Author Topic: Poseta prijatelja-pocetak projekta F 16 fen  (Read 39096 times)

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Poseta prijatelja-pocetak projekta F 16 fen
« Reply #15 on: December 30, 2009, 11:52:14 PM »
 Hvala na recima podrske.
Znas, Miso, nekada se sve to radilo nitovanjem, sada postoje razne, modernije metode, ali neki za to ocigledno nisu culi... ;)

 Salim se naravno.

 Ozbiljno, posao lepo napreduje, iako mozda sa slika napredak i nije tako vidljiv.
 Mogao sam vec da ulepim u trup sve elemente, ali sam zeleo da sve proverim, tako da kada sve ugradim, dobijem ujedno i mesta za servoe, rezervoar...a za to treba dosta napregnuti vijuge.
Veceras sam izbrusio trup iz nutra i sve pripremio za lepljenje.
 Red bi bio da u novu godinu udjem sa polepljenim rebrima.

 Za prolece, pa nadam se. Po tradiciji znas da negde u prolece uvek polecemo nove avione.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Poseta prijatelja-pocetak projekta F 16 fen
« Reply #16 on: December 31, 2009, 12:55:45 AM »
« Last Edit: December 31, 2009, 12:57:41 AM by mirce »

Offline englez

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 467
  • Mowing the grass
Re: Poseta prijatelja-pocetak projekta F 16 fen
« Reply #17 on: December 31, 2009, 01:08:44 AM »
Za mog druga Engleza evo link da bolje razume...


Gracias senor.   4e
signatures are silly, read some, See what I mean?

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Poseta prijatelja-pocetak projekta F 16 fen
« Reply #18 on: January 08, 2010, 12:39:29 PM »
 Srecna nova godina.

Tokom ovih praznicnih dana, bio sam poprilicno vredan.
Ulepio sam u trup sva rebra, kao i usisnik.



 Okviri (rebra) su ulepljeni mesavinom epoksi lepka i punioca, a zatim je spoj predjen sa trakicom staklenog tkanja od 80 gr.
 Okviri su poprilicno tacno nalegali u oblik trupa, ali se ponegde provukao zazor i do 2mm.
Iz tog razloga, mesao sam punioc sa epoksijem, do trenutka kada je smesa imala gustinu majoneza.
 Po meni, a i projektanti ovog aviona se slazu, bolje je imati mali zazor koji se popuni smesom, nego da vam rebro “napne” i deformise trup.






 Najsakljivije je bilo ugraditi usisni kanal sa rebrom i to mi je oduzelo dobrih 2-3 sata.

 Letvice od balze, koje vidite na slici, postavio sam kao podupirace poklopaca sa donje strane trupa i sluze samo da ih pridrze dok se lepak ne osusi.
 Ranije su se na ovim mestim a nalazili mehanizmi uvlacecih trapova.
 Posto  je ovo jos uvek otvorena opcija, odlucio sam da poklopce izradim od mekanog materijala (balze, presvucene tkaninom), sto ce mi u nekoj buducnosti olaksati ponovo otvaranje.



 Usisnik sam najpre spojio staklenom trakicom, izvadio dodatni otvor sa donje strane, a zatim ga fiksirao u trup.
 Nakon toga, usledili su okviri.
 Uzduzne nosace fena i motora ulepio sam zajedno sa rebrima i dodatno spojeve pojacao staklenim trakicama.


 
 Ovom prilikom, ulepljen je i okvir repova.





Sutra dan, ulepio sam i pojacanja ventralnih  stabilizatora, kao i nosaca zadnjih servoa.



 Nakon toga, kompletirao sam i zadnje poklopce (imitacije vazdusnih kocnica).





 Prilikom otsecanja krila (koja su u prvoj varijanti bila zalepljena na trup, doslo je do puno malih ostecenja na bocnim povrsinama trupa, gde nalezu krila.
 Sa spoljne strane trupa sam zalepio selotejp traku, a sa unutrasnje ulio smesu epoksija i punioca a preko nje izlaminirao sloj staklenog tkanja (trakice sirine 10-ak mm).
 Ovime su sanirana sva ranija ostecenja trupa.

 Dodatni otvor (ispod trupa), koji se kod pravog aviona koristi za smestaj nosne noge stajnog trapa, sam iskoristio kao dodatni usisnik vazduha.
 Ova dva usisnika, zajedno, imaju sasvim dovoljnu povrsinu za fen precnika 5” (cca130mm).



 Kada se sve prosusilo, otsekao sam na gornjoj povrsini trupa poklopac koji ce sluziti za prilaz motorskoj grupi.








 
Sada, mogu da pristupim zatvaranju svih otvora na donjoj strain trupa.








 U medjuvremenu, zapoceo sam osmisljavanje gorivnog sistema.
 Koliko god sam mozgao, mesto za glavni rezervoar se ispostavilo da jedino moze biti otvor ispred krila, iznad usisnika vazduha.
 Da bih mogao da uguram rezervoar od 400-500ml u ovaj proctor, morao sam da malo prepravim ram kabine i rebro nosac nosne noge.





  U celoj stvari bi pomoglo i da imam studioznost mog pobratima Mirceta, pa da sam pre sklapanja kupio rezervoare i preciznije osmislio mesta za njihovu ugradnju.
 Ja, ipak, volim po neke stvari da radim u hodu i tako sam se sada nasao pred situacijom da cu rezervoare morati da kupujem po raspolozivom mestu.
  Cini mi se da ce varijanta  jednog elipticnog rezervoara od 400-ak ml i dva manja, okrugla, od po 150ml, biti definitivna.

 Proba ugradnje servoa je prosla bez problema kao i izrada malih poklopcica za njih.







 Posto se sav veliki posao polako priblizava kraju, jedna od sledecih stavki je sigurno izrada ostalog dela potisnog kanala.
 Ovaj element konstrukcije ce se sastojati od dva cilindricna kanala, jedan oko fena (izmedju glavnih rebara) i jedan od iza rebara do izduvnika.
 O tome u sledecem postu.

 
« Last Edit: January 08, 2010, 12:50:14 PM by coka »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Poseta prijatelja-pocetak projekta F 16 fen
« Reply #19 on: January 08, 2010, 01:11:32 PM »
Coko, pomno pratim sve sto radis i svaka cast. Veliki je posao u pitanju.
Jedno pitanje: na koji nacin ces da startujes motor na ovom cudu?
Hoce li morati da se pravi neki poseban starter koji moze da udje do motora?

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Poseta prijatelja-pocetak projekta F 16 fen
« Reply #20 on: January 08, 2010, 01:24:36 PM »
 Pozdrav Sale i srecna nova godina.
  Pitanje je odlicno i potpuno na mestu.
 Kada je ovaj fen koji ja koristim, (Dynamax) bio popularan i vrlo koriscen, prodavao se i specijalan adapter za starter.
 Pomenuti se sastojao iz jedne ploce koja se montirala sa prednje strane startera, a koja je na sebi imala glavcinu sa gumom, izmestenu za 15-ak cm. Sa postojece glavcine startera, kaisnim prenosom se pogonila ova "izmestena".
 Ovo je omogucavalo da starter drzis van aviona a da "zaanlasujes" motor.
 Izrada ovakvog sistema je otvorena opcija za ovaj projekat.

 Druga varijanta, koja mi je pala na pamet, je koriscenje produzetka glavcine anlasera, kao kad se pali helikopterski motor.
 Na vrhu spinera fena, nalazi se imbus zavrtanj i prilaz kroz dodatni otvor ( sa donje strane) je moguc.
 Kada sve sastavim, videcu koliko je ipak cela prica prakticna.
 Znas onu modelarsku muku... napolju 35 stepeni u hladu, oko tebe puno ljudi sa puno pitanja, motor presisao, a ti pokusavas da nabodes spiner ili taj sestougao... onda promasis pa polomis, recimo dve, lopatice fena.
 Sto kaze Mirce, " obukao bi kimono, pa kad bi mu zveknuo jednu vaspitnu..."
 
 Drago  i je da ti se svidja ovaj projekat. Licno sam se poprilicno zagrejao u poslednja dva meseca.
 Nadam se da ce mo u toku ove godine imati prilike da se druzimo na nekim od terena.
 
 

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Poseta prijatelja-pocetak projekta F 16 fen
« Reply #21 on: January 08, 2010, 01:59:01 PM »
Coko, hvala na cestitkama! Sve najbolje takodje.

 Znas onu modelarsku muku... napolju 35 stepeni u hladu, oko tebe puno ljudi sa puno pitanja, motor presisao, a ti pokusavas da nabodes spiner ili taj sestougao... onda promasis pa polomis, recimo dve, lopatice fena.
 Sto kaze Mirce, " obukao bi kimono, pa kad bi mu zveknuo jednu vaspitnu..."
 

Ha ha , bas tako. :)aplauz

A sto se startera tice, steta sto motor nema ugradjen pull starter, to bi bilo najelegantnije resenje.
Gledao sam na netu neke fanove koji imaju pull starter ali nije bilo nikakvih detalja koji bi ti koristili.
Pozdrav!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Poseta prijatelja-pocetak projekta F 16 fen
« Reply #22 on: January 08, 2010, 11:00:35 PM »
Nije jedna vaspitna nego "MAI GERI"...

Šta god, lepo je videti ovo što radiš i jedva čekam da sve to vidim uživo...

Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Poseta prijatelja-pocetak projekta F 16 fen
« Reply #23 on: April 02, 2010, 07:22:01 PM »
Jeli Brašo, pa, jel' istina to što čujem? 
Kažu mi da dan - noć radiš na tom F-u 16...

Mislim, mogla bi neka slika da "padne", neki text recimo...

Ajd' nemoj da si taki, objavi nešto, što nas puštaš da živimo u ne znanju...

Braša

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Poseta prijatelja-pocetak projekta F 16 fen
« Reply #24 on: April 03, 2010, 01:28:23 AM »
  Proslo je podosta vremena od kada sam napisao i jedan red o ovom projektu.
 U medjuvremenu mi je stigla turbine, mlazni F 15, delovi koje sam narucio da bih mogao da palim turbinu,…a iskreno i bas je bilo zazimilo.
 Sve me to po malo odvuklo od ovog aviona.
 Negde oko Nove godine, bavio sam se malo i prepravkom nekih resenja na mom Zero-u.
 Sve u svemu, prodje ova zima, u neku ruku brzo.
 Cackao sam u nekoliko navrata ponesto na ovom F-u, ali je glavni posao nastavljen tek pre desetak dana, sa prvim lepim danima.
 Stao sam kod obimnog smirglanja, koje nisam zeleo da radim u sobi. Kada je otoplilo, izneo sam stolicicu u dvoriste, smirglu, dascice i git…i ubio se od posla jedno dva dana. Ne samo da sam ja bio beo, nego i sve oko mene.
 Ipak, ne znam koliko ce to slike docarati, rezultat je bio vredan truda.



 Koristio sam vec isproban Body fine git, koji je vrlo tecan i lako se brusi kada se stvrdne.
 Gruba smirglanja sam vrsio sa smirglom 80, a glavna sa 100. Posle svega, za kraj, sve je prebruseno sa 120.
 Nemojte pomisliti da se ovakav posao moze odraditi na brzaka.
 Potrebno je bar 2-3 ruke gitovanja i smirlanja.
Cak i posle toga, kada se zagledate, uvek negde promakne neka rupica, pa je potrebno jos jedno popravno gitovanje.
 Na horizonalnim stabilizatorima, desila su se neka ulubljenja, izmedju rebara, a blize napadnoj ivici jer je suzenje veliko, a takodje i krivina aeroprofila.
 Na slikama mozete videti da je dobar deo povrsine “u gitu”.





 Ipak, debljina gita nigde nije ni 1 mm, vec mahom nekoliko desetih delova mm.
 Vertikalni stabilizator je takodje zahtevao podosta rada jer mu je “nakalemljen” nepokretni deo umesto kormila.
 Krila…takodje.
 Prilikom posete Budimpesti, kupio sam 2m kvadratna 30-o gramskog platna, koje je Mirce vec podosta koristio i za koje je bio pun reci hvale.



 Plastifikacija delova, prosla je u najboljem redu.



Potrudio sam se da presavijutke tkanja tako izvedem da mi nigde ne ostane “gola balza”.
 Iako sam skoro bio odlucio da ovaj model presvucem monokotom, Mirce je bio vrlo ubedljiv u nagovaranju, tako da sam u na kraju i sam napustio prvobitnu ideju.





 Plasio me dobitak mase na celom avionu, ali gruba racunica kaze da sam potrosio manje od 2m tkanja (masa oko 50 gr) i oko 100 gr epoksija, od koga je bar trecina bacena na cetkici, posudi i razmazana po stolu.
 Nakon plastifikacije i brusenja (grubog), naneo sam sloj epoksija sa mikrobalonima, koji je dao zavrsni glanc.
 Posto dalje nisam stigao, napisacu par redova, kada sve povrsine prebrusim i pripremim za prvi sloj spric git-a.
 Ceo ovaj postupak vam daje povrsinu za koju Laza kaze “Da ne poverujes da je ispod balza” i mislim da njegova izjava sve kaze.
 Sam postupak nije tezak, mada zahteva strpljenje i dodatni par ruku prilikom postavljanja tkanja na povrsinu.
 Hvala mama.
 U mom slucaju, prvo sam cetkicom nanosio epoksi na povrsinu, zatim spustao tkanje, cetkicom sve upeglao, a zatim starim kreditnim karticama skidao sav visak epoksija.
 Sto vise skinete, to ce rezultat biti bolji.









 Ko kaze da Reifeisen nije dobra banka?


 Naravno, posto je postupak vrlo “lepljiv” i prljav, mozete uraditi samo jednu stranu u jednom  cugu.
 Za otprilike 2 sata isplastificirao sam jednu stranu.
Sutradan, brusenje grubih neravnina i naredna 2 sata za drugu stranu.
 Kada se i to osusilo, oko sat- sat i po smirglanja i dva puta po sat da navucem epoksi i mikrobalone, sto ukupno cini:

-   2m tkanja
-   Oko 150 gr epoksija i nesto malo mikrobalona
-   Oko 8 radnih sati

 Naravno, sada me tek ceka git, spric git i farbanje, ali mislim da ce ovaj deo ici bez problema jer je povrsina vec sad odlicna.

 Na trupu, stao sam kod stare verijante stajnog trapa jer su zice ulazile vrlo plitko u trup. Ovo bi za posledicu imalo vrlo veliki moment, koji bi verovatno cupao zice stajnog trapa kod grubljih sletanja.



 Da ovo razresim, pomogao mi je moj drug Misa, koji je kod svog druga u Kragujevcu izradio od zice 5mm, modifikovane noge trapa, po mom crtezu.



 Njihova ugradnja je provizorno izvrsena i sve je sada vrlo zadovoljavajuce.




 
 Velika dilema je bila oko vrata stajnog trapa.
Posto u ovoj varijanti nemam uvlaceci stajni trap, njihova funkcija je nepotrebna. Vremenom, ipak ustanovio sam da mi je poklopac koji se moze otvoriti sa donje strane vrlo potreban.
 Kada otvorim vrata imam direktan pristup trapovima, donjoj strani i nosacima fena , nosacima motora, rezervoarima…tako da sam odlucio da vrata izradim i fiksiram ih u zatvorenom polozaju sa nekoliko malih zavrtnjeva.







 Nosna noga je legla na svoje mesto.

 Kada sam sve sklopio, ucinilo mi se da je avion vrlo visok na svojim nogama.
 Poredeci slike pravog aviona, ustanovio sam da je ovo tacno, ali da je “dodatak” oko 2cm.
Ovaj clearance mi sa druge strane omogucava vece napadne uglove kod poletanja i sletanja i verovatno lakse poletanje sa trave, tako da ce za prve probe ostati.



 Kasnije, verovatno, isecicu zice i nakaciti aluminijumske noge-amortizere.
 F 16 je avion koji sa donje strane trupa ima dva ventralna stabilizatora i pri vecim uglovima neminovan je njihov dodir sa zemljom.
 Ovako…videcemo.

 Posto je posao sa vratancima skoro gotov, ostalo je da se definitivno zavrsi kabina.
 Osmislio sam nosac kabine koji se skida i koji je fiksiran sa prednje strane karbonskom cevcicom-bajonetom a sa zadnje strane dva zavrtnja M4, bocno postavljena.







 Sutra bi trebalo da zavrsim ovaj deo i “ na tapetu” mi je zavrsetak potisnog kanala.
 Posto je gitovanje i brusenje trupa vec poodmaklo, kraj celom projektu se nazire.
 Nadam se da ce se uskoro u mojim tekstovima provlaciti rec “farbanje”.
 






 Jos jedna informacija.
 Danas sam stavio sve na vagu.
  Ceo avion, sa motorom, trapovima, bajonetima….bas sve, ali bez elektronike, izduvne cevi i rezervoara,  naravno neofarban, tezi 4400 gr.
 Otprilike sam 400gr tezi nego sto sam mislio.
Kokpit je od toga oko 200gr…
 Tesko da cu uspeti da se “ubodem” u 5 kg, ali bar da probam da tu masu prebacim sto manje.
 I tu me Mirce oraspolozio.
Kada je cuo da razmisljam o 5.5kg- 5.8kg, rekao je “ma letece to, nista ne brini”.

 Covek kada navikne na avione od 20 kg, pocne da smatra da je 5-6 kg smesna masa, ocigledno.
 Vrlo verovatno da je i u pravu.

 Naravno za kraj da kazem, sve ovo ne bi bilo uradjeno da moj pobratim nije uzeo krilo od Zero-a (mog) u svoje ruke da ga plastificira i ofarba.
 Da je to ostavio meni, sa vremenom koje imam na raspolaganju, verovatno bi F stajao u cosku gde je i stajao od Nove godine, a ja bi ga stalno gurkao i preskakao.
 Ovako, ko ima takvog drugara, moze po malo i da se mangupira pa da pravi jet-ove.


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Poseta prijatelja-pocetak projekta F 16 fen
« Reply #25 on: April 03, 2010, 10:53:35 AM »
Eto, znao sam da si bio vredan... Baš si dosta napravio.
Što se tiče farbanja, moj predlog je da to prepustiš doktoru za te stvari, dr. Golubu... Možeš ti sve pripremiti ali, završni "glanc" neka odradi profesionalac.

Krilo od Zeroa ti je gotovo, presvučeno u staklo i izšmirglano. Od nedelje "pada" špric git, panel lines, nitne pa, odlazak u "Gošinu ordinaciju" na farbanje...


Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Poseta prijatelja-pocetak projekta F 16 fen
« Reply #26 on: April 03, 2010, 10:02:53 PM »
bas lepo napredujes. obzirom da si radio i zero-a, pocinjes da budes konkurencija tvom
prijatelju iz kombinata, sto se tice brzine izrade modela. sta je najbolje kod ovog modela?
em ce tebi biti uvertira za pricu o pravom dzetu, a mozes i da razmisljas o iznajmljivanju
"skolsko-trenazne letilice" za one koji zele da udju u jet pricu (neki mnogo obigravaju,
a i oseca se opet kerozin ali iz drugog pravca). lol

kakva ce biti kolor sema?

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Poseta prijatelja-pocetak projekta F 16 fen
« Reply #27 on: April 03, 2010, 10:14:13 PM »
Iz kog pravca, šta se oseća?
« Last Edit: April 03, 2010, 10:15:47 PM by mirce »

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Poseta prijatelja-pocetak projekta F 16 fen
« Reply #28 on: April 03, 2010, 10:37:24 PM »
Iz kog pravca, šta se oseća?

More, nemo` se ti tu praviš blesav, znaš!

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Poseta prijatelja-pocetak projekta F 16 fen
« Reply #29 on: April 03, 2010, 11:27:59 PM »
 Miso, posto je F 15 ona grey vojna sema, za ovaj F postoji samo jedna varijanta.
 T bird.

 Vec sam sve nasao i unapred se radujem. Izgledace do bola.

http://www.pbase.com/ylionking/image/77922373

http://www.flickr.com/photos/72213316@N00/2624003980/

 Danas  sam takodje modelario ceo dan ali nisam stigao da slikam i pisem. Neka ostane nesto za sutra i prekosutra.

 Sto se tice kerozina, ne da mirise nego vonja.
 Nemoj ti braso da se pravis blesav.
Ja sam znao sta ti je sledeci projekat odavno. Problem je sto ti nisi znao...
 A sada, hajde, tastaturu u sake...
« Last Edit: April 03, 2010, 11:35:38 PM by coka »