Author Topic: Calmato 1400 Sports EP  (Read 26239 times)

Offline dandza

  • Newbie
  • *
  • Posts: 30
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #15 on: August 05, 2008, 03:29:02 PM »
Mene interesuje jel ovaj model na kraju ima elerone ili ne?
Vidim da u opisu pise da ima 3 kanala a opet magic je negde napisao da je nesto radio sa eleronima pa me zanima jel ima vise verzija ili se eleroni posebno budze?

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #16 on: August 05, 2008, 04:14:58 PM »
Cim ima kontrolne povrsine na krilima, to su eleroni (ailerons). Moze se cak zakljuciti iz fotografije.
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #17 on: August 05, 2008, 08:54:41 PM »
Mene interesuje jel ovaj model na kraju ima elerone ili ne?
Vidim da u opisu pise da ima 3 kanala a opet magic je negde napisao da je nesto radio sa eleronima pa me zanima jel ima vise verzija ili se eleroni posebno budze?

Model ima elerone koji se komanduju preko jednog servoa. Inace ja sam povecao otklone u odnosu na one iz upustva da bi model brze pravio valjak i bio okretniji.

Inace preporuceni kontroler je barem 50A sa BEC ili doddatni UBEC. Baterije LiPo 3S od barem 2500mAh 20C-30C. Servoe imas kod Vjeke i jako su dobri.

Pozdrav
Veljko

Offline dandza

  • Newbie
  • *
  • Posts: 30
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #18 on: August 05, 2008, 10:49:09 PM »
Da da, moja greska, sad sam proverio, 4 kanala a 3 servoa, sad mi je sve jasno :)
Kako se pokazao taj nosac motora? Skroz mi cudno izgleda sa tim izrezanim otvorom gde se vidi ceo motor...

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #19 on: September 03, 2008, 05:34:03 PM »
posle dosta porodjajnih muka (povezivanja balansera punjaca i sl) uspeli smo da poletimo calmata. posto nisam bio siguran da mogu da ga poletim neregliranog poleteo ga je drugar i napravili smo dva leta. medjutim pokazao se kao dosta nestabilan. naime pokazalo se da se model kada je na nuli ne leti mirno vec cas na jednu cas na drugu stranu. ovaj problem cu verovatno uspeti da resim (tak nakon detalnog pregleda ustanovili smo da se eleroni ne vracaju uvek u pocetni polozaj jer jedna od zicanih komandi koja pokrece eleron ne drzi ves se okrece u korenu elerona (fabricki nije zalepljeno kako treba) sto uzrokuje da se eleron od samog strujalnja pomera) a drugi problem je da kada se da kormilo pravca levo ili desno, model pocne da obara to krilo i pada na tu stranu. mozda ovo takodje ima malo veze sa nestabilnoscu elerona ali bih radije da cujem od vas iskusnijih neko misljenje.

pozdrav

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #20 on: September 03, 2008, 07:41:52 PM »
da, zaboravih. koje motore vi ostali koristite uz ovaj model. meni je na modelu motor koji se dobija uz njega, regler 60A i kokam 3600mah baterija. problem je sto smo sve vreme leteli sa punim gasom da bi imali neku normalnu brzinu. e sad ne mogu da se setim tacno koja je elisa
(u principu je ona sto je preporucena mislim da je 10x6) pa me interesuje moze li se sa nekom drugom elisom napraviti optimalnija kombinacija. probao sam sam da to uradim preko motocalc-a ali nisam uspeo da se snadjem (pogotovo sto nigde nisu date karakteristike motora sem da je 350w).

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #21 on: September 04, 2008, 06:51:53 PM »
Hm, kada je elisa u pitanju uvek budi siguran, jer to moze dramaticno da promeni stvar. Ja mislim da je prorucena 11x5,5 pa ako bas tu imas nije ni cudo da leti stalno na punom gasu  :). Ja koliko znam, ostali koji koriste originalni motor su na 12x6. Nazalost vise od precnika 12 ne moze, jer onda udara u zemlju, mada bih preporucio da se i tada stave veci tockovi.

Da bi znao koliko tvoj setup vuce moras izmeriti napon (A) i struju (V). Pomnozis te 2 vrednosti i dobices snagu (W). Ako mi posaljes ta 2 podatka i broj obrataja elise naci cu odgovarajuci priblizni Hacker ili Axi pa ce onda racunjanje biti dalje lakse. Inace ja mislim da motor bez problema trpi 400W, cisto iz njegovih gabarita.

Pozdrav
Veljko

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #22 on: September 07, 2008, 11:57:28 AM »
dakle, karakteristike modela su sledece

Motor:               350W output i KV : 1000.
Regler:              Mystery 60A (kaci se na napajanje prijemnika)
Elisa:                preporucene elise su D10 x P6 - D11 x P5.5
                        ja imam 11x5.5 i 12x6
Baterija:            Kokam 11.1V 3600mAh, tezina 300g
Duzina modela:  1095 mm
Raspon krila:     1400 mm
Povrsina krila:    32 dm2
Nosivost krila     50g.dm2
Profil:                simetrican
Tezina modela:  1600 g (trenutno nisam u mogucnosti da izmerim kompletnu tezinu modela, ali ako je bitno za matematiku javljam sutra)

takodje me interesuje da li je normalna pojava da servoi "luduju" ako je ukljucen prijemnik a stanica nije.
stanica je Graupner X412 i prijemnik Graupner R700.
Naime kada se stanica iskljuci a prijemnik ostane ukljucen servoi polude i pocnu se trzaju, cak i motor proradi nekoliko sekundi punom snagom.

Hvala i pozdrav

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #23 on: September 07, 2008, 12:15:45 PM »

takodje me interesuje da li je normalna pojava da servoi "luduju" ako je ukljucen prijemnik a stanica nije.
stanica je Graupner X412 i prijemnik Graupner R700.
Naime kada se stanica iskljuci a prijemnik ostane ukljucen servoi polude i pocnu se trzaju, cak i motor proradi nekoliko sekundi punom snagom.

Hvala i pozdrav


To je normalno za ppm prijemnike kao sto su R700, inace nauci sledecu stvar, prvo palis stanicu, pa potom prijemnik i pratecu opremu, kad gasis, prvo prijemnik i pratecu opremu, pa onda stanicu. kako ne bi doslo do nezeljenih posledica po druge pa onda po model ( s obzirom da je pogonjen elektro motorom ).
Nikola | rcfly.in.rs


Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #24 on: September 07, 2008, 12:21:57 PM »
ovo me je mucilo jer mi je vise njih reklo da je to normalna pojava,
ali sam takodje vidjao modele kod kojih se takve stvari ne desavaju.

u svakom slucaju hvala

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #25 on: September 07, 2008, 01:14:51 PM »
Nema na cemu,

elem, da ima i slucajeva gde se takve stvari ne desavaju, to su modeli aviona koji poseduju pcm, spcm prijemnike itd. Znaci samo kad koristis ppm imaces taj problem, inace uvek se pridrzavaj gore pomenute seme paljenja radio sistema.
;)

poz
« Last Edit: September 07, 2008, 04:11:59 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #26 on: September 07, 2008, 03:49:37 PM »
Uvek se prvo pali predajnik pa prijemnik, a narocito ako je ppm. U suprotnom moze biti i jako opasno ako kao sto kazes se upali i motor a mozes spaliti servo(e).

Podatke koje si okacio su vezani za model (nepotrebno) i kv broj za motor koji je krajnje nepouzdan. Izmeri Ampere koje motor vuce i broj obrtaja elise na punom gasu. Uradi to sa obe elise koje imas pa cu nesto vise moci da kazem o tom motoru nakon toga.

Pozdrav
Veljko

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #27 on: September 07, 2008, 04:17:43 PM »
vazi

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #28 on: September 07, 2008, 05:48:50 PM »
izmericu napon i stuju ali sam tek sada video i broj obrtaja.
kako izmeriti broj obrtaja?

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Calmato 1400 Sports EP
« Reply #29 on: September 07, 2008, 05:53:22 PM »
izmericu napon i stuju ali sam tek sada video i broj obrtaja.
kako izmeriti broj obrtaja?

Treba ti tahometar...
Nikola | rcfly.in.rs