Author Topic: Graupner elektro junior s  (Read 63251 times)

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #15 on: January 19, 2011, 06:34:23 PM »
Dule  :)aplauz  (pijemo) Graupnera smo vidjeli vec na djelu ali ovo je duuugo ocekivani trenutak  tako da je ovo  special editoion  :mhm i svima nam je drago sto si ga napokon uvrstio u svoji flotu Da ga letis ,letis i letis...A sta reci za livadu nego pravo otkrovenje  (:sok:) Vidim ja da ce uskoro tu neki Condori da lete  (pijemo)
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline Jedrilicar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 124
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #16 on: January 19, 2011, 06:40:27 PM »
Super! :)aplauz
Lep je kao lutka. Ako ti nije žao da ga letiš, ti navali...Možda je bolje da stoji u vitrini. lol

Naravno da se malo šalim, želim ti lepe trenutke i sate sa njim, a biće ih.

Sa tom elisom ne bi trebalo da vuče neku baš veliku struju (možda do 20-ak A), ali ipak proveri sve.
Pozdrav.

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #17 on: January 19, 2011, 07:26:39 PM »
e pa hvala momci  :big smile   ()-() (res)

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #18 on: January 19, 2011, 09:37:09 PM »
Pozdrav za bimmera,

čestitam i želim duge i uspešne letove.

Imam par pitanja. Potpuni sam početnik a u prilici sam da dosta povoljno nabavim upravo Junior S. Da li je preporučljivo počinjati sa takvim modelom odnosno, da li bi ste ga preporučili potpunom početniku?
Vidim da se Easy Star preporučuje kao sinonim za početnike ali mi se čini, iz svega što sam pročitao na forumu, da on ipak naginje ka avionima (jer mu je gliding slabiji) nego jedrilicama- lično sam za ove druge.
Izvedba kojoj se nadam stiže sa motorom, spinerom i elisom. Da li je to standard ili je to od slučaja do slučaja? Da li je u model koji si nabavio (ne persiram jer sam primetio da na forumu niko nikome ne persira - ako grešim, neka me neko opomene slobodno) ugrađeno i ostalo što je potrebno da se ruder i elevator poveže sa servoima? Mislim na žicu, plastični bužir i ostalo za povezivanje.

Hvala na odgovoru
 

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #19 on: January 19, 2011, 09:54:52 PM »
Milose,kao prvo,dobrodosao na forum.ja imam isti model vec skoro godinu i po i da ti kazem da uz njega dobijes motor,spiner i elisu.Tako da ti ostaje jos da dokupis 4 servoa,regler ili ti ESC,i bateriju,produzne kablove za servoe..Ja licno letim juniora sa 3s,2650 mah,sa 9x6 elisom,jer mi odgovara za teziste,a istu koristim i za easy glidera.Model sam po sebi je vise nego dobar za pocetnika.Jeste malo brzi od easy glidera,ali je po meni mnogo stabilniji u letu,bolje performanse nudi.Sa eleronima blago podignutim na gore mozes da ga usporis i da ne brines.

E sad,za te pare,za koje se nudi,je vise nego odlican.I po letnim karakteristikama i po mogucnoscu popravke,jer solidpor je nesto kao multiplexov elapor,i isto se lako krpi i lepi svim lepkovima za stiropor,a i aero bond lepkovima koji ne nagrizaju stiropor,plus ima i uhu lepak za te stvari.A tesko se BRE i lomi.

Ako nisi jos leteo ili nemas iskustva sa simulatorom,povedi jos nekog sa tobom,da prvi poleti model,natrimuje i uradi sve sto treba za tvoj prvi let.

Komplikovano nije,ali trazi malo prakse.

toliko od mene i uzivaj.

pozzz,

Cane


tako to izgleda kod men dok sam se jos ucio letenju.

Ucim jos uvek,ali je bolje nego tada....



Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #20 on: January 19, 2011, 10:20:25 PM »
Milose dobrodosao na forum, i hvala ti na zeljama i cestitkama!

Evo ti je Cane otprilike sve objasnio, nesto mozes i na fotkama da vidis. Po meni, Junior je nesto najbolje po kvalitetu i cijeni u tom rangu jedrilica od pjenastih materijala.
Veoma je stabilan, i dobar je kako za pocetnika tako i za iskusnije pilote. Ja nemam previse iskustva, letim tek nekih 10 mjeseci, i Junior mi odgovara u potpunosti.Osim toga super je za transport  :big smile
Sve sto te interesuje ili imas neku dilemu, slobodno pitaj ovdje na forumu, za to forum i sluzi, a i ima mnogo iskusnih modelara koji ce rado pomoci!

uzivaj!


Cane!
Dobar ti ovaj video!

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #21 on: January 19, 2011, 11:06:39 PM »
Hvala Canetu i bimmeru, (res)

čim nabavim ''pticu'' verovatno ću vam se javiti sa dodatnim pitanjima. Unapred se izvinjavam ako pitanja bude previše.

Pozdrav.

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #22 on: January 30, 2011, 10:44:28 PM »
Danas sam pozajmio wattmetar od Saxpg-a i ustanovili smo da motor koji dolazi u Juniora sa 9x6 elisama i 3s baterijom na ful gasu proizvodi oko 600 wati  i vuce oko 60 ampera  ") ") :sljus :sljus

... obzirom da mi je kontroler na 40A.....u stanici sam podesio da samo koristim 55% gasa.... sto je i vise nego dovoljno, i sa 55% vertikalno penje...


eto... malo upozorenje za buduce vlasnike ;namig

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #23 on: January 31, 2011, 02:44:36 AM »
Ne zaborvi da model na zemlji mislim dok ga drzis u ruci mnogo vise struje nego u vazduhu! Jer ga inace graupner ne bi isporucivao sa reglerom od 35A! Ako je regler dobar od 30A ce da odradi posao bez problema ne boj se isprobano vise milona puta! Naravno ako neki jeftini kineski regler (treba d aznas da oni uvek stavljaju maximalne karakteristike) dok kod kvalitetnijih markiranih ako pise 30A veruj mi preko 40A bez ikakvih problema da przis mozes. Moj junior je sa Graupnerovim reglerom 35A koji inace originalno dolazi uz taj model u ARF varijanti,i letim vise od godine i posle svakog leta kad menjam bateriju regler je blago mlak sto znaci da ga snabdeva sa lakocom cak i na punom gasu!

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #24 on: January 31, 2011, 01:40:30 PM »
hvala Bimmer za komentar za video,to je jedan od prvih pokusaja sa novim modelom i jos nije bio ni blizu natrimovan kako treba.

ja svog juniora letim sa reglerom od 50 A,jer sam procitao negde na rc group,da sa 9x6 vuce oko 37-39 A,na 3s,pa sam zato i stavio malo jaci esc,mada nisam primetio jos da greje nesto preko 30 stepeni,kao ni akku.

Sa jednom baterijom od 3s i 2650 mAh,ja sam juniora leteo i vise od sata,bez da hvatam termiku,jer to jos nisam u potpunosti savladao.Tek po malo tu i tamo ga zadrzim na termici i onda mi pobegne.
a blago podignuti eleroni ga usporavaju dodatno i tada samo malo vetra treba da se drzi dosta dugo na visini.


Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #25 on: January 31, 2011, 02:11:43 PM »
Hvala na savjetu Enes, predpostavljam da na zemlji vise povuce nego u vazduhu, ali sam za svaki slucaj njemu ostavio "samo" 55% gasa a to je oko 38-40A ali taj motor je nenormalan, i sa 55% penje ko lud  (:sok:)
Cane poslusao sam te za flaperon, i ziva istina, kad ima malo vjetrica Junior sa podignutim eleronima nece da sleti  :big smile stvarno sam prezadovoljan modelom :mhm

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #26 on: February 01, 2011, 01:06:01 AM »
Da motor je nevjerovatan i nesalomljiv zbog toga se taj isti model ugradjuje u preko 10 raznih graupnerovih modela.Od trenera,3D pa do jedrilica.Super motor a nije ni skup jer ova COMPACT serija se pokazala kao veoma kvalitetna (odnos cene i kvaliteta je fenomenalan).A da ne hvalimo samo motor jer cela jedrilica je tako stabilna i jako odradjena da bez pojacavanja ce solidan 3D repertoar da odredi bez da se bojis da ce nesto da se polomi! Veruj mi na rec provereno vise hiljada puta!

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #27 on: February 03, 2011, 03:51:24 PM »
Niko nije savrsen!

Na trecem letackom danu Junior je poceo da poprima cudne zvuke.. a onda je motor poceo da krklja.... brzo sam sletio.... i konstatovao da nesto struze u motoru.... Saxpg i Fenix su odmah konstatovali da se magnet odlijepio..... i da bili su u pravu.





Kada sam otvorio motor odmah sam vidio da jedan magnet strci i on je taj koji je grebao po obodu dijela motora koji se ne vrti..
Moguce da onaj prvi dan, kada sam letio na maksimalnoj snazi, nije bas prijalo motoru....
Sva sreca pa nije nista ozbiljno.... idem da kupim onaj tzv tecni metal ljepilo, pa da ga vratim na mjesto  :jaki:

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #28 on: February 03, 2011, 09:17:07 PM »
Bimmer,druze,ja sam svog juniora spucao sa,otprilike 150 km/h u zemljicu,jer sam pri poniranju od straha dao prevelik otklon  na vertikaklcu i krila su se samo skupila.Cev koja drzi krila nije izdrzala toliko opterecenje.Jedva sam icupao model,ili ono sto je od njega ostalo,iz zemlje,ali sa motorom nisam imao problema.Cak ni spiner nije stigao da pukne pri toj brzini i elisa je ostala cela,tako da sam samo prebacio sve u novi trup(14 evra) i sad vec letim isti vise od godinu dana,mada su oba bila novija verzija sa karbonskom cevkom od 10x8 mm.

sto se motora tice,ja nemam zamerki za sad,i ovo sve radi kod mene kako treba.

Offline vladasimon

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
    • vladasimon's Blog
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #29 on: February 06, 2011, 10:15:53 PM »
Verovali ili ne...cudni zvuci i u mom motoru  >:(



Danas primetio, prilikom sklapanja i provera da negde na 1/4 gasa ispusta uzasne zvuke, vidi se da negde "kaci" , no sve je na svom mestu, magneti cvrsto leze ...

Sva je prilika da ce neki TURNIGY da uleti :)