RC MODELI AVIONA - SUS > TRENAŽNI MODELI

RC Combat

(1/35) > >>

tibeteagle:


Želim da pokrenem diskusiju u vazdušnom boju sa RC modelima. Ova mogućnost dobre zabave je potpuno zanemarana  u modelarskom životu kod nas ali i na ovom forumu. Jaste da ni tradicije nema, ali se možemo osloniti na iskustva drugih modelarskih krugova preko interneta. Gledajući kako se dobro zabavljaju modelari po svetu u ovoj igri sa svojim jednostavnim modelima, odlučio sam da bacim klicu kombat virusa. :radioaktivno



Šta je RC kombat?
Ma ne, ovo sa topom ne dolazi u obzir. :D
Dva ili više modela lete u ograničenom prostoru sa ciljem da odseku komad trake drugom modelu, koju vuče svaki model.  Postoje i takmičenja sa pravilama, ali o tome kasnije.
  Bez obzira što postoje definisane kategorije po propisima modelarskih institucija, za početak se može raditi i na labaviji način. Sa kombinacijom elektro pogona i jeftinih skrabudžija kao 3D depronci, razna leteća krila od stiropola i stirodura i sl. igra može da bude sasvim bezopasna po život i bezbolna za džep. Naravno, sa klipnim modelima srednje kategorije do 6 kubika  je stvar uzbudljivija, ali otom potom.

  Nije potredno preveliko letačko znanje. Mnogo je važnije da se pilot otarasi nepoželjnog straha svakog modelara, koje se obično manifestuje sa pitanjem: "šta ako padne model?".  Ovo definitivno treba iskoreniti iz sebe, jer se ne može leteti sa strahomislima ni jedna kategorija modela, a pogotovo da se skoncentriše na brzo manevrisanje i seckanje trake. Sa niskobudžetnim elektro modelom je to lakše ostvariti.

  Mislim da bi ova igra mogla da posluži i kao dobra kolektivna terapija svima koji imaju nagomilan stres od svega. Mesto da se bijemo rečima na forumu i pesnicama u životu, evo civilizovanog načina da se "ubijamo" .

Za uvod ovoliko. Molim da se ovde ne kače rogovi jer je ovo već dovoljno vatrena tema. Za to je mesto na livadi sa kombat modelom.
Evo  nekoliko slika i video klipa kako to rade po svetu amareti i malo bolji amateri.
Ako neko ima dobre sadržaje za ovu temu, neka postavi.

Pravila, da bi nas udavila: http://www.rccombat.net/





Ovi modeli su sa motorom od 4cm3 veća takmičarska klasa.


Evo pitomije verzije sa svakoga


Ovde se vidi kako dobro leti, ne pravi buku i ne zagađuje okolinu ovaj mali  :jaki:




Ovaj sa kamerom je uspeo da zagrize malo trake na kraju, ili se upecao u svoju   mmmm :hehe





.

tibeteagle:
Šta znači reč kombat:
http://en.wikipedia.org/wiki/Combat

Istoijski gledano, sve je vezano za prave vazdušne bojeve prvog i drugog svetskog rata, kada još nisu bili elektronski navođene rakete vazduh-vazduh. I naravno, letelo se sa klipnim motorima sa elisom. Trebalo je doći blizu protivnika, po mogućnosti sa leđe, da bi mogli da odseku dugačku traku koju su vukli.  lol
Postoji veliki kult prema velikim bitkama koje su vođene na nebu iznad evrope. Po neki modelarski krugovi simulišu takve događaje sa RC skejl modelima.
Pvi modelaraski vazdušni bojevi su izvođeni sa motornim kružno vezanim modelima. I danas ima takvih takmičenja, ali sada ne bih o tome. Ko hoće neka stavi nešto o kružnom kombatu.

Kako napisah, da ne izmišljamo...
Evo čeških sajtova, gde ima gomila informacija.
Da ne bude da uvek uzimamo primere od anglo saksonaca  ;namig

http://www.rcweb.cz/kombat.htm
http://www.aircombat.cz/






Jeftini penasti komercijalni skejl modeli tipa WWII su isto pogodni za ovu igru


I sa klasom Zoljice se može kombatovati

Iako nema toliko dobre manevarske mogućnosti kao profilisano krilo, u rukama dobrih pilota, pa čak i u vetru dosta dobro leti.

Da ne bude zabune. Ne pišem sve ovo jer znam sve o kombatu. I ja se pišući usput (samo) edukujem.  ;namig


saxpg:
T.E. dobra ideja da se pokrene ovakva tema. Ovo je jedna od disciplina koja moze da bude jako zanimljiva.
Ja sam letos imao prilke da vidim jedan Zero koji je radjen za ovu disciplinu. Nazalost nisam zapamtio o kom se proizvodjacu radi.
Donio ga je ljetos jedan Poljak koji je dolazio u Ulcinj na ljetovanje. Vidio je moj klip na youtube-u pa me je pitao kakvi su uslovi za RC letenje kod nas. Kasnije smo se sreli ovdje ali nismo imali prilike da letimo zajedno.

englez:

Ja bih volio da probam Kombat.

Sa Zagi ili flying wing je popularni

tibeteagle:
Saxpg, naravno da je interesantna i široka tema. Svako može da proba i sa onim manjim 3D modelom koje ima, samo da nađe barem jednog partnera sa istim ili sličnim modelom.  Za kafić je lakše naći partnera nego za ovu livadksu igru  (pijemo)

Englez, hvala ti za video.
Da i Zagi je pogodan za kombat. Ovaj video koji si postavio, pokazuje da se može leteti i bez motora. Za to je potrebna padina ( slope ) i malo vetra. Na žalost, u Vojvodini ima malo padina, sem na Fruškoj Gori. Sreća onima koji stanuju malo južnije. Kod padinskog kombatovanja se igra full contact varijanta. Modeli se tuku u pravom fizičkom smislu, sve dok samo 1 ostane u vazduhu.



Kod motornog Zagija je problem što je motor i elisa iza krila i krila su jako strelasta. Ovako je teško zakačiti traku. Bolje je sa modelima  koji imalju ravno krilo i elisu napred kao Spitfire i sl.

Sada sam našao jedan dobar sajt. Verovatno da je ovo jedan od centralnih kombat sajtova sa kombat temom u UK. Modeli su uglavnom SPAD tipa odnosno pravljeni su od saćastih plastičnih ploča koje grafičari koriste za natpise bordove. Prednost je da se ovi modeli teže lome, te je veoma dobra kombinacija za osnovni materijal kombat modela.
O SPAD modelima biće još mnogo reči sa moje strane.

http://www.spadcombat.co.uk/spad/

Nije teško leteti,
nije mnogo kupiti,
treba samo hteti i leteti
TE  8)


Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version