Author Topic: Graupner elektro junior s  (Read 63476 times)

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #90 on: September 06, 2015, 01:18:35 PM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz bravo za let  (yay)   Jedna preporuka ako hoces primeni je ako ne i tako je dobro.Probaj da umiksujes AIL sa RUDD sa 15 do 20 %.Dobit ces da pri okretima dupe aviona se izbacuje a ne propada toliko avion.Puno lepse izgleda zaokret.Ja se sad vec konkretno ne secam na koliko % bilo kod mene,ali mozes experimentisati.

Nije sramota učiti !!!

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #91 on: September 07, 2015, 07:37:36 AM »
Hvala  ()-()

Probaću miks rudd->aileron , hoću efekat da model radi zaokret bez naginjanja, videćemo...

Juče sam imao peh na letenju, na trenutak mi se model izgubio iza drveta na jedno 80m od mene,  ja dao gas, reko sad će on da se pojavi iznad, kad cvrc.... Krenuli polako da ga tražimo a ono leži model u šljivarčetu, ceo, samo jedan krak propelera stradao... ;D

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #92 on: September 07, 2015, 09:02:19 AM »
Hvala  ()-()

Probaću miks rudd->aileron , hoću efekat da model radi zaokret bez naginjanja, videćemo...

Juče sam imao peh na letenju, na trenutak mi se model izgubio iza drveta na jedno 80m od mene,  ja dao gas, reko sad će on da se pojavi iznad, kad cvrc.... Krenuli polako da ga tražimo a ono leži model u šljivarčetu, ceo, samo jedan krak propelera stradao... ;D
Sreca u nesreci  ;namig
Nije sramota učiti !!!

Offline raddde

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #93 on: September 07, 2015, 09:48:31 AM »
nesto na temu:

posto ovaj model ima T rep ,da bi ostvarili nosenje horizontalnog stabilzatora,konstruktori su pribegli resenju da povecaju "DEBLJINU" vertikalca.....
time su napravili da se kormilo dubine nalazi u zasencenju ,tako da mu je drasticno smanjena efikasnost...tako reci u tragovima

ps
sto rece nas jedan:
don't mix greenfader and frogs
nisam za miksanje rudd->aileron ...ti si najbolji mikser


poz
 raddde
tko lijeti,
vredi

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #94 on: September 07, 2015, 12:47:32 PM »
Nemojmo okretati ova dva mixa jer uopste nije isto  oo))  Nije svejedno dal RUDD->AIL   ili AIL -> RUDD.Ja sam spomenuo AIL -> RUDD  ;namig Inace sad sam proverio ,recimo na Radianu pro sam imao mix AIL -> RUDD 25%  ;namig
« Last Edit: September 07, 2015, 12:49:11 PM by rajker »
Nije sramota učiti !!!

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #95 on: September 07, 2015, 04:55:24 PM »
Ok,nisam pobrkao babe i zabe, jasno je meni bilo koji mix je pomenuo rajker.

Ja ipak hocu zaokret levo ili desno a da avion ostane u horizontalnom polozaju. To se radi preko miksa ruder-> aileron u minusu, znam jer sam to vec radio na drugim modelima. Dakle vertikalac da radi upravljanje modelom po pravcu a da ceo model ostane u horizontalnom polozaju, nesto kao auto-leveling. Kad dodjem do zadovoljavajuceg odnosa napisacu ovde koji je.....

p.s. ovo mi treba samo dok snimam kamericom da nema naginjanja snimka, bar dok ne napravim mali gimbal za to.... ;namig

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #96 on: September 07, 2015, 05:49:32 PM »
Mislim da bi pre mixa trebalo probati manuelno, ako hoce da avion ne ide njuskom na dole onda kod ruddera treba navuci malo na sebe elevator, da ga pridrzava ravno ! mmmm
 (<--)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline raddde

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #97 on: September 07, 2015, 06:29:45 PM »
 Aeronaut Sinus je pocetak necega sto se zove Hotliner
 
nije imao pravac ,jer mu nije trebao....znaci...zviz...ostar zaokret...zviz...petlja zviz tamo zviz gore i tako dok cetkas ne pregreje.....

Graupner elektro junior je njegova kopija u eloprolu sa  savremenom opremom
od njega traziti da bude FPV....i da rotira kao kopter, po meni, nece da moze
« Last Edit: September 07, 2015, 06:48:15 PM by raddde »
tko lijeti,
vredi

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #98 on: September 08, 2015, 09:01:31 AM »
Pa neću ja da rotira kao kopter. Radio sam na sinhronizovanim pokretima , ruder u desno-eleroni blago u levo i horizontalac malo na gore, kao što reče zajko da ne gubim visinu, jedrilica pravi zaokret u desno sa krilima u nivou horizonta, samo mi pokret nije govoljno gladak, pa ću da probam mixom makar malo da ga ispeglam, posle mi ostaje samo još mala finesa u prstima  ;)

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #99 on: September 08, 2015, 11:26:43 AM »
Pa neću ja da rotira kao kopter. Radio sam na sinhronizovanim pokretima , ruder u desno-eleroni blago u levo i horizontalac malo na gore, kao što reče zajko da ne gubim visinu, jedrilica pravi zaokret u desno sa krilima u nivou horizonta, samo mi pokret nije govoljno gladak, pa ću da probam mixom makar malo da ga ispeglam, posle mi ostaje samo još mala finesa u prstima  ;)
,,ruder u desno-eleroni blago u levo i horizontalac malo na gore,,  (:sok:) valjda rudder u levo - eleroni blago u levo,,,i obrnuto za desno  ;namig
Nije sramota učiti !!!

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #100 on: September 08, 2015, 07:40:25 PM »
  Hmmmm   mmmm , vidim da vam nije jasno. Elem, kad dam ruder u desno, avion pocinje da skrece u desno istovremeno se naginjuci desnim krilom na dole i obarajuci nos. Kontriranjem elerona na levo i blagim navlacenjem horizontalca dobijam ispravljanje modela dok se zaokretanje na desno nastavlja, to je to.... veoma jednostavno mogu da uradim ovaj mix na stanici.... nisam u zabuni, nisam se pogresno izrazio, jasno mi je sta su ostali modelari pominjali......

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #101 on: September 08, 2015, 08:20:26 PM »
  Hmmmm   mmmm , vidim da vam nije jasno. Elem, kad dam ruder u desno, avion pocinje da skrece u desno istovremeno se naginjuci desnim krilom na dole i obarajuci nos. Kontriranjem elerona na levo i blagim navlacenjem horizontalca dobijam ispravljanje modela dok se zaokretanje na desno nastavlja, to je to.... veoma jednostavno mogu da uradim ovaj mix na stanici.... nisam u zabuni, nisam se pogresno izrazio, jasno mi je sta su ostali modelari pominjali......
Ja ovako jos nisam nikad probao nit umixovao,,,ali to nije dobro ( samo moje prosto razmisljanje ) Na tebi je kako ces savladati svoje prepreke,radi kako hoces  ;namig
Nije sramota učiti !!!

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #102 on: September 09, 2015, 09:17:07 AM »
Sve to ti se dešava po mom mišljenju jer model ima skoro ravna krila tj jako mali ugao između njih pa se efekti rudera osećaju itekako.
Zato taj avion ima ailerone koji su stvoreni za skretanje na takvim ravnim krilima. Pri skretanju sa ruderom recimo u levo, desno krilo ima mnogo veću putanju od levog i samim tim i veču brzinu. Veća brzina daje veći uzgon pa se model naginje na levu stranu.
Evekat ove pojave mnogo je manji kod modela koji imaju neki ugao na krilima tj "dihedral".
DA bi se sprečilo ovakvo ponašanje treba da se doda malo suprotnog ailerona od rdera tj ako je levi ruder onda desni aileron. E sada sve zavisi od geometrije aviona, njegovih sposobnosti.... Kaošto reče Zajko najpametnije ti je pre bilo kakvog miksa da probaš sam da ručno iskoriguješ avion pa tek onda da od prilike shvativši kolike si mu komande davao za korekciju na osnovu toga napraviš miks. A i naučićeš nešto pri letenju. Lično mrzim mikseve u nekom letenju iz zabave jer sve se na kraju svodi na autopilota što ovde i nije neka poenta.
Vežba vežba....
The ground is the limit (or a water)

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #103 on: September 09, 2015, 06:34:24 PM »
Vec nazirem, opet ce krenuti treba ili ne treba, bolje je ili nije bolje  :sljus  oo))
 
@firebird
Samo ti uzivaj u letenju Juniora  ;namig , to je jedna lepa jedrilica koja pruza dosta uzivanja u letenju.
Obavezno stavi jos koji video, da vidimo kako te sluzi Junior!
Da li ces koristiti miks i koji, nije vazno, ako ti se dopada, koristi miks, ako ne opet superiska.
Svakako je lepo sto zelis da podelis svoja iskustva sa ostalima :)aplauz  (res)

Ko zeli neka "pokupi" sta mu odgovara, a ko ne, neka "prodje"...


U drugom postu se nalazi video od prosle godine,

ove godine jos nisam leteo Juniora, na reparaciji je trenutno, uskoro ce biti u vazduhu (kacim video obavezno)
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Graupner elektro junior s
« Reply #104 on: September 09, 2015, 08:28:53 PM »
Hvala zbabic  ()-() , nemam vise nameru da komentarisem na ovu tematiku...

Evo jos nekih zapazanja, prosecno vreme letenja 25-35 min po bateriji, zavisi koliko nahvatam vetra. Sa ovim motorom 2836, 10x5 elisom, 30A esc, struja na max gasu oko 17A, sa bat 1550mah mogu da se izvlacim oko 7-8 puta na nekih 150m. Zadnji let je trajao neverovatnih 40min dok se nisam skrsio u sljivarce, al' sam hvatao termiku. Zahvaljujem se Vuletu koji mi je pokazao dobro mesto za padinsko jedrenje na Zezelju ( brdo pored Kragujevca), odakle inace startuju i paraglajderi. Ja kao neiskusam sam mislio da treba sa brda odmah da teram u ravnicu, al kaze Vule " drzi se uz padinu i pusti da je vetar dize"  :D

Za kraj evo slike posle krsenja u sljivarcetu