Author Topic: Spree Sports  (Read 72270 times)

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Spree Sports
« on: May 29, 2008, 12:25:48 AM »
Nedavno sam kupio svoj prvi model, kao sto mozete zakljuciti, iz naslova, radi se o Kyosho-vom modelu "Spree Sports". Model je niskokrilac (ceo je od balze), sa eleronima i kormilom. Motor, koji ga pokrece, je class 380. Stanica, koju nameravam da koristim uz njega, je cetvorokanalna "Hitec Focus 4". Zanima me:
1. Koliko se class 380 razlikuje od 400?
2. Koji je najbolji nacin da naucim da letim, iz treceg lica? (ovo kazem, jer imam vec dosta znanja o avionima, generalno, i leteo sam vise simulatora iz prvog lica)
3. Da li je ovo pametan izbor?
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Spree Sports
« Reply #1 on: May 29, 2008, 01:37:05 AM »
 Dobro dosao u hobi.
 Kyoshov spree sports je vrlo dobar avion i u Srbiji se mogu videti 5-6 komada u letnom stanju. Licno sam imao prilike da ga letim sa originalnim motorom, kao i sa brushless-om, koji se pokazao kao mnogo bolje resenje. U jedan od pomenutih ugradio sam i mali sus motor OS MAX od 1.76 ccm, ali taj avion jos nije proban. Ono sto je bitno je da se za taj model moraju koristiti neki od malih servoa, jer fizicki nema mesta za smestaj mini ili standardnog servoa. Ono sto ovaj model cini vrlo stabilnim i lakim za letenje je i profil krila, koji je neka derivacija clark Y (sa ravnom donjakom), sto mu obezbedjuje podosta uzgona a samim tim i malu minimalnu brzinu. Avion bez problema polece sa zemlje. Pokretljiv je dovoljno da se sa njim mogu raditi i akrobacije (osnovne), ali je takodje i poprilicno stabilan sa dobrom dozom autostabilnosti (sam se vadi iz nepravilnih polozaja). Kao najveca mana mu se moze navesti to sto je mali,  i to u toj meri da mu je polozaj vrlo tesko prepoznatljiv cim model ode malo dalje. Ovo ga, nazalost, cini vrlo nepogodnim za pocetnika. Opremljen brushless motorom, kontrolerom od 20-25 A i trocelijskom LIPO baterijom, postaje odlicna varijanta za model koji sklopljen mozes drzati u gepeku i leteti ga na bilo kom igralistu, ako imas bar 15-ak minuta vremena.
 Po mom iskustvu, lakse je nauciti leteti sa vecim avionom, visokokrilcem.
 Ovo se nadam da ces shvatiti dobronamerno.
 Pozdrav Coka

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Spree Sports
« Reply #2 on: June 07, 2008, 01:15:49 AM »
Hello, ljudi, da li ste zaboravili da postojim?! Zanima me jos necije misljenje. ???
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Spree Sports
« Reply #3 on: June 07, 2008, 01:32:53 AM »
Razliku izmedju class 380 i 400 ti ne mogu dati, jer nemam iskustva sa njima, to bi trebalo da ti odgovori neko ko ima vise iskustva, inace moj predlog je neki Brushless motoric.
Najbolji nacin da naucis da letis jesu neki od RC simulatora, moj predlog ( Aerofly professional deluxe ili RealFlight G3.5 - G4 ), inace o njima na sledecoj strani:
http://rcfly4um.org/index.php?topic=5.0

Po meni, prvo nauci dobro da vladas modelima na simulatoru, pa onda na livadu da se oprobas uz nekoga ko ima iskustva. Sve u svemu model je skroz ok i mislim da uz simulator i dobro pregazenu kilometrazu za kompom, mozes da ga poletis i sletis.
Mada mozda bi ti bolje bilo da si za pocetak kupio nekog visokokrilca...

btw na forumu ima ljudi koji su ga leteli, voleo bih da cujem njihovo misljenje!
Nikola | rcfly.in.rs


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Spree Sports
« Reply #4 on: June 07, 2008, 08:56:31 AM »
Razlika u ta 2 motora je skoro nebitna za ono sto ces ti raditi. Mnogo bitnije za brushed motore ja za koji su napon deklarisani, 7,2V ili 8,4V ili ... To je ustvari br. namotaja, ali da ne duzim opet nebitno u ovom slucaju, mislim da za 25-30Eur (dzabe) koliko Vjeka trazi za brushless set ce performanse biti 3-4 puta bolje!!! Samo ako neko ima da ti pokloni neki speed 400 onda razmisli o promeni motora, u svakom slucaju razlike su nebitne. Moj prvi model je bio jedrilica sa 380 pa sam napravio "upgrade" na 400. Iz danasnje perspektive da umres od smeha. Moja preporuka je da ni ne poleces sa brushed motorom, rezerva snage (sigurnosti) koju daje brusheless je na pocetku letacke karijere jako bitna, jer kad naidju problemi u letu, a doci ce svakako, samo udri po gasu!

No kao sto smo svi vec vise puta ponovili, simulator, simulator, simulator ..... pa jos malo simulator, ...... pa model. Koji simulator ces koristiti od ona 2 koje je naveo Saburo je cista stvar estetike. Najbolje dodji na livadu vikendom pa ce ti ga neko doneti.

Pozdrav
Veljko

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Spree Sports
« Reply #5 on: June 07, 2008, 12:33:21 PM »
Da, razmisljao sam o brushless-u, ali za novac, koji bi utrosio na njega, kupio bih bateriju i servoe. Imam speed 400, ali, kada sam testirao oba, primetio sam da 380 ima mnooogo veci broj obrtaja od 400??? Izmedju ostalog, 380 je duzi???
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Spree Sports
« Reply #6 on: June 07, 2008, 01:30:43 PM »
Upravo je to ono o cemu sam ti pricao. Sigurno je 380 deklarisan kao 7,2V a 400 kao 8,4V ili 9,6V. To znaci da ce motor deklarisan na 7,2V vrteti brze, vuci vise struje i dati vise snage od 8,4V na istom naponu. Zakljucak: montiraj 380 na model! Koje baterije koristis?

Pozdrav
Veljko

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: Spree Sports
« Reply #7 on: June 07, 2008, 06:56:55 PM »
Sigurno znas, al da napomenem, da je bitna razlika ako je motor za direct drive ili getribu-kljucan je smer obrtaja. Ti naravno mozes da okrenes polaritet ali time gubiš na performansama(drugaciji tajming).
Inace i ja imam taki kawasaki.
Kada sam ga sklapao primetio sam da su repne površine preteške, dvoumio sam se dal' pravim nove, al' ipak sam instalirao fabricke. Kasnije sam imao problema sa balansom, naime nisam mogao da na?em odgovaraju?u bateriju (sa kojom bi model bio izbalansiran), pa sam gotove packove prekrajao( pravio cudne oblike) samo sto više da bateriju i težište pomerim napred. uspeo sam da napravim par kratkih letova na keju i pri jednom poletanju iskrivim osovinu.Sada sam mu ugradio osmax 1.7cc (da nije toliko repat mogao bi i neki manji motor)  pa se nadam skorom poletanju i reportazi.
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Spree Sports
« Reply #8 on: June 08, 2008, 01:49:40 PM »
Ljudi, ja to sve znam. Bavim se elektronikom od 3. razreda osnovne skole. Ta dva motora su bili prikljuceni na DC izvor od 12V, 400 je imao mizeran broj za razliku od 380. Nisam se jos odlucio za baterije. Sta vi preporucujete?
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Spree Sports
« Reply #9 on: June 08, 2008, 08:19:39 PM »
Pa ako vec sve znas, nemoj onda postavljati pitanja na koja i sam znas odgovor!
Veljko

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Spree Sports
« Reply #10 on: June 08, 2008, 09:58:32 PM »
Da, ali, da je deklarisan na 9.6V (cak), ne bi davao tako odvratne performanse, onda, verovatno nesto nije u redu sa samim motorom . . .

Koje baterije da koristim?
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Spree Sports
« Reply #11 on: July 03, 2008, 01:52:50 PM »
Evo, konacno, je i moj Spree gotov. :D

Motor je, kao sto rekoh speed 380 sa reduktorom i propelerom.

Prijemnik sam morao da zarotiram za 180 stepeni, jer konektori , zabodeni u nj nisu dali da se krilo spoji sa trupom.

Antenu sam sproveo kroz duzinu trupa i izvukao na repu. Da sam zalepio antenu na trup, kako je preporuceno, izgledalo bi ruzno...

Kao sto rekoh, stanica, koju koristim je 4-kanalna Hitec Focus4 na 72MHz.

Jedino sto mi jos fali, da bi model leteo, jeste baterija. Planirao sam da uzmem 8x1.2V AAA Ni-mh 1000mah baterije, jer za njih vec imam punjac.

Sve u svemu, gradnja je bila jako zanimljiva. ukupno na njega sam potrosio oko 170e, dok kupim baterije to ce iznositi oko 190-200e.
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Spree Sports
« Reply #12 on: July 03, 2008, 07:51:57 PM »
Leonardo svaka cast,

mada mislim da ti jos fali i regler a ne samo baterije. Pitaj na forumu, neko sigurno ima povoljno neki stari regler za brushed motore, ili ako vec ides u Graz onda kupi neki koji je i za brushless. Ako mozes preskoci svakako NiXX baterije!

Pozdrav
« Last Edit: July 03, 2008, 07:57:30 PM by magic »
Veljko

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Spree Sports
« Reply #13 on: July 04, 2008, 10:22:03 AM »
Da, imam regler.  ;D Ovom prilikom se zahvaljujem Lazi za njega. Ja bih rado preskocio Ni-xx baterije, ali, ako bih presao na neki drugi tip (zasnovan na lithiumu), morao bih da kupujem novi punjac, a to ce me, verovatno, kostati dosta...
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Spree Sports
« Reply #14 on: July 04, 2008, 02:49:43 PM »
Leonardo,

model si lepo i pedantno uradio ali za tebe bi najbolje bilo da ga sada ostavis na stranu i da napravis nesto mnogo jednostavnije i lakse za pocetak da ne bi doziveo veliko razocarenje. Meni se cini da je model dosta tezak ali to se sa fotografije ne moze utvrditi. Nadji tezinu modela kao i povrsinu krila pa nadji koliko grama imas po decimetru kvadratnom. To ce ti donekle biti indikator kakve performance mozes da ocekujes. Za pocetnika nije niskokrilac i ako nemas nekog iskusnog pilota da ti pomogne, bar u pocetku, sav tvoj trud ce ti biti uzaludan. Mnogo srece!

Pozdrav Zivko.