Author Topic: SU-37  (Read 98769 times)

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: SU-37
« Reply #15 on: February 14, 2010, 09:10:29 PM »
Nije problem, farbara se zove IZIS, Zemun, ul.Prvomajska 36U.

 (<--)

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: SU-37
« Reply #16 on: March 05, 2010, 07:21:28 PM »
Izvršio sam neke prepravke na modelu, konkretno na povezivanju servoa sa pokretnim površinama. Prvi put, koristio sam čeličnu žicu od 1mm debljine, koju sam na krajevima savio u slovo U, i na taj način povezao servoe sa pokretnim površinama (ovo sam video od Tibeteagla u topicu o zioljici). Međutim kao početnik i laik nisam znao da svaki servo ima svoj nulti položaj  :sljus (servo sam vrteo rukom u oba pravca po nekoliko puta  oo)) ). Pošto sam od skoro vlasnik jedne DX6i stanice, uočio sam da moram ispravljati žicu i ponovo je savijati u slovo U, što je verujte mi prilični smorno i neprecizno. LM, stiglo mi je nešto što se zove pushrod  ??? i shvatio čemu služi   :)aplauz , a što sam video u topicu kod srđana012 u vezi cesne. Tako da sam jedan kraj žice ostavio u obliku slova U i ona se kači na pokretnu površinu, dok sam drugi kraj nekako ispravio. Na ruci servoa postavio sam pushrod, montirao ruku na servo koji sam prethodno uključio kako bi došao u nulti položaj, provukao žicu i stegnuo uz pomoć šrafčića. LM evo fotografija, biće jasnije početnicima:





Ovako sam uradio i na zoljici.

Čelične žice su prvi put bile gole, ali sam primetio da se malo savijaju prilikom guranja. To sam rešio uz pomoć štapića za ražnjiće (bez ražnjića) i termobužira (čini mi se da sam dobio ono što sam hteo i ne utiče puno na masu aviona).

« Last Edit: March 05, 2010, 08:33:26 PM by IvanGrozni »

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: SU-37
« Reply #17 on: March 05, 2010, 07:40:25 PM »
Evo i snimka kako radi Vmix.


Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: SU-37
« Reply #18 on: March 05, 2010, 07:43:02 PM »
Ja sam na BlueBaby problem savijanja zice rijesio tako sto sam je stavio unutar slamcice od soka, onog malog od 2dcl. ona uska. radi super.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: SU-37
« Reply #19 on: March 21, 2010, 08:01:17 PM »
Pošto juče na aerodromu 13. Maj nisam poleteo ni F22 ni SU37 zbog vetra, rešio sam da to uradim danas na livadi iz zgrade i to sa SU37.

Prvi let, avion je poleteo nešto kao leteo i uspeo sam da ga spustim bez problema tj. oštećenja. Moram da mu odredim CG, što nisam uradio, to mu je glavna mana.

Drugi let odmah zatim, avion je poleteo, ali zbog napred navedenog problema opet je rezultata slab. Srećom avion nije pretrpeo oštećenja.

(Kod ova dva pokušaja model sam bacao iz ruke držeći ga negde između kabine i motora, ali bliže kabini.)

Treći pokušaj (kao da prethodna dva nisu bila dovoljna  :sljus   :sljus , zaboravih na vrlo bitnu stvar - elisu. LM ruka mi je bila ispod modela. Dok sam bacao model, elisa mi je zakačila palac desne ruke. Rezultat: četiri šava u Urgentnom centru, dve nedelje bolovanja, dve kutije antibiotika, antitetanus u roku od 48h.   :(

E pa ovo neka pogledaju početnici, naročito oni nestrpljivi kao ja i neka ne žure. Ako moraju da se uče na greškama neka to bude na tuđim.
(Ovo je ulepšano, inače je prizor bio kao na onom snimku, gde se lik povredio elisom helikoptera, samo kod mene su tri reza.)



Sada sam čačkao po sajtu odakle sam našao plan i našao gde treba da bude CG, 10 cm iza mesta gde se spajaju canard krila sa trupom. Isprobao sam to na mom modelu i nos bije vertikalno, katastrofa.
« Last Edit: March 21, 2010, 08:38:46 PM by IvanGrozni »

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: SU-37
« Reply #20 on: March 21, 2010, 11:52:53 PM »
Srećne ti rane junače!
U buduće, svaku elisu pre montaže nakvasi jodom, vidiš da bi ti to sada dobro došlo lol

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: SU-37
« Reply #21 on: March 22, 2010, 08:14:11 AM »
Hvala gosn Lazo.   :)

Pazi predlog ti uopšte nije  lol  , ne samo jod, već i neka gaza, zavoj, konac... ima tu. Kao prva pomoć, ali za modelare  ;D

Ma dobro sam prošao, srećom tetiva je u redu.

Nadam se da ću u sledećem javljanju pisati o  (<--) a posle toga i  ()-()

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: SU-37
« Reply #22 on: July 27, 2010, 06:34:39 PM »
Konačno, SU 37 je kršten svojim prvim uspešno izvedenim letom. Danas smo @ivanmagd i ja isprobali SU37. Ja sam imao dva uspešna pada u visoku travu (i dalje skidam čičkove i razne bodlje sa trenerke) dok je @ivanmagd imao tri uspešna, ponavljam uspešna leta.
"U rukama Mandušića Vuka-@ivanmagd, svaka je puška-model SU37, ubojita-uspešno izveden let."
Ko zna da leti zna, ko ne zna on ruši avione. Srećom avio je kao što napisah pao u visoku travu, i nešto se neznatno oštetio.. Ništa stašno, ne trebaju opravke (živeo izoflor) a i da trebaju lako se to uradi.

LM, da nastavim. Prva dva leta bila su sa baterijom od 1050mhA dok je treći let bio sa baterijom od 1300mhA.
Dok sam gledao i snimao letove oduševio sam se kako to čudo leti. Ali, evo nekih snimaka, nije neki kvaliteta ali mogu da prođu.

NAdam se da će @ivanmagd napisati nešto više o utisku i samom modelu.






E da, zabroavih. Sve je prošlo u najboljem redu. Nijedan prst nije stradao.

Offline vihor522

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 150
  • zelja za letenjem starija je od svake letilice
Re: SU-37
« Reply #23 on: July 27, 2010, 10:53:02 PM »
pozdravljam vas letachi!
svaka vam chast za lepo i uspeshno uradjen model
lepo izgleda i lepo leti, mada ja mislim da ivanu m.
mnogo znachi shto ima dobru stanicu (shalim se naravno)
srecno vam i uspeshno dalje letenje  (<--)

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: SU-37
« Reply #24 on: July 28, 2010, 08:37:13 AM »
U pravu ste Brano, stanica je jako vazan deo opreme  (res)  samo sto je ovaj primerak koji drzim u ruci u vlasnistvu mog imenjaka Ivana (IvanGrozni), moja je bila u kolima tada, a sto se samog aviona tice, nisam do sada leteo ovakav avion a i bilo je dosta vetra pa cemo probati jedan dan bez vetra, trebalo bi da bude mnogo mirniji let, ovako je bio mnogo vrcav, i jedina zamerka je sto se baterija mnogo greje, mozda probati sa manjom elisom, motor i kontroler su hladni skroz a baterija bude vruca. Sa tezom baterijom na nosu cini mi se da leti stabilnije mada nisam siguran moramo da probamo jos koji put i da eksperimentisemo.

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: SU-37
« Reply #25 on: July 28, 2010, 02:24:10 PM »
Momci, svaka čast! Želim vam što više lepih sati prevedenih u vazduhu sa SU-37!  (<--)

Kod tih modela 2-3 lom nosa je neizbežan, ali lako se krpi...  :hehe . A kad vam slegne u ruke, ima da uživate u svakom momentu sa tom modelom. Mi imamo 2 kom MIG-29 u Bečeju, neko je nas i video u BG, pa se vijamo. E tu počinje prava zabava.  :mhm

Offline Goran Scekic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 254
  • gogalet
Re: SU-37
« Reply #26 on: September 02, 2010, 02:33:44 PM »
Pozdrav od Gorana Scekica, daj reci dje ima projekat u PDFu . Pozdrav

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: SU-37
« Reply #27 on: September 02, 2010, 07:58:14 PM »
Pozdrav od Gorana Scekica, daj reci dje ima projekat u PDFu . Pozdrav


Zdravo Gorane.
Plan imaš na prvoj strani u jednom od mojih postova.

Offline Goran Scekic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 254
  • gogalet
Re: SU-37
« Reply #28 on: September 04, 2010, 06:23:00 PM »
Plan  Suhoja mi je vec predat ljudima sto rezu laserom, danas su javili da ce sjutra biti gotov.
Rakao sam im da ga rezu sirine krila oko 85- 90 cm.
Ne stihog da vidim sa cime si pojacavao krila, t.j. sta si stavljao za ojacanja.
Pozdrav od Gorana iz Podgorice.
P.S. ovih dana moram iznijeti i Yaka 54 na livadu da zapara zvuk sa benzinskim motorom, a uspjesno se pokazao i sa dimom.
Opet pozdravljam svo drustvo, prijatelje, aviomodelare.

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: SU-37
« Reply #29 on: September 04, 2010, 07:12:55 PM »
SU 37 nisam ojačavao. Samo sam na napadne ivice krila i kanard krila stavio profilisanu balzu. Inače poželjno je da se model ojača i to odmah iza proreza za elisu, što je i predviđeno. Pogledaj u Gaborovom postu za MIG 29 gde je stavio ojačanje, tako isto ide i za SU 37.