Author Topic: COX motori  (Read 12475 times)

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
COX motori
« on: October 20, 2009, 12:29:39 PM »
Sta su to cox motori i kakvo gorivo koriste?

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: COX motori
« Reply #1 on: October 20, 2009, 01:27:35 PM »
Sta su to cox motori i kakvo gorivo koriste?


Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: COX motori
« Reply #2 on: October 20, 2009, 01:41:40 PM »
+ komplet sve o Cox motorima na:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cox_model_engine

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: COX motori
« Reply #3 on: October 20, 2009, 01:54:07 PM »
Hvala Kremic.Koliko sam ja razumeo ti motori nemaju karburator vec fix gas i koriste se verovatno samo za vezane modele.Pozz,

Cane

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: COX motori
« Reply #4 on: October 20, 2009, 02:08:38 PM »
Hvala Kremic.Koliko sam ja razumeo ti motori nemaju karburator vec fix gas i koriste se verovatno samo za vezane modele.Pozz,

Cane

Imaju karburator  , stunt verzija, znaci sto ti velis fiksni gas, ali postoje i neke serije Cox-a  i sa mogucnoscu za RC (promena gasa). Da, uglavnom se koristi(o) za vezane (control line) modele , kao i za free flight (penjaci) i sl.
"Moja generacija :) "  je koristila Cox motore i na RC jedrilicama, lepo je sluzio da "se popnes" sa jedrom, pa kad nestane goriva trazi termiku :)

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: COX motori
« Reply #5 on: October 21, 2009, 07:17:39 PM »
Hvala puno,Kremic!!Pozz

cane

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: COX motori
« Reply #6 on: October 28, 2009, 07:07:15 PM »
 Pozdrav. Lepo je Krema rekao...Nasa generacija.
Tvorac fabrike COX je Amerikanac Leroy Cox. On je godinama proizvodio male motore, radnih zaparemina od 0.16-2.5ccm, u raznim serijama koje su se zvale:
baby bee
pee wee
black widov
Td
medalion...
Razlika izmedju njih je ta sto su serije kao baby bee, black widov... koristile integralni mali rezervoar iza motora, koji je omogucavao rad od oko 4-5 minuta, pod punim gasom, dok su serije tee dee imale klasican mali karbuartor sa prednje strane motora, bez mogucstva kontrole gasa.
 Jedna svojsvenost ovih motora je svecica koja je bila izradjena kao glava motora i menjala se cela kada pregori.
 Ovi motori, cast izuzetcima, nisu imali auspuh, mada je na jednoj seriji postojao mali auspuh za zasunom, kojim se mogao koliko toliko dodavatai gas.
 Cilindri su bili tvrdo hromirani, tako da je kvalitet izrade bio izvanredan.
 Probleme sa ovim motorima, nama, je predstavljala cinjenica da su zahtevali veliki procenat nitro metana u gorivu (bar 20%), sto je u ondasnjoj Jugoslaviji bio problem.
Takodje, Cox je uveo u svoje proizvode malu oprugu, koju ste prilikom paljenja zakacili za elisu, okrenuli u nazad i tako se vrsilo paljenje.
  Licno sam imao bar 10-ak Cox-ova, medju kojima je najmanji pee wee 020 (0.33ccm).
 Izgledao je kao privezak za kljuceve.
Ovi motori su se nalazili na velikom broju slobodnoletecih rtf modela kao i na mnogim vezanima. Licno sam imao cak i mali slobodnoleteci helikopter sa malenim cox-om.
 Kako su radili?
 Pa vrlo interesantno...i glasno.
Tada je sve bilo na mnogo nizem nivou nego sada a elektro letenje je tek bio pionirski poduhvat...tako da je cox bio omiljen i cesto vidjen motor.
Danas...ne pamtim kada sam ga video.
Postaje mi zao sto vise nemam ni jednog cox-ica. Bilo bi lepo imati celu kolekciju motorcica.

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: COX motori
« Reply #7 on: October 28, 2009, 07:52:07 PM »
Hvala najlepse,gosn Coka,na ovako detaljnom odgovoru.Video sam par slika i videa ovih motora pa me je interesovao sistem na kome rade,jer sam primetio na svim slikama da nemaju karburatore i rezervoare a ipak rade,pa mi nije bio jasan njihov sistem.A ima ne ebay-u da se nadju za par evra po kom,ako Vas bas zanima da posedujete neki od pomenutih.Veliki pozdrav,

Cane

Offline cvele98

  • Newbie
  • *
  • Posts: 5
Re: COX motori
« Reply #8 on: April 07, 2013, 10:08:44 AM »
Pozdrav , ja bih hteo da nabavim sebi nekoliko cox motora . Jel poznajete nekog ko bi prodao cox motor ?

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: COX motori
« Reply #9 on: April 07, 2013, 11:51:36 AM »
moram da proverim mozda imam jos uvek jedan  mmmm

pozzz
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline RCLakic

  • Newbie
  • *
  • Posts: 11
  • Pogledajte oglas
    • http://www.kupujemprodajem.com
Re: COX motori
« Reply #10 on: May 14, 2013, 11:43:42 PM »
Ja sam kao 16.godisnjak imao cox tee dee-0.8 ccm, sa poluloptastim rezervoarom pricvrscenim za karter, zlatne boje, a tu mu je bila I igla za karburator. Imao  je graupner elisicu 5x4. A sto se javljam je ova neverovatna cinjenica: Znate li gde sam ga kupio? U BGD, u Timockoj 18, Centar za vazduhoplovno modelarstvo, na Crvenom krstu. Da, da, nekad je modelarstvo bilo drzavna institucija... :)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: COX motori
« Reply #11 on: May 15, 2013, 12:41:31 PM »
A bila je paralelno i njihova  prodavnica na jednom cosku  u ulici Cara Urosa u centru. Tamo smo kao klinci kupovali modele i materijal ne samo za letece modele vec i svasta drugo. U vecini osnovnih skola bila je izmedju ostalih i vazduhoplovna sekcija, pa takmicenja , opstinska gradska , republicka.. Skole su clanovimna sekcija obezbedjivali modele i prostor. Danas ne znam ni jednu u Beogradu u kojoj se nesto slicno desava. Tada smo se na aerodromima skupljali kao klinci, a danas kao matorci,  a klinaca skoro da i nema.
Izvinjavam se za off topic.

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: COX motori
« Reply #12 on: May 15, 2013, 05:29:27 PM »
Jedno vreme, dok sam ja jos pohadjao osnovnu skolu, su postajala takmicenja iz Opsto tehnickog obrazovanja. Dve kategorije su bile povezane sa avio-modelarstvom, jedna kategorija je u principu bila izlozba prevoznih sredstava, gde je bio cilj da se napravi model (aviona, auta, broda itd...) i pokaze kako funkcionise, ja sam svake godine izlagao neki model. Druga kategorija je bila A1 kategorija slobodno letecih jedrilica (F1H po FAI klasifikaciji), koja je u medjuvremenu degradirana na takmicenje klizaca.
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: COX motori
« Reply #13 on: October 11, 2013, 03:52:55 PM »
SUS imperija uzvraća udarac BL imperiji sa COX patuljcima   :jaki:  preko kineske veze  (:sos:)

« Last Edit: October 11, 2013, 05:44:38 PM by tibeteagle »