine ali su preveliki .
Pitanje za Licidera: koliki je tvoj model?

« Last Edit: April 03, 2010, 10:14:29 PM by drjack »

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Spacewalker2
« Reply #8 on: April 03, 2010, 10:31:55 PM »
Ja sam ustvari radio Fly Baby koji je identican kao Spacewalker s tim sto je mala razlika u terminezonima.Fly Baby ima zaobljene terminezone, dok su na Spacewalkeru ravni.Raspon krila je 180cm. sa motorom 10 ccm 4t.Tezina je 2,2 kg. sto je jako malo za ovako veliki model.Inace jako lepo leti i veoma je poslusan na komande.Imao sam verziju od 120cm. i on je znao dobro da se klati pri sleranju.Racunaj da ce i tvoj model slicno da se ponasa.Model sam presvukao Kineskom folijom i mogu reci da nisam imao problema.Ja sam kapotaz odlio od epoksija.
Moj ti je savet da ne stavljas te plave servoe jer moze da ti prave probleme.Stavi te servoe koje si dobio sa stanicom koja je sigurno kvalitena.Ja letim sa Futabom 8U.
Ako te jos nesto zanima slobodno pitaj,Pozdrav
ex pseudonijum: licider

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Spacewalker2
« Reply #9 on: April 03, 2010, 10:50:14 PM »
Ups, ovo bi trebalo prebaciti na elektro scale, izvinjavam se za gresku i  molim moderatora da prebaci topic na pravo mesto.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Spacewalker2
« Reply #10 on: April 03, 2010, 10:51:50 PM »
Ja sam ustvari radio Fly Baby koji je identican kao Spacewalker s tim sto je mala razlika u terminezonima.Fly Baby ima zaobljene terminezone, dok su na Spacewalkeru ravni.Raspon krila je 180cm. sa motorom 10 ccm 4t.Tezina je 2,2 kg. sto je jako malo za ovako veliki model.Inace jako lepo leti i veoma je poslusan na komande.Imao sam verziju od 120cm. i on je znao dobro da se klati pri sleranju.Racunaj da ce i tvoj model slicno da se ponasa.Model sam presvukao Kineskom folijom i mogu reci da nisam imao problema.Ja sam kapotaz odlio od epoksija.
Moj ti je savet da ne stavljas te plave servoe jer moze da ti prave probleme.Stavi te servoe koje si dobio sa stanicom koja je sigurno kvalitena.Ja letim sa Futabom 8U.
Ako te jos nesto zanima slobodno pitaj,Pozdrav
Futabini servoi mogu u trup ali su za krilo veliki, hvala na savetu videcemo jos...

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Spacewalker2
« Reply #11 on: April 03, 2010, 11:33:12 PM »
Za taj raspon krila mislim da je dovoljan jedan servo za oba elerona. Tako se on prakticno nalazi u sredini krila i  ulazi u trup.Tezinski je to mozda i manje od dva mikrosevoa sa produznim kablovima.Servoe dubine i pravca postavi tako da izbegnes svaki gram olova,mada se kod elektropogona teziste vrlo uspesno podesava plozajem baterija.Kod mog modela je servo dubine postavljen u rep jer sam tako izbegao olovo.Inace konstrukcija ovog modela je takva da on uglavnom bude repat.
ex pseudonijum: licider

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Spacewalker2
« Reply #12 on: April 03, 2010, 11:34:02 PM »
Dok moderatori ne prebace sve na parvo mesto ja teram dalje:

Izrada trupa:

Relativno jednostavno. Osnova trupa se radi iz 4 dela, dva bocna, poklopac i dno. Odozgo jos dolazi  gorniji poklopac-kabina i zadnji  rostilj (tako smo ga nazvali)
Potrebno je po nacrtu ubaciti dodatna uzduzna i poprecna ojacanja u bocne strane. Bocne strane balza 2mm gore i dole 3mm

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Spacewalker2
« Reply #13 on: April 03, 2010, 11:34:57 PM »
Nosaci motora, tockova I krila su od avio spera
I kako je to  Tosa filigrantski rucno odradio:

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Spacewalker2
« Reply #14 on: April 03, 2010, 11:37:38 PM »
Nosac motora na moj nacin (oba nosaca su kasnije jos dodatno ojacani)