Author Topic: Dobar punjac zlata vredi!  (Read 27436 times)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Dobar punjac zlata vredi!
« on: March 05, 2008, 09:43:01 PM »
Ovo je doooobar punja?. Stvarno dobar i sa odlicnom cenom. IDENTICAN takav kod Schweighofera, samo pod nazivom POWER PEAK INFINITY 3 BID, košta  190 evrova (naspram 125).

https://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6301


Pozdrav

« Last Edit: March 05, 2008, 09:44:32 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Dobar punjac zlata vredi!
« Reply #1 on: March 05, 2008, 10:33:29 PM »
Gresis Sinak gresis, nije 190E nego jos na to ide i 69E za balanser koji je inace kod kineza u setu sa punjacem!  :o

Moram da se slozim sa Lazom zato sto sam u posedu doticnog punjaca  ;)! Nazalost nisam ga pazario kod Kineza vec u Svaji  :-X ... Malo sam bio pozurio  :-\. Mislim da od tog jednog punjaca na koji treba da se doda jos i ispravljac od barem 20A (cca 50 Eur) je bolja kombinacija od 2 sledeca punjaca:




https://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6408

Naravno pod uslovom da nekom stvarno ne treba da puni vise od 6S odjednom, a koliko ja znam takvih  u Srbiji jos nema. U teoriji punjac koji je naveo Lazo moze da puni 12S ili 2x6S, 2x5S, 3x4S ... i sve dr. kombinacije koje se mnoze do 12 pod uslovom da neko i ima takve baterije koje i moze lako kombinovati. Ja imam dosta IDENTICNIH 2S i 3S baterija pa ih mogu kombinovati do iznemoglosti. U sustini svodi se na ono sto mahom ljudi imaju a to je max 4x3S. To je razlog zbog kojeg sam i ja kupio doticni punjac uzimajuci istovremeno i spliter kabl.



Naime sa doticnim kablicem kada povezem 2 bat od 3S redno u 6S mogu i balansirati sve celije odjednom. Ako bi slucajno povezao bateriju na 2S2P onda ne bi bio u stanju da balansiram svih 6 celija pravilno.

Smatram da je bolje imati 2 odvojena punjaca iz sledecih razloga:
1. Ne moram da cekam da ispraznim 4 baterije da bi poceo da ih punim vec mogu da punim prve 2 cim ih i potrosim
2. Ne moraju sve 4 da budu bas podjenako istrosene vec je dovoljno da uparim 2 a da na kraju sve ipak bude korektno
3. Iz ovog ispada da nam je i jedan punjac dosta, jer dok letim 2 bat, 2 se pune i tako u krug.

No, sve ovo vazi dok smo na 3S. Vremenom apetiti rastu a sledeci korak je 5 ili 6S jer retko sta leti na 4S. E onda nam stvarno i trebaju 2 ovakva punjaca za iole posteniju zabavu na livadi, odnosno za 6 letova od po 10 min za 4 sata ukupno, sto je sasvim OK.

Kada nam stvarno treba punjac koji je Lazo naveo? pa recimo u slucaju da letimo na 10S, a to je vec neki takmicarski F3A od 2m na struju, mnogo skuuuuuuuuupoooooo  :o ....

Ponavljam, punjac je fenomenalan sa svim informacijama koje daje o bateriji za vreme punjenja. Ako neko misli da mu je struja samo prelazna faza sa ne vise od 3S i 2100mAh onda ce dole prikazani punjac sa  4 baterije biti vise nego dovoljan, u suprotnom DOBAR PUNJAC ZLATA VREDI!



https://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2055


Pozdrav
« Last Edit: March 06, 2008, 11:04:43 PM by magic »
Veljko

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Dobar punjac zlata vredi!
« Reply #2 on: March 06, 2008, 04:46:34 AM »
Iako ne spadam bas u neke ljubitelje engleza, ima jedna njihova poslovica koja je duboko istinita: "nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari".
Elem, sta je pisac s'tim hteo da kaze:
1. Apetiti neprestano rastu, nezavisno od licne volje, samokontrole i raspolozivog budzeta;
2. Pre ili kasnije ce apetiti (citaj - potrebe) da prerastu raspolozivu opremu - pa ces morati da kupis novu;
3. Broj ponavljanja kupovine opreme upravo je proporcionalan velicini ustede pri prethodnoj kupovini;
4. Broj upropascenih akumulatora obrnuto je proporconalan ceni opreme;
5. Broj slupanih modela upravo je proporcionalan broju akumulatora iz tacke 4.
6. Cena dokazivanja prethodnih tvrdnji (citaj - stalnog zavirivanja ispod istog kamena), u vecini slucajeva visestruko nadmasuje cenu dobre opreme.

Da me neko ne razume pogresno da zagovaram snobizam, odnosno - uvek je bolje ono sto je skuplje (takav nacin razmisljanja veoma uspesno eksploatisu proizvodjaci i trgovci). Ni slucajno. Samo kazem da kad god imas priliku da umesto prosecne opreme, za samo nesto vecu cenu nabavis BAS DOBRU, otkazi se od par steka cigareta ili neke druge "preke potrebe" i iskoristi priliku. Isplatice se sigurno (PUSENJE UBIJA).
E, bas u tom smislu sam i pomenuo (ma sta pomenuo - kupio) ovaj punjac. Ima izvanredne karakteristike po znatno nizoj ceni. Puni sve  (ama bas sve) poznate tipove akumulatora, uz mogucnost nadogradnje softvera za potencijalno nove tipove. Ako neko misli da mu neka vrsta akumulatora nikad nece zatrebati ("...e samo smisljaju nesto!"), neka procita ponovo tacku jedan. Nikad - je predugacka vremenska odrednica, te kao takva nije podlozna planiranju, i skoro uvek vodi ka krupnm (cesto neugodnim) iznenadjenjima. A za one koji na sve ovo gledaju sa stanovista "ma, sigurno to i nije bas tako" evo veoma pocnih linkova:



Ne treba mnogo maste da se zamisli sta bi bilo da se to desi u modelu, ili (daleko mu lepoglava kuca) u stanu - taman kad si trknuo po 'ladno pivo do samoposluge na cosku...
Nego, kad reko' ladno pivo, odo' do frizidera po jednog Jelenka, pa sta kosta - nek se plati.

Pozdrav
« Last Edit: March 06, 2008, 01:57:36 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Dobar punjac zlata vredi!
« Reply #3 on: March 06, 2008, 09:17:29 PM »
Prije tri mjeseca  i ja sam bio u dilemi da li  preci na LiPo baterije ili ne.Naravno svi znamo zbog cega se svi koji zele preci na tu vrstu baterija kolebaju ::) a to je naravno bezbjednosni razlog.Nakon prikupljanja bitnih informacija dlucio sam se da predjem na LiPo baterije.Naravno do tada nisam imao ni punjac za ovu vrstu baterija,pa sam narucio iz UH ovaj punjac.Znaci kao sto je Laza rekao dobar punjac zlata vrijedi i to je OSNOV za LiPo baterije.Naravno govorim o punjacu sa balanserom.Evo koji sam ja narucio

           

           

           

Evo i link ovog punjaca, koga interesuju podaci i cijena koja je moram reci smijesna ;D za kvaliteta koji se dobije.

        http://www.unitedhobbies.com/UNITEDHOBBIES/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5549

Moram priznati da sam prvo punjenje proveo tik uz punjac :-\,za svaki slucaj ,a sad je to sve postalo  rutina.Napajanje sam vrsio prvo preko kompjutera sa CD-roma,a nedavno sam nabavio posebno kompjutersko napajanje.Treba li reci da sve funkcionise bezprekorno i naravno bezbjedno.

Znaci dobar punjac,naravno pravilno rukovanje  i nema problema sa LiPo baterijama koje su uveliko zakoracije u sadasnjost.
« Last Edit: March 06, 2008, 10:31:20 PM by GILE »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Dobar punjac zlata vredi!
« Reply #4 on: March 07, 2008, 12:48:02 AM »
Zdravo Fenix-e. Pa gde se ti dede sokole. Nadam se da si dobro. A dobra ti je i ova sprava MASALA!


Pozdrav
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Dobar punjac zlata vredi!
« Reply #5 on: March 07, 2008, 11:21:35 AM »
Pozdrav za Laza i Ivana,stanica fercera bezprekorno,malo se modelari sa tim sta se ima,s obzirom da ovdje kod nas materijala nema nikako ,tesko nabavljamo gorivo  pa kao sto vidis presao sam na struju i nisam se pokajao,sto nek rece struja je zakon, malo se vise smirgla stirodur,bice novih postova  i slika sta sam to radio u razmaku ova dva foruma,sve je zabiljezeno da se podijeli sa drugim modelarima.Uglavnom nisam popustio pred zimom ,letilo se i to bas letilo svaki slobodan trenutak,a tek ce da se leti sto i Vama zelim ;)Jos jedan pozdrav.
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Dobar punjac zlata vredi!
« Reply #6 on: March 07, 2008, 07:50:18 PM »
E bas mi je drago sto se ne odrices neba, uprkos svim nedacama. I ja i Ivan smo jos pre nekoliko godina presli na benzin, a od prosle godine i na struju. Benzin za velike modele, a struja za sve ostalo.
E sad, uvek kad god se prelazi na novu tehnologiju - to iskosta, pa to pomalo odbija ljude. Zato ja svim novajlijama od sveg srca preporucujem da odmah zapocnu sa elektro modelima. Kad podvuces crtu, nema neke velike razlike u ceni opreme za elektro i za glow. Zamisli da sada iz pocetka pocnes da kupujes: te motor, te svecice, te starter, te start box, te akumulator za paljenje, te... Cas posla se tu nakupi doooobra suma. Cesto se iz te racunice ispusta cena goriva. Za cenu jedne kante goriva mogu da se kupe baram jedan do dva LiPo akumulatora (zavisno od velicine modela). Akumulatore mozes da napunis barem tristotinjak puta (zavisi kako se prema njima ponasas i kakav punjac imas). A koliko letova mozes da napravis sa jednom kantom goriva?!? A tek pregorele svecice pa puta 3 do 6 evrova... Dobro, nekome nedostaje zvuk i miris glow motora (priznajem, i meni). Ali, sa druge strane, nema potrebe da se angazuje ekipa za elementarne nepogode da operes model od pregorelog ricinusa. A tek kad moras da popravljas neke (neizbezne) lomove, a ricinus se zavukao svukud...
Sve u svemu, uopste nisi pogresio sto si presao na struju. Sto pre - to bolje i bezbolnije.


Pozdrav
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Dobar punjac zlata vredi!
« Reply #7 on: March 07, 2008, 09:07:21 PM »
U potpunosti se slazem sa tobom,sto se tice nitro modela.Proslu sezonu sam letio trenera od 6.5ccm naravno i to je jedno veliko iskustvo.I sam znas koliko treba pripreme sa tim modelima,pa tek adekvatni tereni i stalno iste lokacije,sto me narocito nervira.Naravno sa ovim modelom sam letio ljeti ,a zimi  >:(e i to me nerviralo.Naravno tu je bitna stavka gorivo koje sam jedva nabavljao u jednoj prodavnici koja prodaje metil odredjenim firmama kojima je potreban metil.Naravno zbog same procedure jer se mora znati gdje ide svaki litar metila,izasli su  mi  u susret i kupovao sam tu a oni su to pravdali kao lom ::),e naravno moze da se pravda lom od 2 litra a 5-6 koiko sam kupovao niukom slucaju i eto nerjesivog problema ???E zato dodje na red struja. U medjuvremenu sam nabavio  iz UH sve za prelazak na LiPo i brushless,nadogradio WD ili ti Wing Dragona o kom ce biti rijeci u nekom od postova, i letenju nikad kraja i naravno na razlicitim lokacijama i zimi i ljeti,jos se i fotografisu te lokacije...Moj je slogan JUST FLY i zimi i ljeti.A za benzin i zvuk pravog motora ima vremena.
                                       Pozdrav.
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Dobar punjac zlata vredi!
« Reply #8 on: April 16, 2008, 11:43:46 PM »
Za napajanje ovog punjaca u pocetku sam koristio kompjuter tj.zice od 12 V za pokretanje CD-a,a u medjuvremenu sam nabavio jedinicu za napajanje kompjutera od 300 W,koje je idealno rjesenje.Ako niste u mogucnosti da vam ga neko od servisera pokloni, nov kosta barem ovdje  u CG 18 evra.Jos vam preostaje da ako sami ne znate da izdvoite od svih tih silnih kablova zicu + to odradite sa nekim ko to zna,ugradite prekidac,oznacite koje su zice sa kojom jacinom jer ih ima od 5V do 12V ,sve to lijepo upakujete i imate idealano konstantno napajanje ovoga punjaca a i ostalih punjaca prvenstveno kad je rijec o LiPo baterijama.
  Evo i par fotografija






Naravno jedan izvod od 12 V koristim kada rezem stirodur sa cekas zicom  ;) sto bi rekli jednim udarcem dvije...  Sta reci nema da nema ili ima da ima.
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Dobar punjac zlata vredi!
« Reply #9 on: May 27, 2008, 06:08:07 PM »
Bogami Lazo dobra ti ona reklama za LiPoSack!
Moram pod hitno da kupim jedan da me prodje glava.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Dobar punjac zlata vredi!
« Reply #10 on: June 07, 2008, 09:24:23 AM »
Trenutni best buy kako po ceni tako i po karakteristikama (6S sa ventilatorom).

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6789&Product_Name=MAX_E6_Digital_Lipo_Charger_

Podvlacim da treba uzeti 6S zato sto covek brzo provali da onda moze da puni 2 bateije odjednom sa spliter kablom, ali to tek kada SAM provali kako, pre toga bolje ne!


U suprotnom za one manje tehnicki raspolozene a i za one kojim je struja samo pocetna faza:

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2055&Product_Name=hexTronik_Balancer/Charger_Dual_Charge_Capable


Pozdrav
« Last Edit: June 07, 2008, 01:37:54 PM by magic »
Veljko

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Dobar punjac zlata vredi!
« Reply #11 on: November 29, 2008, 12:33:37 AM »
Sta kazete za ovaj Punjac:
 FMA Cellpro 4s Li-Po
12 Volt Ladeger Li-xx Akkus mit Equalizer (http://www.d2air.at/index.php?templateid=artikel&id=2065&search=

On je samo Lipo punjac. mmmm
« Last Edit: January 11, 2009, 10:45:38 PM by SABURO »
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Dobar punjac zlata vredi!
« Reply #12 on: November 29, 2008, 12:41:22 AM »
Previse para za malo funkcija. Ja ti predlazem minimum 6s, jer sa 6s mozes leteti vece avione a usput mozes i puniti 2x3s baterije...
ako imas mogucnosti naruci sa www.hobbycity.com   turnigy 6s punjac

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Dobar punjac zlata vredi!
« Reply #13 on: November 29, 2008, 01:02:16 AM »

na zalost nemam mogucnosti. (nene)
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Dobar punjac zlata vredi!
« Reply #14 on: December 01, 2008, 12:42:46 PM »
Hajde bre covece, kako nemas mogucnosti!
Razumem ako nema $$, ali to ovde nije slucaj. Hajde porucicu ti ja ili Lazo taj motor i punjac i ako ti jos nesto fali.

Posto je vreme ocajno i verovatno nece biti uslova za letenje, par sedmica cekanja na opremu iz Kine ce ti pojacati volju! A ustedeces i par $$.