Author Topic: 3D generalno  (Read 17122 times)

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: 3D generalno
« Reply #30 on: August 24, 2009, 12:44:35 PM »
Hvala Marko


Sve ostalo što je pisano i dopisano ne vredi ni "po lule duvana" u smislu upotrebljivosti za doradu i trimovanje modela ne samo u ovoj temi nego ni u ostalim temama.


Pozdrav Goran



Prosto neverovatno da neko ko nesto pita jer ocigledno ne zna (pojma nema) i trazi misljenja drugih moze da napise ovakav komentar!!!!
Onda lepo postavite pitanje Coki (nista negativno) ili onome koga smatrate majstorom 3D letenja (iako svi mi koji letimo 3D zajedno nismo ni za pola majstora) pa lepo citajte i uzivajte pa mozda nekad i poletite 3D!

Ivan
« Last Edit: August 24, 2009, 12:58:33 PM by GLIDER »
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline Davor

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 75
Re: 3D generalno
« Reply #31 on: August 24, 2009, 02:20:58 PM »
"Ruder" nije nikakva reč. I potpuno je nepotrebna u bilo kakvom izražavanju RC entuzijasta.

Ko ne voli "kormilo pravca", "vertikalac" je je sasvim uredu i uobičajeni izraz u Srbiji.

A ono što sigurno nije uobičajeno je "ruder".

Naravno niti ja niti bilo ko na ovoj listi nemam nameru da bilo koga odvraćam da koristi bilo kakve makar i nakaradne izraze. Na volju....

Pozdrav
Mala ispravka,"rudder" jeste rec koja znaci "kormilo".Bez uvrede.
Tema je interesantna posto se i ja zanimam za gorepomenuti tip letenja.Bilo bi dobro da se znanje na ovu temu siri.
Pozdrav svima

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: 3D generalno
« Reply #32 on: August 24, 2009, 02:39:11 PM »
Evo i ja malo da se ukljucim u celu pricu posto vec 12 meseci (bez)uspesno pokusavam da letim neke manevre iz 3d programa. Do sada sam samo noz savladao tako da sam zadovoljan kako ga letim, ostalo je u fazonu manevar pa spasavanje. Iz onoga sto sam video kod nas Samo Ivan (glider) stvarno ume da leti 3d, mada moram da priznam da i Gile uposte nije vise naivan kako leti 3d sa Frenzy-em. Mnogi dozivljavaju i uporedjuju 3d samo sa lebdenjem (hoverovanje), ali je to samo jedan mali delic onoga sta sve 3d letenje podrazumeva.

Iz svega onog dosad recenog mogu samo da potvrdim: odgovarajuci model konstruisan tako da moze da izvodi zahtevane manevre, odnos masa/potisak > 1/1,7 idealno >2, teziste toliko pozadi da je model neutralan i na ledjima, otkloni preko 45 stepeni, ultra brzi i precizni servoi sa sto preciznijim komandama i puuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuno vezbe. Dok rad sa vertikalcem u letu ne postane rutinski sanse su jako male.

Ono sto je n3mke okacio iz simulatora je super ali daje samo IDEJU sta treba da se radi sa palicama za odredjeni manevar, ali tamo je vozen model od 3m perfektno utrimovan a koliko nas ima i priblizno takav model  mmmm ?

No ako do sada vec niste nasli evo par linkova za video od nekoga ko to stvarno zna da leti sa modelima koji su i svima dostupni i lete u realnim uslovima, odredjeni Sebastiano Silvestri:
http://www.sebart.it/movies/Sukhoi29S-30E.wmv
http://www.sebart.it/movies/KatanaS-30E.wmv
http://www.sebart.it/movies/Angel50.wmv
http://www.sebart.it/movies/Sukhoi29S-%2050E.wmv
http://www.sebart.it/movies/Wind.wmv
http://www.sebart.it/movies/Sukhoi-140.wmv

I Paolo Longhi sa SU 140 na benzin:

poz
« Last Edit: August 24, 2009, 02:49:56 PM by magic »
Veljko

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: 3D generalno
« Reply #33 on: August 24, 2009, 07:23:52 PM »
Bravo Magic.

Tako se piše poruka, sa smislom i sa idejom.

Do sada smo iz 3 stranice poruka naučili sledeće (ne ulazeći istinitost tj. tačnost napisa):

a) Saburo:
- Glavna fora je u dobro odredjenom tezistu i velikim otklonima komandnih povrsina
- Bolje je sve to raditi manuelno bez ikakvih mikseva
- Naj bitniji su težiste i veština upravljanja modelom

b) Glider:
- Nema 3D letenja bez 3D modela
- Podesiti da sve komandne povrsine idu do pa i preko 45 stepeni
- Leti se bez dual rate-a
- 3D "pilot" se postaje onda kada vise uopste ne moras da razmisljas o sledecem polozaju palica vec sve jednostavno tece jer "osecas" model.
- Najbolje se uci uz nekoga ko vec leti 3D i naravno uz simulator (uzeti sto zivahniji model).
- Glavna stvar je vezba vezba i vezba

c) Marko:
- Polozaj težista je izuzetno vazan
- Prilikom letenja je potrebno da se avion uvodi u 3D figure i po ponašanju u njima procenjuje polozaj tezista.
- Normalni i obrnuti harrier, ako je potrebno puno otklona elevatora, a avion se klati malkice levo desno, teziste je napred
- Kada visi na elisi, kada se avion svaljuje na stranu, napred ili nazad i potrebno je mnogo gasa da bi se to ispravilo, takodje je pokazatelj da je teziste napred.
- Proguglati po netu i proveriti šta ikusnije kolege kažu.

d) N3MKE:
- Navezbati na simulatoru, posle je malo teze prilikom prelaska na pravi avion ali vremenom se sve savlada.
   
e) Goran:

- Šta je to 3D? Letenje sa modelom iznad sloma uzgona koristeći snagu motora da se model zadrži u vazduhu.


Ključevi uspešnog 3D letenja:

- Što manje opterećenje krila.
- što veći odnos snaga motora/težina modela
- Što veći otkloni komandi
- Što veće kontrolne površine
- Što jači servo motori
- Digitalni servoi zbog preciznijeg pokretanja i boljeg centriranja
- Brzi servoi
- Veće površine trupa
- Što veći model
- Komputerizovani radio
- Korektna količina potiska
- Puno para
- Nervi od čelika
- Čvrste kontrolne površine, posebno veze sa servo motorima
- Siguran motor
- Korektna pozicija CG
- Obimna provera modela pre poletanja ( u vazduhu je već kasno)

- Unbreakable modeli su loši za 3D (možda ne svi). Isproban Gee Bee.

Interesantne "akrobacije" za 3D letenje:

HARRIER "Sporo letenje"
HOVER "Lebdenje"
ROLLING HARRIER "Sporo letenje sa valjkom"
High-Alpha KNIFE EDGE "Letenje na nož"
INVERTED HARRIER "Leđno sporo letenje"
SNAP ROLL "Brzi valjak"
FLAT SPIN "Horizontalno okretanje sa propadanjem"
INVERTED FLAT SPIN "Leđno horizontalno okretanje sa propadanjem"
SLOW ROLL "Spori valjak"
WATERFALL "Vodopad"
TUMBLING "Tumbanje"

f) Magic:

- 3D letenje nije lako. Možda najlakše se savladava "akrobacija" letenje "na nož"
- Potrebno je imati odgovarajuci model konstruisan tako da može da izvodi zahtevane manevre.
- Mnogi dozivljavaju i uporedjuju 3d samo sa lebdenjem (hoverovanje), ali je to samo jedan mali delic onoga šta sve 3d letenje podrazumeva.
- Odnos masa/potisak modela > 1/1,7 idealno >2
- Težiste toliko pozadi da je model neutralan i na ledjima
- Otkloni preko 45 stepeni
- Ultra brzi i precizni servoi sa što preciznijim komandama
- Puno vežbe
- Dok rad sa vertikalcem u letu ne postane rutinski  šanse su jako male za 3D
- Linkovi ka akrobacijama iz simulatora daju samo IDEJU šta treba da se radi sa palicama za odredjeni manevar

Do sada je od interesantnih poruka bilo ovo. Ako je neko još rekao nešto pametno na ovu temu, nisam primetio, pa se unapred izvinjavam.

Da li je ovo sve naše znanje ili bi se neko upustio u priču "Kako sam učio 3D i na koje sam probleme nailazio, što sa modelom što sa sinhronizacijom pokreta"

Verujem da bi takvi opisi bili veoma poučni za RC zajednicu.
Naravno opisi bi trebali biti postavljeni posebno za svaku akrobaciju koja je izučena.

Ja lično ne mogu da dam ni jedan opis jer i neznam ni jednu 3D "akrobaciju" osim ako se ne računa u to i lebdenje od 10 sekundi maksimalno.

Palice sam uglavnom prepustio mladim snagama.
Zato sam i otvorio temu za one koji imaju šta da kažu i to žele da prenesu.

Pozdrav Goran

« Last Edit: August 24, 2009, 07:29:08 PM by Goran »

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: 3D generalno
« Reply #34 on: August 24, 2009, 08:17:46 PM »
Da li je ovo sve naše znanje ili bi se neko upustio u priču "Kako sam učio 3D i na koje sam probleme nailazio, što sa modelom što sa sinhronizacijom pokreta"

Pozdrav Goran



Mozda interesantna stvar koju sam ja primetio je ta da mi je jednom prilikom u letu pukao nosac motora na KATANI MD i nakon toga resili smo da ga reklamiramo kod proizvodjaca i ljudi su rekli da salju novi o svom trosku, medjutim kako je cela operacija trajala bar 2 meseca toliko nisam ni leteo. E sad kada sam nakon tog vremena izasao sa modelom na livadu primetio sam da mi je vec prvi let bio drasticno bolji nego svi prethodni i odmah sam radio stvari koje do tada nisam i to ekstremno nisko. Pretpostavljam da se iskustvo i "znanje" nekako sleglo i eto leteo sam odlicno posle toliko vremena, iako je vezba (+razumevanje) jako bitna vazno je i znati kad napraviti pauzu jer se na silu i na brzinu ne moze nista a i ako neka akrobacija nikako ne ide nastavite sa drugom pa ovu problematicnu probajte da razumete i razlozite na delove ili odpratite i odslusajte nekoga kome ona ide dobro i to moze instant da resi problem jer je mozda samo niste lepo razumeli!

Ivan
« Last Edit: August 24, 2009, 08:19:50 PM by GLIDER »
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: 3D generalno
« Reply #35 on: August 24, 2009, 10:58:48 PM »
mmmm  mislim sta reci...

Ja se ubi da naucim neku figuru, a decaku to ide ko od sale.  :sljus


 
(res) (res)

  (<--)      pozdrav
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: 3D generalno
« Reply #36 on: September 01, 2009, 11:49:15 AM »
Konecno je ovaj post poceo da postaje koristan.Ja sam tek pred nekoliko meseci poceo ulaziti polako u 3d sa moj pa addiction.Prvo me zbunila osetljivost modela jer nisam koristio dual rate.Dok se naviknem model je isao gore dole kao lud pa zamalo neslavno da zavsi.Sada nemam nikakvih problema sa time, ali nie loso da se pocne sa manjim otklonima da osetimo model pa ondak na 45%naravno.Polako pokusavam sve sto sam savladao na siomulator na vecoj visini,pa sve nize i ludo se zabavljam.
Imao sam nesrecu naravno(bez to se nemoze).Malo previse sam se opustio i radio harier rolse nisko ali zaboravio na tajming,i.=:kad mi je trebalo,snage nijebilo i crash.Model se lako popravio jer je isao sporo(to zna biti nekakvo olaksanje u 3d)ali sam isrivio osovinu motora pa cekao nov.Sad prilazim opreznie jer treba vremena pa bice sve.
Znaci rekao bi da pokusavamo samo ono sto je odlicno savladano na simulator,bez i sa malo vetar ,pa ondak na livadi.
Sto se tice akrobacie Harrier jeste idlicna akrobacia za pocetak I to je sustina 3d letenje.Znaci dobro uvezbati harrier sa okrete(znaci da bez problem letimo model gde mi hocemo a ne gde sam ide)i onda isti grbno.
Vidite:idemo u harier i veoma lako ulazimo i izlazimo u hover.Ljudi ulaze u Lebdenje ali neznaju kako izaci i zato se nesreca dogodi.Zato sam napisao i harrier na ledza jer nekad iz hover model se previse nabali na ledza i ako nismo sevladali tehniku,nalazimo se u nezgodnoj situacii.
Znaci svi po jedan 3d model...idemo kao na sletanje....malo gas kad brzina padne....eleron na gore drzimo...borba malo,levo-desno drz nedaj...gas,gas bezi u visini i sve tako.
Pozdrav.. ;namig
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: 3D generalno
« Reply #37 on: October 11, 2009, 04:04:58 PM »

 (res)
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: 3D generalno
« Reply #38 on: October 11, 2009, 04:34:34 PM »
Pozdrav za sve ucesnike u raspravi i samo par reci da kazem.Ja nisam profi,nisam ni blizu,samo polako hoverujem moj heli.A znate zasto?jer kad pomislim da ako ga spucam o zemlju i moram da potrosim 100 evra da bih ga ponovo digao sa zemlje,nemam vise ni snage da nesto drugo uradim.Da vam se nebih mesao u raspravu,hocu samo da kazem,ako vec imate 5 kit-a kod kuce,gde je problem onda da nedjes i nastelujes avion ili ti heli kako tebi odgovara?Skrljas ga jednom,svejedno,kuci sve prebacis u drugi i ajd ponovo tako,i opet i opet i napravis kako treba.Mislim,licno,da tu nema pomoci,ovako preko slova,vec samo na licu mesta,uz puno vezbe i greski,ali krajnji cilj opravdava sredstva.Ne gledajte vi ove strance kako lete,kad oni mogu da kupe sta god pozele i bas ih je briga kolko ce to da kosta.Ovo je sport samoodricanja,a mi,obicni smrtnici,nemamo bas toliko cega da se odreknemo.Malo filozofije nije na odmet.Ako nisam u pravu,izvinjavam se na smetnji.

Veliki pozdrav,

Cane