Author Topic: PITTS SUPER PYTHON 33%  (Read 28609 times)

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
PITTS SUPER PYTHON 33%
« on: February 07, 2010, 04:46:03 PM »
Obozavam dvokrilce!
Ultimate-a sa Fuji 50cc motorom zbog velicine nisam mogao doneti iz Egypt-a.
Tako da sam vec duze vreme nisanio neki ARF dvokrilca u klasi od 100cc.
Cak sam uspostavio kontakt i sa Kineskim prozvodjacem ARF-ova, ali koliko god avion bio jeftin tamo, dok doje ovde i dok svi PARAZITI uzmu svoj deo ispadne mnogo skupo.
Nije da nemam para, ali koliko god da sam bogat,`jel, postoji granica do koje sam spreman da nesto platim.
A pogotovo sto ovoga puta ne placam nista drugo do j.e.b.e.n.e. magle koju prodaju carinici i spediteri.
Nego da se vratim avionu.
Raspon je 2.2m i duzina 2.2m.
Planiran motor je DL(DA)111.
Evo ga (jos 100% nije zavrsen) u CATIA-i.



Originalni planovi su skinuti sa neta i uvecani su na 33% (po originalu su 25%).
Topolov sper je kupljen na NBG-u i potroseno je 3m2 na delove
Izabrao sam najlaksi topolov sper zbog toga sto ce i inace svi ti delovi biti u sedvicu od carbon-a.
Evo su delovi iseceni:





Kutiju od H9 Extra-e 260 sam postavio pored da bi se stekao utisak koje su velicine delovi.
Originalna konstruktivna resenja su veoma dobro odradjena, ali sam morao da unesem nekoliko izmena, kao na primer:
Po originalnom planu se prilazilo elektronici sa donje strane, skidajuci krilo.
To i nije mogo popularna metoda, specijalno kod velikih aviona.
Tako da sam izmanio kacenje donjeg krila, a prilaz elektronici je sa gornje strane, kabina ima ulogu i poklopca.
Pvrsina horizontalca i vertikalca je uvecana za 20%.
Ima jos puno izmena sto se tice vrsta materijala i njihovog koriscenja, ako nekoga zanima kako i gde neka me pita. :big smile
Prvobitna ideja da se avion farba je odbacena zbog nabacivanja nepotrebne tezine, tako da ce ipak morati da se primeni nuzno zlo-MONOCOTE.
Sema farbanja (dobro Monocote-iranja):



Sada cekam kubik  (:sok:)  balze da mi stigne iz Indonezije, a za to vreme cu zavrsiti oblaganje sperke carbon-om kao i pravljanje nosaca gornjeg krila i stajnog trapa takodje samo izrada od carbon-a iz kalupa.
Takodje i svo carbon-sko platno ce biti iseceno na laseru.
Toplo bi preporucio svakome ko ima vremena i radionicu da batali "kupovanje" i posveti se "stvaranju".
Finansije su takodje na strani samogradnje (barem ovako velikog aviona), ako vas zanima mogu i tu stranu da predstavim na forumu (koliko sam sta platio).







« Last Edit: February 07, 2010, 04:53:10 PM by marko »
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: PITTS SUPER PYTHON 33%
« Reply #1 on: February 07, 2010, 05:02:53 PM »
 :)aplauz Uzivao sam gledajuci prilog.Znam sta znaci upustiti se u ovakav projekat,cestitam  (res)
ex pseudonijum: licider

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: PITTS SUPER PYTHON 33%
« Reply #2 on: February 07, 2010, 05:08:14 PM »
Au bre! Dobra aviončina!!!

Super! Samo, kanda ćeš imati problema sa sečenjem karbona laserom!?! Imam neki predosećaj da to tako neće ići.

Uzgred, ako bih mogao da bezecujem nacrte? Koliko mogu da vidim, u CATIA-i su, barem prema ovoj prvoj slici?! Može i i neki drugi format, nije problem.

lvd639358@eunet.rs


 (pijemo)
« Last Edit: February 07, 2010, 05:22:02 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: PITTS SUPER PYTHON 33%
« Reply #3 on: February 07, 2010, 05:11:58 PM »
Fantasticno  (:sok:) (:sok:) samo napred
jel' bi mogao mozda da podelis nacrte sa nama?  ::)
« Last Edit: February 07, 2010, 05:13:34 PM by n3mke »

Online grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: PITTS SUPER PYTHON 33%
« Reply #4 on: February 07, 2010, 05:33:15 PM »
Импресивно! У праву си за стварање, није све у новчанику. Модел је прелеп. Да ли су ти сва ребра од шпера? Пошто летиш 3D, морао би да се потрудиш да тежину сведеш на минимум. Можда је боље да си их израдио од балзе. Крила су на двокрилцима место где може доста да се уштеди на тежини. Од чега ће бити рамењаче?

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: PITTS SUPER PYTHON 33%
« Reply #5 on: February 07, 2010, 05:45:04 PM »
Bravo Marko, za sada izgleda fenomenalno. Jedva cekam nastavak topic-a...
 (res)

Btw, ja se jos uvek dvoumim koju semu farbanja ( oracoverom ) da odradim, ali o tom po tom sto bi se reklo...
Nikola | rcfly.in.rs


Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: PITTS SUPER PYTHON 33%
« Reply #6 on: February 07, 2010, 06:15:24 PM »
 :)aplauz :)aplauz

Markoni srecan pocetak radova !

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: PITTS SUPER PYTHON 33%
« Reply #7 on: February 07, 2010, 07:17:48 PM »
Marko, srecno i samo napred!
Ja cu verovatno uskoro poceti da radim jedan po originalnim planovima ali o tom po tom.
Sto se tvojih radova tice bice interesantno videti kako ce sve to na kraju ispasti sa idejom o sendvicu od carbona i spera.
Imam par pitanja ako budes imao vremena za odgovore:
- da li si pokusao da napravis jedan uzorak od avio spera a drugi isti takav od topolovog spera i carbona da bi uporedio tezinu.
- pomenuo si balsu iz Indonezije, volio bih da cujem taj dio price
- ja sam takodje nabavio planove za spirit of pitts ali nisam siguran da se elektronici prilazi sa donje strane, bar tako nije ni na
modelu koji je Nikola zapoceo.
Da iskoristim jos ovu priliku da se zahvalim Nikoli (saburo) sto je odvojio vremena da mi pokaze kako napreduje njegov rad kao i da mi da neke smjernice kako bi to sve trebalo da ide, posto nikada nisam radio avion klasicne konstrukcije.

Pozz od Sase!

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: PITTS SUPER PYTHON 33%
« Reply #8 on: February 07, 2010, 07:35:42 PM »
Hvala svima na toploj podrsci.
Planove cu svima poslati na mail, u Corel ili PDF varijanti.To su isti planovi koje i Saburo ima.
Besplatno su mi ih poslali Belgijanci koji i izradjuju kit za ovaj model(u 50cc varijanti).
Takodje imam i seme za secenje, kome trebaju.

Lazo i ja sam isto malo mozgao kako bih isekao karbonsko platno na laseru.
Plan mi je da ispod postavim tablu lima,masinu bih podelisili teko da se poveca brzina rezanja, a smanji da kazem snaga lasera, tako da ce se iseci samo platno, dok ce lim biti malo oprljen.
Crtez u CATIA-i, do sada, je velicine oko 1.5GB, ako nekome treba mora doci do mene da ga uzme licno.

Grebicu,

Nisu sva rebra od sperke, samo on koja su vise opterecena su od spera (rebra kroz koja prolazi cev za spajanje krila ,3 komada  i jedno rebro pri kraju krila gde je spojnica).
Izgleda a ima puno rebara i to je istina, ali zato ima i dva krila.
Po planu sve treba da bude od breze, a CATIA-a kaze da ako je sve od topole sa ojacanjima od karbona dobija se veca krutost a manja tezina.
I oko ramenjace sam dosta razmisljao, prva ideja je smreka naravno u boksu od balze.
Ali ako ovo lasersko secenje upali, onda ce biti balza letvica u boksu od karbona.
Ja cu fotografisati svaki napredak, a takodje cu prihvatiti svaki pametan savet. :mhm

Saxpg,

po originalnom planu donje krilo je da tako kazem, duzine koliki je i raspon, tako da postoji rupa na trupu sa donje strane.
Ja sam izmenio donje krilo, tako da mu sada fali parce duzine koliko je sirok trup na tom mestu i time smanjio tezinu.
Na RCU sajtu sam video da su i drugi likovi primenili taj sistem , to jest napravili otvor sa gornje strane (skida se kabina).
Sada, da li su izmenili i donji deo, to ne znam.
Sto se tice Indonezije, da ne smaramo ljude, poslacu ti PM.

« Last Edit: February 07, 2010, 07:41:58 PM by marko »
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: PITTS SUPER PYTHON 33%
« Reply #9 on: February 07, 2010, 08:37:18 PM »
Marko, baš mi je drago da je konačno neko krenuo da pravi model u samogradnji. Još je lepše što koristiš svoje planove, bez obzira da li su povećani sa već nekog plana. Kreativnost u ovakvoj izradi modela dolazi do punog izražaja...

Imam link ka jednom postu na RCU gde je jedan nemac pravio, čini mi se1:4 skale Fokewulfa iz kita, ali je mnoge delove koji su bili od špera zamenio delovima od balze ojačane karbonom sa obe strane. Kako piše, ploče od 400 i kusur grama uspeo je da smanji na ispod 150 grama... Sutra ću postaviti link, nemam ga na ovom računaru...

Sve u svemu, jedva čekam da vidim kako ti napreduju radovi.
Slikaj sve i stavljaj šta i kako radiš ovde na forum ili RCU gde ćeš sigurno dobiti mnoge korisne savete od modelara širom sveta...
I najmanji detalji za sve nas mogu biti dragocena iskustva...
Naravno, ako to želiš i ako te to ne smara...

Pozdrav

Mirče

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: PITTS SUPER PYTHON 33%
« Reply #10 on: February 08, 2010, 09:30:06 AM »
Bravo Marko majstore!Za nas pocetnike je jako korisno da kroz ovakve postove sto postavljaju majstori modelarstva sto kaze Marko bar ovako virtuelno sklapamo ove vrhunske modele.Mislim da na forumu ima i drugih vrhunskih modelara koji jednostavno ili nemaju vremana ili mozda nece da prikazu svoje radove.Mislim da je ipak ovo prvo u pitanju.Treba to sve uslikati u svim fazama rada pa postaviti slike pa uz to ide prica pa pitanja a za to je potrebno vreme.Zato svaka cast svim momcima dobre volje koji se trude da podele svoje znanje sa nama. :)aplauz

Offline srdjan012

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 257
Re: PITTS SUPER PYTHON 33%
« Reply #11 on: February 08, 2010, 09:52:22 AM »
No coment..... (res) (res) (res)

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: PITTS SUPER PYTHON 33%
« Reply #12 on: February 08, 2010, 10:12:30 AM »
Odlican izbor,vise mi se svidza nego ulitimate.E sad sto se finansie tice mislim da se mnogo ne ustedi.Sam zmaj je najmanja ivesticija:u ovaj avion ulaze minimun 13 servoje a posto je dvokrilac sigurno vise i to sve po 25kg te.100usd jedno.Isto  za ovj rad bice potrebni 4-6 meseci i to kad bi imali vremena.Ja radim po ceo dan i nemam bas vramana i energie za ovakav rad.Zanci mislim da finansiski se ne isplati ali zadovoljstvo da konstruises i ondak uradis test flight je vrh u ovaj nas hobi i to se nemoze uracunati u love.
Samo napred,praticu ovaj post.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: PITTS SUPER PYTHON 33%
« Reply #13 on: February 08, 2010, 10:56:12 AM »
Cao Nedane!
Isplati se finansijski i te kako.
Ako malo pazljivije procitas moj post, videces da sam poredio ono bacanje para na "vazduh" i "maglu", sto je zaista apsurd.
Naravno da ce elektronika ,motor i ostale komponente biti vrhunske, ali i tu ima dosta fora da se ne plati puna cena.
Plan je da se stavi ne 13, nego 8 ultra torque (25kg/cm) servoa i jedan(ili dva) standardna.
Sto se tice inteziteta gradnje, ja sam po tom pitanju manijak, tako da ce Pitts poleteti na prolece ove godine.
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: PITTS SUPER PYTHON 33%
« Reply #14 on: February 08, 2010, 11:39:31 AM »
Pozdrav Marko,
Sjajno da se neko od naših upušta u tako ozbiljan projekat. Svi jedva čekam prve postove. Samo napred!

Pitanje: Da li si možda poredio tvoju buduću pticu sa ovim modelom:
http://www.hangar-9.com/Products/Default.aspx?ProdID=HAN1050

Koliko su slični a koliko različiti?

Bane