Author Topic: PITTS SUPER PYTHON 33%  (Read 28605 times)

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: PITTS SUPER PYTHON 33%
« Reply #15 on: February 08, 2010, 11:48:01 AM »
Nisam video taj avion uzivo, a takodje ne znam kako je konstrukcija odradjena.
Posedujem EXTRU 260 od H9 i nisam uopste odusevljen kvalitetom izrade.
Na EXTRI sam morao dosta toga da ojacavam kompozitima.
Gabaritno (raspon i duzina) su potpuno isti.
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: PITTS SUPER PYTHON 33%
« Reply #16 on: February 08, 2010, 11:49:14 AM »
Evo obećanog linka...

Dole na sredini prve strane je ono o čemu sam pisao. Vredi razmisliti, ušteda u težini je drastična, a delovi od karbona "opako" izgledaju...

http://www.rcuniverse.com/forum/m_8038201/anchors_8038201/mpage_1/key_Sea%252CFury%252CBates/anchor/tm.htm#8038201

Pozdrav

Mirče

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: PITTS SUPER PYTHON 33%
« Reply #17 on: February 08, 2010, 01:08:30 PM »
 Prelep projekat.
 Samo guraj dalje. Ovako veliki projekti ponekad izazovu da ga se u procesu izrade zasitis, pa je onda neophodno napraviti i mali predah.
 Pits je zaista lep, mada sam se nakon nekoliko dvokrilaca poprilicno zasitio.
 Uzrecica da su dva krila bolja od jednog je ipak samo uzrecica, i to izgleda onih koji nisu probali jednokrilce.
 Moje licno misljenje je da je Ultimate (imao sam ih 3) najbolje sto se moze izvuci iz dvokrilca.
 Lagan je, ima strelasta krila, sto mu daje prelepo valjanje, poseduje onu neutralnost akrobatskih modela i ako je lagan, jedri slicno monokrilcima.
 Alo samo slicno...
 Sa druge strane, vrlo je pokretljiv...
 Nadam se da ce ovaj tvoj projekat promeniti moje misljenje kao i misljenje mnogih ovdasnjih modelara.
 Veoma bih voleo da izradu jednom prilikom vidim u zivo i sa te strane, radovalo bi me da se ponovo, nakon toliko godina vidimo.
 Lasersko secenje karbona me ostavilo u jednoj nedoumici. Jesi li mislio na isecanje vec odlivenih ploca od karbona ili karbonskog tkanja?
 U prvoj varijanti, mozda cela stvar ima smisla ali ako si mislio na tkanje, iako uspes da sve iseces, u toku laminiranja ceo oblik ce se deformisati, a da ne govorimo dok ga isecenog doneses do kuce, vec ce gomila niti otpasti. Mozda ne bi bilo lose da se kompletno tkanje prvo zalepi za neki samolepivi tapet.
 Iseceno, imalo bi bar sansu da zadrzi oblik, a takodje obezbedilo bi ti da dobijes pristojnu povrsinu nakon laminiranja za rebra.

 Sve u svemu, Marko, bez teksta sam.
 Svaka cast

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: PITTS SUPER PYTHON 33%
« Reply #18 on: February 08, 2010, 02:39:05 PM »
Upravo na to sam mislio, kada sam pomenuo skepsu u vezi sa sečenjem karbona. Pored toga, mislim da će tu trebati laser kao munja nebeska, jer karbon nije baš najlon. Najbolje bi bilo da se na balzu obostrano ili jednostrano (zavisno od opterećenja pojedinih elemenata koji treba da se rade) nanese karbon, pa propisno izvakumira, pa onda na CNC glodalicu. Delovi bi odmah bili 1/1. Rekao bih da je ovaj na linku što ga je postavio Mirče, upravo tako radio. Ili je sekoo testericom, svejedno.

Jedna stvar je tu ipak naj važnija: To što mi trućamo ne bi nikako smelo da te obeshrabruje! Nagari ti iz petnih žila i ima da valja. Trućanje je u vezi sa taloženjem iskustava...

 (pijemo)
« Last Edit: February 08, 2010, 02:44:07 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: PITTS SUPER PYTHON 33%
« Reply #19 on: February 09, 2010, 12:43:03 PM »
Mislim da sto se tice dvokrilce doneo si odlicnu odluku da o bude 100cc-veliki avion.I ja kad bi razmisljao za dvokrilac ili veliki ili mali elektro jer smo tko moze se dobiti dovoljno malo tzine kako bo se radio dobar 3d.Kad zavrsis(sad da ne urocuem ali ipak)dobices (ULTIMATE 3D MACHINE)

To je Chip hyde jedan od moj omilenih i svoj ultimate Rozov?ali to je veci model.Primeti kako odlicno radi precizne akrobacije kako i 3d naravno.
a sto se tice Pittsa QQ je to prodavao.

I sto je najbolje i najbitno ti imas znanje i iskustvo da letis to cudo.E to se nemoze kupiti :mhm
Aj aj dosta iz moje strane povlacim se..
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: PITTS SUPER PYTHON 33%
« Reply #20 on: February 10, 2010, 11:13:25 AM »
Mislio sam da ce ovaj post biti ispunjen slikama vec oblozenih delova trupa u carbon, ali zamalo.
Vec drugi dan sedim u kuci i cekam da mi carbon stigne.
Zar nije lakse izbeci posrednike, agente, preprodvce, zelenase i ostale parazite?
Sledeci put cu carbon i expoxy naruciti iz Nemacke.
Kladim se da ce brze stici.

Ovoga puta samo odgovori:
Mirce hvala na linku, mada ja sam vec net precesljao i nasao dosta slican(mada malo manji) projekat na Nemackom sajtu: http://www.rc-network.de/forum/showthread.php?t=36246

Coko skroz te kapiram za zasicenje: secam se kada su mi trabli dani i dani da samo isecem sva rebra za krila, na primer.
Ali sada se seckanje odradjuje na kopjuteru i u sustini se dobije gotov kit koji se veoma brzo sklopi.

Coko, Lazo,
Secenje nelaminiranog carbonskog platna i laminiranog se radi na laseru.
To sam video uzivo u jednoj "maloj" fabrici surf opreme lika koji se zove Robby Naish na Havajima.
Platno koje je do 100gr/m2 tezine se lako sece makazama zbog finog tkanja i ne raspada se.
Ali ovo sto moze da se kupi u BG model Shopu je 160gr/m2.
Prosle godine sam pravio kite-surf dasku od njega u vakuumu i posteno sam se namucio seckaju ci ga (prvu dasku sam napravio pre vise od 10 godina, tako da imam skusva sto se tice kompozita i laminiranja).
Sada kada smola pocne da polimerizuje, carbon postaje krut, ali dovoljno mekan da moze da se sece skalpelom, ali ja sam to seckanje hteo da izbegnem i bobijem vec gotove delove koji ce se posle laminiranja
doraditi sa smirglom.
To gore je sve moglo i da prodje i bez lasera, ali ako imate delove koji se izradjuju iz zatvorenog kalupa e onda tu je veoma vazno da se precizno isece tkanje.
To je jos vise vazno kod koplikovanih sfericnih oblika(kao naprimer elise) gde je svaki sledeci sloj veci ili manji od predhodnog i drugacijeg oblika.
Ja hocu da izradim stajni trap i nosace krila iz zatvorenog kalupa, a za to svaki sloj tkanja mora biti isti, sto je u ovom slucaju olaksavajuce ali ipak neizvodljivo rucnim seckanjem.
Ali sredi cu ja sve to...
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: PITTS SUPER PYTHON 33%
« Reply #21 on: February 27, 2010, 01:40:48 PM »
Marko, napreduju li radovi?
Evo ti jedan interesantan link, dobre su cene:
http://balsabar-shop.de/

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: PITTS SUPER PYTHON 33%
« Reply #22 on: March 01, 2010, 07:03:19 PM »
Radovi napreduju, pa malo mrsavo.
Sve sto je zavisilo samo od mene je vec odavno uradjeno:svi delovi koje sam planirao da presvucem karbonom su presvuceni.
Trup je sklopljen, tacnije sklopljen je kostur.
Nazalost zemlja nam je takva da smo udaljeni najmanje "mesec dana od svega" sto zna da bude dosta frustrirajuce. :-[

Dobro, dok cekam da mi stignu delovi za pittsa, sklapam Extru.
Ovoga puta se jos jednom zahvaljujem JR lotpi-ju za izuzetno povoljno ustupanje projekta.
Posto je ARF covek bi pomislio da nema mnogo posla i to je istina, ali samo kod kvalitetno izradjenih ARF-ova.
H9 sigurno nije jedan od tih.
U poredjenju sa no-name Kineskim brandom aviona koje posedujem, H9 je druga liga.
Tako da sam morao dosta toga da ojacavam, da ne bi gubio delove aviona tokom leta.
Ali da mnogo ne smaram, kada sve bude bilo spremno, otvoricu novi thread  H9 Extra 260.

Eto, znam da je strpljenje vrlina, ali u toj vrlini znaju da prodju godine i godine i za cas zivot prodje u cekanju, redovimaa, sankcijama, ratovima i ostalim radostima.
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: PITTS SUPER PYTHON 33%
« Reply #23 on: March 01, 2010, 10:38:44 PM »
Cao Marko,

Ima li neka slika od tog šta si radio na Pittsu?

Pozdrav

Offline rado7rado

  • Newbie
  • *
  • Posts: 5
Re: PITTS SUPER PYTHON 33%
« Reply #24 on: May 27, 2014, 12:27:28 PM »
Znam da kasnim nekoliko godina ali ču svejedno da pitam.Dali bi moglo da se dobije taj plan?Bio bih vrlo zahvalan.
pozdrav