Author Topic: F-22 Park Jet Zoljica  (Read 134474 times)

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #90 on: December 13, 2008, 08:59:13 PM »
Au, ala je lep!  (:sok:)
Svaka cast, i da te sluzi dugo!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #91 on: December 13, 2008, 10:23:28 PM »
MEPHISTO, hirurški precizno  (thumb)
Tako je lep da ga ostavi kao sobni ukras  lol
Mora da si perfekcionista. To u modelarstu ne smeta, šta više.
Lepo si obradio sve detalje i opremio sa dobrim komponentama. Pa da, imao si dobru tehničku podporu, asistenciju na forumu.  mmmm
Tako radi pametan čovek. Prvo pita pa onda radi.
Posebna čestitka za merni sistem. Pravi etalon za fid bek informacije, pa čak i za laboratoriju fizike  :)aplauz
Za težinu ne brini. Potisna sila je dobra pa to sve rešava.
Za sada toliko.
Zaslužio si piće. Nazdravlje!


« Last Edit: January 11, 2009, 05:49:46 PM by SABURO »

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #92 on: December 14, 2008, 03:28:38 AM »
 :)aplauz

Svaka čast majstore, mnogo lepo izgleda!!!
 :rock
« Last Edit: January 11, 2009, 05:50:03 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #93 on: December 14, 2008, 01:05:34 PM »
Stvarno jako lepo, sto mozda i nije tako dobro jer, ako se mnogo truda ulozi u lickanje i vrhunsku preciznost izrade, ako padne to vreme (ulozeni napor) se unistava. Znam, znam, stirodur je cudo (pretpostavljam.....).

Imam i jos jednu malu opasku koja na je na ovom setap_u bezveze, ali u sustini nije bezveze za ubuduce.

To je da si kontroler zalepio-pricvrstio sa pogresne strane (verovatno ponesen perfekcijom koja zraci iz citavog rada... pa ti je bilo sasvim logicno sa perfekcionisticke strane da zalepis onu ravnu stranu - da legne ko dupe na nosu).

E kao sto svi znamo sa te ravne strane kontrolera se nalazi hladnjak (to je hladnjak kontrolera), a proizvodjaci da se ne bi previse patili oko toga preko svega stavili termo buzir i time dosta otezali hladjenje, a onda mu jos samo fali da ga jos neko dobro ususka (kao nase bake koje su stavljale milje na radio i televizor - bas na rupe koje su sluzile za hladjenje....).

Jos jednom ponavljam na ovom modelu sa tim motorom, na taj nacin neces imati problema, ali generalno to nije dobar nacin.

Pozdrav, Petar
« Last Edit: December 14, 2008, 01:16:50 PM by petar »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #94 on: December 14, 2008, 02:16:20 PM »

E kao sto svi znamo sa te ravne strane kontrolera se nalazi hladnjak (to je hladnjak kontrolera), a proizvodjaci da se ne bi previse patili oko toga preko svega stavili termo buzir i time dosta otezali hladjenje, a onda mu jos samo fali da ga jos neko dobro ususka (kao nase bake koje su stavljale milje na radio i televizor - bas na rupe koje su sluzile za hladjenje....).

Jos jednom ponavljam na ovom modelu sa tim motorom, na taj nacin neces imati problema, ali generalno to nije dobar nacin.

Pozdrav, Petar

(:good)
Veljko

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #95 on: December 14, 2008, 06:59:38 PM »
ESC od 30A sa MAX opterećenjem od 11-12A se neće jako grejati. Barem toliko pokazuje wattmetar sa ovom elisom što je realno. FET tranzistori se ne greju toliko, samo pri overdrive za šta nisu konstruisani.
Mephisto, i ja preporučujen da okreneš za svaki slučaj.  ;namig
« Last Edit: January 11, 2009, 05:50:43 PM by SABURO »

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #96 on: December 15, 2008, 01:28:56 AM »
Хвала вам свима на овим сјајним речима подршке.
На крају испадне да нам свима то много значи иако не бисмо то радо признали ни себи ни другима. Тако и мени.
Желео бих да захвалим свим форумашима који су у било ком тренутку и на било који начин допринели својим одговорима, коментарима и критикама да у овом тренутку знам више него раније о овом сјајном хобију.

Што се тиче контролера, при доношењу одлуке како ћу га монтирати био сам потпуно свестан чињенице да качим на страни хладњака, али монтажне погодности су биле јаче од страха да ће се прегрејати. Једноставно рачунао сам да ESC није преоптерећен и да му хлађење није од виталног значаја... пракса ће показати. Струја коју је вукао мотор на тест бенчу је на пуном гасу и у статичком оптерећењу, имам утисак да ће авион у лету давати мањи load читавом сетапу него у условима на бенчу. Можда се и варам - и при ових 11А оптерећења контролер је био прилично топао (не и врућ). Додуше он се загреје већ при првим амперима који кроз њега протеку, али  се касније ситуација не погоршава.
Иначе, читав овај сетап је прошао кроз пуне циклусе пражњења батерије на бенчу и преживео је.

У читавој причи ме је највише забрињавала тежина модела од 360 грама. Имам утисак да ће при мањим брзинама "црној земљи тежити...". Видећемо.

Иначе, интересантно је да нико није коментарисао положај батерије. Батерија је 100 грама тежине а монтирана је хоризнтално уз крило. У првом тренутку сам је по инерцији монтирао уз труп, дакле вертикално (види се чичак трака од првобитне монтаже). Међутим. мотор је давао (у условима пробе у руци) толики ротациони моменат да сам имао утисак да би га хоризонтално монтирана батерија (дакле са дужим краком полуге преко кога делује тежина батерије) боље компензовао. У сваком случају на пробном лету ће се и то показати. Биће пробане обе варијанте.

Проблем са углом елисе у односу на крило који је дискутован у претходним постовима на овој теми сам решио као што је tibeteagle и предложио, подметањем подлошкица под носач мотора са обе доње стране.

Још једном, хвала вам свима. Биће прилике да уз понеку боцу доброг вина заједнички прославимо!

Offline Miroslav

  • Newbie
  • *
  • Posts: 17
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #97 on: December 15, 2008, 07:37:58 AM »
Nauka o profilima jos nije rekla svoju poslednju rec, "hit" su kako vidim ravna plocasta krila debljine dva prsta..



Ali slazem se, dok god je lagano i motor duva kako treba, ko te pita.

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #98 on: December 15, 2008, 08:11:09 PM »


Evo interesantna stvar za ovu vrstu modela ! ovaj gyro je oko 7 dolara u UH  tako da je prilično jeftino za napraviti !
« Last Edit: January 11, 2009, 05:51:14 PM by SABURO »

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #99 on: December 16, 2008, 12:58:15 PM »
Slazem se, projekat je fantastican. To mozes da stavis na skoro bilo koji model. Stabilisace ga pri udarima vetra isl. Treba biti oprezan sa jeftinim stvarima. $7 je bas sitno za dobar ziroskop. Ja bih, na tvom mestu, kupio jedan za probu, pa ako se pokaze dobro, onda porucis 2x vise nego sto ti treba...
 (res)
« Last Edit: December 17, 2008, 01:42:22 PM by zgrujic »

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #100 on: December 16, 2008, 08:06:08 PM »
Ja pokusao da nadjem taj gyro na UH, ali bezuspesno (mislim taj od 7$).

Moze li link za neuke?

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #101 on: December 16, 2008, 08:14:17 PM »
Nema nikakvih gyro-a od 7$ na uh. Pre je bilo nekih bas jeftinih ali mislim da nisu bili bas 7$...
« Last Edit: December 17, 2008, 01:49:59 PM by n3mke »

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #102 on: December 17, 2008, 12:44:41 PM »
Moram pitati kolegu on je kupovao taj gyro i rekao mi je da je 7 dolara . javiću se kada saznam !

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #103 on: December 17, 2008, 02:42:25 PM »
Servo za Zoljicu isl <$4:
HXT500 5g / .8kg / 10sec Micro Servo

Najjeftiniji gyro koji sam ja nasao $25.20
MKS 380 Aeroplane Gyro

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #104 on: December 17, 2008, 03:33:47 PM »
Servo za Zoljicu isl <$4:
HXT500 5g / .8kg / 10sec Micro Servo


Taj Servo mislim da nema dovoljnu duzinu kabla za povezivanje na Zoljici, treba najverovatnije produzetak?
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)