Author Topic: Izbor opreme za EasyStar  (Read 12327 times)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Izbor opreme za EasyStar
« on: November 04, 2009, 02:47:28 PM »
Kao novi clan pre svega bih hteo da pozdravim sve aktivne clanove ovog foruma i jako mi je drago da ovako nesto uopste postoji kod nas.

Nov sam u svetu RC-a i neiskusno i ishitreno sam pre manje od mesec dana pazario cesnu TW-747 (http://extreme-rc-toys.com/oc/catalog/product_info.php?cPath=32&products_id=98) koju sam uspesno skrsio vec posle treceg leta pri cemu sam totalno unistio nosac motora, ostetio zupcanik i rasturio pola nosa aviona.
Problem kod ovog modela (nisam siguran da je ista prica kod ostalih modela od neke od podvrsta stiropora) je sto je pravljen od sitnih zrnaca i sto je prilicno krt, pa pri malo jacem udaru se bukvalno raspada na najsitnija zrnca. Uspeo sam sa odredjenom kolicinom lepka da rekonstruisom nos (kako tako), zupcanik i trenutno pokusavam da smislim nacin kako da pricvrstim motor nazad na nosac, posto je veci deo plasticne konstrukcije samog motora (deo koji drzi motor i zupcanik) polomljen, a ipak da ostavim dovoljno prostora za eventualno centriranje motora (da li je dovoljno centrirati osovinu motora u ravni sa telom aviona ili ipak malo pomeriti na stranu (zbog gyro efekta/obrtnog momenta) ili eventualno gore/dole?). Svi saveti vezani za centriranje ovog aviona su vise nego dobrodosli.

Iako jos nisam sahranio cesnu intenzivno razmisljam o sledecem modelu i easystar mi izgleda prilicno primamljivo iz vise razloga (eventualno twinstar). Neki od njih su taj sto sam pocetnik, pozicija motora i propelera (poucen losim iskustvom sa censom koja skoro uvek zavrsi na nosu), izdrzljivost materijala od kog je napravljen i kasnija potencijalna (vrlo verovatna) nadogradnja na FPV.

Sa ovim na umu bi trebao odabrati i ostatak opreme koji bi ugradio u easystar. Neke stvari vezano za elektroniku su mi malo nejasne ali sa onim sto znam sam dosao do sledeceg okvirnog spiska opreme:
1. Spektrum dx5e ili dx6i?
  ove stanice rade na 2.4ghz, da li je rad u tom opsegu kod nas moguc zbog smetnji posto na tom opsegu radi i Wifi a i mikrotalasne peci
2. baterija >=1500mAh (preporuka?)
3. motor dovoljno jak da povuce FPV opremu (preporuka?)
ostale drangulije tipa servoi,ESC i slicno verujem da relativno nisu bitni i ne uticu mnogo na kvalitet letenje (osim ako nije neki low-end hardware)

Sta od ove opreme je uopste moguce nabaviti kod nas i koliko se to isplati?
Sa stanicom bih uzeo i odgovarajuci receiver na strani letelice (uz neke stanica dolazi i receiver koliko sam video).
Da li svakom receiveru odgovaraju svi servo-i?

Sve preporuke/predlozi su dobrodosli.

Hvala unapred
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Izbor opreme za EasyStar
« Reply #1 on: November 04, 2009, 06:50:51 PM »
Prvo, pošto si početnik, ja na tvom mestu ne bih još uvek kupovao novi model.
Prvo trebaš da uvežbaš na Cesni.

Mi smo je imali dok je nismo načisto uništili. A to znači možda oko 10 - 20 lupanja.
Sve se na njoj da zalepiti.
Ako je motor stradao, onda bi trebalo da se stavi novi brushless i naravno novi kontroler. Koji takođe mogu da se "uštekaju" u onaj prijemnik na 27 MHz koji se dobija uz Cesnu.

Stari sa četkicama je stvarno loš.

Ako tako budeš uradio, onda trebaš da izabereš motor koji može da "gura" oba modela. I Cesnu i EasyStar.
A to je motor Turnigy 3530 1100 i elisa 9x5 orijentaciono.  Kontroler od 25A Turnigy Plush ili SS od 30A.
To je dovoljna kombinacija za sve modele do oko 1kg težine a i više.

Kupovinom EasyStara nećeš bolje da letiš, i biće ti žao kada ga izlomiš, na isti ili sličan način kao i sada Cesnu.

Pozdrav Goran

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Izbor opreme za EasyStar
« Reply #2 on: November 04, 2009, 07:53:50 PM »
Prvo, pošto si početnik, ja na tvom mestu ne bih još uvek kupovao novi model.
Prvo trebaš da uvežbaš na Cesni.

Mi smo je imali dok je nismo načisto uništili. A to znači možda oko 10 - 20 lupanja.
Sve se na njoj da zalepiti.
Ako je motor stradao, onda bi trebalo da se stavi novi brushless i naravno novi kontroler. Koji takođe mogu da se "uštekaju" u onaj prijemnik na 27 MHz koji se dobija uz Cesnu.

Stari sa četkicama je stvarno loš.

Ako tako budeš uradio, onda trebaš da izabereš motor koji može da "gura" oba modela. I Cesnu i EasyStar.
A to je motor Turnigy 3530 1100 i elisa 9x5 orijentaciono.  Kontroler od 25A Turnigy Plush ili SS od 30A.
To je dovoljna kombinacija za sve modele do oko 1kg težine a i više.

Kupovinom EasyStara nećeš bolje da letiš, i biće ti žao kada ga izlomiš, na isti ili sličan način kao i sada Cesnu.

Pozdrav Goran

Problem je sto je cesna prilicno skrsena (slike prikacene). Ceo prednji deo gde je bio drveni nosac motora se dezintegrisao.
Uspeo sam da nabudzim nosac ali nisam siguran koliko je centriran. Resenje sa novim motorom zvuci ok.

Baterija na cesni je 650mAh 9.6v a stanica+receiver 27mhz. Kontroler koji si naveo da li moze da se prikljuci na receiver?
Da li je baterija dovoljno jaka za navedeni motor?
Da li moze da se nadje taj motor+kontroler kod nas?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Izbor opreme za EasyStar
« Reply #3 on: November 04, 2009, 10:18:18 PM »
Nije to ništa, što kineski lepak koji si dobio uz model ne može da zalepi.  :)
Ja bih najradije odbacio onaj kapotaž u koji ovi novi motori ionako ne mogu da stanu.
Odsekao bi vrh nosa, poravnao, zalepio avio šper i dobio ravnu površinu koja je malo ukošena u desno i na dole.
Na takvu šper ploču je onda moguće prišrafiti pomenuti motor.

Baterija je malo tanja, ali može da radi sa ne prevelikim gasom. Kontroleri su svi kompatibilni sa tim prijemnikom itd...

Za sve ostalo, "pojuri" malo po forumu. Ima tu svakakvih varijanti....

I još nešto. Tvoja statistika kaže da si na forumu do sada proveo samo 2 sata i nešto minuta.
Ovde ima mnogo članova koji na forumu imaju 100 sati ili više. Oni mnogo manje imaju potrebe da pitaju...  :)
Treba čitati....

Pozdrav Goran
« Last Edit: November 04, 2009, 10:20:37 PM by Goran »

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Izbor opreme za EasyStar
« Reply #4 on: November 05, 2009, 12:45:21 AM »
Cesna verovatno moze da se popravi, ali to je mali i vrckav model pa ce biti jos lomova. EasyStar (ES) prasta greske, i kad nisi siguran sta da radis samo pustis komande i model ce sam da se smiri i lagano sleti AKO je lepo natrimovan.

Ovde mozes da vidis sta sve ja imam na ES:
http://rcfly4um.org/index.php?topic=1044.0

Trenutno na modelu imam malo jaci motor od onog na topicu 2409-12 delta. Vuce malo bolje, ali je i neiskoriscen jer mu treba veci propeler od 6x5 koji trenutno imam. I jedan i drugi setap je dovoljno dobar za pristojno letenje. Ako hoces da izvuces maksimum performansi onda uzmes motor slicne snage sto veceg kv => sto veci max broj obrtaja kako bi sto bolje iskoristio propeler koji ne moze biti veci od 6x nesto. Ili mozes da izdignes motor (potrebna prepravka) i stavis veci propeler.

Baterija LiPo 3s od 1300 do 2200mAh. Originalno ovaj (Multipleksov setap sa NiMh) model ima oko 800g. Vazno je da ne predjes znacajno ovu gramazu i da mozes da namestis teziste po uputstvu. Ja sa 1300mAh i FPV opremom imam letove do 20min. Sa 2200mAh bez FPV verovatno mozes da letis i do 1h.

Nemoj da kupujes one GWS servoe jer ne podnose video predajnik! Uzmi Hitec HS-81 ili slicne.

Nemam bas puno iskustva sa raznim stanicama, ali ako si bas resio da se bavis ovim stvarima na duze staze uzmi neku DX7 ili jos bolju stanicu. Svaka investicija u stanicu se na duze staze visestruko isplati. Ja nisam verovao da je to tako, ali sam se par puta uverio lepkom, kuvanjem modela i pretrazivanjem terena. 2.4GHz je obavezna frekvencija po meni. Tu neces imati smetnji ako ne letis u naseljenoj zoni, sto nikako nije pametno, a i tada ce sve biti OK ako ne letis blizu nekog predajnika (bilo kakvog) ili jako daleko.


Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Izbor opreme za EasyStar
« Reply #5 on: November 05, 2009, 01:03:19 AM »
I još nešto. Tvoja statistika kaže da si na forumu do sada proveo samo 2 sata i nešto minuta.
Ovde ima mnogo članova koji na forumu imaju 100 sati ili više. Oni mnogo manje imaju potrebe da pitaju...  :)
Treba čitati....

Pozdrav Goran

Moja statistika kaze: Total time logged in: 6 days, 9 hours and 31 minutes, a ja mislim da sam bar 3 i vise puta toliko vremena proveo na forumu. Tim brojkama se ne moze puno verovati!

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Izbor opreme za EasyStar
« Reply #6 on: November 05, 2009, 09:06:10 AM »
Možda i ne može ako "Saburo" resetuje vreme, da pojedinci ne vide koliko su vremena utrošili na forum.

Poz.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Izbor opreme za EasyStar
« Reply #7 on: November 05, 2009, 09:43:37 AM »
Mislim da je vise u pitanju nacin na koji merenje vremena, u ovom slucaju, radi
Meri vreme izmedju dve posete i sabira. Naravno postoji i limit vremenski izmedju dve posete koje ce biti racunato, npr. danas u 20:00 pa sutra u 08:00, razlika od 8 sati nece biti racunata kao vreme provedeno na sajtu.
Pitanje je koliki je vremenski limit i kolika neaktivnost se racuna kao "odlazak" korisnika.

Mislim da sam proveo vise vremena nego sto forum navodi ali je okvirno tu.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Izbor opreme za EasyStar
« Reply #8 on: November 05, 2009, 10:04:28 AM »
Pokusavao sam da nadjem na forumu korisnu informaciju oko elisa ali nisam uspeo da pronadjem ono sto mi treba.
Ostao sam na jednoj elisi za cesnu pa me zanima gde moze kod nas (u BGDu) da se kupe elise ovog tipa (i koji je to tip).

Nisam siguran da li se vidi dobro na slici ali nacin kacenja elise je prilicno jednostavan, dva srafa sa obe strane i sama elisa ima uzlebljenje za sraf.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Izbor opreme za EasyStar
« Reply #9 on: November 05, 2009, 07:41:53 PM »
Te lako lomljive elise imaš tamo gde si kupio i model u NS. Nešto oko 100-tinak dinara komad...

Poz.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Izbor opreme za EasyStar
« Reply #10 on: November 05, 2009, 08:21:26 PM »
Te lako lomljive elise imaš tamo gde si kupio i model u NS. Nešto oko 100-tinak dinara komad...

Poz.
Upravo sam iskopao na forumu da istih ima na Beogradskom sajmu Hala 5 (negde).
Nadam se da ima i prop saver posto izgleda krajnje korisno a i osovina motora posle ispravljanja ipak izgleda kao da nije bas savrseno ispravljena.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Izbor opreme za EasyStar
« Reply #11 on: November 05, 2009, 11:02:01 PM »
Osovinu verovatno nikad neces ispraviti kako treba. Trebace ti novi motor. Ja sam neko vreme koristio prop saver, ali nisam bio odusevljen rezultatima. Propeleri su se i dalje lomili, nesto redje, ali sam zato imao problema sa vibracijama. Propeleri duze zive kad je pilot dobro uvezban i kada je teziste modela pomereno malo napred u odnosu na polozaj dat u uputstvu.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Izbor opreme za EasyStar
« Reply #12 on: November 06, 2009, 10:06:32 AM »
Propeleri duze zive kad je pilot dobro uvezban i kada je teziste modela pomereno malo napred u odnosu na polozaj dat u uputstvu.
Ne sumnjam da je glavni razlog povecane potrosnje propelera neiskustvo pilota :)
Planiram da iskljucim aileron servo i da letim samo sa rudder-om i elevator-om. Glavni razlog mojih padova je taj sto sam navikao da mi rudder bude na istoj rucici gde i aileron i elevator (pod desnom rukom) tj. rotiranjem rucice po vertikalnoj osi levo i desno. Moracu malo da se naviknem da mi je throttle i rudder na istoj kontroli.

Trebace ti novi motor.

Planiram da kupim novi motor i odgovarajuci ESC ali nisam siguran koje snage motor (koliki thrust, tj koliko vati) da trazim posto bi kasnije eventualno taj motor montirao na easystar ili neki drugi (mozda nesto veci) model. Koliko sam uspeo da provalim po postovima na forumu Turnigy motori su OK. Turnigy 3530 1100 koji mi je preporucio Goran izgleda kao nedovoljno jak da kasnije eventualno povuce FPV opremu (ispod 200W?). Takodje bih zamenio bateriju sa lipo baterijama (makar dva paketa), posto mi je sa jednom 650mAh NiMh vreme leta prilicno skraceno, a i to nisam siguran koju velicinu/brand da uzmem.
« Last Edit: November 06, 2009, 10:11:33 AM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: Izbor opreme za EasyStar
« Reply #13 on: November 06, 2009, 10:24:34 AM »
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4853&Product_Name=TowerPro_BM2408-21T_/_18A_BEC_/_9x3.8_Prop_Combo  ovo ti je sasvim dobra kombinacija za tvoju cesnu ....ja na easy staru ima graupnerov od 250w...ali na raznim forumima sam video da ljudi veoma dobro lete sa ovim kombom http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4712&Product_Name=TowerPro_BM2409-18T_/_25A_BEC_/_9x4.7_Prop_Combo ja prvu pomenutu kombinaciju imam na Kyoshovom spree sportu
« Last Edit: November 06, 2009, 10:28:27 AM by POSEIDON »

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Izbor opreme za EasyStar
« Reply #14 on: November 06, 2009, 12:12:43 PM »
Naravno da 3530 motor nije slab. Daleko od toga.
Osim ako je ta buduća "FPV" oprema od par kila. Za ono što se pod FPV podrazumeva od par stotina grama to je više nego dovoljno.

Ako se ipak odlučiš za super početnički model kao što je EasyStar onda možda samo zbog problema sa montažom veće elise treba staviti Turnigy 3530/1700.
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=3885

Poz.