Author Topic: Opet pomoc!  (Read 6528 times)

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Opet pomoc!
« on: July 22, 2009, 01:09:46 AM »
Pozdrav svima , i opet ja sa novom vrstom problema
u svemu ovom sam nov i svaka oblast mi stvara problem kad dodjem do nje,
kupio sam dva glo motora ASP  2.5ccm i COX 0.8 ccm mada sam se najverovatnije presao sa kupovonom COX-a zato sto sam kasno shvatio da nema regulaciju gasa nego je predvidjen da radi samo na punom gasu ali nema veze iskoristicu ga nekako (ako ga pokrenem)
Ne mogu da upalim ni jedan ni drugi a izgubio sam ceo dan pokusavajuci, po uputstvima koje sam pronasao na ovom forumu .
Asp ima potez kao za motornu testeru na zadnjoj strani radilice tako da se lako `vergla` ali ni da cuje , bateriju koju sam koristio za svecicu su ustvari 4 nove alkalne baterije od 1.5 V spojene paralelno , gorivo je metanol sa 20 posto ulja , zavrtao sam iglu za smaesu do kraja pa je odvrnuo za krug i po pa svaki sledeci put za jos pola kruga ali nakon odredjenog vremena verovatno se motor napuni gorivom pa se oseti otpor pri verglanju i gorivo onda krene da izlazi kroz semering radilice i peni kod glo svecice , ne znam sta sledece? a sto se Cox-a tice nakon celog dana zezanja upalio je na 2 sekunde i taman sam pomislio e to je to ubo sam ga , ajd da probam ponovo ali TRT! pukla opruga za samostartovanje pa su moji pokusaji da ga upalim na prst ostali bezuspesni, probacu da napravim novu oprugu sutra samo da pronadjem neku bar pribliznu pa da je oblikujem .
 ovaj Asp je navodno radio kod lika koji mi ga je prodao pa me interesuje sta osim svecice moze da crkne odn. da se pohaba u samom motoru da ne moze da upali. Unimerom sam probao obe svecice i ispravne su . koliko jaka baterija terba za svecicu i koliko dugo se sme drzati na svecici dok motor stoji a da ne smeta ni svecici ni bateriji?

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Opet pomoc!
« Reply #1 on: July 22, 2009, 01:45:35 AM »
Nemoguce je da oba motora ne rade. Prvo ne znam koliko je sigurno to paljenje na bateriju, kupi glow grejac sa njim ce mnogo lakse ici.
Gorivo navlacis tako sto das gas do kraja, zatvoris prstom karburator i obrnes elisu par puta (recimo 5), kasnije smanji gas i pali. Sad s obzirom kako se taj asp pali mislim da je dovoljno samo dvaput da povuces... Nemoj da vuces kabl do kraja jer se moze desiti da pukne. Moguce je i da je svecica losa.
Ako ne napravis oprugu za startovanje cox-a uzmi neku duzu granu ili letvu pa tako pokusaj :)
« Last Edit: July 22, 2009, 01:50:24 AM by n3mke »

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Opet pomoc!
« Reply #2 on: July 22, 2009, 08:43:04 AM »
U potpunosti te razumem jer se secam sebe kad sam kupio neki ruski motor od 2,5 ccm na buvljaku za jednu crvenu. Palili smo ga danima i samo jednom se javio posle ni da bekne. Dve godine je visio na jednoj zici obesen i kaznjen. Medjutim upoznam Pakija prastarog modelara radio sam mu nesto na mojim masinama kad sam zavrsio pita on sta sam duzan a ja njemu ako upalis ovog viseceg motora nisi nista. Odnese ga on i donese sutradan kaze nisan nista drugo radio samo sam ga oprao i podmazao ajd sad da ga palimo. Smesim se ja ako nisi nista radio onda nece ni da radi. Kad ne lezi vraze upali iz prve samo ga Pake malo dostelova. Posle je palio i kod mene bez problema. Izrasle mi usi ko magarcu i zamrzeo sam te GLOW motore ali ih postujem zbog toga sto mi pruzaju zadovoljstvo letenja.
Sa koksovima se nisam sretao ali sa ASP jesam jedino mi nije jasno pravis avion a imas motor od autica ajd malo slikaj sta ti je to od ASP koje gorivo koristis a sto se tice baterija predlazem napon od 1,2 do 1,25V i struja da ne predje 1A.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: Opet pomoc!
« Reply #3 on: July 22, 2009, 09:13:51 AM »
ASPa sa potezacem batali, neces se naleteti s njim, to je motor za auto i svako karabudzenje ce te samo kostati vremena i zivaca.

Drzi se COX-a, 0,8 je mocna mala sprava, imao sam ih tuce, svi su radili kao svajcarski sat, samo je s njima trebalo znati.

Gorivo, dodaj bar 5 % nitra za COX-a, to mu je fabricka smesa ( 80% metanol, 20% ulje i na to jos 5 % Nitrometan).


Ako imas Baby Bee, pogledaj ovo:
 


Ako imas Black Widow, onda ovo,



Golden bee je ovde:


Cox Medalion,



I jos par,


Ako ti gorivo cvrci oko glave i svecice, predihtuj motor, za COX-a ide samo bronzani limeni dihtung od 0,2-0,3mm,
ovakav,




I na kraju, za svecicu ide 1,2-1,5 V struje, nikako vise, par starih NICD akumulatora vezanih paralelno, 1m kabla i stipaljka za svecicu, najbolje Cox Original ,
.
Zapamti, uobicajen startni polozaj igle za gas je 2 1/2 kruga od zatvorenog polozaja, plus minus pola kruga.

Elisa, za 0,8 cc, (.049 cu in) je 6x4 , nikako veca.

Pre paljenja, par kapi goriva spriicni direktno u cilindar, ne nasisavaj ga i startuj, pali i prstom,

Srecno,

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Opet pomoc!
« Reply #4 on: July 22, 2009, 01:05:07 PM »
ok hvala na pomoci , pokusacu jos nekoliko puta a ako nista ne uspem moracu nekog iskusnijeg da zamolim da mi pokaze to na delu nekom prilikom
slikacu u toku dana motore i avion pa cu postaviti slike , mada me je definitivno sramota da postujem slike aviona jer kad sam video kako ljudi rade avione ovo moje izgleda kao smejurija.
Veliki pozdrav!

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Opet pomoc!
« Reply #5 on: July 25, 2009, 02:07:00 AM »
Ovako izgledaju motori a inace danas sam uspeo da upalim Cox-a i to samo u kontra smeru ,u smeru kako ga je palila opruga za samostartovanje nije hteo ni da bekne , potrosio je jedan ceo rezervoar a kada sam ga napunio drugi put ni da cuje a Asp opet nista mislim da sam dobio upalu misica vukuci onaj potez

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Opet pomoc!
« Reply #6 on: July 29, 2009, 03:37:28 PM »
Mislim da treba ti starter.Ja bez toga ne ni pokusavam upaliti mje motore.Ako nemas orginalni-bor masina ili neki elektro motor bi pomogao.
poz.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Opet pomoc!
« Reply #7 on: July 29, 2009, 04:12:50 PM »
Ovaj ASP je motor za camce. Cest lucaj je da ne dihtuju na izlaznoj osovinici za poteznicu. Kad upali trazi fino stelovanje protoka vode kroz glavu motora da bi lepo radio.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)