Author Topic: F-22 Park Jet Zoljica  (Read 135592 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #75 on: October 02, 2008, 10:18:41 PM »
Ja preporučujem ove komponente:
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2168&Product_Name=TURNIGY_Basic_18A_v3.1_Speed_Controller
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7309&Product_Name=Rhino_1050mAh_3S_11.1v_20C_Lipoly_Pack
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6317&Product_Name=S0901_Micro_Servo_.12sec_/_1.8kg_/_10.5g_3v_
Razlozi:
Kontroler je novije generacije i kvalitetne izrade sa nalemljenim konektorima.
Rhino LiPo je isto novije generacije. Preporučujem 2 komada.
Servo zato ovaj, jer ovaj ima jedino kabel od 30cm što je baš važno kod Zoljice, a i ima dobre poluge.

Ako još nemaš stanicu evo predajnika i prijemnika zajedno sa najnovijom radio tehnologijom. Velika praktična prednost je da je antena veoma mala a i prijemnik je lagan, taman za zoljicu.
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6508&Product_Name=Spektrum_Dx6i_Mode2_w/_6200_Rx
Ova stanica ima sve softverske miksere koji su potrebni za Zoljicu pa i za sve druge tipove modela današnjice.
Treba još ova ali važna sitnica:
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7182&Product_Name=EC3_plugs_(pair)
Pošto su američko konektori na LiPO treba im zameniti na ove.
Treba i punjač za LiPo, pa izaberi nešto od oko 50 dolara. Svaki je dobar.
Poz.  :)


« Last Edit: January 11, 2009, 05:52:46 PM by SABURO »

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #76 on: October 02, 2008, 10:22:42 PM »
Za punjac predlazem turnigy accucell-6, ja ga posedujem i odlican je.
Sada ja imam jedno pitanje, vidim da ste koristili ovaj motor za prvu zoljicu cini mi se, pa me zanima kakav je kvalitet, s obzirom da je cena smesna. http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5354

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #77 on: October 02, 2008, 10:36:49 PM »
Motor je veoma dobar i veličina je dobra. Ima rotor veličine 22x10mm. Nervirao me je samo način montaže koji nije baš pogodan za Zoljicu. Više je za indor lakše modele.
Turnigy serija je bolja u svakom pogledu za Zoljicu. Ima konektore, sve za montažu i bolje trpi potrese  :)
Po
« Last Edit: January 11, 2009, 05:53:24 PM by SABURO »

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #78 on: October 02, 2008, 11:35:41 PM »
I ja posedujem Accucell 6. Sa njim je moguce napuniti skoro, ako ne i svaku vrstu punjive baterije. Podrzava baterije do 6s, tako da ga dugo mozete koristiti.

Pozdrav.
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #79 on: October 02, 2008, 11:45:15 PM »
Ja preporučujem

Ako još nemaš stanicu...



Moram da pitam-znam da će delovati smesno posle svih prethodnih pitanja koja su jasno demonstrirala svo moje neiskustvo u svemu ovome.

Jasno je da mi je DX6i apsolutno dovoljna do daljnjeg, ali s obzirom da planiram helikoptere, a i VTOL avion (u stvari od svega sto leti trenutno najmanje interesovanja imam za "klasične" avione). Zoljica mi je zanimljiva jer je jet princip a VTOL koji želim u nekoj buducnosti da radim bi takodje bio jet...

Dakle, DX6i ili DX7?
(sve karakteristike znam, detaljno sam razmotrio na Spektrumovom sajtu kao i na drugim forumima-znaci ne trebaju mi suvi podaci vec subjektivna misljenja, iskustva, viđenja problematike...)

(Znam da je off topic, mogli smo ovo i u RADIOS)

« Last Edit: January 11, 2009, 05:54:32 PM by SABURO »

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #80 on: October 02, 2008, 11:48:37 PM »
Ne mozes porediti dx6 i dx7, stanice su u totalno drugacijem rangu, sto se odnosi i na cenu. Dx6 ima par mana: po meni malo je ruzna, u nju idu standardne aa baterije (4 komada) koje traju jako malo..
ne pricam iz iskustva nego po onome sto sam cuo, a i video. Znaci dx7 je po meni odlicna stanica, imas heli mod, mod za avione, 7 kanala, sve moguce miksove... takodje i na dx6 moze helikopter ali ako hoces stanicu koja ce dugo da sluzi i nece skoro zastariti onda je to definitivno dx7

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #81 on: October 03, 2008, 12:10:06 AM »
Da li je prijemnik koji ide uz DX7 pogodan za ugradnju u zoljicu ili bi morao da se uzima neki drugi?

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #82 on: October 03, 2008, 12:19:08 AM »
svi prijemnici koji idu uz stanicu zajedno su pogodni za zoljicu, i za sve druge modele :)

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #83 on: October 07, 2008, 03:53:42 PM »
ajd, kao sto red nalaze, da postavim koju slike zoljice mk2...




ovo je druga koju sam pravio i nisam se bas potrudio da bude lepa za oko...vazno je da leti odlicno i da se malo istreniram
sa njom...
zolja mk3 je u fazi izrade, nju cu da picnem...:)
setup...motor 400xt-hobby lobby, esc castle creations 10a, lipo 3s1200mA/8C...

ovo je slika posle jednog nezgodnog sudara sa drvetom...za cas posla je ko nova...


a ovo je nesto novo...to cu zasebno da predstavim...stirodur 3d, raspon od oko 700mm...
motor turnigy 2226 by n3mke... lipo 2s ili 3s videcemo...
fale mi servoi...:(


to bi bilo to...za sada

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #84 on: October 07, 2008, 04:25:02 PM »
Cakra,
bravo za zoljicu, pogotovi što si sam radio model   (:sok:)   :)aplauz
Model ne leti dobro dok nije malo ogreban i krpljen.
Sledeći put naslikaj sudar sa drvetom i stavi na forum u RC drvo  :hehe
3D stirodur modelčić je isto dobar. Lepo si savladao obradu stirodura. Od mene čista petica. Samo napred   :superman:
Poz.
« Last Edit: January 11, 2009, 05:55:25 PM by SABURO »

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #85 on: October 08, 2008, 02:37:56 PM »
3D stirodur modelčić je isto dobar. Lepo si savladao obradu stirodura. Od mene čista petica. Samo napred   :superman:
Poz.

 :D bas sam se nasmejao na konstataciju-"modelcic"... kad sam ga poceo mislio sam da ce biti manji...a ono ispalo sasvim
nesto drugo...

snimak cu postaviti -cim nateram zenu da me snima...:)

sto se tice stirodura-ostajem pri njemu i tvrdnji da je za pocetnika a i za ozbiljnije modele do nekih 1000-1200mm raspona -neprikosnoven...lako se obradjuje, ima ga svuda (vazno!), lako se krpi, nije skup...itd.
U medjuvremenu sam se i opredelio kojim cu putem ici u ovom -za mene potpuno novom-hobiju...foam park avioni su ono cime imam nameru da se ozbiljnije pozabavim u narednom periodu-iskljucivo hand made...nema sanse da me neko natera da platim za ARF ili RTF parce stiropora-ma kako lep i dobar bio... . !

Ono sto me trenutno nervira je nemogucnost i ogranicenost u nabavke modelarske opreme u Srbiji...tako tipicna pojava kod nas, da nesto sto je svuda u svetu dostupno, normalno...kod nas nema sanse da se kupi...
Znam, roba se prodaje po oglasima...ljudi doneo po narudzbini...itd. al' sve je to - jedno veliko nista!
treba da molim i kumim za dva-tri servoa...ima-nema...

bice to valjda i drugacije...obecavam!  ;)
Pozdrav svima!
« Last Edit: January 11, 2009, 05:56:13 PM by SABURO »

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #86 on: November 24, 2008, 10:33:30 PM »
Имам питање у вези градње Зољице.

Да ли крило и елиса треба да буду под правим углом?

Код мене тренутно елиса циља мало на доле (није ми јасно како је до тога дошло...) па ми се чини да то није у реду!?

Дакле да ли угао измењу површине крила и елисе (наравно, када је у вертикали) треба да буде 90 степени, тј. као на цртежу који сам скицирао?

Хвала!

« Last Edit: November 24, 2008, 10:35:11 PM by MEPHISTO »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #87 on: November 25, 2008, 01:25:06 AM »
Ugao koji si nazanačio sa 90 stepeni može da bude malo manji, ali nikako veći, od 90 stepeni.  (nene)
Naime, zoljica leti sa malim napadnim uglom krila i tako pravac potiska elise se poklapa sa pravcem leta, ako je manji ugao za 1-2 stepeni od pravog ugla.
Da je ugao veći, elisa bi stvarala momenat u smeri da nos modela gura prema dole, pošti je potisna tačka iza težišta, a to je nepoželjno jer treba da se puno kompenzuje sa trimovanjem visine.
Najbolje je da je osovina motora paralelna sa krilom i trupom, odnosno elisa pod pravim uglom od 90 stepeni. Što manje odstupanje u bilo koju stranu.
Ako ugao ne odgovara, između krstastog metalnog držača motora i drvenog šper nosača se može staviti mala metalna podloška M3 (za šraf od 3mm sa rupom od 3.1mm) ili sl. na krakovima gde je potrebno. Uvek staviti ispod dva susedna kraka, da bi bilo efekta pomeranja.
Samo  :superman:
« Last Edit: January 11, 2009, 05:58:02 PM by SABURO »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Kada Zoljica naraste...
« Reply #88 on: December 12, 2008, 01:16:51 AM »
Kada Zoljica naraste, postaće 3D džet :jaki:



Šta znače prednja krilca, laki model i ostalo...
a valcer na travi?
« Last Edit: January 11, 2009, 05:58:27 PM by SABURO »

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: F-22 Park Jet Zoljica
« Reply #89 on: December 13, 2008, 08:49:08 PM »
Поздрав свима!

Из претходних постова на овој теми закључили сте да сам у току са израдом Зољице.
Има томе 3 месеца. Прилично времена за овакав модел. Ипак, пошто сам изабрао да то буде мој први модел у овом хобију, он је уједно представљао упознавање са једним новим светом и прилично великим бројем информација.

Осим тога, требало је решити и набавку делова. Основне елементе од стиродура сам обезбедио захваљујући Tibeteagle па бих овом приликом да му захвалим на томе!

Онда је кренула авантура око набавке осталих делова. Ту сам се одлучио за УХ јер ми је то деловало најпогодније. Разне догађаје који су пратили моје покушаје поручивања и плаћања робе из УХ можете да нађете на неколико тема на нашој ЛИВАДИ.

Потом је уследило испитивање сетапова на тест-бенчу сопствене израде http://rcfly4um.org/index.php?topic=1114.0.

Готов Ф22 у мојој верзији изгледа овако:















Испод хаубе је оваква ситуација:





Конектор за ESC је епоксијем улепљен у труп. Иза конектора се види врх антене од пријемника која делимично исто пролази кроз труп.







Коришћен је мотор Turnigy e-drive 2210/30 http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6764&Product_Name=Turnigy_e-drive_2210/30.

ЕSC je Super Simple 20A http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6457&Product_Name=SuperSimple_20A_ESC

Елиса је 7х6 APC style исто из УХ.

Батерија се види на слици: Rhino 3S 1050 mAh.

Пријемник je Спектрумов AR6200, а станица DX7.

Ф22 је овакав тежак 360 грама. Сетап који сам уградио на тест бенчу се понаша овако:



Дакле, после 2.5 минута рада на пуном гасу, даје потисак од 452г (остало видите са слике, највећи дисплеј показује температуру мотора, која се после престанка рада, када више нема хлађења пење до око 54 степена, када се пипне руком, споља буде топао, али не врућ...)

Тежина модела је прилично велика, на првом месту захваљујући батерији (100г). Када дође боље време видећемо како ће се понашати у лету.

На крају, с обзиром да је ово РЦ првенац, "пало" је и једно постарије вино, да се прослави!