Author Topic: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models  (Read 19642 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #15 on: July 09, 2011, 07:42:07 PM »
Bice nekih novosti uskoro vezano za ovaj model, novi motor od 1,2kW i novi servoi. Motocalc predvidja penjanje od 22m/s tj.   (:sok:) Dotle jedan lep video, a na 2:35 pojacajte zvucnike, to je taj zvuk za one koji ga jos nisu culi uzivo  (yay)

]

poz
« Last Edit: July 10, 2011, 12:31:03 AM by magic »
Veljko

Offline sibisi666

  • Newbie
  • *
  • Posts: 44
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #16 on: July 18, 2011, 08:04:15 AM »
kad ce moci da se vidi/cuje ta zver od 1,2kw?

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #17 on: March 27, 2012, 10:37:23 PM »
Proslo je podosta vremena od najave za novi motor pa da neko ne pomisli da od price nema nista



Mislim da se na slici sve lepo vidi sem da je kontroler od 55A i baterija 5S. A da ne pomislite da ne vidite dobro elise su RF14,5x14. Pre nego sto zakljucite da sam totalno poludeo  oo)), sam Kontronik preporucuje upravo sve to za Drive 550, a motocalc predvidja vertiklano penjanje brzinom od 22m/s.

http://www.kontronik.com/index.php?option=com_content&view=article&id=229&Itemid=185&lang=en

Servoi koje cu sada staviti na elerone i flapsove su Hitec HS-125MG, u repu ostaju isti.

poz
« Last Edit: March 27, 2012, 10:43:17 PM by magic »
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #18 on: June 29, 2013, 06:37:03 PM »
Evo proslo malo vise od godinu dana od zadnjeg pisanja a nista se nije desilo na ovu temu. Posto sam po n-ti put promenio planove, tj. dosao do zakljucka da bi gore pomenuti setup bio malo nategnut na Ion-u on je otisao u MaxIon-a.

Kako ce MaxIon biti stvarno ozbiljna sprava koja ce zahtevati pripreme a i kako je moj sin odlucio da Ion ostane u trajnom vlasnistvu trebalo je nesto spremiti i za njega. Ovaj put sam se odlucio da malo smanjim tezinu od prve varijante za cca 150g ili 10% a citavih 350g od gore navedene, tako da sada ocekujem jos bolje termalne karakteristike.

U modelu je sada sve novo osim repnog servoa koji je i dalje Ino Lab. U krila su dosli Hitec 4025 sa sve nosacima na srafice. Motor je jako zanimljiv, nova serija SK3 bas za jedrilice, inkapsulirani outrunner 35mm precnika, 140g i 960kV.



Prednost ovog motora je sto nema bojazni da ce motor kaciti kablove u uvek vrlo uskom nosu od jedrilice. Kontroler je YEP od 60A koji ima lepe mogucnosti programiranja i baterije su Zippy Compact 3S 2200mAh 35C. Elise Aeronaut CamCarbon 11x7, 11x8 i 12x9.

Sada sledi programiranje stanice koje je pravi izazov ako zelite da iskoristite sve mogucnosti i modela i stanice kao sto je JR 9303. Ono sto planiram je 5 flight modova za sve moguce prilike.

Uskoro slike sa livade.

poz
« Last Edit: June 29, 2013, 06:43:03 PM by magic »
Veljko

Offline pericamitic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 290
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #19 on: June 29, 2013, 09:54:11 PM »
Neznam za motor, ali esc je opasan. Imam taj yep od 100A vec skoro godinu i za heli u low budget varijanti mislim da na HK nema bolji.
Onaj YEP od 80A u startu je imao neku greskui treba ga izbegavati (ako nisu popravili ali ne bih rizikovao).

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #20 on: July 04, 2013, 10:54:39 PM »
Prvo ispravka iz prethodnog posta vezano za servoe, ne znam od kuda mi ona brojka, nesto se pobrkalo u glavi  :sljus, u svakom slucaju servoi su Hitec HS-125.

Bogami skoro sam se celih 7 dana igrao podesavanjem i programiranjem. Prvo i osnovno je bilo da se mehanicki otkloni svi nameste tako maksimalno moguce isprate preporuku proizvodjaca po pitanju otklona. I to mi je perfektno poslo za rukom, bitno je da je duzina rucice 100% jednaka za istu komandnu povrsinu i onda je stelovanje preko stanice stvarno minimalno! Nazalost u uputstvu za stanicu je jedno objasnjenje bilo dato pogresno, vezano za flapsove kod crow kocenja, tako da jedan flaps nikako nije mogao do ima isti otklon kao i drugi. Naravno posle par sati zajebancije i ukljucivanja vijuga sve je reseno tako da sada u crow kocenju flapsovi idu skoro do 90 stepeni.

Isprogramirano je 5 flight modova koji tek trebaju da se svaki ponaosob istrimuju, no vec imam neko iskustvo tako da sam zadao neke pocetne vrednosti pa cu da vidim kako se ponasa. A sta sve moze da se uradi sa tih 5 modova evo malo objasnjenja:


In Cruise Mode:
1. Set up you plane in this mode and use it as your baseline. - znaci sve povrsine u nuli
2. Trailing edge camber is available. - preko slider-a moze da se menja profil krila, ja ovo nisam ukljucio i verovatno necu do daljnjeg
3. The Flap/Throttle stick is inactive - leva palica ne komanduje ni motor ni crow kocnicu
4. Aileron differential - obicno se namesta da eleron ide vise gore a manje dole, u mom slucaju preporuka proizvodjaca je 12mm gore i 8mm dole

In Launch Mode (Motor available):
1. Launch Flaps. Flaps and ailerons slightly down to help climb under thrust from the motor. - 2mm flaps i flaperon dole za pocetak
2. Less elevator throw.
3. Down elevator trim to make up for the lack of down thrust and to keep the sailplane to climb at a steady rate. - ovo ce verovatno trebati jer koliko se secam imao sam mix motor-elevator
4. More rudder to Aileron mix.
5. Motor is activated with motor off in the down position and full throttle in the up position.
6. The throttle stick has no effect on flaps.
7. Trailing edge camber is available to increase the launch flaps. - nisam aktivirao

In Speed Mode:
1. Reflex the trailing edge. - oba flapsa 3mm gore da se poveca prodornost i brzina
2. reduced Rudder to Aileron Mix.
3. Either less elevator throw or more positive exponential.
4. Less Aileron throw or more positive exponential.
5. Possible less aileron differential. - zbog vece brzine modela smanjio sam otklon na jedno 9 gore/6 dole, podlozno promeni nakon testiranja
6. Motor je i ovde aktivan jer cu ovaj mod koristiti za akrobacije

In Thermal Mode:
1. More Aileron to Rudder Mix.
2. Less Aileron throw.
3. Less Elevator throw.
4. The Flap/Throttle stick is inactive.
5. Ja sam jos namestio flaps na dole 4mm i flaperon dole 2mm kako bi poboljsao uzgon na malim brzinama jer je profil MH30 jako prodoran. Vec probano na takmicenju u Subotici sa super rezultatom!


In Landing Mode:
1. More Aileron to Rudder Mix.
2. Less Elevator Throw.
3. Reverse Aileron Differential. - , kako se eleroni dosta podizu na gore kod kocenja (18mm) da bi se dobio efekat naginjanja modela mora se povecati otklon na dole a smanjiti na gore
4. The Flap/Throttle stick activates the flaps with Flaps neutral with the stick in the up position and flaps down, with elevator compensation, in the down position. - znaci palica gasa sada ne komanduje motorom nego kocnicama i uobicajeno je da je na maksimumu najmanje kocenje a na nuli najvece kocenje, no ja sam ovo obrnuo nekako mi logicnije, barem za sada  mmmm


Kao sto vidite moze svasta da se programira a svaki mod moze bas da se lepo dotera. Moderni profili mogu puno da promene, i samim tim znacajno unaprede karakteristike, promenom profila izlazne ivice. Verovatno sve ovo zvuci uzasno komplikovano, verujte mi da nije, meni je trebalo samo 7 dana da shvatim  lol.

Sutra teziste i u subotu na livadu!

poz
« Last Edit: July 04, 2013, 11:17:13 PM by magic »
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #21 on: July 05, 2013, 09:57:48 PM »
Ion je napokon posle dugo vremena ponovo spreman za livadu!

Sve je cucnulo kako treba, teziste je tamo gde treba a baterija je tacno u lezistu. Model je izmeren i letan je 1350g, tacno po ocekivanjima tj. 150g manje nego ranije.

Na livadu sutra nosim 11x7 i 11x8 elise i mislim da ce to biti sasvim dovoljno po onome sto kazu proracuni. Ako sa 11x8  struja ne predje 40A onda ima prostora i za 12x9 ali to nekom drugom prilikom. Ion u penjanju nece vise biti brz kao ranije, ali ce svakako imati lepe performanse i sa njim ce sada moci bas lepo da se jedri. Idealna priprema za MaxIon koji ce vec biti ozbiljna zverka.

Baterije napunjene, sutra pravac 13. Maj.

poz
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #22 on: July 06, 2013, 09:15:42 PM »


Znam da ce moj drug branek da me kritikuje, da se ponavljam, da stalno na isti nacin opisujem moje modele, ali sta kada su oni svi stvarno dobri i lete kao po sinama  :big smile! He, he danas sam na livadi "dobio opomenu" samo da ne napisem da leti kao po sinama, ali sta da radim kada to jeste tako   :mhm.

Model leti jako lepo, i ako sam ga poslednji put leteo pa skoro pre pune 3 godine vec smo se na drugom letu lepo ponovo zblizili   :)aplauz. Svi modovi stvarno funkcionisu ali naravno da tek prestoji fino stelovanje svakog pojedinacno, ali ono sto je bitno je da sam sletanje sa kocenjem nastelovao vec na drugom sletanju. Kocnice su stvarno neverovatno efikasne tako da sam tek na kraju dana provalio koliko blizu mogu da pravim 4 zaokret i da model sleti na noge, prosto neverovatno. Termalni mod stvarno funkcionise, model lepo uspori i danas sam bez problema par puta uhvatio termiku ali to danas nije bilo ni mnogo tesko jer je bilo idealno vreme za jedrenje.

Nazalost zbog tehnickih problema nisam uspeo da izmerim struju ali sam izmerio obrtaje i sa 11x7 elisom to je bilo 8200 obrtaja. Model je lepo penjao i motor je po sletanju bio jedva zgrejan tj. mlak tako da sam vec za sledeci let stavio 11x8. Performanse su bile bolje ali ja bih hteo to jos malo da popravim pa cu sledeci put poneti i 12x9 jer je i sa 11x8 motor bio samo za nijansu topliji nego sa 11x7.

Sve u svemu ja prezadovoljan jer Ion napokon ima sve one performanse koje sam ocekivao i zbog kojih sam ga i kupio, jedna univerzalna letilica! Nadam se da vam se i sara svidja, to je doprinelo da model sada bude i mnogo vidljiviji u vazduhu. Sa donje strane je crven sa belim prugama.

A da, da li ste mislili da je dan mogao da prodje bez niskih preleta i zvizdanja koje dize dlake, naravno da ne  (yay).

poz
« Last Edit: July 06, 2013, 09:26:44 PM by magic »
Veljko

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #23 on: July 06, 2013, 09:20:25 PM »
Mlogo mi se svidja krilo!
 :jaki: ()-()
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline pericamitic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 290
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #24 on: July 06, 2013, 09:31:34 PM »
POzdrav,

Sara su trenutne avio oznake VS ili Kraljevine Jugoslavije? (pitam jer i meni trebaju)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #25 on: July 06, 2013, 09:34:54 PM »
POzdrav,

Sara su trenutne avio oznake VS ili Kraljevine Jugoslavije? (pitam jer i meni trebaju)

Rondela je od aktuelne VS.

poz
Veljko

Offline vladasimon

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
    • vladasimon's Blog
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #26 on: July 06, 2013, 09:47:15 PM »
Super, sviđa mi se  :)aplauz

Možda jedno glupo pitanje ali me zanima (imam isti motor), da li ti je smetala predugačka osovina motora kod montaže spinera? Mislim ne znam kako je kod tebe rešeno ...

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #27 on: July 06, 2013, 09:55:34 PM »
Super, sviđa mi se  :)aplauz

Možda jedno glupo pitanje ali me zanima (imam isti motor), da li ti je smetala predugačka osovina motora kod montaže spinera? Mislim ne znam kako je kod tebe rešeno ...

Pitanje je sasvim na mestu jer je i kod mene osovina predugacka. No to se da lako srediti, skratis je, u mom slucaju za cca 3mm, no to je svakako mnogo bolje nego da je prekratka.

poz
Veljko

Offline vladasimon

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
    • vladasimon's Blog
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #28 on: July 06, 2013, 10:05:27 PM »
Hvala  (pijemo)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #29 on: September 18, 2013, 10:31:38 AM »
Posto meni forum sluzi i kao neka vrsta dnevnika da bih znao sta sam sve radio sa modelima  (photograf) da napisem zadnje beleske.

Sa elisom 12x9 motor je vukao 36A. Sto se tice performansi to je bilo OK, ali ja bi voleo jos malo vise. Sledeci put cu probati 13x8 i 13x10 i mislim da ce to onda biti to.

poz
Veljko