Author Topic: ESC  (Read 20164 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: ESC
« Reply #15 on: March 11, 2009, 09:06:43 PM »
Quote
barem 6V/5A jer servoi koji idu na takve modele mogu da povuku i vise napona

Mesto napona - struje [A]

Quote
napajamo i prijemnik i servoe strujom od 7,4V bez posledica po iste.

Mesto strujom - naponom [V]
Izvini. Ostalo je  (thumb)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: ESC
« Reply #16 on: March 11, 2009, 09:34:04 PM »
Quote
barem 6V/5A jer servoi koji idu na takve modele mogu da povuku i vise napona

Mesto napona - struje [A]

Quote
napajamo i prijemnik i servoe strujom od 7,4V bez posledica po iste.

Mesto strujom - naponom [V]
Izvini. Ostalo je  (thumb)


:sljus Jbg, umor cini svoje posle 12 sati u kancelariji. Ispravljeno i jos malo pojasnjeno. Hvala!

Pozdrav
Veljko

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: ESC
« Reply #17 on: October 20, 2009, 02:05:39 AM »
da li je potrebno da Speed controler ima feritni prsten u slucaju kada napajanje servoa i prijemnika ide preko ubeca koji ima feritni prsten.
u mom slucaju nisam dobio speedcontroler sa fer-prstenom 30A http://hobbyking.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2164
ali imam ga na Ubecu http://hobbyking.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4319 preko koga napajam risiver , servoe,gyro da li je to pravilno

Jer u slucaju kod speedcontrolera od 40A http://hobbyking.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2165 instaliran je feritni prsten.

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: ESC
« Reply #18 on: October 20, 2009, 12:19:42 PM »
Nije lose imati ga, ali mislim da je to jos uvek mala struja na ESC da bi imao ozbiljnijih smetnji. Mozes da provuces servo kabal od ESC-a kroz prsten od ubec-a (i malo zamotas) do prijemnika za svaki slucaj.

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: ESC
« Reply #19 on: October 20, 2009, 02:05:27 PM »
Od tog "malog" zamotavanja zavisi impedansa tako namotane prigušnice. I to uopšte ne treba da bude proizvoljno.

Takođe ako bi se stvarno dva odvojena namotaja stavila na isti prsten došlo di do prenosa energije smetnje koja eventualno postoji na jednom namotaju na drugi namotaj.
Što mi svakako ne želimo.

Ako želelimo da budemo sigurni to obavezno treba da budu dva odvojena feritna prstena.

Pozdrav Goran

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: ESC
« Reply #20 on: October 20, 2009, 03:49:35 PM »
Kroz Kablic Speedcontrolera (koji nema prsten) ne ide napajanje za resever vec samo kontrola za SPEDEDC. iz resevera(kao komanda prema svakom servou)
dok kroz kabal UBECA napajamo strujom elektroniku modela i tu je instaliran prsten
Da li je iz tog razloga izostavjlen Fer.prsten na speedkontroleru pored toga sto se radi i o maloj snazi.
Da li sam u zabludi ili moram da nabavim prsten i da ga montiram?
Da li je jos nekom stizao bez prstena?
Hvala na odgovorima.

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: ESC
« Reply #21 on: October 20, 2009, 05:19:39 PM »
Da u zabludi si:

"resever" ne postoji.
"Receiver" se čita "risiver" na engleskom.
A mi kažemo prosto "prijemnik".

"Kroz Kablic Speedcontrolera (koji nema prsten) ne ide napajanje za resever"
Može da ide a i ne mora. U zavisnosti šta su Kinezi hteli da postignu i koliko para da zarade.

"SPEDEDC" nepoznati uređaj.

"Da li je iz tog razloga izostavjlen Fer.prsten na speedkontroleru pored toga sto se radi i o maloj snazi."
Ne nego iz gornjeg razloga. Snaga sa tim nema veze.

"Da li sam u zabludi ili moram da nabavim prsten i da ga montiram?"
Probaj bez njega, ali prethodno proveri domet predajnika tako da prilikom provere daš pun gas na motoru ili turiraš motor.

Nema na čemu.
Pozdrav Goran

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: ESC
« Reply #22 on: October 20, 2009, 11:08:24 PM »
Gorane nisam pitao da li sam u zabludi u vezi pravopisa
bas si strog

Izlozio sam svoje glediste
Kroz Kablic Speedcontrolera (koji nema prsten) ne ide napajanje za resever vec samo kontrola za SPEDEDC. iz resevera(kao komanda prema svakom servou)
dok kroz kabal UBECA napajamo strujom elektroniku modela i tu je instaliran prsten
Da li je iz tog razloga izostavjlen Fer.prsten na speedkontroleru
i ostavio mogucnost da je i ovo razlog pored toga sto se radi i o maloj snazi.

A ti mi VI drzis lekciju kako se sta pise
nedozvoljavas mi moje umetnicke slobode karikiranja bratskog nam jezika


ja sam izvadio iz konektora Spedcontr. crvenu zicu jer sam risiver napojio preko Ubeca(znaci KHinezi su ostavili mogucnost napajanja risivera a nisu stavili prsten ili su zaboravili)
mozda nisam lepo izlozio problem pa sam napravio zabunu
Da li sam u zabludi ako mislim da mi netreba prsten na kablu speedcontrolera jer njegova funkcija u mom slucaju nije i napajanje risivera vec samo sluzi za komandu risivera nad sped konrolerom
Da li Greshim
« Last Edit: October 20, 2009, 11:12:28 PM by JRlotpi »

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: ESC
« Reply #23 on: October 21, 2009, 01:33:48 AM »
Umesto priče o "zabludi", potrebno je koncentrisati se na sledeći deo teksta:

"Da li sam u zabludi ili moram da nabavim prsten i da ga montiram?"
Probaj bez njega, ali prethodno proveri domet predajnika tako da prilikom provere daš pun gas na motoru ili turiraš motor.

"Da li sam u zabludi ako mislim da mi netreba prsten na kablu speedcontrolera jer njegova funkcija u mom slucaju nije i napajanje risivera vec samo sluzi za komandu risivera nad sped konrolerom"
Opet pogledaj gornja "crna" slova.

Moje zalaganje za korišćenje "maternjeg" jezika je veoma prosto.

Zašto bi smo mi na ovom govornom području koristili reči koje najčešće neznamo ni da izgovorimo a kamo li da napišemo.
"Resever", "resiver", "risiver", "ruder", "sped" predpostavljam da misliš na reč "speed"...itd.
Nijedna od ovih reči ne postoji ni na srpskom, ni na hrvatskom ni na crnogorskom ni na bosanskom jeziku.
Dovoljno je reći "prijemnik", "vertikalac" itd.. To su dovoljno dobri i sasvim odomaćeni izrazi.

Naravno, ne moraš da me poslušaš. To je stvar ličnog stava prema tuđicama i pomodarstvu.

Pozdrav Goran



Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: ESC
« Reply #24 on: October 21, 2009, 03:22:55 AM »
Gorane ne poznajemo se te iz tog razloga neznas da ja namerno karikiram ,zasto mi nedozvoljavas da neznam da pisem strane reci,postideo si me
 silom prilika nisam ucio neke velike skole ne svojom voljom.
Sva uputsva su mi na americhkom jeziku a neznam da ih prevedem na nas  Srpski, prevodim uz pomoc komsinice ali poceo muz da joj ljubomorise
 bilo bi dobro kada bi na ovom wwserveru sajtu barem osnovne izraze preveli sa americhkog na nas jezik,
Mnogo bi mi bilo lakse da stizu uputsva i na Nasem jeziku onda bih znao da je resever=prijemnik ruder=kormilo itd da neduzim
Sreca pa u uputsvima ima dosta slika koje mi dosta pomazu .E sad kod KHineza nema nikakvog uputsva pa nema ni slika prinudjen sam da se frljam sa americkim izrazima kada hocu da pitam nesto
Hteo sam da upisem americki jezik,ali niko ne drzi chasove iz americkog, sreca da mi je komshika zivela u Engleskoj pa priskoci u pomoc.
Hteo bih da iskoristim priliku da joj se ovim putem i zahvalim  na pomoci.
Ipak mi je naj bitnije da ste me razumeli sta sam hteo da pitam.
Stekao sam utisak kao da me namerno blamiras nije uredu ,pa nije sramota neznati americhkhi,sve oznake na delovima su americhka slova.
« Last Edit: October 21, 2009, 03:26:43 AM by JRlotpi »

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: ESC
« Reply #25 on: October 21, 2009, 12:41:01 PM »
Izvini ako sam preterao.

Nisam ja to ni pisao zbog tebe. Naprotiv.

Mi svi treba da učimo nazive na našem "maternjem" jeziku. Upliv stranih reči i izraza u naš jezik je veliki. Ne moramo i mi da to dodatno pospešujemo.

Ja mislim da je sasvim uredu da:

Ko svoju majku zove "Mutter" da za prijemnik kaže "Empfänger"

Ali horizontalnu površinu repa koju zovemo "horizontalac" je nepotrebno zvati "Elevator" osim ako majku zovemo sa "Mother" ili "Mom"  :)

Ideja o domaćim rečima je odlična. Čim budem imao vremena otvoriću temu u "Livada"

Pozdrav Goran

Ps. Kada budeš probao prijemik i ESC (elektronski regulator boja obrtaja motora) obavezno postupi po gornjim "crnim" slovima. Mislim na pun gas na daljinu ili turiranje sa daljine....

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: ESC
« Reply #26 on: October 21, 2009, 03:06:13 PM »
Licno misljenje:
Upotreba stranih rijeci je sasvim u redu sve dok razumijete sta je osoba htjela reci.
Ako ne razumijete njenu namjeru, trazite pojasnjenje.
Krajnje je neumjesno traziti od nekoga da mijenja svoje navike samo da bi zadovoljio vase standarde.
elevator i rudder su, po meni, sasvim razumljivi svima, isto kao i "horizontalac" i "vertikalac".
Mada sam za prve dve siguran da su rijeci iz rijecnika engleskog jezika a za druge dve cisto sumnjam da se nalaze
u rijecniku srpskog, hrvatskog i sl. jezika kao npr. "povrsine za upravljanje modelom" ili sl. definisano.
pozdrav
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: ESC
« Reply #27 on: October 21, 2009, 03:56:54 PM »
Licno misljenje:
Upotreba stranih rijeci je sasvim u redu sve dok razumijete sta je osoba htjela reci.
Ako ne razumijete njenu namjeru, trazite pojasnjenje.
Krajnje je neumjesno traziti od nekoga da mijenja svoje navike samo da bi zadovoljio vase standarde.
elevator i rudder su, po meni, sasvim razumljivi svima, isto kao i "horizontalac" i "vertikalac".
Mada sam za prve dve siguran da su rijeci iz rijecnika engleskog jezika a za druge dve cisto sumnjam da se nalaze
u rijecniku srpskog, hrvatskog i sl. jezika kao npr. "povrsine za upravljanje modelom" ili sl. definisano.
pozdrav
:)aplauz :)aplauz :)aplauz

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: ESC
« Reply #28 on: October 21, 2009, 05:41:13 PM »
razumem i jednu i drugu stranu nije mi namera da ruzim nas jezik vec u brzini otkucam slovo vise ili manje
skracenice ,cesto volim da karikiram reci engleske pa to nehotice prenesem i u pisanju vazno je da se razumemo
i malo da se salimo ako nije krsenje pravila foruma .
probacu za vikend da li imam smetje
pozdrav

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: ESC
« Reply #29 on: October 21, 2009, 11:19:42 PM »
Naj bitnije je da se provere smetnje da li postoje.

Opisaću najneophodnije radnje koje moraš da uradiš pre poletanja:

1. Dobro napuni baterije "transmitera".
2. Proveri hod i rad servo motora na poziciji "rudera" i "Ailerona".
3. Naravno i servoi na "elevatoru" su bitni jer ćeš lako ako otkažu da popiješ "graund", pa će ti trebati "špakla" da skupiš "pisove" na livadi.
4. Postavi "dual rejtove" prekidače na manji "step".
5. Napuni ili proveri bateriju "resivera"
6. Za proveru dometa pravilno postavi "Empfänger" i njegovu antenu da ne bi imao problem sa "reindžom".
7. Za proveru "reindža" ako ti je predajnik na 2.4 GHz pritisne se "buton" za smanjenje snage (ako je Spektrum "transmiter" u pitanju) pa se prošeta 100 fita.
    A ako je neka stanica na 35 do 72 MHz onda uvuci antenu u "transmiter" i prošetaj par stotina fita.
8. A onda pri punom "trotlu" obrtanjem antene tačno u "empfanger" proveri sve komandne površine a posebno servoe "rudera, elevatora i ailerona" da li tačno reaguju na komande.
9. Ako bilo koja komanda ne reaguje kako treba ne treba praviti "tejk of" zbog mogućnosti koju sam opisao pri pominjanju "špakle" u tački 3.

"JRlotpi" koraci koje sam ti opisao su potpuno tačni pod uslovom da si razumeo sve ove strane reči koje se po forumu koriste.
I da ne zaboravim. Nikako nemoj da domotavaš hoću reći "wounduješ" kablić od "ESCA" na feritni prsten od "UBEKA" zbog mogućnosti povećanja smetnji.

Iako malo šaljivo (ili tužno kako se uzme) ovo su tačni koraci (hoću reći "stepovi") koje treba da preduzmeš pre poletanja (hoću reći "tejk ofa").
Ko se prepoznao to mi je i bio cilj. A ko nije tim bolje. Imaće nas više koji barem pokušavaju ili uspevaju da pišu "maternjim" jezikom.


Pozdrav Goran