Author Topic: F-16C xl falcon parkjet od stirodura  (Read 19060 times)

Offline srdjan012

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 257
F-16C xl falcon parkjet od stirodura
« on: December 16, 2009, 09:09:23 AM »
Po zavrsetku MIG-29 odlucio sam se da napravim jos jedan ParkFlyer, ovaj put sam pozeleo nesto malo vecih dimenzija.
Trazeci po net-u odgovarajuci model koji bi mogao da izradim bez problema pronasao sam F-16C XL varijantu. Dimenzije JET modela
su 1600mm x 1200mm sto i neizgleda bas nesto preterano veliko. Ovakvo misljenje sam imao sve do trenutka dok nisam odstampao plan
modela koji sam skino sa ovog sajta http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=337663 tek tada sam shvatio kolike su dimenzije ovog modela.

Ovako bi trebalo da izgleda gotov model.




Potrudicu se sto je vise moguce da dobijem ovakav izgled.









Izrada ovog modela sudeci po planu nije delovala komplikovano sve dok nisam poceo da lepim elemente.Do sada sam uspeo da uradim sledece.

Evo slika dosadasnjeg napretka u izradi ovog modela.

ovako izgleda odstampan i sastavljen plan od 90 lista A4 formata.







Izrezan trup i krilo modela, velicinu mozete uporediti u odnosu na MIG-29 i helikopter KDS450













Ovde se vidi izrada NOS-a modela.














Nastavak radova oko gornjeg dela modela.

















ovde se vidi pripremljeni delovi za lepljenje







Model treba da se osmirbla i ispravi sve sto nije precizno odradjeno. Model planiram da ojacam staklenim platnom.

Toliko za sada nastavak radova sledi ubrzo.

Srdacan pozdrav

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: F-16C xl falcon parkjet od stirodura
« Reply #1 on: December 16, 2009, 09:21:08 AM »
Srdjane, ovo izgleda jako dobro za pocetak, iako sam malo sumnjicav u sve zbog velicine koja je dosta velika za ovu vrstu materijala.
Steta sto krilo nece imati aeroprofil.

Offline srdjan012

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 257
Re: F-16C xl falcon parkjet od stirodura
« Reply #2 on: December 16, 2009, 10:46:54 AM »
Potrudicu se da ojacam model sto je vise moguce u odnosu ojacanje VS tezina, mada smatram da ce staklo platno dosta pomoci u ovom projektu. Aeroprofil krila cu takodje pokusati da napravim ali neverujem da cu uspeti no videcemo. Zasad cu se drzati plana koji imam pa kad poleti (ako poleti) videcu sta treba promeniti na modelu. Ocekivana tezina ovog modela je 1200-1600grama sa kompletnim setupom ako se uklopim u ovu tezinu trebalo bi da poleti.

Offline srdjan012

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 257
Re: F-16C xl falcon parkjet od stirodura
« Reply #3 on: December 17, 2009, 05:45:56 PM »
Evo stigoh i do doljnjeg dela modela. Zasad to izgleda ovako.









Nastavak radova ubrzo....

Offline srdjan012

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 257
Re: F-16C xl falcon parkjet od stirodura
« Reply #4 on: December 23, 2009, 07:41:07 AM »
Evo jos slika o napretku u izradi ovog modela. otprilike sad sam negde na polovini ili blizu polovine procesa izrade.































Ovo je imitacija rakete napravljena od stirodura. Raketu planiram da oblozim staklenim platnom da bi dobio u cvrstoci dimenzije rakete su 16mm x 30mm

















Planiram i izradu imitacije dopunskog rezervoara za gorivo koji ce stajati ispod krila. Vise o tome tek nakon izrade.

Za sada toliko.....nastavak sledi.....ubrzo.

Offline srdjan012

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 257
Re: F-16C xl falcon parkjet od stirodura
« Reply #5 on: December 30, 2009, 01:15:52 PM »
Evo napretka u radu na modelu. slike govore sve.





Nos modela je Kit-ovan akrilnim kit-om za drvo koji se nakon susenja smirgla i dobija izuzetno tanka i ravna povrsina.



Kabina je izradjena od punog stirodura, ispod kabine se vidi kutija koja je predvidjena za baterije i prijemnik. predvidjeno je da ova kutija zaprema dve 3S baterije po 2200mah ili jednu 6S 5000mah ako odlucim da nadogradim svoj model.









Drzac motora napravljen je od aluminijumskog profila 1.7mm izuzetno stabilan drzac.





Toliko za sada. posto sam nabavio stakleno tkanje 48g i aero epoxy smolu planiram oblaganje celog modela.
Dosadasnja tezina modela je 915grama bez baterija, prijemnika, i servoa. ocekujem da ukupna tezina modela dostigne 1400-1500g sto i nije tako mala tezina.

Srdacan pozdrav....

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F-16C xl falcon parkjet od stirodura
« Reply #6 on: December 30, 2009, 03:12:47 PM »
Nisam se mnogo zanimao motorima sa malim elisama ali to cudo da bi letelo kako treba trebace mu dooosta snage. Ne vidim koji je motor u pitanju, ali deluje dosta malo isto kao i kontroler. Isto tako idi na sto veci napon a sto manje Ampera jer veliki amperi "jedu" male baterije. Vidi nesto od Scorpion HK serije, konkretno HK-3026-1400KV http://www.scorpionsystem.com/catalog/motors/hk30/S-HK30-1400KV/ trpi 6S i dao bi ti 30.000 o/min. Nemoj da te plasi 6S, povezes 2 od 3S redno i to je to. Evo ubacio sam ga u Scorpion Calc i kaze 6S sa 6x4 oko 35A za 1,8kg potiska i oko 170km/h, nije lose. Moja preporuka bi bila Rhino 3S  2250 25C (19$) vrh baterije za smesne pare i imao bi oko 6-8 min leta da ga przis. Plus ako pozelis da letis nesto normalnije 3S 2250 je prava velicina za puuuuno toga.

Da ne zaboravim, napravi usisni kanal koji bi vukao vazduh napred i prelazio preko motora i tako vrlo pospesio hladjenje. Obicno je odnos usis:izduv 1:3-4 ali posto je ovde na kraju elisa koja ce poprilicno da vuce, neka se javi neka ko je imao takvog iskustva. Kanal ne mora da bude perfektan kao sto bi morao da bude u slucaju impelera.

poz
« Last Edit: December 30, 2009, 03:21:44 PM by magic »
Veljko

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: F-16C xl falcon parkjet od stirodura
« Reply #7 on: December 30, 2009, 03:20:40 PM »
Jedno pitanje, a zasto stirodur a ne izoflor koji je vec secen na 3mm i 6mm?
Zna neko mozda da li postoji razlika izmedju roze i plavog stirodura?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline srdjan012

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 257
Re: F-16C xl falcon parkjet od stirodura
« Reply #8 on: December 30, 2009, 04:50:45 PM »
Motor koji tremutno imam je Hyperion HP-z3013-14 i kontroler 33ampera. Planiram da pogonim malo vecom elisom 12x6. 1085KW daje 500w snage dovoljan je da podigne model od 2kg u normalnom ili 1400grama za 3d let. Mozda je ovo slab motor za ovaj model ali to je sto trenutno imam.

Jedno pitanje, a zasto stirodur a ne izoflor koji je vec secen na 3mm i 6mm?
Zna neko mozda da li postoji razlika izmedju roze i plavog stirodura?

Zato sto u Pozarevcu nema izoflora, na ovom modelu ima delova i od 10mm stirodura.
Ovaj model izradjujem od materijala koji mogu da nadjem da bi posle mogao i da ga popravljam ako nesto polomim.

Magic molim te proracunaj za Hyperion HP-z3013-14 kakve su sanse da podigne ovaj model sa elisom 12x6. Zahvaljujem ti se unapred.

Pozdrav

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F-16C xl falcon parkjet od stirodura
« Reply #9 on: December 30, 2009, 05:17:08 PM »
Hm, pa nije bas sjajno, mislim poletece ako ga bacis sa prvog sprata po uspe da ne ljosne. Nije toliko potisak problem (1,6kg) koliko max brzina, od samo 20m/s. Morao bi da budes svo vreme na punom gasu da bi to iole islo.

Taj motor je apsolutno uporediv sa Hackerom A3016M i elisa 11x7 (koja bi po meni ovde cak i bolje isla ako bas moras da probas ovako) ili 12x6 na 3S je njegov apsolutni maksimum na oko 40A tj. oko 400W. Zao mi je ali sto ne pita' pre kupovine  :sljus?

Scorpion koji sam ti predlozio bi mu cucnuo ko ... a em bi bio rasterecen i baterije bi ti potrajale.

poz
Veljko

Offline srdjan012

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 257
Re: F-16C xl falcon parkjet od stirodura
« Reply #10 on: December 30, 2009, 05:29:31 PM »
Ovo je motor sa EDGE540 koji je totalno druga prica. Moror je kupljen jos pre 4 meseca kada nisam ni saljao da cu da pravim ovoliki model. Pa nista skupljamo parice za bolji motor nema druge. Hvala magic na dobrom savetu.

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: F-16C xl falcon parkjet od stirodura
« Reply #11 on: December 30, 2009, 09:08:42 PM »
Srki, alal vera za kreativnost!

Servo za dubinu(horizontalac) je koliko vidim mini, mikro ili piko, j.e.b.i.g.a. ne razumem se u male servo.
Ali znam da na dubini bi trebao da bude u tvom slucaju malo jaci servo, ako planiras da stavis jedan, ali ako planiras dva(po jedan za svaku polovinu horizontalca) onda je zadovoljavajuce.

Ne zabvoravi da sto je teza ptica, jel, a i brza, veca su i aerodinamicka opterecenja i pojave koje se ispoljavaju pritom(vitoperenje, savijanje itd.).
Moja ti je preporuka da ne presvlacis ceo avion sa staklom(da ne objasnjavam jerbo ce se post pretvoriti u izdanje Ruskih romanopisaca).
Dovoljno je da stavis ojacanja gde je to neophodno(karbonske cevcice) kao ramenjaca krila, mozda neka uzduzna ojacanja trupa, spoj trupa i krila...
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline srdjan012

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 257
Re: F-16C xl falcon parkjet od stirodura
« Reply #12 on: December 31, 2009, 06:12:38 AM »
Pretpostavljao sam da mikro servo od 9g nece biti dovoljan za oooovoliku tezinu i ovoliki model. Ojacanje sam odradio na dva mesta 3 mesta sto se krila tice. Imam letvicu 6x6mm po sredini krila duzine 1200mm iz jednog komada, drugo ojacanje je letvica duzine 340mm na pocetak krila i treca letvica je duzine 510mm na napadnoj ivici krila koja je obradjena na polukruzni oblik da bi koliko toliko lakse prosecala vazduh. spoj izmedju ovih letvoca je odradjen u Z varijanti izbusen sa 2mm burgijom i ugradjena karbonska sipkica od 2mm u duzini od 30mm za svaki sastav. Da pojasnim odradio sam u neku ruku sendvic sastav i smatram da je to najbolje sto sam umeo da izvedem. Mislim da je sasvim dovoljno. Imas pravo Marko, ako presvucem ceo model staklenim tkanjem bice ooohohohooo tezak model. Moracu dobro da razmislim sta mi je ciniti.

Ili cu da nabavim motor kao sto rece Magic 1650w 6s bateriju i bolje servo-e i onda da presvucem ceo modem staklenim tkanjem.
Ili cu samo da ojacam horizontalac i vertikalac sa po jednom karbonskom sipkicom i pokusam da poletim sa ovim setupom bez presvlacenja staklenim platnom. Moracu da razmislim koliko sam spreman jos finansiski da ulozim o ovaj model i koliko mi je sve to uopste isplativo.

Videcemo.....

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: F-16C xl falcon parkjet od stirodura
« Reply #13 on: December 31, 2009, 09:34:39 AM »
Isplativo nije u svakom slucaju  ;namig
Jedino ako mislis da ga prodas.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline srdjan012

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 257
Re: F-16C xl falcon parkjet od stirodura
« Reply #14 on: December 31, 2009, 10:38:30 AM »
Da je plan bio prodaja nebi ga onda ni pravio..... o prodaji ni govora.