Author Topic: RC Combat  (Read 106096 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Combat
« Reply #105 on: February 11, 2012, 02:08:55 PM »
Quote
Pravila? Scale/Open/Limited/ Glow/electric Ili samo opšta šorka na nebu?
Na opštim skupovima može da se leti sve i svašta, ali je poželjno da se učesnici drže tradicije, gde se uglavnom lete WW2 modeli. Inače kako izgleda da neki 3D model juri neku Cesnu, kada su Spitfajeri i braća po oružju zakon u brzini i manevrisanju.
Za opšte skupove je interesatna manje dinamična igra RC kombata gde se mogu ama baš svi da se uključe sa raznim motornim modelima. Jedan veći matični model vuče 50m dugačku traku u krug, a svi ostali ga jure, pa ko šta stigne da odgrize.

U kostrukcijama modela je penasta plastika i struja zakon u najviše klubova gde redovno lete ovu klasu. U Češkoj, gde modelarstvo ima veliku tradiciju, lete scale EPA kombat (Electric Polystyrene Air Combat) u klasi 100-150W BL+LiPo. Modeli su sa prosečnim rasponom krila od 850mm i težine modela oko 400g. Uglavnom ga prave sami od EPP.  Evo jedne virtualne kombat komune u Češkoj: http://www.epacombat.cz/
Pravila su stara i adaptirana za ovu klasu. Ovo se 1:1 može koristiti. http://www.epacombat.cz/pravidla/
Ja ne predlažem drugačiju klasu, jer je ovo dostupno svima i nije opasno kao veliki drveni modeli kao kod glow klase. Što jednostavnije to bolje.  http://www.epacombat.cz/modely/

Evo kako izgleda jedno dobro organizovano takmičenje negde u Slovačkoj...   




Prevedeni RC kombat pravilnik by Yu-men ovde: http://rcfly4um.org/index.php?topic=3667.0









« Last Edit: February 11, 2012, 03:00:10 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Combat
« Reply #106 on: April 30, 2012, 10:35:27 PM »
Da predstavim jednog mladog i hrabrog RC pilota, a od danas i kombat borca.  :)aplauz Daki pored mnoštva RC modela postao je vlasnik i jednnog kombat modela iz Pink 10e serije. Danas smo napravili prvo test kombat letenje i položio je sa odličnim. Pošto već lepo leti akrobatski model glow Fun Fly, nije mu bilo teško navići se na dobro upravljiv Pink Stick 10e. Izdržao je i moje žestoke nalete bez treptaja. Ovom analizom sam ustanovio da je živčano stabilan i sprenam je za gužvanje u vazduhu.  :big smile Nadam se da ćemo se puno jurcati sa trakama na palićkoj livadi.
 (pijemo)



























Zahvaljujem se Matic S. na fenomenalnim snimcima ovog dana. I on je odlučio da započne prve zamahe sa svojim Pink Stick modelom koje je nedavno završio.
 (pijemo)
« Last Edit: April 30, 2012, 10:46:25 PM by tibeteagle »

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: RC Combat
« Reply #107 on: April 30, 2012, 11:35:03 PM »
Da bilo je odlicno  :big smile, sto se tice modela mogu samo da kazem big  (res) Tibeteagle. Danas smo odradili prvu probu i mogu reci da je ova klasa zarazna.
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Combat
« Reply #108 on: June 03, 2012, 11:19:42 PM »
I ove godine se leteo demonstracioni šou kombat na top gan takmičenju na Floridi. Čudno je da je na jednom skala skupu leteo samo jedan skejk model u ovoj igri. Svi drugi modeli su bili specijalizovani jer su većinom leteli  modele sa enormno velikim rasponom radi većeg zahvatanja prostora i samim tim i veće verovatnoće da se zakači i ulovi tuđa traka.


Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Combat
« Reply #109 on: June 18, 2012, 12:54:56 AM »
Probali smo RC kombat i na čenejskoj livadi. Gabor, Pićuka i ja smo se vijali. Bilo je uzbudljivo ali nedovoljno.  :_D Problem je bio da smo jako kasno počeli, tek u sumraku posle 19h i leteli smo samo 3 kruga po 5 minuta. Razlog je bio što se dotle letelo sve i svašta ali je mnogo vremena oduzeo i oldtajmer džet G2 dok je leteo u krugu piste.  :( Ustanovili smo da se žuta traka mnogo slabije vidi na nebu a koju je vukao Pićuka. Zbog nekih nižih manevara iznad sopstvenih glava, osetili smo da se ne sme leteti bez kacige. Može bilo šta, ali mora da bude nešto tvrdo na glavi pilota, što je na takmičenju obavezno.
Pohvalio bih Pićuku koji još jedva zna da leti svoj trener model a Pinkfajera leti vatreno i precizno kao zmaja. Leteo je prvi put kombat pa je sada i on kršten za ovu igru.  :)aplauz
Gabor je bio isto dobar kao i uvek. Sa izletanjima u prostor iza pilota trebamo paziti, jer se po pravilu jako kažnjavaju takvi manevri. Bilo je i uspešnih sečenja trake a i kačenja sa krilom što se ne boduje.
Gabor je imao 2 sečenja
T.E.                 1 sečenje
Pićuka             0 sečenja
U celokupnom bodovanju ovo ne bi značilo i krajnju rang listu, jer bi se dodali i kazneni bodovi za izletanje iza pilota.
Sledeću put će nas biti više jer nekim mlađim pilotima se završavaju školske obaveze, pa ćemo se vidti verovatno i na Čeneju uskoro.





Hvala Mirčetu i Saletu za dobre slike koje se mogu pogledati među postovima ovde...
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,9168.msg63249.html#msg63249
 ()-()

Da li neko ima ideju kako bi se moglo rešiti da se traka odkine ako se zakači samo za krilo i ne dodirne elisu?  mmmm Eventualni dodatak na model dolazi u obzir ali na sme biti šiljato. Traka je krep papir 2cm širine, 10-12m dužine i relativno se lako cepa.
 ;namig

« Last Edit: June 18, 2012, 01:10:46 AM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Combat
« Reply #110 on: June 25, 2012, 08:00:41 PM »
Prošle subote na Čeneju je opet bilo malo hot flajanja. Prvi put sam leteo sa plavim Retro Flyer-om kombat. U petoj minuti sam stigao kraj Gaborove crvene trake. Umesto da se odmah pokida, traka se počela namotavati na osovinu motora iza elise. Na sreću ipak se prekinula, a meni je naravno blokirao motor. Šta ću sada? (:sok:) Setio sam se da se sa motornim modelo može i jedrenjem sleteti, pa sam tako i spustio model sasvim normalno. :big smile
U drugom krugu je bilo još vruće jer je leteo crveni Pink Stick kontra crveni Pink Stick. Razlika je bila samo u trakama, jer sam vukao vidno plavu a Gabor crvenu. Opet sam ovog puta imao više sreće i ponovo sam našao gde je Gabor sakrio traku. Gabor je još u letu konstatovao da je mnogo bolje kada nas ima više. Naravno, jer je dinamičnije i ima više traka u vazduhu na raspolaganje.
Gabore ima dana za mekdana i vremenom će nas biti više. Obezbedio sam jeftine i dobre modele i dok ima stirodura u drvarama i krep papira u knjižarama, dotle ne boli glava, a ostalo je već sitinica. Treba samo malo dobre volje i evo prave Flying Fun zabave na livadi za celo modelarsko društvo. 











« Last Edit: June 25, 2012, 08:09:38 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Combat
« Reply #111 on: June 25, 2012, 08:51:19 PM »
Za efikasniji lov na trake potrebno je dizati sposobnosti modela da bolje hvata odnosno kida traku. Ponekad se traka zakači za krilo, ali ne krene prema elisi već prema kraju. Dakle treba da se uhvati još pre nego što napusti model. Pre sam probao da nalepim obostrenu samolepljivu traku na ulaznu ivicu krila, ali nije radila. Nije praktična jer sve hvata, travu pa i mušice samo traku ne. Izmislio sam neku vrstu kadži koju imaju i šiš miševi. Od krute plastike sam izrezao takav oblik koji može da uhvati i da pocepa traku. Lako se može montirati na svako krilo sa urezivanjem kanala sa skalperom i ulepljivanjem. Plastična ploča je debljine 0.5mm i ne predstavlja opasnost da se neko ozledi sa njime pri dodiru. Ja sam već probao u zadnjem kombatu, ali nisam zapazio da li je učestvovala u sečenju trake. Tu bi pomogao video zapis ili ako bi se traka zadržala na njima. Vide ćemo kasnije kako radi.







Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Combat
« Reply #112 on: July 22, 2012, 05:33:52 PM »
Juče je bilo malo vetrovito vreme u Bečeju gde sam se ponovo sreo sa RC banditima pa i nekim poštenim ljudima iz Bečeja.  :big smile Kombat je bio manje uspešan jer smo stalno morali da se izborimo sa naletima vetra koji je posle dva borbena zaokreta oduvao modele iz baze letenja. Na video snimku se i čuje pa treba malo stišato zvučnike. Video je sktronmog kvaliteta, ali se nadam da će dosta verno dočarati dinamiku ove lude RC igre za one koji još nisu videli uživo. Toliko smo se radovali jurcanju, da smo na kraju zasboravili izbrojati koliko je bilo ukupno sečenja. Mislim da je bilo 2 po elisi  mmmm  Imali smo još jedan lep doživljaj i stekli smo nova iskustva. Da sunce nije zašlo, još bi smo i sada bili na livadi.  :big smile Falio je Pićuka iz kombat igre, kao i drugi koji još razmišljaju, ali neka, sledeći put.



Šišmiš kandže su proradile na Gaborovom modelu i pokazalo se da je razmišljanje i iskustvo o povećanju efikasnosto urodilo plodom.




Interesantan je bio trenutak kada smo se mimoišli u letu (vidi se trenutak na video snimku 1:55) i pri tome je elisa zakačija traku a ona se namotala na zvono motora tako, da sam ponovo morao da napravim prinudno sletanje.



Novajlija u RC letenju mladi akademik Robert (baboher) je vežbao letenje Pinkfire-a i mislim da ako ne prestane, uskoro će i on biti spreman za bitku. Koliko je lako komandovati veoma poslušne Pink modele, govori i to da je Robert kao potpuni početnik posle nmoštvo minuta samostalnog pilotiranja, sletanja i pravljenja akrobacija, nije napravio ni jednu ogrebotinu na svom Pinkfire modelu.  :)aplauz







Još slika sa ovog skupa ovde:
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,2646.msg64312.html#msg64312




« Last Edit: July 22, 2012, 09:04:44 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Combat
« Reply #113 on: November 06, 2012, 06:14:17 PM »
Jedna lepa altenativna konstrukcija kombat modela. Uradio ga je jedan poljski mladić.


http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1763962

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Combat
« Reply #114 on: January 04, 2013, 07:20:39 PM »
Air RC combat je i dalje jedina najbolja, najluđa i najeftinija interaktivna društvena, tehnička zabava na livadi.  :mhm  Ma koji futbal i ostalo...  (fiu)
Evo još jednog odličnog modela za to, a koje može svako da napravi sam. Sve je odlično predstavljeno, snimljeno i montirano na ovom klipu. Od 4:40 počinju snimci na livadi.



Sve o ovom FUNBAT modelu sa planovima i tehnikama sastavljanja ima kod ovih momaka ovde:
http://flitetest.com/articles/FT_Bloody_Wonder_Scratch_Build
 ;namig
« Last Edit: January 04, 2013, 07:37:31 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Combat
« Reply #115 on: February 18, 2013, 02:41:31 PM »
Kada i gde počinje da se viteštvo diže na višlji nivo, sa konja na leteće aždaje, ovi video sadržaji daju na to odgovor. Mnogim stvarima se prisećamo na 100 godišnjici, pa tako i prvim vazdušnim jurcanjima. Evo odličnog sadržaja kako je sve to izgledalo. U opšte nije dosadno i smatram obaveznom lektirom za svakoga, ko je povezan na neki način sa avionima. Mnoge tehnike letenja, taktike, akrobacije i njihovo imenovanje (I. deo 4:55) potiče iz ovog doba i služe se sa njima kao školski primer. Neki delovi ovih odličnih dokumentaraca može da pomogne u manevrisanju sa RC modelom u kombatu. Samo da navedem jednu analogiju. Onda je palica pilota bila jedina komandna naprava koja je služila  za vođenje aviona i ujedno nišanjenje mitraljezom. A cilj se stalno pomerao. Svako je u istom momentu bio cilj nekom drugom pilotu.
Ima puno autentičnih snimaka (II. deo) iz tog doba i puno dobrih analiza u vidu simulatorske rekonstrukcije događaja.





Vredi pogledati i nastavke od ukupno 5.

« Last Edit: February 18, 2013, 04:42:20 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Combat
« Reply #116 on: May 11, 2014, 05:34:59 PM »
Bila je još jedna prilika da se isproba uzbudljivo jurcanje u etru blizu palićkog jezera. Iako najavljeno od strane organizatora, odličnog tradicionalnog skupa RC modelara od strane vrednih momaka i gospoda aero kluba Subotica, da će se moći svako uključiti u RC kombat, bili su spremni da probaju samo najhrabriji.  :jaki:

Pored Davora i mene ovom prilikom je Nenad Miklušev pokazao da se i u njemu budi želja za malo više adrenalina u RC pilotiranju. Mada je napravio odličan skreč modela za ovu priliku od pločaste pene zvan Pacman, ipak je dobro ocenio i odlučio da zakači krep papir traku na odlični mali akrobatski model Chico od Graupnera, jer se sa njim mnogo bolje može izboriti sa brzinom vetra, koji je više duvao u Km/h nego u m/s.   :big smile





Posle dogovora na pisti, poletali smo jedan po jedan, jer istovremeni start u jakom vetru je veoma rizičan da se već na startu sapletu trake modela.











Počelo je jurcanje i naletanje na trake, ali nas je jaki vetar stalno razdvajao. Puno snage motora smo morali da trošimo na to da se ponovo okupimo iznad baze letenja i malo vremena je ostalo da se dobro pozicioniramo za neki tačniji napad. Bilo je nekoliko bližih naletanja na traku protivniika od svakog prema svakome, ali ne dovoljno tačno. Akumulatori su se ovako mnoog brže praznili i morali smo dole.











Mada smo dokazali da se može kombatovati i u jačem vetru sa modelima sa profilisanim krilom, moramo priznati da je ovako manje uspešno i interesantno i za gledanje. Dakle pobednik je ovom prilokom bio prejak vetar  :(

Zahvaljujem Gaboru i njegovim kolegama da su nas slikali iz pozadine. Iako je Gabor već iskusan lovac na trake, ovom prilikom mu je oprošteno što se odlučio da se više posveti svom mikrokopteru umesto kombata. Obećao je da će sledeći put bez vetra snimati leteći mekdan iz mikrokoptera sa visine, što jedva čekam.  (pijemo)






« Last Edit: May 11, 2014, 05:38:05 PM by tibeteagle »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: RC Combat
« Reply #117 on: May 12, 2014, 04:05:21 PM »
Sledeći put i ja kačim traku na Pinkfire ili Stick, a snimaće nas naš kolega. Ali onda aktiviramo i male on-board kamerice  ;namig
« Last Edit: May 12, 2014, 04:07:52 PM by Gabor »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Combat
« Reply #118 on: May 25, 2014, 09:32:43 AM »
(<--) ____________      (<--) ____________









« Last Edit: May 25, 2014, 09:34:30 AM by tibeteagle »

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: RC Combat
« Reply #119 on: June 01, 2014, 01:28:03 AM »
Dokaz da odolevamo vremenu u svakom smislu, danas nas ni ova dosadna kišica nije mogla sprečiti   ()-()

12205-0

12207-1

 (<--)
Life is easy eat,sleep, fly!