Author Topic: Calmato 1400 Sports EP  (Read 27569 times)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #30 on: September 07, 2008, 11:56:26 PM »
pretpostavio sam da treba i imam ih nekoliko na stamparskim masinama
pa sam upoznat sa principom rada, ali je realno pitanje kako
da ja to izmerim na ovom modelu. iz razgovora sa nekoim kolegama
smo dosli do proizvolje brojke (opet naglasavam da u kragujevcu samo
4-5 ljudi leti rc modele ii svi lete glow modele) uporedjujuci s brzinom okretanja
glow motora da je to oko 5000-6000 ali to je bas odokativno.
probacu sa obe elise pa cu videti rezultate, do ne uspem da izmerim broj obrtaja.
sve one generalne podatke sam dao jer sam video da motocalc te podatke trazi.

pozdrav

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #31 on: September 08, 2008, 05:17:57 PM »
Mislim da je rec o ovom motoru:

http://www.bungymania.com/imageshome/includes3/motorperf1.php?id=27

Molim te samo proveri tezinu motora i struju koju vuce sa tvojim elisama pa cemo onda biti sigurni.

Pozdrav
Veljko

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #32 on: September 10, 2008, 12:36:44 PM »
da to je taj motor.

obecao mi je prijatelj da u petak donese neka kljesta za merenje amperaze pa se javljam cim premerim sve parametre.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #33 on: September 13, 2008, 08:44:26 PM »
Evo mene ponovo. Pre dva dana smo ponovo probali da poletimo calmata medjutim ovaj put smo imali tragican kraj.
naime model je i dalje prilicno nestabilan u letu (ide ravno pravo i u trenutku krene da okrece preko levog ili desnog krila - nema
neke konstantnosti), ali je ovaj put bio i kod sletanja. dok se spustao leteo je ravno i odjednom se na 1 m visine izvrnu na deno krilo i preko krila pao. samo krilo nije proslo strasno, ali je prednji deo trupa stradao (posto je posle okretanja oko krila direktno udario motorim u zemlju. sa elisom 12x6 sam malo dobio na brzini ali mislim da ipak za ovaj model treba da bude dosta jaci motor od fabrickog. interesuje me da li je neko imao slicnih problema sa ovim modelom.

pozdrav

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #34 on: September 13, 2008, 09:26:43 PM »
Ti si prvi koji ima bilo kakve probleme sa ovim modelom. Mora da je nesto drugo u pitanju. Jos uvek nisi dostavio bilo kakva merenja vezana za motor? Koliki je timing na kontroleru? Dali ste uradili range check? Gde je teziste?

Fabricki motor, sa ispravno podesenim kontrolerom, je vise nego dovoljan za ovaj model.

Pozdrav
Veljko

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #35 on: September 13, 2008, 09:37:17 PM »
Da li si pre poletanja podesio teziste na modelu???

Inace taj efekat ti se desio zbog male brzine, a usput si navlacio model na sebe, pa je dobio slom uzgona, odnosno krenuo da pada u kovit. Sve su ovo po meni posledice nepravilno podesenog tezista, u ovom slucaju model je bio repat!?

P.S. Krivo mi je za model, ali veruj mi moze se popraviti!
;)

Nikola | rcfly.in.rs


Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #36 on: September 14, 2008, 12:10:52 AM »
Taj model je odlican, ali neke stvari moraju da se znaju. Teziste modela mora da bude postavljeno kao u uputstvu, sto se postize stavljanjem vece baterije (oko 5000mAh) uz pedesetak grama olova pored motora, ili manjom baterijom sa vise balasta u nosu (150-160g). Sa pravilno postavljenim tezistem, model leti veoma stabilno, i odlican je za obuku. Ja sam ih napravio (za druge) vec nekih 5-6, i svi lete perfektno.
Druga stvar, koju je Nikola pomenuo, a koja se VEOMA cesto dogadja pocetnicima, jeste - prevlacenje modela. Narocito cesto to rade pri sletanju. Pri kratkom prilazu, vuku palicu kako bi dostigli pistu, a ne dodaju gas.


Pozdrav
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #37 on: September 14, 2008, 05:29:58 PM »
dakle mozda nisam bio sasvim jasan.
model je balansiran kako treba tj teziste mu je izmedju 7 i 7.5 cm od napadne ivice (prema uputstvu),
to sam postigao tako sto jeste stavljena velika baterija (3600mAh i oko 3oo i nesto grama) i gurnuta maksimalo napred i
plus je dodato 100 gr olova da bi se ovo teziste dobilo.
dalje model nisam poleteo ja (prema preporukama) vec drugar koji leti vec 15 godina glow modele (mislim da ne bi trenbalo da bude razlike u nacinu letenja) model dakle u normalnom (PRAVOLINIJSKOM) letu bez diranja komandi leti 100m pravo i odjednom padne na desno ili levo krilo (nema pravila). mislili smo da je u prvim pokusajima je problem bio u eleronima (imali su luft u lezistu ali sam to sanirao epoxijem) ali je to sredjeno a model se i dalje ponasa isto. pri sletanju se to isto desilo, znaci model planira, brzina je onako srednja motor ugasen i na 0.5 do 1 metra visine on se okrece na desnio krilo. iskustvo prijatelja kojii ga je leteo (2 prethodna leta i ovaj 3 sada) je da nikada nije leteo nestabilniji model i mucenik se sav preznojio u pokusajima da ga zadrzi u vazduhu.
sto se tice lomljenja modela dugo sam bio u modelarskim vodama (slobodnoleteci modeli F1A)  tako da mi nije strano ne samo lomljenje vec i gubitak modela.
model je danas vec zalepljen, stigle su mi i T-buksne za bateriju tako da vec montiram sve ponovu i boze zdravlja eto nas ponovo u vazduhu.
nism siguran odakle ste vi momci ali ko bude slobodan u subotu 20. ovog meseca moze da dodje u Aradac kod Zrenjanina gde
organizujemo takmicenje slobodnoletecih modelia pa da tamo i probamo modele.
upravo sam posao da probam da izmerim napon i struju pa se javljam

hvala vam na pomoci

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #38 on: September 14, 2008, 08:39:22 PM »
upravo sam se vratio i nisam uspeo da premerim amperazu jer je drugar koji ima kljesta za merenje na kopaoniku i vraca se tek u utorak sredu tako da do tada nema merenja, ali kao sto sam rekao vizuelno je vec dosta bolje sa elisom 12x6. model leti vidno brze.

pozdrav

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Calmato 1400 Sports EP reparacija i konvertovanje u glow varijantu
« Reply #39 on: June 22, 2009, 05:57:07 PM »
Skoro ima godinu dana kako sam ovaj model dobio od magic-a na repariranje, s obzirom da je model iz totalno bezveznog razloga ( stanica, tj. fabricka greska ) zavrsio padom, tako da je model dosao na reinkarnaciju kod mene.

Model je jako lepo konstruktivno uradjen, trup jako nezno, dok su krila jaaaaaako dobro ojacana i skockana, tj robustna. Trup je kombinacija avio spera od 2mm i balze 2.5mm sa stiroporom u pojedinim delovima. Dok su komandne povrsine, vertikalac i horizontalac uradjeni konstruktivno od balze. Valjda je to zbog toga sto je za njega po defaultu predvidjen elektro motor, ali s obzirom da je dosao u moje ruke, ovaj model je radjen za verijantu sa glow motorom!
 :big smile


Trup je najvise pretrpeo prilikom pada, tako da sam bio primoran da ceo nos do kraja kabine ( ako se gleda od napred ) napravim. Za to sam koristio avio sper od 1.5mm ( nisam imao od 2mm ), koji je kasnije plankiran balzom od 2mm. Ceo unutrasnji kostur ( pregrade ) su radjene od avio-spera debljine 3mm.

         

Krilo je takodje bilo poprilicno ugruvano, tj. desna napadna ivica ( gledano od pozadi ) je bilo spljeskana, tako da sam za celu desnu polovinu krila pravio nova rebra, koja su kasnije plankirana balzom debljine 2mm. Leva napadna ivica je takodje imala ostecenja, ali ne u tolikoj meri kao desna polovina.

Sve komponente koje sam napravio su lepljene drvofixom ( belim lepkom, Wood super 3,  http://rcfly4um.org/index.php?topic=479.0 ) i cijanom. Epoxy lepak u ovom slucaju nisam imao potrebe da koristim, sem sto se koristio smolom i staklom u jednom delu krila kako bih ojacao koren krila kroz koji idu srafovi za vezu sa trupom ( jer je taj deo trupa bio jako ostecen ).

U sustini kad je model bio napravljen, presvucen je oracover folijom na standaradn nacin.
Model ima ukupno 4 servo motora, Graupner C577, bateriju NiMh 5celija 6v i prijemnik Graupner R700. Motor je mvvs 6.5ccm.

Evo i nekoliko slika koje sam zabelezio u toku reinkarnacije:




         

         

           

         

         
Nikola | rcfly.in.rs


Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #40 on: June 22, 2009, 06:42:08 PM »
ala ga je opravio.

bravo  (res)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #41 on: June 22, 2009, 07:50:08 PM »
Jos uvek u glavi imam sliku pada modela, levi kovit bez najave! Nedelju dana nakon toga Multiplex opoziva iz citavog sveta sve svoje stanice na servis pod opravdanjem da su u par slucajeva stanice bile nepouzdane (___). No, sta je tu je. uz moj potpuni nedostatak slobodnog vremena i prakticno ne imanje uslova za pravljenje i popravljanje modela zamalo da model ode u kantu. Sva sreca pa se tako nije desilo i zavrsio je u Nikolinim rukama. Bilo je lepo ponovo ga videti u vazduhu ...

Stvarno retko dobro pogodjen srednje/pocetnicki model sa kojim se neko moze uspesno druziti citavu sezonu i jako puno nauciti i napredovati. Ako se Nikola ikada bude odlucio na prodaju model moze pruziti jos mnogo sati uzivanja nekome kome su nitro metanol i glow motori smer u ovom hobiju.

poz
« Last Edit: June 22, 2009, 08:01:08 PM by magic »
Veljko

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #42 on: July 09, 2009, 05:15:24 PM »
E pa drugari... ja sam svoj CALMATO EP počeo da sklapam... Nadam se da će u nedelju biti spreman za livadu...
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #43 on: July 10, 2009, 12:23:47 AM »
E pa nek ti je sa srecom!!!!!!!! pa da se vidimo na   ()-()

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #44 on: July 23, 2009, 02:29:31 PM »
Dakle...

Poleteo ja danas Calmata po prvi put.. i prvi let završim posle 1 kruga, (1 minut trajao) i sletim uz malo problema... Avion je bio neutrimovan i u tom letu sam samo po dubini trimovao i sletim jer sam se malo tresao od uzbudjenja... proverim još jednom sve i krenem na drugi let...

Poletim ponovo, dovršim trimovanje dubine i počnem da trimujem elerone.. i to završim i super bude.. obrnem tri četiri kruga, onako, ne baš miran let, ali daleko bolji od svih mojih do tada  ;namig I sad pošto je prvi let resim da idem na sletanje da bih video koliko sam baterije potrošio da imam orjentaciju koliko može da gura sa onom baterijom. I negde na 10m visine onako ravan let, miran, prilazim uz vetar i odjednom se začuje neki udarac.. kratak i odsečan.. i avion odjednom krene nosem dole... ja sam uspeo da povučem palicu maksimalno, ispravio ga delimično, ali ipak su nos i prednji točak zveknuli u zemlju. Sve se desilo za bukvalno dve sekunde... Šteta je onako.. nije mala ali nije ni neki problem, verovatno ne mogu stići da popravim do vikenda, ali popraviće se...

E sad ... ne znam koji je taj zvuk koji se začuo pre nego je avion krenuo na dole. Ne verujem da je elisa (mada sam krak našao dosta daleko od aviona) kao sto ne verujem ni da je držač pukao (debeo je dosta) iako je sada polomljen. Može da se desi da se odlepila jedna strana držača... Još jedna stvar koja mi pada na pamet je da elisa nije bila dobro zategnuta i da je skliznula sa osovine... (onaj držač konusni, koji steže osovinu dok se steže elisa), ali tad elisa ne bi pukla, zar ne? U samom avionu je sve bilo super zategnuto i složeno i ništa se nije otkačilo sigurno! Na zemlji sam motor našao nekoliko metara od aviona potpuno raskačen od ESC, ali mislim da je to od udara!

Eto... Inače sam pre Calmata napravio jedno 5 super letova sa EDGE-om... ali nije mi se dalo da dan bude super uspešan! :)

Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident