Author Topic: Calmato 1400 Sports EP  (Read 26228 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Calmato 1400 Sports EP
« on: April 22, 2008, 08:16:51 PM »
Neki od vas su ga vec videli uzivo a neki na slikama koje je Duki okacio, Kyosho Calmato 1400 Sports EP. Rec je o klasicnom treneru niskokrilcu na elektro pogon raspona 140cm sa blagim V i stajnim trapom tipa tricikl. Nisam merio tezinu ali tu je negde oko 1,7kg za 32dm2.





Skoro sam dosao do zakljucka da mi je potreban jedan model koga cu prvo leteti svaki put kada izadjem na livadu. Svi moji ostali modeli su poprilicno "nervozni" pa posle nedelju ili vise dana ne letenja sto zbog straha sto zbog zelje da sto pre poletim nije mi svejedno. I tako dodjoh na ideju da uzmem neki trener niskokrilac. Sreca pa je Vjeki upravo bila stigla isporuka i evo ga sada u mojoj floti  ;D. Vjeka ga isporucuje sa motorom Kyosho BLS30 od cca 300W sto je sasvim dovoljno za ovaj model. No kako je meni sedeo nezaposlen Hacker A3012XL od kako sam slupao Sprintera odlucio sam se da stavim njega. Radi postizanja ispravnog tezista sa 3S 3200 baterijom trebalo bi dodati 50g olova, stoga sam se odlucio da ga letim sa 4S i ne dodajem olovo. Kako 12XL i vise voli 4S bilo je super, a tu su se nasle i 12x8 elise (legle ko dupe na nosu) sve zajedno za cca 550W  :o. Performanse sa ovim setupom su bile fantasticne! No kako nosac motora nije bio predvidjen za ovu snagu odlepio se u jednoj evoluciji  uz cudan zvuk :-X, ja sam odmah sleteo i utvrdio o cemu je rec. Ovde je sada dosla do izrazaja Kyosho pedantnost izrade, jer nosac motora iako odlepljen, drzao se zato sto je sper uzubljen!!! Mogu samo da kazem hvala japanskom inzenjeru  ::).

U model idu 3 standardna servoa i ja preporucujem barem 3S 3200 bateriju radi ispravnog tezista sa 50A reglerom.



Sa motorom koji se daje uz model cak i jedan pocetnik ce se jako lepo osecati jer su otkloni povrsina smesni, a kasnije svako moze da se jako lepo zabavi uz sledecu kombinaciju: TR 42-50A 700kv Brushless Outrunner / 720W sa 50A reglerom, 4S od 3000-3500mAh i 12x8 elisom za cca 550W  8).

http://www.bungymania.com/imageshome/includes3/motorperf1.php?id=35

Da budem iskren, prvi put posle silnog letenja jedrilica sam se potpuno komotno osecao dok letim avion, moja najbolja kupovina do sad!!!

Sva 4 kom koji su dosli kod Vjeke koliko znam su vec prodati (bas se pitam sto  ;)) ali koliko znam dolazi jos. Ovaj model ce sigurno jako dugo ostati u mojoj floti koja polako, ali sigurno, raste a ja ga toplo preporucujem.


Pozdrav
« Last Edit: April 22, 2008, 11:36:55 PM by magic »
Veljko

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #1 on: April 22, 2008, 10:20:01 PM »
Apsolutno se pridruzujem preporukama. Pravi model za kompletnu obuku, od pocetne do napredne.

Pozdrav
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #2 on: April 26, 2008, 08:26:14 PM »
Juce na Nasipu u malom drustvancetu napravio sam jos 4 leta dok nas kisa nije poterala. Na Lazinu sugestiju timing na regleru je sa 30 stepeni spusten na 15 stepeni. I naravno Lazo je bio u pravu! Doduse motor nije vise onako agresivan ali se zato mnogo manje grejao i cini mi se da su baterije trajale duze. Ovako kako je sada namesteno zovek moze da stavi gas na 60% i pegla, samo na vrhu vertikale malo oduzme gas, ruder u jednu stranu i ponovo na dole  :D!

Duki je ponovo napravio par slika i kratki film o poletanju posto je vrlo kratko i impresivno! Model sam vozio i sa LiPolice i Kokam baterijama i razlike naravno da ima posto su prve 15C a Kokam 30-50C  :o tako da je stavrno bilo razlike kada se da pun gas. No kao sto sam i rekao model ce sluziti za "zagrevanje" i predvidjen je za letenje sa LiPolice baterijama jer sa ostalima evo kako ja zamisljam jedan moj letacki dan (sa baterijama koje vec imam):

2 leta Calmato sa 4S LiPolice
2 leta Acromaster sa 3S Kokam
2 leta Su29 sa 4S Kokam
2 leta Kelly F1 sa 6S Kokam
2 leta Mefisto-thermic sa 2S ili 1 let Mefisto-hotline sa 4S

Znaci ukupno 10 letova ili 100 minuta letenja. Ako bi neko ko leti nitro mogao da kaze koliko mu goriva treba za 100 minuta letenja a od toga pola recimo sa 6,5ccm i pola sa 10ccm bilo bi interesantno za poredjenje.

Pozdrav
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #3 on: May 14, 2008, 09:49:21 AM »
Evo stize iz UH neverovatnom brzinom (za 10 dana) motor TR 42 koji sam od samog pocetka bio predvideo za model. Do sada je model leteo na Hackeru A3012XL koji je ostao bez  svog doma nakon sto je Sprinter imao udes. Performanse ce biti identicne, jos nisam stigao da proverim konkretne brojke, ali na jedno 7-8A manje, znaci sada realnih 10 minuta leta bez gubitka performansi.

Planiram i da malo povecam otklone na eleronima kako bi valjak ipak radio malo brze.

Model sam bio uzeo radi "zagrevanja" kada izadjem na aerodrom, i sada ga koristim za sto vise peglanja vazduha. Medjutim shvatam da sa njim mogu da krenem bez problema u pocetnu obuku za F3A. Isto tako, siguran sam da cu se ove sezone jako lepo druziti sa istim.

Definitivno u modelarstvu treba ici postupno. Svaka preskocena stepenica se jako skupo placa, i covek se svakako posle mora vratiti na nize. Pretpostavljam da smo svi na pocetku jako uzimali i estetsku komponentu u obzir pri odabiru svojih prvih modela i jako se vezivali za iste. Samim tim bol je bio veci kada smo ih iz cistog ne iskustva lupali  :'(. Shvatio sam da lepi modeli nigde nece pobeci, naprotiv, bice ih samo vise i letece bolje   :D a ja cu vremenom skupiti dovoljno iskustva  8) da dok iste vozim i uzivam a ne da se tresem i znojim.

Vidimo se u Vrscu!

Pozdrav
« Last Edit: May 14, 2008, 04:44:29 PM by magic »
Veljko

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #4 on: May 14, 2008, 11:14:02 AM »
CAo Magic,

Molim te reci mi koji ti ja tacno TR 42 stigao? (ima 5 modela).

Pozdrav & hvala
Krema

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #5 on: May 14, 2008, 04:38:35 PM »
Zdravo Kremo,

Stigao mi je ovaj:

TR 42-50A 700kv Brushless Outrunner sa 60A SB reglerom.

Ideju sam dobio sa ovog sajta:
http://www.bungymania.com/imageshome/includes3/motorperf1.php?id=35

gde je motor preporucen kao idealan za 4S sa 12x8 elisom, oprema koju sam ja vec imao tako da je odluka bila vrlo jednostavna. Donosim ga u Vrsac tako da ce moci da se vidi u akciji. U svakom slucaju pripremite se za iznenadjenje, model leti fenomenalno!

Pozdrav
Veljko

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #6 on: May 15, 2008, 10:16:57 PM »
Što se pore?enja ti?e sa 2e (1l homemade goriva) i 6.5 cc eto ti cca 100min (svakako zavisi od aviona i režima leta). sa tom istom litrom mozeš da napraviš 350 min sa cox-om o.8 ili nešto manje sa ap hornetom 1cc(mali modeli oko metra raspona) , da li je mogu?e za tako male modele koristiti iste baterije?

Zna?i za jedan leta?ki dan treba samo da uložiš litru goriva, možeš da napraviša pauzu od go
dinu dana i opet kupiš litru goriva u radnji, a za svakodnevno letenje, sipaj i vozi dok traju babaterije u radiju.
Po?etna ulaganja za glow sistem je motor  (ako uzmemo u obzir internet kupovina, snalaženje, paralelno sa UH, dobiješ brendirani motor, nov na ruke za 30e pana gore(svi motori u rasponu od 1 do 10cc mogu da se na?u po toj ceni nekad i nižoj) ili  koksa za 5-6e (novog).

Bez namere da raspravljam šta je bolje, to su neke ?injenice i prednosti glow sistema.
to je stvar li?nog ukusa, na?ina letenja, raspoloživog slobodnog vremena itd i kozna ?ega racionalnog i iracionalnog...
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #7 on: May 16, 2008, 10:42:45 PM »
Mislim da cox 0.8 ili 1 stvarno nisu za poredjenje. Svi letovi koje sam naveo su od 400w pa do 1250W. Mislim da jedan dobar 6,5ccm ima oko 600W (kada se gleda i efikasnost) a jako dobar 15ccm ima oko 1,2kW. Prema tome ako se vec poredi neka se porede iste stvari.

Kada vec pominjes i UH tamo motori idu od 25 do 45$ za gore navedene snage. Ko nije lenj dovoljan je i 1 regler od 80A koji bi setao izmedju modela. Stavi se na cicak i milina. 4 baterije 3S sa 3200 i dobar punjac omogucavaju puno letenja u danu ako se punjac ponese na livadu a kostaju (jedna) 40$ ili 25Eur!

No da ne duzim ...

Pozdrav
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #8 on: May 16, 2008, 10:49:00 PM »
Danas sam napravio jedan let sa Turnigy motorom TR 42-50A. Performanse su za nijansu slabije nego sa Hackerom, manje je bio agresivan. Istini za volju motor se dosta manje grejao nego Hacker tako da sigurno ima prostora da se poveca tajming na 30 stepeni i tada ce biti kao i Hacker. Ali kada covek kaze 30$, svi komentari su suvisni!

Povecao sam malo i otklone elerona i sada je to prava stvar! Vrti taman kako treba  :)!

Donosim ga u Vrsac tako da zainteresovanima stvarno preporucujem da dodju i vide ga u akciji.

I dalje moja najbolja kupovina!!!

Pozdrav
Veljko

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #9 on: May 17, 2008, 01:38:47 AM »
Teras me da ti  skrecem sa teme,
lepo sam naveo na pocetku topiika za 6.5 cc ...PROCITATI GORE ^

Ina?e (ne)fikasnost se oduzima elektro motorima,
a za glow modele važi šta je napisano- jer njihova deklarativna snaga je snaga na osovini pod optere?enjem (bhp-brake horse power),
 a ne ja?ina struje puta napon pa od toga se iskoristi nekih 80-ak %

1cc sam pomenuo u tom smislu da isto gorivo magu da koristim u svim modelima, bez obzira na veli?inu što nije slu?aj sa elektro i baterijama.

6.5 cc daje oko 1.2ks~ 900w
15cc daje oko 2.5ks~1800w

Ve? sam dosadio ljudima, a svi zurimo da se spremimo za -nedelju.
Pozdrav!
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #10 on: May 17, 2008, 10:49:36 PM »
Kada sam mislio na efikasnost nisam mislio na efikasnost motora (po struci sam masinski inzenjer smer SUS!) nego sigurno nije isto kada se mala elisa vrti na 17.000 obrataja ili elisa 15x8 koja se vrti na 7000 obrtaja. Zbog toga i jesam umanjio snagu koja izlazi iz elise sa 900 na cca 600W.

Slazem se da ja ne mogu staviti bateriju od 3200mAh u sve modele, ali sam zato i optimizovao moju flotu modela da oni svi koriste isti tip celije! No stvarno dosta na ovu temu. Mislim da je stvarno irelevatno porediti glow i struju, neko voli jedno neko drugo. Sa cenama iz UH ni struja vise nije preskupa. Ja jednosatvno vise ne zelim da se umastim, zezam sa svecicama i karburatorima, dovoljno sam se mastio sa motorima i kartinzima koje sam vozio.

Odo sad malo da vezbam za sutra!

Pozdrav
« Last Edit: May 17, 2008, 11:59:14 PM by magic »
Veljko

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #11 on: August 04, 2008, 11:43:25 PM »
Da li moze mala pomoc. kupio sam ovaj model od pomenutog g.Vjekoslava, ali to je kao da kupujete nov auto ali bez tockova (razlog mnogo proizvodjaca) bez motora (mnogo marki) i sl. dakle posto sam se ranije bavio slobodnoletecim modelima i o RC modelima malo znak potrebna mi je sledeca pomoc. u kompletu dobijate samo el motor i model. tek kasnije sam shvatio da su potrebni i servoi, elisa, baterije, ponjavi baterija, stanica, pavas s toga molim da mi pomognete gde da nadjem ostatak potrebnih delova. jer ne mogu vise da sedim i gledam u model.
Pozdrav

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #12 on: August 05, 2008, 06:47:28 AM »
Prelistaj malo forum , imas dosta toga na tu temu.
Kod istog gospodina ces naci skoro sve sto ti je potrebno, a u rubrici oglasi imas ostatak.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #13 on: August 05, 2008, 10:09:19 AM »
ma da primetio sam da ima dosta toga na tu temu, ali trenutno nisam nasao nikoga da ima baterije i da ih prodaje. takodje postoji problem kontrolera za motore u zavisnosti od tipa itd. ono sto mene interesuje KAO POCETNIKA u ovoj sferi aeromodelarstva je sta vi iskusniji predlazete da treba nabaviti kao i da li znate nekoga ko to ima. konkretno koji kontroler za motor, koje baterije su optimalne, kakva vrsta punjaca, itd.

hvala

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #14 on: August 05, 2008, 11:30:40 AM »
Sto se stanice tice ja ti mogu pomoci jer imam potpuno nove i neotpakovane sestokanalne stanice sa prijemnikom nosacem baterija i prekidacem!
Cena stanice je 100€ i ako si u BG-u mozes je dobiti na ruke!
Takodje imam i raznorazne modelaske potrebstine!

064/2034854 Ivan
063/639358   Lazo
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER