Author Topic: Juniori dolaze  (Read 14115 times)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Juniori dolaze
« on: May 12, 2008, 09:30:18 PM »
12.04.2008. na sportskom aerodromu Lisicji Jarak, odrzano je prvo kolo juniorske lige raketnih modelara Srbije.
Ovo je mala foto-reportaza sa tog takmicenja. Ja sam sa raketnim modelarstvom imao dodira samo kroz slobodno-letece i RC raketoplane, ali je stvarno lepo videti klince kako "naglavacke" ulaze u predivni svet modelarstva.
« Last Edit: May 12, 2008, 11:17:05 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Juniori dolaze
« Reply #1 on: May 12, 2008, 09:53:23 PM »
Nastavak:
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Juniori dolaze
« Reply #2 on: May 12, 2008, 09:59:50 PM »
Nastavak 2:
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Juniori dolaze
« Reply #3 on: May 12, 2008, 10:10:35 PM »
Naravno, Ivan i ja smo "zloupotrebili" priliku da raketasima zabacimo i drugu "udicu". Poslednja slika pokazuje da je "mamac" dobar.
Nastavak 3:
« Last Edit: May 12, 2008, 10:13:53 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: Juniori dolaze
« Reply #4 on: May 13, 2008, 08:35:52 AM »
E a ja stvarno ne znam sto se Ivan uopste trudi da leti helikopter kada on sa Katanom huveruje kao i sa helikopterom!  :)

Naravno malo se salim...

Da klinci to sasvim lepo rade. Nekada davno 70 i neke sam se i ja mlo igrao sa raketnim modelarstvom. Sad bih takodje voleo da pocnem da se bavim time ali ne sa raketnim motorima vec vodom i vazduhom.

Inace do kojih visina klinci guraju svoje rakete?

Sale

Offline highpower

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
Re: Juniori dolaze
« Reply #5 on: May 14, 2008, 04:29:41 PM »
Lete i preko 100m visine.

Offline Nikola pantLA

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 70
Re: Juniori dolaze
« Reply #6 on: January 04, 2009, 01:16:27 PM »
highpower da li je na takmicenjima bitno kako izgleda raketa ako nema metalnih delova i da li je u kategoriji S1D i S3D bitno da li se u njoj nalazi motor na barut ili perhlorate. U S1D kako sudije znaju koju visinu je postigao model i da li ona nosi padobran, a u S3D el maksimalno vreme leta 600s ako jeste el to znaci da je idealno da raketa odleti vrati se na zemlju za 600s.

Offline highpower

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
Re: Juniori dolaze
« Reply #7 on: January 04, 2009, 06:18:53 PM »
Nije bitno kako izgleda raketa sve dok ima minimum 3 stabilizatora, dok ne sadrzi metalne delove, dok zadovoljava pravilom propisane minimalne dimenzije i ima uredjaj ili sistem za bezbedno prizemljenje (padobran, traka itd.). Nije bitna ni vrsta raketnog "goriva" sve dok zadovoljava propisane standarde po pitanju ukupne kolicine (tezine) raketnog goriva, maksimum je 125gr.
Sto se kategorije S3 tice, pravilnikom su propisana maksimalna vremena trajanja leta a to znaci da ako raketa ostane u vazduhu duze od maksimalnog vremena, kao rezultat, upisuje se pravilnikom maksimalno vreme za odredjenu kategoriju. Jedino se u slucajevima fly-offa racuna ukupno vreme provedeno u vazduhu. Fly-off jesu dodatni letovi koji su neophodni u slucaju vise takmicara sa istim brojem poena odnosno istim ostvarenim vremenima leta te se nemoze odrediti pobednik. Dakle ne mora u trenutku dostizanja maksimalnog vremena leta dotaci tlo.
Rakete iz klase S1 moraju imati sistem za prizemljenje, to moze biti padobran ali se zbog manje mase obicno koristi traka (strimer). Dakle, rakete kalse S1 nemoraju imati padobran ali moraju imati neki uredjaj ili sistem za bezbedan povratak na zemlju.
Kako se meri visina leta? Meri se "manuelno" teodolitima a takodje u zadnje vreme je prisutan i pokusaj elektronskog merenja visine leta putem malih barometarskih visinomera koji se postavljaju u model rakete. Rade na istom principu kao i visinomeri kod vazduhoplova, merenjem vazdusnog pritiska se dobija vrednost visine.
Sto se teodolita pak tice, teodolit je naprava koja meri ugao koji neki objekt zaklapa sa tlom. Cela filozofija merenja visine teodolitima zasniva se na tangens teoremi. Postupak je sledeci:
Na propisanom rastojanju od modela postavi se teodolit. To rastojanje je ujedno i nalegla kateta pravouglog trougla. Kada model odleti, postigne maksimalnu visinu izvrsi se merenje ugla koji tacka maksimalne visine leta zaklapa sa tlom (naleglom katetom) te se na osnovu pozatog ugla i rastojanja (duzine nalegle katete) tangens teoremom racuna visina leta (naspramna kateta).
Zbog preciznosti merenje postoje tri meraca vremena, pri cemu se kao maksimalna visina leta uzima srednja vrednost izmerenih visina leta modela.

Nadam se da sam bio dovoljno jasan a tu je i graficki prikaz da potkrepi malo.

Offline Nikola pantLA

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 70
Re: Juniori dolaze
« Reply #8 on: January 05, 2009, 09:30:00 AM »
Hvala.

Offline Zoran_M

  • Newbie
  • *
  • Posts: 29
Re: Juniori dolaze
« Reply #9 on: March 18, 2010, 11:21:07 PM »
Где постоји детаљан правилник о ракетама и условима такмичења?

Offline highpower

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
Re: Juniori dolaze
« Reply #10 on: March 19, 2010, 08:31:37 PM »
Može se naći na sajtu FAI-a. U prologu ti ostavljam link sa koga možeš  skinuti dokument koji se odnosi na SM (Space Modelling).
Doduše dokument je na Engleskom jeziku.

http://www.fai.org/aeromodelling/system/files/SC4_Vol_SM_Space_10.pdf

Za sve nejasnoće stojimo na raspolaganju.