Author Topic: Izbor opreme za EasyStar  (Read 12358 times)

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Izbor opreme za EasyStar
« Reply #15 on: November 06, 2009, 12:18:34 PM »
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4853&Product_Name=TowerPro_BM2408-21T_/_18A_BEC_/_9x3.8_Prop_Combo  ovo ti je sasvim dobra kombinacija za tvoju cesnu ....ja na easy staru ima graupnerov od 250w...ali na raznim forumima sam video da ljudi veoma dobro lete sa ovim kombom http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4712&Product_Name=TowerPro_BM2409-18T_/_25A_BEC_/_9x4.7_Prop_Combo ja prvu pomenutu kombinaciju imam na Kyoshovom spree sportu

Da, ovi motori su OK, imaju dovoljno snage i jeftini su. I ja ih koristim. Ne mogu nista da kazem za Cesnu, ali ja bih malo korigovao predlog za ES. Pogledajte ovu tabelu:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/tp_motor.html
Za ES ti treba motor koji radi na 2-3S LiPO, oko 200W sa sto vecim brojem obrtaja sto se vidi u koloni KV (RPM/V). Zato je moj predlog 2409A-12△ ili slican koji ima 1600 obrtaja u minutu po voltu napona na bateriji (to je u prevodu RPM/V). Problem sa ovim motorom je to sto mu treba propeler 8x4 ili 8x6 za optimalan rad, a to bez vecih prepravki ne moze da stane na ES. Ja letim sa 6x5 i zadovoljan sam. Ovaj motor predlazem i zato sto ga imas u kompletu sa ESC-om od 25A, pa neces pogresiti u izboru komponenti. Naravno, postoje i motori koji su optimalniji za ovaj model.

Nemoj da koristis sklopive elise sa HobbyCity jer ce se razleteti i napraviti veliku stetu na modelu, a da ne pricam o mogucim povredama! Imas da nadjes 6x5.

ES je odlican za pocetnicko ucenje, medjutim kad ga savladas postaje dosadan. Onda mu dodas elerone i to postane sasvim drugacija letelica. Onda malo skratis vinglete (krajeve krila) i opet dobijes novu pticu.  Posle podignes motor i stavis veci propeler (ako je u pitanju ovaj sto ga ja predlazem) i dobijes jos bolje performanse. Od jedne trome jedrilice dobijes model koji je skoro pa pravi akrobata. Vazno je da ides korak po korak, svako preskakanje ce te kostati bar malo lepka  :big smile

Imas gomile snimaka na youtube sa ovom letelicom. Nacices mnogo zanimljivih, a i bizarnih resenja...

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Izbor opreme za EasyStar
« Reply #16 on: November 06, 2009, 03:33:51 PM »
Ovaj motor predlazem i zato sto ga imas u kompletu sa ESC-om od 25A, pa neces pogresiti u izboru komponenti.
Nadjoh samo http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4899
bez ESC-a. Nisam video da ima combo u ponudi na HC.
Mislio sam uzeti TR_P30A - TURNIGY Plush 30amp Speed Controller ESC za njega (valjda odgovara). Iako motor max vuce 25A verujem da nije zagarantovano da nece preci i preko te vrednosti pa cisto da ne spalim ESC.
Baterije 2200mAh su duplo teze od 1300mAh. Mislim da cu uzeti zippy flightmax 3s 1300mAh http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6790.
Malo je nejasno ako 3s baterija ima 11.1V a motor radi na 10V, zar to nece napraviti problem ako ESC propusti maximum?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Izbor opreme za EasyStar
« Reply #17 on: November 06, 2009, 04:09:11 PM »
Mislim da cu uzeti zippy flightmax 3s 1300mAh.
Ili zippy flightmax 2s 2200mAh
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9941
30 grama je teza i ima napon od 7.4V. Kapiram da pomenuti motor nece izvlaciti ni 60-70% mogucnosti ali ce zato dosta duze trajati let, zar ne?
Ako prikacim bateriju od 7.4V/11.1V na stock receiver koji trenutno imam u cesni a koji je do sada radio na 9.6V, hoce li to praviti problem?
Jesu receiver-i strogo ograniceni na jedan napon?
« Last Edit: November 06, 2009, 04:11:46 PM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Izbor opreme za EasyStar
« Reply #18 on: November 06, 2009, 04:54:11 PM »
Niposto to da radis!!!kao 1 kako sam te razumeo taj regler koji imas je bio predvidjen samo za NiCD NiMH baterije sto znaci ako budes kacio lipo baterije i leteo sa njima postoju mogucnost da se baterije preprazne i da im napon padne ispod 2,5v po celiji nakon cega ce se naduvati i unistiti!A ako na regler pise max 9V a ti da kacis 11,1V (3 lipo celije) ili nece raditi (ako ima zastitu) ili ce crci!Sa motorima je vec drugacije tu uvek mozes d se igras sa +- par volti mada ni to nije bas dobro!Svaka budzenja i nepostovanje fabrickih podataka ce pre ili kasnije dovesti do unistenja, sagorevanja istih komponenti! Ako si bas resio koristiti po svaku cenu te komponente..??Onda koristi sve kako je bilo,a ako zelis koristiti lipo baterije ili nabavi bolji regler koji ima lipo zastitu od ispraznjenja,ili nabavi lipo cut-off.U sustini to sto ti imas nevalja bas ni...... rc sistem 27mhz motor mnogo los teske baterije nije ni cudo sto si ga isti dan polomio!Pa i iskusniji modelari tesko ce da lete sa tim modelom.Sve komponente za easy star mozes koristiti ali ces opet imati isti problem nedovoljno snage da se model odrzi u vazduhu!pozdrav i srecno.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Izbor opreme za EasyStar
« Reply #19 on: November 06, 2009, 05:12:58 PM »
Niposto to da radis!!!kao 1 kako sam te razumeo taj regler koji imas je bio predvidjen samo za NiCD NiMH baterije sto znaci ako budes kacio lipo baterije i leteo sa njima postoju mogucnost da se baterije preprazne i da im napon padne ispod 2,5v po celiji nakon cega ce se naduvati i unistiti!A ako na regler pise max 9V a ti da kacis 11,1V (3 lipo celije) ili nece raditi (ako ima zastitu) ili ce crci!Sa motorima je vec drugacije tu uvek mozes d se igras sa +- par volti mada ni to nije bas dobro!Svaka budzenja i nepostovanje fabrickih podataka ce pre ili kasnije dovesti do unistenja, sagorevanja istih komponenti! Ako si bas resio koristiti po svaku cenu te komponente..??Onda koristi sve kako je bilo,a ako zelis koristiti lipo baterije ili nabavi bolji regler koji ima lipo zastitu od ispraznjenja,ili nabavi lipo cut-off.U sustini to sto ti imas nevalja bas ni...... rc sistem 27mhz motor mnogo los teske baterije nije ni cudo sto si ga isti dan polomio!Pa i iskusniji modelari tesko ce da lete sa tim modelom.Sve komponente za easy star mozes koristiti ali ces opet imati isti problem nedovoljno snage da se model odrzi u vazduhu!pozdrav i srecno.
Ako pod regler mislis na ESC to sam i planirao da uzmem skupa sa adekvatnom LiPo baterijom i motorom naravno i zamenim stari u cesni a kasnije te iste komponente (motor+ESC+baterije) koristim na drugom modelu.
Na cesni od starih komponenti sam planirao koristiti stanicu 27mhz,servoe i prijemnik na samom avionu ako je to moguce, a koliko razumem jeste.
Trebalo bi da je standardno da svaki ESC daje 5V za prijemnik i servoe zar ne?
Kasnije bih uzeo bolju stanicu sa prijemnikom i servoima.
Za sada sam hteo da izvucem max iz cesne koju sam uzeo posto ce verovatno biti jos krsenja :)
« Last Edit: November 06, 2009, 05:17:36 PM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Izbor opreme za EasyStar
« Reply #20 on: November 06, 2009, 05:18:32 PM »
Naravno da je sve standard bar bi tako trebalo da bude prijemnici rade na 4,8-6v kao i servoi.A posto kupujes motor i esc to je vec drugo pomislio sam da zelis koristiti iz cesne staru motorizaciju! daljinski ce moci pazi gde letis jer ta frekvencija je vise za igracke svaka igracka iz kine je na 27mhz nebih da kupis opremu sve sklopis i slupas iz neke gluposti!

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Izbor opreme za EasyStar
« Reply #21 on: November 06, 2009, 06:05:45 PM »
 ;namig

Predlazem ovaj motoric http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6614&Product_Name=TURNIGY_Bell_2409_1600kv_Outrunner ,cena je smesna tako da mozes odmah uzeti vise njih za rezervu.
Kod te cene nemas racuna da popravljas bilo sta na njemu.
Ja koristim ovaj motoric od kako mi je crko lezaj na Towerpro motoru i mislim da nema nikakve razlike, osim u ceni.
Ima dovoljno snage sa 7x4 (mora malo trup da se zareze) elisom za dobar pocetak a kasnije podignes motor malo vislje i stavis 8x4 koja gura kao luda.
Bateriju ako mislis da letis sa digitalnim aparatom (100-150gr.) predlazem 3S 1000-1500mah, a bez aparata 2200 pa sve do 4000mah (4000mah nisam probo ali se tvrdi) staje u njega.
Ja sa ovim motorom, ESC 30A, baterijom 3S 2200mah i 8x4 elisom uspevam od 45-60min da ostanem u vazduhu, a to je sasvim dovoljno da te zabole vrat od buljenja u nebo. :mhm

Sve ostalo imas ovde:

http://rcfly4um.org/index.php?topic=1063.0

http://rcfly4um.org/index.php?topic=1363.0

http://rcfly4um.org/index.php?topic=2182.0

Pozdrav
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Izbor opreme za EasyStar
« Reply #22 on: November 06, 2009, 06:19:34 PM »
Ovaj motor predlazem i zato sto ga imas u kompletu sa ESC-om od 25A, pa neces pogresiti u izboru komponenti.
Nadjoh samo http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4899
bez ESC-a. Nisam video da ima combo u ponudi na HC.
Mislio sam uzeti TR_P30A - TURNIGY Plush 30amp Speed Controller ESC za njega (valjda odgovara). Iako motor max vuce 25A verujem da nije zagarantovano da nece preci i preko te vrednosti pa cisto da ne spalim ESC.
Baterije 2200mAh su duplo teze od 1300mAh. Mislim da cu uzeti zippy flightmax 3s 1300mAh http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6790.
Malo je nejasno ako 3s baterija ima 11.1V a motor radi na 10V, zar to nece napraviti problem ako ESC propusti maximum?

Ovaj komplet sam ti predlozio:
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4710

Baterija obavezno 3S! Sa 2S motor nece imati dovoljno snage jer je maksimalni broj obrtaja zavisi od napona! Yu-man ti je takodje dao par dobrih saveta.

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Izbor opreme za EasyStar
« Reply #23 on: November 06, 2009, 07:27:45 PM »
4000mAh 3 ceije???Yu-man da ne preterujes malo?? nije problem sa da li ima mesta ili ne!!!Vec takve baterije su oko 400g. teske tako da tezisna tacka se pomera za 4 cm unazad govorm jer znam!! Morao sam olova da stavljam oko 50g na repu! I ako je model imao motor snage 600 wati i bio propisno pojacan sav se krivio jer je imao preko 1kg.Moj licni savet nista vece od 2500-3000mAh 3 celije!!!I to je previse pogotovu ako se odluci na motor koji mu ti predlazes!jer ti motori su vise za slow modele zbog slabije snage i malog broja obrtaja ako vec zeli za easy star onda sve preko 2000mAh 3 celije je previse A posto taj motor prave rezultate daje tek na propelerima 8x3-4 morat ce drzac da pravi da bi motor podigao jer inace najveci propeler koji pase je 6x... 7 vec mora da sece model za par mm. a 8 da ubaci mora da sece 2-cm a to se neisplati!Iz licnog iskustva, a sa easy starom ga imam podosta jer sam ih raznoraznih kombinacija prodao sigurno da ne preteram oko 300 kom.Najlaksi tjuning i najbolji sa snagom i brzinom bez prepravki je inruner brushless motor 370-400 kompact! TEzak je oko 90g. kao i originalni motor sa cetkicama pase super u kuciste a ima snagu od preko 250 wati i 5200 obrtaja u min./V.Tako da ce budi siiguran i sa 2  lipo celije model imati mnogo vise snage i obrtaja od motora kojeg ti predlaze Yu-man!A sa 3 celije imat ces veruj mi mnogo vise snage i brzine nego sto sam model moze da podnese tako da ces morati malo da pojacas!Pitaj nekog ko vec ima takav setup o kome ti govorim jer na forumu ih ima najmanje 4 sa takvim setupom pa ces saznati iz 1 ruke jel sam u pravu ii ne!?

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Izbor opreme za EasyStar
« Reply #24 on: November 06, 2009, 07:39:05 PM »
 ;namig

"Ja sam odgovoran za ono sto kazem, a ne za ono sto vi razumete."

Lepo pise:

Bateriju ako mislis da letis sa digitalnim aparatom (100-150gr.) predlazem 3S 1000-1500mah, a bez aparata 2200 pa sve do 4000mah (4000mah nisam probo ali se tvrdi) staje u njega.
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Izbor opreme za EasyStar
« Reply #25 on: November 06, 2009, 07:51:04 PM »
Ti se to kao sad naljuti nisam nsta lose rakao samo da 4000 je preteska ti si rekao da staje a ja sam rekao nije problem u velicini hoce li pasati unutar ili ne vec preteska je!opet kazem sam model bez fpv opreme 3 celije 1500mah do 3000mah i samo pomeras bateriju napred nazad i teziste pase sve preko ili manje moras stavljati olovo

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Izbor opreme za EasyStar
« Reply #26 on: February 27, 2010, 06:38:39 PM »
Sto se tice TW 7XX, imam ga i ja, nije cesna nego je ME-109 (Messerschmit) i ja sam ga lupao dosta, pa se sve popravi, ako je prednji kraj unisten skroz, odsjeci unisteni dio, pa sa malo stirodura oblikuj nos ponovo, evo ti primjer, stim da je ovaj oblozen fiber-glasom. Mozda je bolje da se ispraksas sa censom prvo (sve je popravljivo) a poslije mozes preci na nesto vece...ev par slika





« Last Edit: February 27, 2010, 06:45:41 PM by flugzeug »
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!