Author Topic: prvi letovi  (Read 19584 times)

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
prvi letovi
« on: April 13, 2008, 01:32:54 AM »
koji problemi muce pilote pri prvim pokusajima poletanja i kako ih resiti
 ??? ???

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: prvi letovi
« Reply #1 on: April 13, 2008, 03:36:04 PM »
Pa to su uvek problemi vezani za trimovanje modela ili nedovoljno precizno teziste. Kod modela sa motorima SUS, problem je i ne dovoljno podesen motor. Motor se rvo podesi na klupi i to u svim mogucim rezimima rada i opterecenja pa se onda nosi na pistu. Trimovanje se moze proveriti samo u letu ali je zato potpuno sigurno da se model, ukoliko ima mogucnosti, baci iz ruke i eventualno otklone neke kobne greske.

Najbolje je prvih nekoliko letova napraviti pod nadzorom nekog iskusnijeg.

Ppozdrav.
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: prvi letovi
« Reply #2 on: April 13, 2008, 06:53:28 PM »
Ja sam danas napravio dva prva leta sa helikopterom (potpuno novim i FULL 3D) u zivotu i mogu reci da sam prezadovoljan kako je sve proslo a najbitnije od svega je da se model koliko je god moguce dobro izbalansira i da se repni rotor podesi priblizno kako treba tako i da ako mora da se trimuje da se to svede na minimum!!!

Ja nisam imao nikog iskusnog pored mene jer kod nas ima ekstemno malo ljudi (prakticno niko) ko za sebe moze reci da je iskusan i pilot helikoptera pa sam lepo leteo na simulatoru i bio potpuno spreman za prvi let.

Sve u svemu presrecan sam sto je sve proslo kako treba i bez ikakvih problema (kuc kuc) pa neka tako i ostane!!!

Ivan
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: prvi letovi
« Reply #3 on: April 13, 2008, 09:59:00 PM »
ima ljudi koji vec lete nitro i elektro helije zato smo i otvorili ovo pitanje da prosirimo klub heliletaca ako smatrate da mozete sami ok
 mada je bolje uciti na tudjim greskama
                 

                                         pozdrav nesa

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: prvi letovi
« Reply #4 on: April 14, 2008, 12:16:34 AM »
ima ljudi koji vec lete nitro i elektro helije zato smo i otvorili ovo pitanje da prosirimo klub heliletaca ako smatrate da mozete sami ok
 mada je bolje uciti na tudjim greskama
                 

                                         pozdrav nesa
Nisam mislio nista negativno kao ni da sam ja jedini vec da u blizini ja ne poznajem nikoga za koga znam da je dovoljno naucio i da dovoljno zna da bi ucio drugoga!
Tako da sam se ja u ovom slucaju oslonio na svoje letacko iskustvo (koje sam dokazao i na medjunarodnim takmicenjima izmedjuostalog i titulom sampiona i vicesampiona sveta u RC raketoplanima), na iskustvo sa simulatora i na iskustvo i znanje mog oca i konkretno je to bilo dovoljno za uspesan start a dalje sve zavisi od mene!
Znaci nije mi bila namera da omalovazavam nekoga vec da iskazem svoju srecu sto sam konacno usao i u ovaj segment modelarstva!

Veliki pozdrav
Ivan
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: prvi letovi
« Reply #5 on: April 14, 2008, 02:32:46 AM »
Ja se izvinjavam, nisam video da se radi o 'elikopterima.

Ali ono sto sam napisao stoji.

Pozdrav KOLE
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: prvi letovi
« Reply #6 on: April 14, 2008, 06:41:26 PM »
poenta ovog dela je da kao mali dnevnik svako ko naleti na problem i uspesno ga resi prezentuje svoje iskustvo ovde da neko drugi ko ulazi u svet helija moze iz vasih redova da zakljuci da li pravilno rukuje na sta da obrati paznju itd
ko ima neki problem da ga izlozi ovde pa da ljudi koji lete i prosli su te pocetke daju svoje sugestije kako  da se rese problemi.
      treba da se skupimo da razmenjujemo iskustva da prenesemo znanje jedan drugom
pa hocu i ja da dobijem neku diplomu
                           
                                                       

Offline Lazo

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: prvi letovi
« Reply #7 on: April 16, 2008, 01:56:12 AM »
Ima nekoliko bitnih razloga zasto su prvi letovi RC helikoptera tezi, slozeniji i rizicniji od prvih letova modela sa fiksnim krilima.
1. Letenje sa svakim helikopterom pa i sa RC modelom, zahteva potpuno koordinisani i stalni rad i leve i desne ruke (kod pravih helikoptera i noge). Ovakvo "fizikalisanje" je neophodno jer helikopter ne moze da se leti "avionski", odnosno samo desnom (visina i nagib) palicom, dok se gasom upravlja samo povremeno a kormilom pravca skoro nikada. Dobar deo modelara koje poznajem, veoma retko koristi levu (gas i pravac) palicu, jer modeli aviona i jedrilica sasvim solidno lete ovakvim stilom. Modeli aviona se najvise priblizavaju nacinu upravljanja helikopterima pri 3D letenju. Zato i preporucujem svima koji misle da se oprobaju i u helikopterima, da solidno savladaju 3D letenje avionima, a posebno "hovering" (visenje na elisi). To ce im biti veoma dobra podloga za helikopter, jer ce obe ruke nauciti da rade timski.
2. Filozofija letenja helikoptera se svodi na smer i intenzitet vektora uzgona koji proizvodi glavni rotor. Drugim recima, pravac u kome ce se kretati helikopter zavisi od intenziteta i strane u koju je nagnut vektor potiska rotora u odnosu na horizontalnu ravan, odnosno na vektor zemljine teze, i to nezavisno od toga u koju stranu je usmeren trup. Jeste jednostavno, ali je zato i slozenije od upravljanja letilicama sa fiksnim krilima, koje uglavnom lete "nosom" prema napred.
3. Skoro svaka greska se zavrsava totalnim unistenjem modela, a to znaci novu tesku operaciju na otvorenom novcaniku, a s'tim i dodatnu slabost i klecanje kolena pri sledecem pokusaju. Mnogi, znajuci za ovo, nikada i ne pokusaju, ili pak brzo odustanu. I nije im za zameriti.

Za savladavanje navedenih problema neophodno je dosta prakticnog vezbanja, sto moze da bude u prilicnoj koliziji sa tackom 3. Zato se prethodno treba dobro upoznati sa mehanikom leta helikoptera, kako bi se znalo sta se i zbog cega dogadja. To je neophodno i da bi se dobro pripremio helikopter. Mnogo je lakse kada znas zasto taj-i-taj ugao treba da bude bas toliko-i-toliko. Kako sam vec rekao, po meni je dobar put preko 3D letenje modela aviona, a tome bih dodao sate i sate letenja na simulatoru. Ne tvrdim da je to jedini pristup, ali mislim da na ovaj nacin moze da se postigne da vam tacka 3 retko (nikad je prevelika jedinica vremena) zaviri u dzep i gaca po ganglijama. Verujem da je takav pristup doprineo da se prvi ivanov let RC helikoptera u zivotu odvija ovako:

E, a onda dolazi na red 3D letenje helikopterom. Tek je to prava zubna bolest, ali o-tom-po-tom.

Pozdrav
« Last Edit: April 16, 2008, 02:24:39 AM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: prvi letovi
« Reply #8 on: April 16, 2008, 08:43:16 AM »
Zdravo Lazo i Ivane!

Sta reci za ovako lep prvi let, osim da je odlicno!

Vrlo precizno je podesen i koliko vidim nema nekih dodatnih vibracija. Vrlo je miran i poslusan. Mozda samo da malo povecate vrednost za gyro posto vam je na granici. Nadam se da nesto imate na krajevima onog platna da se ne podigne kada je helikopter na sletanju...

Nadam se da cu i ja uskoro imati srece da vinem moj MiniTitan. Trenutno imam problema oko velikih vibracija koje ne mogu da utvrdim odakle dolaze...
Glavni rotor balansiran vise puta ali i dalje imam velike vibracije...

Nadam se da se uskoro vidimo negde pa da mozemo da se druzimo. Raptor 50 je naravno uvek spreman...

Sale

Offline Lazo

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: prvi letovi
« Reply #9 on: April 16, 2008, 09:37:08 AM »
To je bilo jos u fazi podesavanja gyroa. Dali si izbalansirao sklop rotora bez krakova?

Vidimo se
Pozdrav
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: prvi letovi
« Reply #10 on: April 16, 2008, 03:00:56 PM »
sve cestitke nisam uspeo sa vidim ceo snimak zbog moje lose konekcije
super je objasnjeno drago mije sto ce biti sve vise letaca helija mislim da je barem meni to pravi izazov u letenju jer trazi 11oo% posvecenost i upucenost


                pozdrav svima Nesa

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: prvi letovi
« Reply #11 on: April 16, 2008, 03:33:17 PM »
Helikopteri su bar meni potpuno fascinantne sprave i interesantne do granica imbecilnosti samo je to za nas obicne smrtnike jos uvek preskupa zanimacija ali ko voli jednostavno ne moze da odoli!
A pored cene problem je sto delova nema kod nas pa se sve narucuje i ceka dok ceo ostatak sveta ako ocuka model lepo proseta do obliznje radnje i kupi delove i leti vec sutra ako ne i taj dan!
Licno ne vidim da ce se situacija kod nas u skorije vreme promeniti pa moramo da se snalazimo ovako!

Vidimo se na livadi jedared!
Ivan
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: prvi letovi
« Reply #12 on: April 16, 2008, 10:42:19 PM »
bice delova ako nas bude vise, ako budemo deo evrope ako...
ja se ne usudjujem da placam preko interneta nemam nikakvog iskustva, kako bi to zavrsilo a rado bi narucio neke delove' kada se upoznamo bas me interesuje. vidim da si narucio heli preko neta ako se ne varam,
da li je komplikovano i koliko se ceka na isporuku

Offline sermilan

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 60
Re: prvi letovi
« Reply #13 on: April 18, 2008, 02:35:03 AM »

Lazo veliki pozdrav i pitanje, zasto kod mene na PC-u nemogu da aktiviram onaj vas video zapis Ivanovog leta helikopterom? Inace normalno mi radi You Tube. Bas me jako zanima kako je proslo vatreno krstenje jer i ja treba da podignem prvi put BLADE 400, do sada sam vezbao na koaksijalnim modelima (LAMA i Walkera) i  G4 simulatoru i nije mi bas lagodno. 

Offline Lazo

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: prvi letovi
« Reply #14 on: April 18, 2008, 04:24:41 AM »
Stvarno ne znam zasto ne mozes da vidis video. Ajde da probamo, da ti posaljem e-mailom link na You Tube.


Pozdrav
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!