Author Topic: predlozi i sugestije vezano za organizovanje skupova  (Read 5317 times)

Offline Matić Dragan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
predlozi i sugestije vezano za organizovanje skupova
« on: May 18, 2008, 09:44:17 PM »
posto se blizi vreme za skup "Bozidar Komac", zeleo bih da kao  jedan od organizatora otvorim temu
u kojoj bi prodiskutovali o pravilima na skupovima, sve vase sugestije osim onih da se smanji vetar i zaustavi kisa su dobrodosle.

 jedna od bitnijih stavki je i prijava ucesnika par dana pre skupa, danas se za maroldov skup najavilo svega desetak ucesnika a doslo znacajno vise, mislim da slanje maila ili jedan telefonski poziv nisu preteski a mnogo znace ljudima koji su na sebe preuzeli odgovornost da sve to organizuju.

 mozda uvodjene kotizacije nebi bilo lose. ne iz razloga da se neko opari vec da svemu da neku zvanicnu notu i u toj varijanti ko se ne prijavi moze u publiku. naravno moje razmisljanje je da bi visina kotizacije bila manja od onoga sto bi ucesnici za uzvrat dobili u vidu obroka, napitaka i suvenira sa skupa.

 sistem sa stipaljkama i tablom frekfencija mi se cini dobar i ne bih ga menjao osim ako neko od vas ne zna nesto bolje.

 letenje sa recimo tri letna mesta sa tim da na pistu izlaze samo pilot i jedan pomocnik pri cemu po poletanju pomocnik ide van piste a pilot se povlaci u za to odredjen prostor je jos jedna stvar koju cu
traziti od ucesnika.

 molim vas da ne mislite kako sad ja fantaziram vec samo zelim da svi mi tokom buducih skupovima uzivamo a to je mnogo lakse kada se znaju i postuju pravila.


                                                                                          unapred zahvalan na predlozima

                                                                                                   Dragan Matic
[/[/pre]center]

 

 

« Last Edit: May 18, 2008, 09:46:24 PM by mat »
ex pseudonijum: mat

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: predlozi i sugestije vezano za organizovanje skupova
« Reply #1 on: May 22, 2008, 09:33:31 AM »
U potpunosti te razumem. Apelujem na sve ucesnike da kada organizator pozove na okupljanje ukoliko planiraju da dodju na doticni skup bar popune prijavu. Ili na bilo koji nacin obaveste o svom dolasku. Protiv sam kotizacije sve dok neko ne organizuje takmicenje. Razlog je sto kotizacija sluzi za sudije i ostale troskove oko takmicenja. Skupovi bi trebalo da se finansiraju od sponzora.
Moje glediste da skup sluzi da se okupimo popricamo i vidimo novitete i koliko je ko napredovao u letenju. A ne da se svi pojedinacno naletimo i jedni druge ugrozavamo svojim ponasanjem na pisti. Toliko od mene zasad.
Pozdrav od Gileta
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: predlozi i sugestije vezano za organizovanje skupova
« Reply #2 on: May 22, 2008, 10:53:20 AM »
Gile, svaka ti stoji ko grad Smederevo.


Pozdrav
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: predlozi i sugestije vezano za organizovanje skupova
« Reply #3 on: May 22, 2008, 03:24:24 PM »
Apsolutno se slazem sa Lazom! Gile je dao vrlo lep opis onoga sto bi trebao da bude skup modelara:

---- > Poziv na druzenje!  < ------

Rucak, osvezenje, itd lepo je ako sve to organizator obezbedi, ali ni ne mora! To su stvari koje, bar meni, nisu neophodne i ne cine neki skup uspesnim.

Takodje, nemaju svi internet, pa prosto imam razumevanja za one koji se nisu prijavili. Neki su se mozda odlucili u poslednjem momentu da dodju. A i kako poslati coveka koji je presao 100 i vise km sa modelom u publiku? Ja ne bih imao duse!

Tabla sa frekvencijama i oduzimanje stanica je obavezno! I onaj vetrokaz! Ne bi bilo lose kada bi se za svaku frekvenciju znala i imena pilota, cisto da se vidi ko to trenutno leti i koliko dugo, za slucaj da neko zabusava.

Predlog organizatoru:

Mislim da modelarsko prevozno sredstvo treba da bude parkirano zajedno sa modelom. Meni je moj Yugo prosto kao deo pribora. Sluzi kao polica, zaklon od sunca (kako meni tako i ostaloj opremi), odmoriste i punjac za baterije. Tako sam eto navikao, pa mi je na ovom poslednjem skupu bilo malo neprijatno/nezgodno to razdvajanje...

Offline Matić Dragan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: predlozi i sugestije vezano za organizovanje skupova
« Reply #4 on: May 22, 2008, 09:36:15 PM »
 sto se tice prijavljivanja i ja se slazem kad je u pitanju modelarsko druzenje ali pri organizaciji skupova su stvari malo drugacije pogotovo kada se odrzavaju na aerodromu kao sto je vrsacki. samo dobijanje piste na koriscenje i prijave policiji i hitnoj pomoci su neke od stvari sa kojima se ne srecemo na obicnim druzenjima.
   dovoljno je da vam kazem da sam podpisao odgovornost za svaku nastalu stetu a pri tom je jedna od onih lampi pokraj piste cca 1000 eura.
   druga stvar zbog koje je prijava dobro dosla je medijska pokrivenost, a evo i zasto, prosle godine je na skup utroseno oko 1400 eura, novac je prikupljen zahvaljujuci sponzorima, koji su za uzvrat trazili neku vrstu reklame. dakle pozoves rts i dve lokalne televizije da snime u najavi "masovno ozivljavanje modelarstva" a tebi se pojavi desetoro ljudi. sledece godine od tv-a i sponzora nema nista.
   vezano za parkiranje vozila mogu da vam kazem samo da sam dobio takve instrukcije jer je vrsacki aerodrom alternativa za moguce hitno sletanje i u tom slucaju nesme biti vozila na i oko piste. a i instalacija signalne  rasvete je relativno plitko ukopana pa moze doci do ostecenja prilikom prelaska vozilom preko nje.
   
    drago mi je da ste obratili paznju na temu i ukljucili se u istu.

                                                                                               pozdrav dragan matic
ex pseudonijum: mat

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: predlozi i sugestije vezano za organizovanje skupova
« Reply #5 on: May 22, 2008, 11:46:59 PM »
Dragi drugari
 Skupovi i jesu mesto gde  bi trebali da se druzimo (ne bas svi ipak smo mi Srbi).
 Ipak, primetili ste da se na skupovima, posebno u poslednje vreme pojavljuju vrlo ozbiljni i skupi modeli. Ovo dovodi do cinjenice da se ne mogu organizovati na neuredjenim i malim letelistima, vec da je neophodno organizovati ih na uredjenim letelistima i aerodromima. Ako ce mo iskreno, za sada su u opticaju
1. Lisicji Jarak (gde vec dugo niko od modelara ne ide)
2. Leteliste u Zemun polju, (gde je to moguce ali uz rigorozna pravila letenja)
3. Cenejski aerodrom (gde smo svedoci sve zakomplikovanije situacije)
4. Aerodrom Mala Ivanca (koji ce uskoro predstavljati jedini pravi, uredjeni modelarski aerodrom)
5. Aerodrom Vrsac (koji je za sada Meka modelarskog letenja)
6. Aerodrom u Sremskoj Mitrovici (gde sporadicno leti mali broj modelara)
7. Aerodrom u Smederevu (gde ponekad lete dva modelara)
8 I gomila livada i njiva.

 Organizovati skup, na 30 stepeni, na sred ledine za 100-ak ljudi (sto letaca, sto gledalaca) nije ni malo lako.
 Mislim da bi trebalo definisati neke minimume koji se moraju ispuniti, ako zelimo da ovakve manifestacije prodju bez incidenata.
 Kao prvo, shvatite da bi se moralo obaviti prijavljivanje svih koji zele da dodju. Neophodno je znati koliko ljudi, aviona, kola, stanica... ocekujemo. Ovo bi trebalo da se shvati krajnje ozbiljno.
 Dalje, organizator bi morao da po dolasku ucesnika, vrsi kakvo takvo evidentiranje letaca, frekvencija i broja prisutnih.
 Takodje, odvajanje letaca po kategorijama je po meni odlicna ideja. U Vrscu su ljudi sa lakim modelima leteli dalje od nas i niko nikome nije smetao.
 Takodje, mozda i najbitnija stvar je cuvanje stanica, Za ovo vam trebaju bar dvojica ljudi. Naravno, svi smo mi debelo platili nase stanice i vrlo smo ponosni na njih, tako da njihovo cuvanje treba da bude u skladu sa time.
 Dragi drugari, staro pravilo je da stipaljka kada se uzme stoji kod letaca (dok leti) na anteni stanice i vraca se na tablu tek kada stanicu predate nazad. Ovo pravilo funkcionise samo tako i nikako drugacije.
 Organizator bi trebao da obezbedi nekoga ko bi obavljao sprovodjenje kola do parkinga i upucivao pridoslice na evidenciju ili u gledaliste.
 Primetili ste da za kada god da je zakazan pocetak skupa, ljudi pristizu i posle 11 sati i verovatno su preculi pozdaravni govor u toku koga se obicno spominju i paravila ponasanja.
 Letenje preko publike i modela...treba li da pricamo o tome.
 Svadja oko toga da li da se preda stanica...?
Licno, a  to je stav i letaca sa kojima se svakodnevno druzim, nece mi biti tesko da odem bilo gde i da platim bilo koliko, ako letenje na tom mestu bude bezbedno, jer onda ce to dovesti i do zadovoljstva.
 Lepo sto su letenja do sad bili dzabe, ali ako mi padne avion koji me ne znam ni sam koliko kosta, ili ga neko zgazi dok stoji na zemlji, ili me neko udari po modelom ili mi osteti stanicu... lepo sto je dzabe ali bolje da nije.
 Nas hobi jako puno kosta, vremena, para, zivaca... ako ne mozemo da 4-5 puta godisnje damo po 10-ak eura da nam neko uredi lep letacki dan, onda je bolje da se drzimo livada i njiva.
 Dragane hvala ti za gostoprimstvo na tvom Aerodromu, ali shvatas li da prvi put kada ti neko razbije lampu, vi kao Vrsacki modelari ste zavrsili svoju karijeru a za objasnjenje ces dobiti ...E jeb... druze, desilo se.
 Sto se tice nasih kolega letaca, naravno da je poenta da nas bude sto vise, ali mislim da je pojaviti se na skupu bez modela isto kao i otici na svadbu bez poklona. Ako ne zelite da letite to se mora postovati, ali ne doneti model da se bar slikamo svi zajedno...?
 Kako bi skup izgledao ako bi svi dosli da gledamo one druge, bez modela?
 Organizacija o kakvoj pricam kosta, koliko, pitajte Gileta, on je skupljao pare za Beogradski skup. Slazem se da bi to trebalo da bude skupljeno od strane sponzora, ali vecina skupova je pionirski poduhvat i vrlo je tesko "navatati" sponzore. Hajde onda, dragi drugari, da mi malo odresimo kesu. Verujte mi, niko se nece obogatiti, a mi sigurno necemo bankroitirati.
 Ako nismo u stanju da se prijavimo na vreme, ne zelimo da platimo ni simbolicnu cifru, ne zelimo da donesemo model, ne zelimo da predamo stanicu.... onda je bolje da se i ne trudimo da pravimo skupove.
 Mozda za kraj da pomenem jos jednu stvar. Dok letite, koncentracija je vrlo visoka. Na skupovima je dodatni faktor sto je jako puno ljudi prisutno, a ponekad i vise modela u vazduhu. Imperativ je da je pilot sam, pored piste, sa pomagacem pored sebe, koji bi ustvari trebao da osmatra sve oko vas. Mozda neki model upravo pada na vas a vi to ne mozete videti. Svi koji imaju potrebu da dobacuju ili gledaju koliko pomerate palicu ili gde vam stoje trimovi, ilim koliko moj Zero ima izduvnih cevi... trebalo bi da sacekaju da sletite pa onda da zapocnu razgovor. Sve ostalo smatra se bezobrazlukom i domacim vaspitanjem.
 Skupovi da, ali ne po svaku cenu.

Offline Matić Dragan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: predlozi i sugestije vezano za organizovanje skupova
« Reply #6 on: May 23, 2008, 12:35:22 AM »
  da coko, upravo tako, cudno je i to da poneki modelari misle da organizator pravi skup za sebe i da mu oni dolaskom cine neznam ni ja kakvu uslugu. to mogu da prihvatim samo od drugih organizatora u smislu dolazimo kod tebe pa makar sekire padale i da to bude vrsta podrske koja se istom merom vraca. inace ko misli da je pravljenje skupa zabavno neka napravi jedan pa cemo kasnije da razmenimo utiske.
 takodje je bitan deo desavanja popularizacija hobija a to iziskuje posetu publike koja nema odnos ka modelima kao mi jer nisu upoznati sa celom pricom. prosle godine se jedna posetiteljka saplela na model,
mislio sam da cu se onesvestiti od besa, ne zato sto je moglo da dode do stete vec zato sto sam ja kao organizator napravio propust i nisam sprecio takvu situaciju. srecom stete nije bilo a vlasnik modela je bio ok lik pa je sve bilo u redu. u suprotnom nadoknada stete bi bila moja duznost, ako bi bila moguca, jer uzmimo na primer da se osteti neki od skala modela za koji je neko utrosio xxx radnih sati? kako se tu postaviti i sta uraditi?
  e sad oko ljudi koji opsluzuju skup, petoro redara je minimum koj zahteva policija pri organizovanju javnih skupova, dvoje se bakcu sa stanicama, jedan je domacin, jedan je na razglasu i jos jedan koj je zaduzen pod razno. to je desetoro ljudi koji moraju da budu pouzdani a recimo konkretno kod nas se modelarstvom ozbiljno bavimo nas cetvorica. to znaci da sestoro ljudi moramo naci i dati im dnevnicu ili ostati duzni uslugu.
  sto se tice dolazaka modelara bez modela, to je stvar izbora pojedinca ali licno mislim da je takav potez pomalo cudan, osim letenja skupovi su interesantniji ako je broj i raznovrsnost izlozenih modela veca.
« Last Edit: May 23, 2008, 12:47:28 AM by mat »
ex pseudonijum: mat

Offline Matić Dragan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: predlozi i sugestije vezano za organizovanje skupova
« Reply #7 on: May 23, 2008, 12:56:21 AM »
  a da zaboravio sam i fotografa koj je na maroldu ocigledno falio :)
ex pseudonijum: mat

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: predlozi i sugestije vezano za organizovanje skupova
« Reply #8 on: May 23, 2008, 09:59:50 AM »
eh da organizovanje skupova verovatno ga ne bih organizovao ni za kakve pare ali ovo pokazuje koliko ovo volim pa radim za dzabe, mislim da neka vrste kotizacije bi puno pomogla sto se tice organizacije skupa ali uvek ima ali garantujem da bi to smanjilo broj ucesnika verovatno bi ostali samo oni koji shvataju ovo za ozbiljno a otpali bi oni koji idu samo da bi bili tamo sto je dobro jer bi automatski dobili ljude koji svataju sigurnost na vecen nivou i znaju se ponasati na takvim mestima ,a ne da niko ne leti onda izadju njih petoro sa malim sok flajerima pa moras da vozis slalom da bih sleteo ili uzleteo jer oni misle da oni nisu opasni ni za koga sa svojim modelima a ne razmisljaju da su oni sami u opasnosti ja sam prolazio puno puta da nisam leteo jer su bili rastrkani po pisti, ne zelim da se neko uvredi ovom izjavom ali cinjenica je da je to tako, znaci mora da se zna red jer iz mog iskustva bas takvi prave problem jer su to ljudi koji tek pocinju sa modelarstvom mislim u vecini ima i starijih koji vole takve modele .
jos nesto stipaljke su dobar nacin kontrole ali u civilizovanom svetu gde svako vodi racuna mislim da nisu resenje za 100 posto kontrolu od strane organizatora i misli da bi se ta osnova trebala nadograditi ne promeniti jer je dobro resenje pa eto neka neko da predlog.

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: predlozi i sugestije vezano za organizovanje skupova
« Reply #9 on: May 23, 2008, 10:12:16 AM »
meni je padalo na pamet da se urade akreditacije sa bar kodovima sto nije neki problem ipri prijavljivanju dobija s akreditaciju sa kodom i za taj kod se unese u program koji treba napraviti ko je i koja frekvencija  a za to ti treba lap top i citac kodova i ako neko uzima stanicu sa isim kanalom koja je vec napolju da lap top pocne skakati na stolu ;D ;D ;D saslim se ali razumete me a da tabla sluzi kao jos jedan dodatni kontroler jer moze doci da ucesnik uzme pogresnu stipaljku u tom slucaju organizator skida odgovornost aali ako se model slupa ili ne daj boze gore onda sav taj trud pada u vodu ,primetio sam da dosta ljudi mora da okrece stanicu da vidi koji je kanal znaci ne zna napamet pa tako moze da permutira kanal ispred table i uzme pogresnu
a program se moze nadogradjivati do mile volje pa se mogu videti ko je najvise leteo itd znaci izvlaciti neke informacije koje su a mozda i nisu potrebne

poz
« Last Edit: May 23, 2008, 10:17:17 AM by Dejan Dobricki »